اخذ شهروندی استانبول

استانبول یکی از زیبا‌ترین شهرها در منطقه است و شرایط رفاهی و امکاناتی خوبی نیز دارد. این موضوع باعث می‌شود تا افراد زیادی تمایل برای اقامت دائمی در آن و اخذ شهروندی استانبول پیدا کنند. اما قبل از انجام هرکاری بهتر است، ابتدا در مورد شرایط زندگی و کار در این کشور اطلاعات دقیقی را کسب کنید تا بتوانید برای حل و فصل‌های چالش‌های احتمالی برنامه‌ریزی کنید، یا از بروز آن‌ها جلوگیری کنید.

شرایط زندگی و کار در استانبول

در این قسمت، به بررسی شرایط کار و زندگی در استانبول می‌پردازیم و جنبه‌های مختلف آن را بررسی می‌کنیم. زیرا قبل از اخذ شهروندی استانبول باید به خوبی درباره‌ی این شرایط آگاهی داشته باشید.

هزینه‌ی زندگی در استانبول

اولین مورد که برای زندگی در استانبول در نظر بگیرید، هزینه‌های زندگی در این کشور است. در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. بیشترین هزینه‌ی شما در این شهر اجاره منزل خواهد بود. بنابر آمار سایت numbeo میزان اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز این شهر، 3063 لیر معادل 342 دلار در ماه است و میزان آن در حومه‌ی شهر، مقدار 1800 لیر معادل 201 دلار است. البته آمارهای اعلام‌شده حدودی هستند و امکان دارد که تغییراتی در زمان‌های مختلف داشته باشد.

هزینه‌ی زندگی در استانبول

هزینه‌‌ی مهم دیگر شامل موارد مربوط به خرید مواد غذایی می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • شیر یک لیتری: 6.69 لیر
 • قیمت یک تکه نان سفید 500 گرمی: 3.31 لیر
 • برنج سفید یک کیلوگرمی: 13.05 لیر
 • 12 عدد تخم‌مرغ: 15.24 لیر
 • پنیر محلی 1 کیلویی: 53.43 لیر
 • فیله مرغ یک کیلوگرمی: 31.18 لیر
 • گوشت گاو یک کیلوگرمی: 81.66 لیر
 • روغن آفتاب‌گردان: 13 لیر
 • آب یک و نیم لیتری: 2.41 لیر

پس از هزینه‌ی خرید مواد غذایی، حمل و نقل و پرداخت مبلغ مربوط به آن اهمیت زیادی پیدا می‌کند. این هزینه ای هر نفر در روز، بین 10 تا 20 لیر خواهد بود. هزینه‌ی مربوط به قبض آب در این شهر به طور میانگین بین 25 تا 80 لیر است، قبض برق بین 50 تا 300 لیر، هزینه‌ی ماهیانه خرید اینترنت نامحدود خانگی بین 70 تا 100 لیر است و هزینه‌ی خرید بسته‌ی اینترنتی 12 گیگابایتی موبایل نیز 50 لیر خواهد بود.

زبان و فرهنگ مردم استانبول

مورد دیگری که باید به آن قبل از اخذ شهروندی استانبول دقت کنید، فرهنگ مردم این شهر است. زیرا قرار است که در کنار آن‌ها زندگی کنید و باید بتوانید نسبت به  آداب و رسوم و فرهنگشان عادت پیدا کنید.

اکثر مردم ترکیه مسلمان هستند و به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. آن‌ها برروی این زبام تعصب خاصی دارند و سعی می‌کنند تا حد ممکن در مکالمه‌های مختلف از آن استفاده کنند. بنابراین اگر به آن تسلط داشته باشید، کار بسیار راحت‌تری برای زندگی در این شهر خواهید داشت.

جهت اخذ شهروندی استانبول در واتساپ با ما در ارتباط باشید.

زبان و فرهنگ مردم استانبول

اگر شب‌ها در این شهر قدم بزنید، صدای موسیقی را در کوچه‌های آن خواهید شنید، زیرا یکی از تفریحات جوانان این شهر نواختن موسیقی و رقص در کلاب‌ها یا کوچه‌ها است. فروشنده‌های ترکیه‌ای در هنگام خرید، به طور معمول اجناس را گران‌تر می‌فروشند، به همین دلیل باید حدودی از قیمت در هنگام خرید را بدانید. احوال‌پرسی در میان ترک‌ها اهمیت زیادی دارد و در صورتی که این کار را انجام ندهید، بی‌ادبی بزرگی به آن‌ها کرده‌اید.

