اخذ شهروندی استانبول

استانبول یکی از زیبا‌ترین شهرها در منطقه است و شرایط رفاهی و امکاناتی خوبی نیز دارد. این موضوع باعث می‌شود تا افراد زیادی تمایل برای اقامت دائمی در آن و اخذ شهروندی استانبول پیدا کنند. اما قبل از انجام هرکاری بهتر است، ابتدا در مورد شرایط زندگی و کار در این کشور اطلاعات دقیقی را کسب کنید تا بتوانید برای حل و فصل‌های چالش‌های احتمالی برنامه‌ریزی کنید، یا از بروز آن‌ها جلوگیری کنید.

شرایط زندگی و کار در استانبول

در این قسمت، به بررسی شرایط کار و زندگی در استانبول می‌پردازیم و جنبه‌های مختلف آن را بررسی می‌کنیم. زیرا قبل از اخذ شهروندی استانبول باید به خوبی درباره‌ی این شرایط آگاهی داشته باشید.

هزینه‌ی زندگی در استانبول

اولین مورد که برای زندگی در استانبول در نظر بگیرید، هزینه‌های زندگی در این کشور است. در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. بیشترین هزینه‌ی شما در این شهر اجاره منزل خواهد بود. بنابر آمار سایت numbeo میزان اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز این شهر، 3063 لیر معادل 342 دلار در ماه است و میزان آن در حومه‌ی شهر، مقدار 1800 لیر معادل 201 دلار است. البته آمارهای اعلام‌شده حدودی هستند و امکان دارد که تغییراتی در زمان‌های مختلف داشته باشد.

عکس 2

هزینه‌‌ی مهم دیگر شامل موارد مربوط به خرید مواد غذایی می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • شیر یک لیتری: 6.69 لیر
  • قیمت یک تکه نان سفید 500 گرمی: 3.31 لیر
  • برنج سفید یک کیلوگرمی: 13.05 لیر
  • 12 عدد تخم‌مرغ: 15.24 لیر
  • پنیر محلی 1 کیلویی: 53.43 لیر
  • فیله مرغ یک کیلوگرمی: 31.18 لیر
  • گوشت گاو یک کیلوگرمی: 81.66 لیر
  • روغن آفتاب‌گردان: 13 لیر
  • آب یک و نیم لیتری: 2.41 لیر

پس از هزینه‌ی خرید مواد غذایی، حمل و نقل و پرداخت مبلغ مربوط به آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این هزینه ای هر نفر در روز، بین 10 تا 20 لیر خواهد بود. هزینه‌ی مربوط به قبض آب در این شهر به طور میانگین بین 25 تا 80 لیر است، قبض برق بین 50 تا 300 لیر، هزینه‌ی ماهیانه خرید اینترنت نامحدود خانگی بین 70 تا 100 لیر است و هزینه‌ی خرید بسته‌ی اینترنتی 12 گیگابایتی موبایل نیز 50 لیر خواهد بود.

زبان و فرهنگ مردم استانبول

مورد دیگری که باید به آن قبل از اخذ شهروندی استانبول دقت کنید، فرهنگ مردم این شهر است. زیرا قرار است که در کنار آن‌ها زندگی کنید و باید بتوانید نسبت به  آداب و رسوم و فرهنگشان عادت پیدا کنید.

اکثر مردم ترکیه مسلمان هستند و به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. آن‌ها برروی این زبام تعصب خاصی دارند و سعی می‌کنند تا حد ممکن در مکالمه‌های مختلف از آن استفاده کنند. بنابراین اگر به آن تسلط داشته باشید، کار بسیار راحت‌تری برای زندگی در این شهر خواهید داشت.

عکس 3

اگر شب‌ها در این شهر قدم بزنید، صدای موسیقی را در کوچه‌های آن خواهید شنید، زیرا یکی از تفریحات جوانان این شهر نواختن موسیقی و رقص در کلاب‌ها یا کوچه‌ها است. فروشنده‌های ترکیه‌ای در هنگام خرید، به طور معمول اجناس را گران‌تر می‌فروشند، به همین دلیل باید حدودی از قیمت در هنگام خرید را بدانید. احوال‌پرسی در میان ترک‌ها اهمیت زیادی دارد و در صورتی که این کار را انجام ندهید، بی‌ادبی بزرگی به آن‌ها کرده‌اید.

