ویزا ترکیه

ویزا ترکیه

برای ورود به هرکشور نیاز به دریافت یک مجوز است که به آن ویزا گفته می‌شود. ویزا وابسته به کشور مدنظر شما و قوانینش می‌تواند، انواع مختلفی از تحصیلی تا توریستی داشته باشد. همچنین کشورهای مختلف برای دادن ویزا نیز شرایط متفاوتی دارند و مدارک متفاوتی می‌خواهند که باید نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشید. ترکیه نیز از محدوده بیرون نیست و لازم است تا برای دریافت انواع مختلف ویزا ترکیه شرایط و مدرک‌های خاصی را داشته باشید که در این مطلب، به این موضوعات می‌پردازیم و آن‌ها را برای شما شرح می‌دهیم.

مدارک لازم برای دریافت ویزا ترکیه چیست؟

هرنوع ویزایی مدرک‌های خاص خودش را دارد، اما برخی از مستندات در بین آن‌ها مشترک است. در این قسمت به معرفی این مدرک‌ها می‌پردازیم و در مورد مدرک‌های اختصاصی هر ویزا ترکیه در قسمت خودش صحبت خواهیم کرد.

 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار
 • عکس پرسنلی استاندارد
 • مدارک مربوط به رزرو هتل یا اثبات داشتن محل اقامت
 • بلیط رفت و برگشت
 • برگه تمکن مالی با توجه به نوع ویزای درخواستی
 • بیمه مسافرتی

ویزا ترکیه چه انواعی دارد؟

هرکس با سفر به ترکیه آشنا باشد، می‌داند انواع مختلف ویزا برای سفر به این کشور وجود دارد که افراد می‌توانند باتوجه به شرایط خودشان یکی از آن‌ها انتخاب کنند. اما برای استفاده از آن‌ها، نیاز است تا نسبت به شرایط و نحوه‌ی دریافتشان آگاهی داشته باشند که در این قسمت، به بیان این موارد می‌پردازیم.

ویزا ترکیه چه انواعی دارد

ویزا توریستی ترکیه

مدت زمان ویزا توریستی ترکیه 3 ماه است و شما نمی‌توانید بیش از این مدت در ترکیه بمانید. دقت کنید، اگر مجوز ورود توریستی ترکیه را دریافت کرده باشید، به هیچ عنوان حق تحصیل یا کار در این 90 روز را نخواهید داشت و در صورت انجام این کار، امکان جریمه با اخراج از این کشور در پیش روی شما قرار می‌گیرد، بنابراین باید به آن دقت کنید. برای دریافت ویزای توریستی ترکیه نیز به مدرک‌های اضافه‌تری ندارید و می‌توانید بااستفاده از مدرک‌های گفته‌شده آن را دریافت کنید و در این جهت مشکلی نداشته باشید.

ویزا توریستی خودش به سه دسته‌ی زیر نیز تقسیم‌بندی می‌شود:

ویزا تک‌ورودی توریستی ترکیه

هرکسی که ویزای تک‌ورودی توریستی ترکیه را دریافت کند، تنها می‌تواند یکبار به این کشور وارد شود و در آن‌جا بماند و ویزای او امکان تمدید را ندارد.

ویزا چند ورودی توریستی ترکیه

بااستفاده از این ویزا، فرد می‌تواند چندین دفعه به این کشور سفر کند و در هربار سفر به مدت 90 در آن‌جا بماند. البته باید توجه داشته باشید که مدت زمان اعتبار این ویزا 5 ساله است و پس از آن نیاز به تمدید خواهد داشت.

ویزا ترانزیت توریستی ترکیه

ویزا ترانزیت توریستی ترکیه تنها به فرد دارای آن، اجازه می‌دهد تا در طول این کشور جابه‌جا شود و در استان‌های مختلف آن بماند. مدت اعتبار این نوع از ویزا توریستی ترکیه نیز نهایتا سه ماهه است.

