آشنایی با آداب و رسوم مردم ترکیه

614cb994cb54fN

آداب و رسوم مردم ترکیه تا حدودی شبیه به ایران می باشد که علت آن هم نزدیک بودن ترکیه به کشورمان ایران است. مردم ترکیه مردمانی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند. یکی از ویژگی های بارز مردم این کشور این است که دوست دارند با افراد جدیدی آشنا شوند. به طوری که حرف زدن با یک فرد غریبه و آشنایی با آن خیلی آنان را خوشحال می کند.

حرف هایی که مردم ترک را خوشحال می کند، صحبت در مورد تاریخ و فرهنگ آن ها می باشد.

چگونگی آداب و رسوم مردم ترکیه

مردم کشور ترکیه به آراستگی و نظافت خود اهمیت زیادی می دهند. هرچه با مردمان ترک بیشتر دوست باشید، آن ها روز به روز با شما صمیمی تر خواهند شد و احساس تعهد بیشتری نسبت به شما خواهند داشت. در فرهنگ ترکیه این موضوع باب است که برای صله رحم بیشتر شب به دیدار یکدیگر می روند و تا پاسی از شب به شب نشینی می پردازند.

جالب است بدانید اگر مهمانان مدت کمی در منزل میزبان بماند و زودتر منزل را ترک کنند، نوعی بی احترامی تلقی می شود. هرچه از پذیرایی مردم ترکیه بگوییم کم گفته ایم، چرا که از هیچگونه خدمت برای مهمان خود دریغ نمی کنند و به بهترین شکل ممکن از مهمان پذیرایی می کنند.

از آنجایی که خداوند در قران به روابط همسایگی اشاره کرده، مردم ترکیه این مورد را بسیار مورد توجه قرار داده و برایشان اهمیت زیادی دارد. وقتی فردی فوت می کنند مردم ترکیه را خود را موظف می دانند که تا سه روز غذا برای خانه فرد داغ دیده بفرستند و همچنین در مسائل مالی بسیار کمک هم می کنند.

جایگاه زن و مرد در فرهنگ ترکیه

در واقع مرد رئیس خانواده محسوب می شود و همسر آن می بایست طبق قانون، از فامیلی همسر خود استفاده کند. لازم به ذکر است که چند همسری در دولت ترکیه جرم به حساب می آید و چنانچه چه مرد و چه زن مرتکب به این جرم شود، مجازاتی برای آن در نظر می گیرند. معمولا تعطیلات آخر هفته خود را به همراه خانواده می گذرانند و به مکان های تفریحی می روند.

به این نکته توجه کنید که خانم ها هرگز به تنهایی به چایخانه های موجود در سطح شهر نمی روند مگر این که به همراه خانواده باشند.

رسم هدیه دادن در آداب و رسوم مردم ترکیه

می توان گفت مردم ترکیه به شدت عاشق مهمان هستند و خیلی با آشنایان خود در ارتباط می باشند. به همین منظور در بیشتر روزهای هفته دوستان و نزدیکان خود را به صرف شام و یا صبحانه دعوت می کنند. همانطور که کمی بالاتر ذکر کردیم بیشتر مهمانی های مردم ترکیه در شب اتفاق می افتد. جالب است بدانید صبحانه مهم ترین وعده محسوب می شود و برای سرو این وعده غذایی سنگ تمام می گذارند.

مردم ترکیه عادت دارند وقتی مهمانی به خانه شان می آید بشقاب آن را پر می کند. اگر دوست و یا آشنایی در ترکیه دارید، وقتی به منزل آن ها دعوت می شوید، بهتر است به همراه میزبان به آشپزخانه بروید و به او در انجام کارها کمک کنید.

برای این که میزبان را خوشحال کنید بهتر است یک هدیه برای آن تهیه کرده و هنگام رفتن به منزلشان به میزبان بدهید. این کار به طرز عجیبی آن ها را خوشحال خواهد کرد. مردم ترکیه همانند مردم ایران وقتی که به سفر می روند، برای عزیزان خود سوغاتی تهیه می کنند.

مراسم ازدواج در ترکیه

خواستگاری در کشور ترکیه به این شکل است که دختر و پسر توافق می کنند که باهم زندگی کنند. بعد از آن خانواده ها با خلق و خوی هم آشنا می شوند و کارهای مربوط به ازدواج را انجام می دهند. مراسم ازدواج در ترکیه آداب و رسوم خاص خود را دارد. برای مثال: وقتی دختری ازدواج می کند، دوستان وی اسم خود را داخل کفش عروس یادداشت می کنند. سپس در پایان مراسم اسم هر فردی که پاک شده باشد به این معنا است که بزودی ازدواج خواهد کرد.

آداب غذا خوردن در ترکیه

بیشتر غذاهای کاری در رستوران سرو می شود. به روایتی مردم ترکیه عاشق غذا خوردن و گپ و گفت و گو می باشند. اگر فردی دوستان خود را به رستوران دعوت کند، دوستان او حق ندارند که دنگ خود را بپردازند، چرا که این کار نوعی بی احترامی محسوب می شود.

غذای اصلی آنان همیشه شامل گوشت، سالاد و ماهی می باشد. در پایان هر وعده غذایی چای و نوشیدن قهوه فراموش نمی شود.

به طور کلی مردم ترکیه بسیار مردمان مهربانی هستند. در این مقاله از سایت آسیا ملک سعی کردیم شما را تا حد زیادی با آداب و رسوم مردم ترکیه آشنا کنیم از این که تا پایان ما را همراهی کرده اید از شما سپاسگزاریم.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)