آشنایی با انواع اقامت موقت در ترکیه

انواع اقامت موقت ترکیه

اقامت موقت ترکیه برای افرادی مناسب است که می خواهند بیش از زمان قانونی ویزا، در ترکیه اقامت کنند. تمام افراد خارجی برای این که بیشتر در ترکیه بمانند می توانند برای اقامت موقت اقدام کنند. به یاد داشته باشید برای آن که بتوانید اقامت موقت خود را در ترکیه ثبت کنید، باید دلایل اقامت خود را اعلام کنند. با اخذ اقامت موقت در ترکیه می توانید به زندگی، تحصیل، کار و … بپردازید. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد چگونگی اخذ اقامت موقت و انواع آن صحبت کنیم بنابراین اگر می خواهید در ترکیه به صورت موقت اقامت داشته باشید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

انواع اقامت ترکیه

زندگی در هر نقطه از کره خاکی دارای مزایا و معایب است. کشور ترکیه با توجه به موقعیت جغرافیایی و نزدیکی با ایران، به یکی از بهترین گزینه ها برای اقامت تبدیل شده است. در حال حاضر بیشتر افراد اعم از دانشجو، کارمند و … به اقامت در ترکیه ترغیب شده اند. اما قبل از این که بخواهید برای اقامت موقت ترکیه اقدام کنید چه بهتر است که با انواع آن آشنا شوید.

انواع اقامت موقت ترکیه عبارتند از:

 • اقامت از طریق ازدواج
 • اقامت از طریق تحصیل
 • اقامت توریستی
 • اقامت موقت ترکیه با خرید ملک
 • اقامت از طریق ثبت شرکت
 • اقامت از طریق کار
 • اقامت از طریق سرمایه گذاری

1- اقامت از طریق ازدواج

یکی از انواع اقامت ترکیه، اقامت از طریق ازدواج می باشد که این نوع روش اقامت کمتر مورد توجه قرار می گیرد. فردی که با یک فرد تبعه ترکیه ازدواج کند می تواند اقامت ترکیه اخذ نماید. چنانچه ازدواج این افراد بیش از 3 سال تداوم داشته باشد، می توانند برای درخواست اخذ شهروندی اقدام نمایند. اگر در ترکیه تشکیل خانواده دهید و یکی از والدین از امتیاز شهروندی و همچنین اقامت دائم ترکیه برخوردار باشد، فرزند آن ها به طور خودکار می تواند از امتیاز شهروندی کشور ترکیه بهره مند شود. اقامت در ترکیه از طریق ازدواج، نسبت به دیگر روش ها از هزینه کمتری برخوردار است.

2- اقامت از طریق تحصیل

یکی از متداول ترین روش های اخذ اقامت ترکیه، اقامت از طریق تحصیل می باشد. برای آن که بتوانید به واسطه تحصیل در ترکیه اقامت آن جا را اخذ نمایید، می بایست یک نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه ها ی ترکیه دریافت کنید و با پرداخت شهریه، در یکی از مقاطع دانشگاهی شروع به تحصیل کنید.

چنانچه فرد بتواند نامه پذیرش را اخذ نماید و مشغول به تحصیل شود، برای وی مقدور است که تا پایان دوره تحصیلی کارت اقامت خود را تمدید کند. اگر فردی در ترکیه فارغ التحصیل شود، می تواند کارت اقامت خود را به دلیل جستجوی کار تمام وقت در ترکیه، برای یک سال دیگر هم تمدید کند. در این صورت فرد می بایست با مراجعه به دفاتر امور اجتماعی، برای اخذ مجوز کار تمام وقت در ترکیه اقدام نماید.

این نکته را به خاطر بسپارید اگر فرد محصل، بیش از 5 سال در ترکیه اقامت قانونی داشته باشد، بعد از 5 سال می تواند برای دریافت اقامت دائم اقدام کند. اقامت از طریق تحصیل یکی از بهترین روش ها و تقریبا می توان گفت منطقی ترین روش برای اخذ اقامت موقت و یا دائم در ترکیه می باشد.

اقامت از طریق تحصیل

3- اقامت توریستی ترکیه

اقامت توریستی یکی دیگر از انواع اقامت در ترکیه می باشد. در واقع ایرانیان می توانند در کشور ترکیه حداکثر 90 روز اقامت داشته باشند، که این مورد در صورتی امکان پذیر می باشد که در این مدت زمانی که در ترکیه می باشد در هیچ کدام از فعالیت های تحصیلی و تجاری مشغول نباشد. افرادی که می خواهند به ترکیه سفر کنند و بیش از 90 روز در آن جا بمانند، هیچ مانعی بر سر راه آنها وجود ندارد اما از لحاظ قانونی دیگر قادر به دریافت کارت اقامت توریستی نخواهند بود و علاوه بر آن در هنگام ترک خاک ترکیه، می بایست جریمه های سنگینی را پرداخت کند.