کار در شهر استانبول

کار در شهر استانبول

تنها در صورتی که درخواست کار یا جاب‌آفر از طرف یک کارفرما در استانبول، می‌توانید مجوز انجام آن را دریافت کنید. کارفرمایان به طور معمول برای جاب‌آفر به هرکس، ابتدا مسلط‌بودن او به زبان‌های ترکی و انگلیسی را بررسی می‌کنند، سپس سابقه‌ی کاری و رزومه آن‌ها در این زمینه را در نظر می‌گیرند و بعد از آن نیم‌نگاهی نیز به تحصیلات عالیه فرد موردنظر می‌اندازند. البته باید توجه کنید، تحصیلات اهمیت بسیار کم‌تری در این زمینه دارد.

این اجازه می‌تواند به صورت مدت‌دار یا نامحدود صادر شود. طبق قوانین، فرد می‌تواند ابتدا برای یک شغل خاص با قرارداد یکساله، مجوز یکساله دریافت کند. پس از اتمام مجوز یکساله، فرد می‌تواند آن را برای سه سال تمدید کند، البته باید حتما در همان حوزه‌ی مشخص‌شده کار کند و اجازه‌ی تغییر شغل را نخواهد داشت. بعد از این تمدید سه ساله، نیز اجازه تمدید شش ساله را خواهد داشت. برای تمدید مدت مجوز کار، تنها 15 روز پس از اتمام آن فرصت دارید، همچنین باید دو ماه قبل از پایان اعتبارش، به اداره‌ی کار این کشور در استانبول مراجعه کنید.

اگر شما به مدت هشت سال به طور مداوم در این کشور کار کنید، پس از آن به شما اجازه‌ی کار نامحدودی داده می‌شود. مجوزهای کار براساس معیارهای دیگری نیز دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم.

1- مجوز کار مستقل

اگر 5 سال به طور مداوم در استانبول زندگی کنید، باعث ایجاد رشد اقتصادی و کارآفرینی در این شهر شوید، به شما مجوز کار مستقل داده خواهد شد.

2- مجوز کار ویژه

افرادی مهاجر به کشور ترکیه، اگر از شرایط تحصیلی، شغلی یا مالی خاصی برخوردار باشند، کارت فیروزه دریافت می‌کنند که به آن‌ها اجازه کار ویژه در این کشور را می‌دهد. این مجوز، نامحدود است و به فرد امکان استفاده از تمامی مزایای کار متعلق به شهروندان ترکیه‌ای را خواهد داد که مطلوب هر کسی به شمار می‌آید.

امکانات رفاهی استانبول برای شهروندان

امکانات مختلف در این شهر بسیار است و همین موضوع جذابیت اخذ شهروندی استانبول را زیاد می‌کند. این امکانات شامل پاساژهای خرید، فرودگاه‌ها، حمل و نقل عمومی، دانشگاه‌های این شهر و پارک‌ها و مکان تفریحی می‌شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین را بررسی خواهیم کرد.

امکانات رفاهی استانبول برای شهروندان

1- دانشگاه Acıbadem

این دانشگاه خصوصی است و در رتبه‌ی 118 دنیا قرار دارد. این دانشگاه دارای خوابگاه و کتابخانه است. برای پذیرش در این دانشگاه باید آزمون ورودی بدهید و در آن نمره‌ی قبولی را کسب کنید.

2- دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول یکی از موسسه‌های خصوصی این شهر است و در مجاورت میدان بیضت این شهر واقع شده است. براساس رتبه‌بندی QS در سال 2019، این دانشگاه در میان 1000 موسسه‌ی برتر دنیا قرار گرفته است.

3- پارک دیدنی میهرابات

مساحت این پارک شامل 25 هکتار است و در آن درختان کهن‌سال بلندی وجود دارد. این پارک علاوه بر پیاده‌روی، برای دوچرخه‌سواری نیز مناسب است.

4- مرکز خرید آکمرکز

برای انجام خریدهای خودتان در استانبول می‌توانید به مرکز خرید آکمرکز مراجعه کنید. این مرکز در منطقه‌ی اروپایی بشیکتاش قرار دارد که جزو منطقه‌ی اروپایی به شمار می‌آید.

5- مرکز خرید مال‌آف استانبول

ساعت کار مرکز خرید مال آف استانبول بین 10 صبح تا 10 شب است و در منطقه‌ی باشاک‌شهیر استانبول قرار دارد.

6- فرودگاه آتاتورک

این فرودگاه مهم‌ترین فرودگاه این شهر است که در فاصله 24 کیلومتری شهر و در منطقه اروپایی واقع شده است. این فرودگاه بیشترین تعداد پرواز در این کشور را دارد و به یاد آتاتورک بنیان‌گذار ترکیه جدید ساخته شده است.

7- فرودگاه استانبول

این فرودگاه به تازگی و در منطقه‌ی اروپایی ترکیه افتتاح گردیده است. در ساخت این مکان از سبک معماری عثمانی استفاده شده است که باعث خاص‌شدن آن نیز گردیده است.

