چگونگی اخذ اقامت ترکیه

چگونگی اخذ اقامت ترکیه

اگر جزو افرادی باشید که برای مهاجرت و رفتن از ایران آماده می‌شوید، قطعا با نام ترکیه به عنوان یکی از مقصدهای مناسب برای رسیدن به این هدف آشنا هستید. این کشور نزدیک‌ترین مقصد به ایران است و دارای شرایط جغرافیایی مناسب و فرهنگی بسیار نزدیکی به ایران است. اما اخذ اقامت در ترکیه و ماندن در این کشور چه شرایطی دارد و چه راه‌هایی برای کسب آن وجود دارد؟

به این سوال در این مطلب پاسخ می‌دهیم و ابهام‌هایتان در این زمینه را به طور کلی از بین می‌ببریم.

مزیت‌های اخذ اقامت در ترکیه چیست؟

مزیت‌های اخذ اقامت ترکیه بسیار است، در این قسمت مهم‌ترین موارد آن را بیان می‌کنیم.

تناسب درآمد با هزینه‌ی زندگی

نسبت درآمد به هزینه در کشور ترکیه متناسب است که این موضوع باعث می‌شود تا افراد مختلف بتوانند، علاوه بر گذران زندگی با‌استفاده از این درآمد، پس‌اندازی مناسبی را هم انجام دهند. حال اگر کسی درآمد دلاری داشته باشد که وضعش بسیار بهتر است و می‌تواند شاهانه در این کشور زندگی کند.

برخورداری از امکانات رفاهی و تفریحی مناسب

یکی از مهم‌ترین پارامترها برای انتخاب کشور، در میان ایرانیان، میزان خدمات رفاهی، درمانی و تفریحی آن کشور است. ترکیه از این نظر در صدر قرار دارد و با برخورداری از ساحل‌ها و امکانات تفریحی بسیار جذاب، چشم هر بیننده‌ای را به خودش خیره و متوجه می‌کند.

قیمت مناسب املاک در ترکیه

قیمت ملک در ترکیه برخلاف ایران، بسیار مناسب است و از محدوده‎ی منطقی برخوردار است. همین موضوع کمک می‌کند تا افراد بتوانند با بخشی از درآمد یا پس‌اندازشان، منزل موردنظرشان را بخرند و اجاره کنند.

نرخ بیکاری بسیار پایین ترکیه

اگر قصد مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت ترکیه را دارید و نگران یافتن کار در آن هستید، باید به شما بگوییم که نیازی به نگرانی نیست و می‌توانید به راحتی کار موردنظر خودتان را در این کشور زیبا پیدا کنید، چون نرخ بیکاری در ترکیه بسیار پایین است و تعداد شرکت‌های نیازمند نیرو در آن نیز بسیار زیادی است.

بهترین روش‌ها برای اخذ اقامت در ترکیه

روش‌های متفاوتی برای اخذ اقامت در ترکیه وجود دارد که شما باید باتوجه به شرایط خودتان یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و به دنبال فراهم‌کردن تمامی شرایط آن باشید. در ادامه برخی از شایع‌ترین و بهترین روش‌های اخذ اقامت در ترکیه را معرفی می‌کنیم.

1- اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در ترکیه

قصد شما از خرید ملک در سال 2023 مبلغ به دلار
دریافت شهروندی ترکیه یا پاسپورت ترکیه 400 هزار دلار
اقامت یک ساله قابل تمدید 75 هزار دلار

شما می‌توانید با خرید هرگونه ملکی در ترکیه، اقامت آن‌جا را به مدت یکسال دریافت کنید. اما اگر مبلغ 400 هزار دلار سرمایه‌گذاری در این صنعت انجام دهید، می‌توانید علاوه بر اقامت، شهروندی دائمی کشور ترکیه را نیز دریافت کنید.

اگر چنین مبلغی را برای خرید خانه، صرف کردید، می‌توانید به اداره ثبت زمین و املاک ترکیه یا همان TPU بروید و درخواست شهروندی خودتان را ثبت کنید. پس از ثبت شما، صحت مدارک و گفته‌هایتان اعتبار‌سنجی می‌شود و در صورت تأیید، نامه‌ی قبول شهروند، درب منزل می‌آید.

2- اخذ اقامت ترکیه از طریق مهاجرت تحصیلی

یکی از ایمن‌ترین راه‌های اخذ اقامت ترکیه، مهاجرت تحصیلی است. برای انجام این کار شما تنها نیاز دارید تا مدارک موردنیاز را تهیه کنید و سپس نسبت به دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور و سپس سفارت آن اقدام کنید. مدارک لازم شامل موارد زیرا است.

