آشنایی با قونیه ترکیه

آشنایی با شهر قونیه
آشنایی با قونیه ترکیه

قونیه یکی از پهناورترین استان های ترکیه می باشد که دارای بزرگترین دشت ترکیه و هفتمین شهر پرجمعیت این کشور است. این شهر در جنوب منطقه میانی آناتولی واقع شده و عمده مساحت آن پوشیده شده از دشت های سرسبز می باشد. این سرزمین با نوع پوشش گیاهی و خاک حاصلخیزی که دارد، مناسب کشاورزی بوده و جزو پول ساز ترین شهرهای کشاورزی ترکیه محسوب می شود.

اطلاعات کلی قونیه ترکیه

قونیه شهری تاریخی می باشد که در گذشته پایتخت سلاطین روم بوده که تحت عنوان سلجوقیان روم شناخته می شدند. از دوره سلجوقیان آثار تاریخی و یادگاری های فراوانی در این شهر به جا مانده. همین امر موجب شده به یکی از شهرهای توریستی و گردشگری ترکیه تبدیل شود. البته این شهر محبوبیت اصلی خود را مدیون شاعر بزرگ و بلندآوازه پارسی زبان، حضرت جلال الدین مولانا می باشد. شاعری که در دوران سلجوقیان در این شهر زندگی می کرد و اکنون آرامگاه او در همانجا قرار دارد.

دانشگاه سلجوق در این شهر هرساله پذیرای تعداد زیادی دانشجو از کشورهای دیگر می باشد که قصد ادامه تحصیل در این کشور و این شهر را دارند. درکل شهر قونیه ترکیه بسیار آرام و به دور از هیاهو و شلوغی است. افرادی که به دنبال سفر یا مهاجرت به جایی آرام هستند، ما قونیه ترکیه را به عنوان یکی از گزینه های مناسب به آن ها پیشنهاد می کنیم.

مردم این شهر به زبان انگلیسی یا زبانی غیر از ترکی تسلط ندارند. اما به قدری مهمان نواز و خون گرم هستند که گویی با شما چندین سال است در ارتباط اند و زبان هم را متوجه می شوید. پس هیچ نگرانی بابت این موضوع نداشته باشید. قونیه یکی از شهرهای مذهبی ترکیه محسوب می شود. اکثر بانوان ساکن این شهر حجاب دارند، پس در صورتی که قصد سفر به قونیه ترکیه را داشتید مراقب پوشش خود باشید.

آب و هوای قونیه ترکیه

آب و هوای قونیه ترکیه

با توجه به اینکه این استان در ارتفاعات قرار دارد، آب و هوای قونیه سرد و نیمه خشک است و در تابستان، متوسط دمای هوا 30 درجه سانتی گراد می باشد. گرم ترین هوایی که این استان در تمام سال ها دیده است، دمای 40.6 درجه سانتی گراد بوده. در فصل زمستان هم متوسط سردی هوا منفی 4.2 درجه سانتی گراد به ثبت رسیده. در سردترین حالت ممکن هم دمای هوا به منفی 24.5 درجه سانتی گراد رسیده است.

بارندگی با توجه به شرایط جغرافیایی این شهر نسبتاً پایین است. همانطور که در ابتدای مطلب اشاره کردیم، با توجه به اینکه قونیه در ارتفاعات قرار دارد، در فصل تابستان شاهد روزهای گرم و شب هایی خنک می باشید. پس اگر قصد خرید ملک در قونیه را دارید، از شرایط آب و هوایی آن با خبر باشید.

موزه های شهر قونیه

موزه های شهر قونیه

این شهر همانطور که بالاتر اشاره داشتیم، در گذشته پایتخت سلاطین روم بوده و از آن زمان آثار بسیار زیادی در این شهر باقی مانده است. امروزه تمامی آن آثار تبدیل به موزه هایی با سبک های مختلف شده اند که برای شما عزیزان در ادامه آنها را مورد برسی قرار می دهیم.

موزه آتاتورک

موزه آتاتورک که یکی از باشکوه ترین بناهای قرن 19 می باشد، در سال 1912 تحت عنوان هدیه ای، از سوی مردم قونیه به آتاتورک اهدا شد. در این موزه عکس هایی از روزنامه های قدیمی، مدارک جنگ آزادی ترکیه، لباس ها و وسایل مورد استفاده شده در معرض دید عموم قرارگرفته اند.

موزه آنتوگرافی

موزه آنتوگرافی که در جاده لارنده قرار دارد، یکی از جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می شود. در موزه آنتوگرافی شما امکان تماشای صلاح، کمر، انواع لباس، سکه و تجهیزات نظامی که مربوط به سالهای خیلی دور کشور ترکیه می شود را دارید. با سفر به قونیه می توانید این آثار را از نزدیک ببینید.

موزه مولانا

موزه مولانا که درواقع محل زندگی و تدریس این شاعر بزرگ بوده، در قونیه قرار دارد. این موزه از متعلقات باغ های کاخ سلجوقیان می باشد. در این موزه شما می توانید انواع تسبیح ها، جانماز، دیوان حافظ و دست نویس هایی را که از این شاعر بلندآوازه به جا مانده است را تماشا کنید.

موزه باستان شناسی قونیه

در موزه باستان شناسی قونیه می توانید تکه های ظروف سنگی، مجسمه ها، تابوت های رومی و… را که جزو آثار به جا مانده از مفرغ و کلاسیک یونان، روم، بیزانس و نوسنگی می باشند را مشاهده کنید.

پیشنهاد می کنیم اگر علاقه مند به موزه ها هستید، با بهترین موزه های ترکیه هم آشنا شوید و از مطالب مفید آن استفاده کنید.

مناسبت ها و رویدادهای قونیه

مناسبت ها و رویدادهای قونیه

جشنواره بین المللی نصرالدین هوجا

جشنواره بین المللی نصرالدین هوجا به عنوان یکی از مهم ترین مناسبت های قونیه شناخته می شود. این جشنواره که به پاس بزرگداشت نصرالدین هوجا یکی از برترین نام ها در ادبیات ترکیه می باشد، در ماه ژوئیه برگزار می شود. با سفر به قونیه، شما هم می توانید در این جشنواره شرکت کنید و لذت ببرید.

مراسم بزرگداشت مولانا جلال الدین

مراسم بزرگداشت مولانا در روز سالگرد فوت این شاعر در قونیه برگزار می شود. یعنی در ماه دسامبر هرسال. این مراسم به عنوان زیباترین مراسم رقص های چرخشی شناخته شده است. هرساله، افراد زیادی به شهر قونیه سرازیر می شوند تا این مراسم باشکوه رقص چرخشی دراویش صوفی را از نزدیک ببینند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)