شرایط اخذ شهروندی استانبول و شرایط دریافت اقامت استانبول در سال 2022

اگر سنتان زیر 18 سال است و قصد اخذ شهروندی استانبول را دارید، باید پدر و مادرتان دارای این مجوز باشند تا شما نیز بتوانید آن را دریافت کنید. اما افراد مجرد می‌توانند، از طریق ازدواج با یکی از شهروندان ترکیه شهروندی را دریافت کنند. افراد متأهل نیز می‌توانند با خرید خانه یا سرمایه‌گذاری در این شهر، موفق به اخذ شهروندی استانبول شوند.

اما اگر حرفه‌ای بلد هستید یا کارآفرین به شمار می‌آیید، می‌توانید با تأسیس یک شرکت در این شهر، شهروندی را کسب کنید. اخذ شهروندی ترکیه از هر روشی، کمی زمان‌بر است و باید در هنگام انجام این فرآیند صبر داشته باشید.

1- اخذ شهروندی استانبول با خرید خانه

تا اواسط سال 2022، با خرید ملک در ترکیه به ارزش 250 هزار دلار می‌توانستیم اقامت این کشور را دریافت کنیم؛ اما از اپریل سال 2022، این مبلغ به 400 هزار دلار افزایش یافت و از ماه می این قانون اجرا شد. به این معنا که باید حداقل ملکی به ارزش 400 هزار دلار آمریکا در کشور ترکیه خرید تا بتوان اقدام به اخذ شهروندی این کشور کرد. در صورت خرید ملک در ترکیه، می‌توانید اقامت این کشور را برای خود، همسر خود و فرزندان زیر 18 سالتان دریافت کنید. اگر قصد دریافت اقامت کشور ترکیه از طریق خرید ملک دارید، خانه خریداری شده توسط شما باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • تا 3 دست قبل، ملک باید صاحب خانه ترک داشته باشد
 • مبلغ ملک خریداری شده باید تماماً نقد پرداخت شود
 • ملک نباید مشکل قانونی داشته باشد و نباید بدهی داشته باشد
 • می‌توانید 2 یا 3 خانه بخرید که در مجموع ارزش 400 هزار دلار آمریکا داشته باشند و از این طریق اقامت کشور ترکیه را دریافت کنید
 • بعد از خرید خانه، در کمتر از 3 ماه می‌توانید پاسپورت کشور ترکیه را دریافت کنید.
 • در انتخاب مشاور املاک دقت فرمایید
 • توجه کنید که به خریدهای اقساطی، شهروندی ترکیه تعلق نمی‌گیرد.

2- کاریابی جهت دریافت پاسپورت ترکیه

آیا می‌دانستید که با یافتن کار در استانبول ترکیه می‌توانید اقدام به اخذ شهروندی استانبول کنید؟ می‌توانید از روش‌های مختلفی در کشور ترکیه، شهر استانبول کار پیدا کنید. یکی از راه‌های کاریابی در استانبول ترکیه، استفاده از برنامه لینکدین است.

اگر بتوانید پروفایل خوبی برای خود در لینکدین درست کنید، سپس پروفایل خود را روی حالت Open To Work قرار دهید، می‌توانید موقعیت‌های شغلی خیلی خوبی در این کشور پیدا کنید. همچنین می‌توانید از وکیل مهاجرتی معتمد کمک بگیرید و در کشور ترکیه کار پیدا کنید. اگر بتوانید در هر شهری از کشور ترکیه که قصد دریافت اقامت آن را دارید، 5 سال به طور پیوسته کار کنید و در کنار آن بیمه و مالیات پرداخت کنید، می‌توانید به‌راحتی اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کنید.

یکی از اولین اقدامات جهت اخذ اقامت ترکیه از طریق کاریابی، دریافت چالیشما ایزنی یا همان مجوز کار کشور ترکیه است. جهت دریافت چالیشما، باید کارفرمای قانونی داشته باشید و همچنین بیمه برایتان رد شود. همچنین می‌توانید خودتان برای خودتان شرکت ثبت کنید و اجازه کار دریافت کنید.