ویزا تجاری ترکیه

ویزا تجاری ترکیه

اگر قرار است که در ترکیه با فرد خاصی ملاقات تجاری داشته باشید و نمی‌توانید آن را به صورت دیگری به انجام برسانید، باید نسبت به دریافت ویزای تجاری ترکیه اقدام کنید. فرد موردنظر شما در ترکیه باید برای شما نامه‌ی درخواست بفرستد تا بتوانید نسبت به دریافت آن اقدام کنید. مدت اعتبار این ویزا، 90 روزه است و یک بار مصرف است و امکان تمدید دوباره را ندارد. همچنین می‌توانید برای موارد زیر نیز می‌توانید از ویزا تجاری ترکیه استفاده کنید:

 • سفر و بازدید توریستی
 • حق عبور برای یکبار ورود به کشور ترکیه
 • حق عبور برای دوبار ورود به کشور ترکیه
 • انواع کنفرانس‌ها، سمینارها و نشست‌ها
 • جشنواره‌ها یا نمایشگاه‌ها

ویزا رسمی ترکیه

مأمورانی که از طرف ارگانی خاص به ترکیه فرستاده می‌شوند، باید دارای ویزا رسمی ترکیه باشند. البته این نوع از ویزا برای قاصدان نیز صادر می‌گردد.

ویزا دانشجویی- دانش‌آموزی ترکیه

اگر دانش‌آموز یا دانشجو هستید و می‌خواهید به ترکیه بروید، باید نسبت به دریافت ویزا دانشجویی-دانش‌آموزی یا تحصیلی ترکیه اقدام کنید. شرایط این ویزا برای هر مقطعی کمی متفاوت است که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ویزا دانشجویی

ویزای تحصیلی دانش‌آموزان ترکیه

ویزا تحصیلی دانش‌آموزان ترکیه برای کسانی صادر می‌شود که در بین سن 6 تا 18 سال قرار دارند. زیرا مدت زمان تحصیل دانش‌آموزان در این محدوده قرار دارد. زبان تحصیل در اکثر مدارس این کشور ترکی است.

ویزا تحصیلی دانشجویی لیسانس ترکیه

برای دریافت ویزا تحصیلی دانشجویی لیسانس ترکیه، باید معدل دپیلم بالایی داشته باشید. زبان انگلیسی قوی نیز یکی از شرایط لازم برای تحصیل در این مقطع دانشگاه‌های ترکیه است. برای اثبات سطح زبان، باید حتما مدرک‌هایی مانند آیلتس یا تافل با نمره‌ی مناسب به همراه داشته باشید. شرط بعدی برای دریافت این نوع از ویزا تحصیلی ترکیه، داشتن نامه پذیرش از سمت دانشگاه مقصد است. شما امکان بورسیه‌شدن در این مقطع را خواهید داشت، اگر و تنها اگر، سطح زبان ترکی خوبی داشته باشید و بتواید در آزمون ورودی دانشگاه مقصد قبول شوید.

فرم درخواست ویزا ترکیه

ویزا تحصیلی فوق‌لیسانس ترکیه

فرد می‌تواند با داشتن مدرک زبان با نمره‌ی بالا و معدل کارشناسی بالا نسبت به اخذ پذیرش دانشگاه‌های این کشور در مقطع فوق‌لیسانس اقدام کند. همچنین اگر فرد دارای رزومه قوی باشد، امکان بورسیه‌شدن او نیز وجود دارد که امکان خوبی به شمار می‌آید.

ویزا تحصیلی دکترا ترکیه

فرد باید تمامی موارد گفته‌شده برای سطح‌های لیسانس و فوق‌لیسانس را برای این مقطع دارا باشد. همچنین نیاز است تا پروپزال پژوهشی قوی نیز ارائه دهد که ثابت کند، فرد می‌تواند پروژه خودش را به اتمام برساند و پروژه او فواید مناسبی به همراه دارد. همچنین دیگر شرط موردنیاز نیز، داشتن مقالات ISI است که اثر بسیار زیادی در پذیرفته‌شدن یا نشدن برای پذیرش دانشگاه و دریافت ویزا تحصیلی دکترا ترکیه دارد.