 • مدرک قبولی آزمون YOS
 • مدرک قبولی در آزمون SAT
 • ارائه مدرک دپیلم و ریزنمرات آن
 • پرداخت هزینه‌ی بررسی مدارک
 • ارائه نامه پذیرش از دانشگاه مقصد

برای چگونگی اخذ اقامت ترکیه با ما در واتساپ در ارتباط باشید.

3- اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اگر با یکی از شهروندان ترکیه ازدواج کنید، می‌توانید اقامت همیشگی این کشور را دریافت کنید و نیازی به تمدید سالیانه اقامت خودتان نخواهید داشت. اما در صورت جدایی بیش از 3 سال و اثبات صور‌ی‌بودن ازدواج، این مجوز به طور کلی لغو و باطل می‌شود.

4- اخذ اقامت ترکیه از طریق توریستی

هر توریستی ایرانی که به کشور ترکیه سفر می‌کند، می‌تواند به مدت 90 روز در آن کشور بماند، از جاذبه‌های گردشگری لذت ببرد و اقامت خوبی در این کشور حوزه‌ی دریای سیاه داشته باشد. اما باید دقت کنید، فرد در طول سفر توریستی، اجازه تحصیل یا کار در ترکیه را به هیچ‌وجه نخواهد داشت. همچنین در صورتی که پاسپورت فرد بیش از 60 روز اعتبار داشته باشد، امکان تمدید اقامت 90 روز با پرداخت 2 میلیون وجود دارد.

اقامت توریستی، یکی از آسان ترین روش های برای دریافت اقامت برای مدت زمان کم می باشد. روند دریافت این نوع اقامت بسیار آسان است، همچنین دارای تسهیلات زیادی می باشد. بیشتر افراد اقامت توریستی را به مدت یک سال دریافت می کنند.

5- اخذ اقامت ترکیه از طریق تولد در این کشور

اگر یکی از والدین بچه‌ی متولد‌‎شده شهروند ترکیه باشد، به این بچه نیز، اقامت همیشگی این کشور داده می‌شود که به آن سیستم اقامت‌دهی براساس خون نیز می‌گویند.

6- اخذ اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

روابط خوب ترکیه با دیگر کشورها، آن را به یکی از مقصدهای مفید برای ثبت شرکت تبدیل می‌کند. زیرا هم هزینه‌های راه‌اندازی و اداره‌ی آن در این کشور کم است و هم می‌توان به راحتی با تمامی کشورهای منطقه و جهان ارتباط گرفت و به بازار مصرفی آن‌ها میز ورود خوبی داشت.

اگر کسی در این کشور شرکت ثبت کند، می‌تواند پس از 5 سال فعالیت شهروندی دائم آن را دریافت کند، کارت بازرگانی داشته باشد و حساب بانکی مختص خودش را در این کشور افتتاح کند.

7- اقامت کاری در ترکیه

این اقامت برای افرادی مناسب است که در حرفه ای تخصص دارند. اقامت کاری در صورتی صادر می گردد که فرد در یک شرکت و یا اداره در ترکیه مشغول به کار شود. طبق قوانین ترکیه افراد برای کار نیاز به مجوز دارند.کار کردن بدون مجوز غیر قانونی می باشد.

8- اقامت از طریق پزشکی

بسیار که قصد خرید ملک در ترکیه را ندارند و تخصص پزشکی دارند می تواند، با مراجعه و استفاده از خدمات در ترکیه از این طریق مجوزهای لازم برای دریافت اقامت را بگیرند.

نکته بسیار مهم این است که اگر فردی با ویزای توریستی در این کشور مشغول به کار باشد با گرفتن نامه از طرف بیمارستان می تواند، مجوز کار در ترکیه را کسب کند.

9- اخذ اقامت ترکیه از طریق پناهندگی

این کشور طبق قوانین کنوانسیون ژنو در سال 1948، پناهندگی می‌دهد. البته لازم به ذکر است که برخلاف این قوانین، ایرانیان نمی‌توانند از این فرصت استفاده کنند و پناهندگی بلندمدت این کشور را دریافت کنند و در آسایش موجود در ترکیه به زندگی خودشان ادامه دهند. اما برای دریافت پناهندگی کوتاه‌مدت باید درخواست خودشان را به استانداری مرزی این کشور ارائه دهند تا در صورت تأیید آن و قبول‌شدنش بتوانند به عنوان پناهنده در ترکیه پای بگذارند. بررسی پرونده‌ها نیز به طور معمول 8 روز طول می‌کشد.