3-  ثبت شرکت و دریافت شهروندی ترکیه

یکی از روش‌های نسبتاً پرطرف‌دار در بین ایرانیان برای اخذ اقامت استانبول، ثبت شرکت است. این روش نسبتاً کم‌هزینه‌تر از روش‌های دیگر است. اگر بتوانید در شهر استانبول کشور ترکیه یا هر شهر دیگری از این کشور، شرکتی از خود به ثبت برسانید و اجازه کار دریافت کنید، بعد از 5 سال به شما شهروندی ترکیه تعلق خواهد گرفت. توجه کنید که باید در این مدت بیمه و مالیات پرداخت کنید در غیر این صورت به شما شهروندی ترکیه تعلق نمی‌گیرد.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در کشور ترکیه شامل 7 مرحله زیر می‌شود:

 • مراجعه به اداره مالیات در کشور ترکیه و اقدام جهت دریافت کد مالیاتی برای شخص مؤسس شرکت
 • نوتر کردن (تأیید کردن اسناد رسمی را نوتر می‌گویند) اساس‌نامه و مدارک مربوطه مانند قولنامه، اجاره دفتر و آدرس
 • تحویل کامل مدارک
 • دیدار بازدید از دفتر شما
 • تکمیل مدارک و پرداخت هزینه‌ها و دریافت کد ثبت
 • اقدام به دریافت ورگی لوحاسی (به اخذ شماره مالیات شرکت از دفتر مربوطه ورگی لوحاسی می‌گویند)
 • اقدام به فعالیت رسمی در شرکت

4- سرمایه‌گذاری در بانک‌های کشور ترکیه

طبق قانون جدید کشور ترکیه، اگر به مدت 3 سال مبلغ 500 هزار دلار به‌عنوان سرمایه در بانک‌های کشور ترکیه قرار دهید، به شما و اعضای خانواده شما پاسپورت ترکیه تعلق می‌گیرد. از مزایای سرمایه‌گذاری در بانک‌های کشور ترکیه این است که به سپرده شما در این مدت سود تعلق می‌گیرد. جالب است بدانید که با پاسپورت ایرانی خود نیز می‌توانید در بانک‌های ترکیه سرمایه‌گذاری کنید. جهت باز کردن حساب بانکی در کشور ترکیه، باید کد مالیاتی دریافت کنید که تنها یک روز زمان می‌برد.

5- دریافت پاسپورت از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه

آخرین روش دریافت پاسپورت ترکیه، ازدواج با یک شهروند ترک است. دقت کنید که این روش نیز باید تحت شرایط خاصی استفاده شود تا به شما پاسپورت ترکیه تعلق گیرد. این شرایط عبارت‌اند از:

 • باید این ازدواج حداقل 3 سال به طول انجامد و واقعی بودن آن به دولت ترکیه ثابت شده باشد
 • اگر ازدواجی صوری باشد، امکان به زندان رفتن فرد خارجی و شهروند ترک وجود دارد؛ بنابراین ازدواج صوری را از لیست روش‌هایی که به دریافت پاسپورت ترکیه منجر می‌شود خط بزنید
 • بعد از ازدواج و ثبت درخواست آن، اداره نفوس و شهروندی ترکیه در خصوص صوری یا واقعی بودن ازدواج شما با شهروند ترک تحقیق می‌کند و گذشته دو طرف را بررسی می‌کند و نتیجه را گزارش می‌کند
 • شهروند ترک نباید سوءپیشینه‌ای در اداره امنیت ترکیه داشته باشد و باید پرونده او پاک باشد

مدارک لازم برای اخذ شهروندی استانبول

6 مدرکی که جهت اخذ شهروندی استانبول نیاز دارید، شامل موارد زیر می‌شود:

 • باید اصل شناسنامه خود را به همراه داشته باشید
 • باید تأییدیه درآمد حساب بانکی خود را دریافت کنید و ارائه دهید
 • باید حداقل یک سال و نیم از اعتبار پاسپورت شما باقی مانده باشد
 • چنانچه مقیم کشور ترکیه هستید، باید اصل کارت اقامت خود را ارائه دهید
 • باید کپی از مهر ورود و خروج‌های خود را ارائه دهید
 • در آخر 4 قطعه عکس رنگی 3*4 باید ارائه دهید

تبدیل اقامت استانبول به شهروندی

سؤالات رایجی وجود دارد در این خصوص که:

 • آیا امکان تبدیل اقامت استانبول به شهروندی وجود دارد یا خیر؟
 • آیا می‌توان اقامت توریستی را هر سال تمدید کرد و بعد از مدتی آن را به اقامت دائم تبدیل کرد؟
 • آیا با خرید ملکی با ارزش کمتر از 400 هزار دلار آمریکا می‌توان پاسپورت ترکیه را در طولانی‌مدت دریافت کرد؟

طبق جدیدترین قوانین اعلام شده از سوی دولت ترکیه، امکان تمدید ویزای توریستی بیش از یک سال وجود ندارد و نمی‌توان از طریق آن اقدام به اخذ ویزای دائم  شهروندی استانبول کرد. همچنین با داشتن ملکی به ارزش کمتر از 400 هزار دلار آمریکا نیز از سال 2021 به بعد نمی‌تواند پاسپورت ترکیه را دریافت و اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کرد و اقامت شما کوتاه مدت خواهد بود.

جهت اخذ شهروندی استانبول در واتساپ با ما در ارتباط باشید.