ویزا تحصیلی تنها شامل این سه مورد نیست و می‌توان برای موارد زیر نیز از آن استفاده کرد:

 • گذراندن دوره‌های آموزش زبان ترکی
 • انجام امور تحقیقاتی گسترده
 • دوره‌های کوتاه‌مدت تحصیلی

ویزا کار ترکیه

ویزا کار ترکیه

برای دریافت ویزا ترکیه، نیاز است تا کارفرما، فرم مربوط به استخدام فرد به همراه اطلاعات موردنیاز را در وزارت کار و امنیت اجتماعی به پرکند و برای شما نامه‌ی درخواست ارسال کند تا بتوانید نسبت به دریافت آن اقدام کنید. تأیدیه مربوط به وزارت ترکیه حداکثر تا 30 روز کاری صادر می‌گردد و شما باید نهایتا تا 180 روز کاری بعد از آن وارد ترکیه شوید و برای این مجوز اقدام کنید. ویزای کاری ترکیه نیز انواع مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

ویزا کاری مدت نامحدود ترکیه

پس از 8 سال کاری، فرد می‌تواند نسبت به دریافت ویزا کاری نامحدود ترکیه اقدام کند.

ویزا کاری مستقل ترکیه

مدت زمان اعتبار این ویزان 5 سال است و پس از آن فرد می‌تواند آن را برای 3 سال دیگر نیز تمدید کند. برای دریافت این نوع از ویزا، باید علاوه بر مدرک‌های گفته‌شده، نامه گواهی عدم سوء پیشینه، نامه‎های مربوط به سوابق کاری، فرم درخواست ویزای کاری، نامه‌ی کاری از کارفرمای مقیم ترکیه یا قرارداد مربوطه و مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات را نیز به همراه داشته باشید.

ویزا درمانی ترکیه

ویزا درمانی ترکیه در فرودگاه صادر می‌شود و در اصطلاح (ON Arrival) است. برای دریافت این ویزا باید علاوه بر مدرک‌های گفته‌شده‌ی عمومی، مواردی شامل نامه‌ی پذیرش بیمار از بیمارستان موجود در ترکیه و  نامه‌ی پرداخت هزینه های بیمارستان را به همراه خودتان داشته باشید.

برای اخذ ویزا ترکیه باید چه مراحلی را طی کرد؟

برای اخذ ویزا ترکیه باید مراحل زیر را طی کنید:

تعیین نوع ویزا براساس شرایط خودتان

برای اخذ ویزا ترکیه باید ابتدای تمامی شرایط انواع مجوزها را بررسی کنید و سپس براساس شرایط خودتان و نیازتان، نوع ویزا ترکیه موردنظرتان را تعیین کنید.

جمع‌آوری مدرک‌های لازم برای هرنوع از ویزا ترکیه

هرکدام از انواع ویزا ترکیه مدارکی را نیاز دارد. جمع‌آوری آن‌ها دومین کاری است که باید انجام دهید، زیرا به دست‌آوردن برخی از آن‌ها مانند مدرک تحصیلی سخت و زمان‌بر است.

اقدام برای اخذ ویزا ترکیه از سفارت این کشور

پس از اینکه مدارک لازم برای اخذ ویزا ترکیه را جمع‌آوری کردید، نوبت آن است که به سفارت این کشور در تهران مراجعه کنید و فرآیندهای مربوط به آن را انجام دهید تا بتوانید ویزا موردنظر خودتان را در موعد مناسب دریافت کنید.

جریمه اقامت در ترکیه بدون ویزا به چه میزان است؟

اگر فردی در ترکیه بیش از مدت ویزا بماند، وابسته به مدت مانندش، بین 50 تا 120 دلار جریمه خواهد شد که باید آن در فرودگاه و هنگام خروج از این کشور بپردازد. اما اگر فرد بعد از اضافه‌ماندن، قصد خروج نداشته باشد، به مدت ماندن غیرمجازش در این کشور، ممنوع الورود می‌شود. به عنوان مثال اگر 6 ماه اضافه مانده است، پس از خروج، نمی‌تواند تا 6 ماه به ترکیه پا بگذارد.