افرادی که به هر دلیلی در ترکیه به صورت غیر قانونی زندگی می کنند، می تواند با ثبت درخواست اقامت انسانی به مدت شیش ماه در ترکیه کار کنند. بعد از سپری شدن این مدت با دریافت اقامت دیگر، می توانند به مدت یک سال در این خاک بمانند.

مدارک لازم جهت دریافت اقامت

 • فرم راندوو پرینت شده
 • اجاره نامه نوتر شده
 • بیمه سلامتی
 • دریافت کد مالیاتی
 • چهارقطعه عکس
 • رسید پرداخت حق خاک
 • هزینه کارت کیملیک
 • موارد بالا در سال 2021 اعلام شد، و مدارک دیگر مانند سوء پیشینه و… لازم نیست.

مراحل دریافت اقامت

1- پر کردن فرم رندوو

برای پر کردن این فرم به سایت اداره مهاجرت ترکیه رفته، و در آنجا فرم های مورد نیاز را با دقت پر کنید.

نکته: به یاد داشته باشید اگر گزینه کار کردن را بزنید درخواست شما رد می شود، زیرا طبق قوانین افرادی که در این کشور مشغول به کار هستند، حق دریاقت اقامت توریستی را ندارند.

2- نوتر کردن اجاره نامه

نوتر کردن به معنی مرکز اسناد رسمی است. اگر خرید ملک در ترکیه را انجام نداده اید؛ می توانید اجاره نامه خود را به یکی از دفاتر برده و نوتر کنید. هزینه های نوتر برای هر نسخه، حدود 80 تا 100 لیر می باشد. برای هر خانواده یک نوتر لازم است. به یاد داشته باشید برای همه اعضای خانواده نوتر را انجام دهید.

3- دریافت کد مالیاتی

قبل  از وقت مصاحبه لازم است، کد مالیاتی خود را دریافت کنید. بعد از دریافت کد مالیاتی تمام پرداخت های شما تحت این کد انجام می شود.

4- پرداخت پول خاک ترکیه

هزینه خاک ترکیه برای افراد زیر 18 سال 40 دلار و برای افراد بالای 18 سال 80 دلار می باشد. قیمت دلار بر اساس نرخ روز محاسبه می شود.

قوانین و شرایط اقامت در کشور ترکیه:

1- پرداخت آنلاین هزینه حق کارت و هزینه کارت

متقاضیان دریافت تمدید و یا اقامت، بعد از ثبت درخواست اقامت خود در سایت گوچ، بایستی هزینه های حق خاک، دریافت کارت را به صورت آنلاین پرداخت کنند.

2- شماره مالیاتی آنلاین

اداره مالیات، برای جلوگیری از حضور مهاجران برای گرفتن شماره مالیاتی، سیستمی را برای دریافت به صورت آنلاین اعلام کرده است.

3- عدم حضور متقاضیان و ارسال مدارک از طریق پست

یکی از قوانین جدید اقامت در کشور ترکیه آنلاین شده بیشتر مراحل است. قبل از کرونا متقاضیان دریافت اقامت بایستی، طی تاریخ مشخصی در اداره مهاجرت حضور پیدا می کردند. بعد از همه گیری کرونا این اداره مراجعه حضور حذف و ارسال مدارک از طریق پست را جایگزین کرد.

نکته! در تاریخ 10/02/2021  از سوی دولت ترکیه اعلام شد که باید متقاضیان طبق روال قبل به صورت حضوری برای ارائه مدارک به شعبه ها مراجعه کنند.

اخذ اقامت ترکیه با آگاهی بیشتر

برای کسب اخذ اقامت در ترکیه بهتر است که ابتدا آگاهی کسب کنید و سپس برای آن اقدام کنید تا هم وقتتان کم‌تر تلف شود و هم بتوانید با صرف کم‌ترین هزینه و با‌استفاده از راحت‌ترین راه ممکن آن را به انجام برسانید. به همین دلیل در این مطلب سعی کردیم، شرایط مهم آن را به شما بگوییم و بهترین راه‌ها برای انجامش را معرفی کنیم و در مورد آن‌ها شرح مختصری دهیم.

برای چگونگی اخذ اقامت ترکیه با ما در واتساپ در ارتباط باشید.