در صورتی که فرد بخواهد از کارت اقامت توریستی خود استفاده کرده و بیش از 90 روز در ترکیه ماندگار شود، باید دارای یکی از شرایط زیر باشد:

 • شرکت در دوره های آموزشی
 • ازدواج و تشکیل خانواده
 • خرید املاک و مستغلات
 • یادگیری زبان ترکی استانبولی طبق قوانین حاکم
 • ایجاد شغل و فعالیت در زمینه تجارت با اجازه اداره کار
 • انجام تحقیقات علمی و تحصیلی

اگر شرایط فرد به همین حالت باقی بماند و تابع قوانین دولت ترکیه پیش برود، می تواند کارت اقامت خود را برای یک سال بعد هم تمدید کند. چنانچه بتوانند کار اقامت کیملیک را اخذ نمایند، می توانند از مجوز کار جهت اشتغال در ترکیه برخوردار شوند. برخورداری از برگه استخدام رسمی از ترکیه، مسلط بودن به زبان ترکی، پرداخت کردن هزینه های اداره کار، از شروط اولیه دریافت کارت اقامت کیملیک ترکیه می باشد. اقامت ترکیه به واسطه اقامت توریستی، یکی از محبوب ترین روش های اخذ اقامت می باشد.

4- اقامت ترکیه با خرید ملک

یکی از مصوبه های جدید دولت ترکیه این می باشد که افراد خارجی می توانند با خرید ملک، اقامت موقت ترکیه و یا دائم را اخذ نمایند. اقامت موقت ترکیه با خرید ملک، یکی از پر هزینه ترین انواع آن خواهد بود. برای آن که بتوان در ترکیه اقامت نمود می بایست یک ملک به ارزش 250 هزار دلار و یا بیشتر خریداری کرد. به این نکته توجه کنید که سرپرست خانواده تنها می تواند برای فرزند زیر 18 سال خود اقامت ترکیه بگیرد. با خرید ملک در ترکیه علاوه بر اخذ اقامت می توان از امتیازات دیگر این کشور استفاده کرد. این امتیازات شامل موارد زیر می باشد:

 • برخورداری از خدمات رایگان درمانی
 • تحصیل رایگان
 • بهره مندی از تسهیلات دولتی
 • امتیاز دریافت حقوق بازنشستگی
 • اخذ کارت اقامت دو تابعیتی
 • و…

به طور کلی هزینه ای که برای خرید ملک در ترکیه صرف می شود، نوعی هزینه اقامت ترکیه می باشد.

اقامت موقت ترکیه با خرید ملک

5- اقامت ترکیه از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه از دیگر راه های اخذ اقامت موقت ترکیه می باشد. شهروندان خارجی می توانند حداقل تا 3 ماه بیش از به پایان رسیدن اقامت توریستی در ترکیه، شرکت تجاری خود را ثبت کرده و با اخذ مجوز اجازه کار به طور قانونی، اقامت توریستی خود را به اقامت کاری تبدیل کنند.

برای ثبت شرکت در ترکیه می بایست هزینه های زیادی صرف کنید و با توجه به نوع کسب و کار خود، شرکت خود را ثبت کنید. به درستی که ثبت شرکت در ترکیه یکی از راه های اخذ اقامت در آن کشور می شود اما به یاد داشته باشید اگر احساس می کنید در این باره اطلاعات کافی ندارید، از این روش اجتناب کنید چرا که ممکن است ضرر و زیان های زیادی بخاطر عدم تجربه به شما برسد.

6- اقامت ترکیه از طریق کار

اخذ اقامت کاری از انواع روش های دریافت اقامت موقت ترکیه می باشد. در این روش افراد می بایست از پیشنهاد کاری یک کارفرمای ترک استفاده کرده و با بستن قرارداد کار تمام وقت ترکیه، به گرفتن اقامت ترکیه اقدام کند. چه بهتر است با توجه به رزومه کاری خود که در ایران دارد، آن را برای کارفرمای ترک ارسال کرده و چنانچه در آن زمینه مورد تایید قرار گرفت، می تواند به مهاجرت اقدام نماید.

به یاد داشته باشید افرادی که تسلط کافی به زبان انگلیسی دارند، از امتیازات بسیار خوبی در ترکیه بهره مند می شوند. همچنین تسلط به زبان ترکی در حد خوب یکی از الزامات دریافت اقامت ترکیه است. امتیازاتی که می توان از طریق اقامت کاری در ترکیه اخذ نمود به شرح زیر می باشد.

 • بیمه درمانی رایگان
 • تبدیل اقامت کاری به شهروندی ترکیه بعد از 5 سال حضور در ترکیه
 • استخدام شرکتی و دریافت شغل به صورت قانونی
 • اقامت از طریق سرمایه گذاری

برای دریافت اقامت موقت ترکیه از طریق سرمایه گذاری، می بایست مبلغی حدود 500 هزار دلار آمریکا در یکی از بانک های ترکیه قرار دهید. و یا می توان با سرمایه گذاری در یکی از شرکت های ترکیه و شریک شدن با آن ها به اندازه 500 هزار دلار سهام خریداری کنید. به یاد داشته باشید که شما تا یک سال نمی توانید از این مبلغ برداشت کنید. هزینه اقامت ترکیه به واسطه سرمایه گذاری هزینه های سنگینی به دنبال خواهد داشت که توصیه می کنیم سمت آن نروید.

اقامت از طریق کار

شرایط جدید اقامت در ترکیه

در سال های اخیر، افراد خارجی می توانستند از طریق اجاره ملک در ترکیه در طی چندین سال اقامت داشته باشند اما طبق مصوبه جدید از سمت دولت ترکیه، تنها اجاره نامه جهت تمدید اقامت کافی نمی باشد و فرد می بایست حتما از مجوز اداره کار هم بهره مند باشد. چنانچه یک سال از اقامت فرد بگذرد و موفق به دریافت مجوز اداره کار نشود، دیگر نمی تواند اقامت خود را تمدید کند و ملزم به ترک خاک ترکیه خواهد بود.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)