چگونگی اخذ اقامت ترکیه

اگر جزو افرادی باشید که برای مهاجرت و رفتن از ایران آماده می‌شوید، قطعا با نام ترکیه به عنوان یکی از مقصدهای مناسب برای رسیدن به این هدف آشنا هستید. این کشور نزدیک‌ترین مقصد به ایران است و دارای شرایط جغرافیایی مناسب و فرهنگی بسیار نزدیکی به ایران است. اما اخذ اقامت در ترکیه و ماندن در این کشور چه شرایطی دارد و چه راه‌هایی برای کسب آن وجود دارد؟

به این سوال در این مطلب پاسخ می‌دهیم و ابهام‌هایتان در این زمینه را به طور کلی از بین می‌ببریم.

607557f2e0d19N

 

مزیت‌های اخذ اقامت در ترکیه چیست؟

مزیت‌های اخذ اقامت ترکیه بسیار است، در این قسمت مهم‌ترین موارد آن را بیان می‌کنیم.

تناسب درآمد با هزینه‌ی زندگی

نسبت درآمد به هزینه در کشور ترکیه متناسب است که این موضوع باعث می‌شود تا افراد مختلف بتوانند، علاوه بر گذران زندگی با‌استفاده از این درآمد، پس‌اندازی مناسبی را هم انجام دهند. حال اگر کسی درآمد دلاری داشته باشد که وضعش بسیار بهتر است و می‌تواند شاهانه در این کشور زندگی کند.

برخورداری از امکانات رفاهی و تفریحی مناسب

یکی از مهم‌ترین پارامترها برای انتخاب کشور، در میان ایرانیان، میزان خدمات رفاهی، درمانی و تفریحی آن کشور است. ترکیه از این نظر در صدر قرار دارد و با برخورداری از ساحل‌ها و امکانات تفریحی بسیار جذاب، چشم هر بیننده‌ای را به خودش خیره و متوجه می‌کند.

قیمت مناسب املاک در ترکیه

قیمت ملک در ترکیه برخلاف ایران، بسیار مناسب است و از محدوده‎ی منطقی برخوردار است. همین موضوع کمک می‌کند تا افراد بتوانند با بخشی از درآمد یا پس‌اندازشان، منزل موردنظرشان را بخرند و اجاره کنند.

نرخ بیکاری بسیار پایین ترکیه

اگر قصد مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت ترکیه را دارید و نگران یافتن کار در آن هستید، باید به شما بگوییم که نیازی به نگرانی نیست و می‌توانید به راحتی کار موردنظر خودتان را در این کشور زیبا پیدا کنید، چون نرخ بیکاری در ترکیه بسیار پایین است و تعداد شرکت‌های نیازمند نیرو در آن نیز بسیار زیادی است.

بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت در ترکیه

روش‌های متفاوتی برای اخذ اقامت در ترکیه وجود دارد که شما باید باتوجه به شرایط خودتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و به دنبال فراهم‌کردن تمامی شرایط آن باشید. در ادامه برخی از شایع‌ترین و بهترین روش‌های اخذ اقامت در ترکیه را معرفی می‌کنیم.

اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک ساختمانی

شما می‌توانید با خرید هرگونه ملکی در ترکیه، اقامت آن‌جا را به مدت یکسال دریافت کنید. اما اگر مبلغ 250 هزار دلار سرمایه‌گذاری در این صنعت انجام دهید، می‌توانید علاوه بر اقامت، شهروندی دائمی کشور ترکیه را نیز دریافت کنید.

اگر چنین مبلغی را برای خرید خانه، صرف کردید، می‌توانید به اداره ثبت زمین و املاک ترکیه یا همان TPU بروید و درخواست شهروندی خودتان را ثبت کنید. پس از ثبت شما، صحت مدارک و گفته‌هایتان اعتبار‌سنجی می‌شود و در صورت تأیید، نامه‌ی قبول شهروند، درب منزل می‌آید.