کار در شهر استانبول

عکس 4

تنها در صورتی که درخواست کار یا جاب‌آفر از طرف یک کارفرما در استانبول، می‌توانید مجوز انجام آن را دریافت کنید. کارفرمایان به طور معمول برای جاب‌آفر به هرکس، ابتدا مسلط‌بودن او به زبان‌های ترکی و انگلیسی را بررسی می‌کنند، سپس سابقه‌ی کاری و رزومه آن‌ها در این زمینه را در نظر می‌گیرند و بعد از آن نیم‌نگاهی نیز به تحصیلات عالیه فرد موردنظر می‌اندازند. البته باید توجه کنید، تحصیلات اهمیت بسیار کم‌تری در این زمینه دارد.

این اجازه می‌تواند به صورت مدت‌دار یا نامحدود صادر شود. طبق قوانین، فرد می‌تواند ابتدا برای یک شغل خاص با قرارداد یکساله، مجوز یکساله دریافت کند. پس از اتمام مجوز یکساله، فرد می‌تواند آن را برای سه سال تمدید کند، البته باید حتما در همان حوزه‌ی مشخص‌شده کار کند و اجازه‌ی تغییر شغل را نخواهد داشت. بعد از این تمدید سه ساله، نیز اجازه تمدید شش ساله را خواهد داشت. برای تمدید مدت مجوز کار، تنها 15 روز پس از اتمام آن فرصت دارید، همچنین باید دو ماه قبل از پایان اعتبارش، به اداره‌ی کار این کشور در استانبول مراجعه کنید.

اگر شما به مدت هشت سال به طور مداوم در این کشور کار کنید، پس از آن به شما اجازه‌ی کار نامحدودی داده می‌شود. مجوزهای کار براساس معیارهای دیگری نیز دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

مجوز کار مستقل

اگر 5 سال به طور مداوم در استانبول زندگی کنید، باعث ایجاد رشد اقتصادی و کارآفرینی در این شهر شوید، به شما مجوز کار مستقل داده خواهد شد.

مجوز کار ویژه

افرادی مهاجر به کشور ترکیه، اگر از شرایط تحصیلی، شغلی یا مالی خاصی برخوردار باشند، کارت فیروزه دریافت می‌کنند که به آن‌ها اجازه کار ویژه در این کشور را می‌دهد. این مجوز، نامحدود است و به فرد امکان استفاده از تمامی مزایای کار متعلق به شهروندان ترکیه‌ای را خواهد داد که مطلوب هر کسی به شمار می‌آید.

 

امکانات رفاهی استانبول برای شهروندان

امکانات مختلف در این شهر بسیار است و همین موضوع جذابیت اخذ شهروندی استانبول را زیاد می‌کند. این امکانات شامل پاساژهای خرید، فرودگاه‌ها، حمل و نقل عمومی، دانشگاه‌های این شهر و پارک‌ها و مکان تفریحی می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین را بررسی خواهیم کرد.

عکس 5

دانشگاه Acıbadem

این دانشگاه خصوصی است و در رتبه‌ی 118 دنیا قرار دارد. این دانشگاه دارای خوابگاه و کتابخانه است. برای پذیرش در این دانشگاه باید آزمون ورودی بدهید و در آن نمره‌ی قبولی را کسب کنید.

دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی از موسسه‌های خصوصی این شهر است و در مجاورت میدان بیضت این شهر واقع شده است. براساس رتبه‌بندی QS در سال 2019، این دانشگاه در میان 1000 موسسه‌ی برتر دنیا قرار گرفته است.

پارک دیدنی میهرابات

مساحت این پارک شامل 25 هکتار است و در آن درختان کهن‌سال بلندی وجود دارد. این پارک علاوه بر پیاده‌روی، برای دوچرخه‌سواری نیز مناسب است.

مرکز خرید آکمرکز

برای انجام خریدهای خودتان در استانبول می‌توانید به مرکز خرید آکمرکز مراجعه کنید. این مرکز در منطقه‌ی اروپایی بشیکتاش قرار دارد که جزو منطقه‌ی اروپایی به شمار می‌آید.

مرکز خرید مال‌آف استانبول

ساعت کار مرکز خرید مال آف استانبول بین 10 صبح تا 10 شب است و در منطقه‌ی باشاک‌شهیر استانبول قرار دارد.