اخذ اقامت ترکیه از طریق مهاجرت تحصیلی

یکی از ایمن‌ترین راه‌های اخذ اقامت ترکیه، مهاجرت تحصیلی است. برای انجام این کار شما تنها نیاز دارید تا مدارک موردنیاز را تهیه کنید و سپس نسبت به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور و سپس سفارت آن اقدام کنید. مدارک لازم شامل موارد زیرا است.

  • مدرک قبولی آزمون YOS
  • مدرک قبولی در آزمون SAT
  • ارائه مدرک دپیلم و ریزنمرات آن
  • پرداخت هزینه‌ی بررسی مدارک
  • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اگر با یکی از شهروندان ترکیه ازدواج کنید، می‌توانید اقامت همیشگی این کشور را دریافت کنید و نیازی به تمدید سالیانه اقامت خودتان نخواهید داشت. اما در صورت جدایی بیش از 3 سال و اثبات صور‌ی‌بودن ازدواج، این مجوز به طور کلی لغو و باطل می‌شود.

اخذ اقامت ترکیه از طریق توریستی

هر توریستی ایرانی که به کشور ترکیه سفر می‌کند، می‌تواند به مدت 90 روز در آن کشور بماند، از جاذبه‌های گردشگری لذت ببرد و اقامت خوبی در این کشور حوزه‌ی دریای سیاه داشته باشد. اما باید دقت کنید، فرد در طول سفر توریستی، اجازه تحصیل یا کار در ترکیه را به هیچ‌وجه نخواهد داشت. همچنین در صورتی که پاسپورت فرد بیش از 60 روز اعتبار داشته باشد، امکان تمدید اقامت 90 روز با پرداخت 2میلیون وجود دارد.

اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد در این کشور

اگر یکی از والدین بچه‌ی متولد‌‎شده شهروند ترکیه باشد، به این بچه نیز، اقامت همیشگی این کشور داده می‌شود که به آن سیستم اقامت‌دهی براساس خون نیز می‌گویند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

روابط خوب ترکیه با دیگر کشورها، آن را به یکی از مقصدهای مفید برای ثبت شرکت تبدیل می‌کند. زیرا هم هزینه‌های راه‌اندازی و اداره‌ی آن در این کشور کم است و هم می‌توان به راحتی با تمامی کشورهای منطقه و جهان ارتباط گرفت و به بازار مصرفی آن‌ها میز ورود خوبی داشت.

اگر کسی در این کشور شرکت ثبت کند، می‌تواند پس از 5 سال فعالیت شهروندی دائم آن را دریافت کند، کارت بازرگانی داشته باشد و حساب بانکی مختص خودش را در این کشور افتتاح کند.

اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

این کشور طبق قوانین کنوانسیون ژنو در سال 1948، پناهندگی می‌دهد. البته لازم به ذکر است که برخلاف این قوانین، ایرانیان نمی‌توانند از این فرصت استفاده کنند و پناهندگی بلندمدت این کشور را دریافت کنند و در آسایش موجود در ترکیه به زندگی خودشان ادامه دهند. اما برای دریافت پناهندگی کوتاه‌مدت باید درخواست خودشان را به استانداری مرزی این کشور ارائه دهند تا در صورت تأیید آن و قبول‌شدنش بتوانند به عنوان پناهنده در ترکیه پای بگذارند. بررسی پرونده‌ها نیز به طور معمول 8 روز طول می‌کشد.

اخذ اقامت ترکیه با آگاهی بیشتر

برای کسب اخذ اقامت در ترکیه بهتر است که ابتدا آگاهی کسب کنید و سپس برای آن اقدام کنید تا هم وقتتان کم‌تر تلف شود و هم بتوانید با صرف کم‌ترین هزینه و با‌استفاده از راحت‌ترین راه ممکن آن را به انجام برسانید. به همین دلیل در این مطلب سعی کردیم، شرایط مهم آن را به شما بگوییم و بهترین راه‌ها برای انجامش را معرفی کنیم و در مورد آن‌ها شرح مختصری دهیم.