فرودگاه آتاتورک

این فرودگاه مهم‌ترین فرودگاه این شهر است که در فاصله 24 کیلومتری شهر و در منطقه اروپایی واقع شده است. این فرودگاه بیشترین تعداد پرواز در این کشور را دارد و به یاد آتاتورک بنیان‌گذار ترکیه جدید ساخته شده است.

فرودگاه استانبول

این فرودگاه به تازگی و در منطقه‌ی اروپایی ترکیه افتتاح گردیده است. در ساخت این مکان از سبک معماری عثمانی استفاده شده است که باعث خاص‌شدن آن نیز گردیده است.

اخذ شهروندی استانبول

اگر سنتان زیر 18 سال است و قصد اخذ شهروندی استانبول را دارید، باید پدر و مادرتان دارای این مجوز باشند تا شما نیز بتوانید آن را دریافت کنید. اما افراد مجرد می‌توانند، از طریق ازدواج با یکی از شهروندان ترکیه شهروندی را دریافت کنند. افراد متأهل نیز می‌توانند با خرید خانه یا سرمایه‌گذاری در این شهر، موفق به اخذ شهروندی استانبول شوند.

اما اگر حرفه‌ای بلد هستید یا کارآفرین به شمار می‌آیید، می‌توانید با تأسیس یک شرکت در این شهر، شهروندی را کسب کنید. اخذ شهروندی ترکیه از هر روشی، کمی زمان‌بر است و باید در هنگام انجام این فرآیند صبر داشته باشید.

اخذ شهروندی با خرید خانه

یکی از راه‌های مناسب جهت اخذ شهروندی استانبول، خرید خانه یا ملک در این کشور است. برای خرید خانه در استانبول می‌توانید به آسیاملک مراجعه کنید و با شماره‌های داخل سایت تماس بگیرید تا سوال‌های احتمالی شما را پاسخ دهند.

مقایسه هزینه‌های خرید خانه یا ملک در استانبول

. برای خرید خانه در محلی مناسب، باید نسبت به محله‌های مختلف این شهر آگاهی داشته باشید تا بتوانید این کار را با مناسب‌ترین قیمت و امکانات انجام دهید.

محله‌ی بشیکتاش

محله‌ی بشیکتاش یکی از بهترین منطقه‌ها برای خرید خانه در استانبول است، زیرا در کنار تنگه‌ی باسفر واقع شده است و طبیعت زیبایی دارد و فروشگاه‌ها و مراکز بازی و سرگرمی بسیاری دارد. اما قیمت خرید خانه در این محله به طور میانگین، 40 هزار لیر است که گران به حساب می‌آید.

عکس 6

محله‌ی باکیرکوی

منطقه‌ی باکیرکوی نیز در بخش اروپایی واقع شده است و یکی از مناسب‌ترین مکان‌ها برای انجام این کار است. این محله در کنار سواحل مرمره دریای سیاه واقع شده است و دارای خانه‌هایی گران و با متراژ بالا است. قیمت میانگین خرید خانه در این منطقه نیز در حدود بشیکتاش است. اما مزیت اصلی این منطقه، دسترسی آسانش به حمل و نقل عمومی و مرکز شهر است.

محله‌ی قاضی‌کوی و شیشلی

دیگر محله‌ی مناسب برای خرید خانه، قاضی‌کوی است که در منطقه‌ی آسیایی و در کنار تنگه‌ی باسفر قرار دارد. زیبایی این محله و قرارگیری آن در کنار دریای مرمره، آن را به یکی از بهترین مکان‌ها برای انجام این کار تبدیل کرده است. شیشلی استانبول دارای ساختمان‌های بلند و بلوارهای طولانی معروف است و در آن چند دانشگاه و دو بیمارستان وجود دارد که باعث می‌شود تا بهترین انتخاب برای افراد دانشجو یا دارای بیمار به حساب بیاید.

منطقه‌ی بی‌اوغلو

این محله با نام میدان تکسیم شناخته می‌شود و منطقه‌ای بسیار توریستی و شلوغی است که باید به آن در هنگام خرید خانه در استانبول توجه کنید. محل قرارگیری این منطقه نیز در بخش اروپایی این شهر است.

منطقه‌ی بیلیکدوزو و اسنیورت

اگر به دنبال محله‌ی ارزان‌قیمت برای خرید خانه هستید، دو محله‌ی بیلیکدوزو و اسنیورت در کنار فرودگاه آتاتورک برای شما مناسب و کاربردی است. امکان خرید قسطی برخی از واحدهای در حال ساخت در این منطقه نیز وجود دارد.