آشنایی با مدارس ترکیه و هزینه های آنها

مدارس ترکیه
آشنایی با مدارس ترکیه

مدارسی در ترکیه وجوددارند به طور کل، به 3 دسته تقسیم می شوند، که این سه دسته شامل مدارس دولتی، غیر دولتی نوع A و غیردولتی نوع B هستند و طبق نظام آموزشی کشور ترکیه آموزش می دهند. اما نگران نباشید، ما یک خبر خوب برای شما داریم، اگر قصد دارید پس از مهاجرت به ترکیه، فرزندتان به زبان فارسی تحصیل کند، یک مدرسه در استانبول و یک مدرسه در آنکارا وجود دارند که به زبان فارسی و متناسب با سیستم آموزشی ایران، مشغول به آموزش کودکان می باشند.

مدارس در ترکیه برای ایرانیان ساکن در آنکارا، 22 بهمن و مدرسه موجود در استانبول، فجر نام دارند. با توجه به اینکه این مدرسه ها هزینه کمتری نسبت به مدارس دولتی ترکیه دارند، اگر قصد دارید فرزندتان در این مدارس مشغول به تحصیل شود، نیاز است با برگه راندوو اقدام به ثبت نام کنید.

سیستم آموزشی ترکیه

سیستم آموزشی ترکیه

در ترکیه سن رسمی آموزش 6 سالگی است و ثبت نام مدارس در کشور ترکیه اجباری می باشد و تفاوتی ندارد در مدارس دولتی ترکیه ثبت نام کنید یا مدارس خصوصی. نکته بسیار جالب و جذابی که در این کشور وجود دارد، این است که اگر فرزندی از سن 6 سالگی رد شود و والدین وی پیگیری تحصیل فرزند را نکنند و مانع حضور فرزند در مدرسه شوند، موجب پیگیری قانونی از سوی دولت می شود. لازم به ذکر است که در سیستم آمورشی ترکیه، تحصیل رسمی 12 سال طول می کشد.

در ترکیه ثبت نام مدارس از اواسط تیرماه (ژوئن) شروع می شود، شروع سال تحصیلی از اواسط مهر (سپتامبر) است و نیمه اول تحصیلی تا آخر دی (دسامبر) می باشد. پس از آن از اواسط بهمن (ژانویه) تا اواسط خرداد (می) نیمه دوم سال تحصیلی شروع می شود و شروع تعطیلات تابستانی از اواسط خرداد الی آخر شهریور می باشد.

اگر قصد ثبت نام در مدارس ترکیه را دارید، می بایست با مقاطع تحصیلی ترکیه آشنا شوید، که طبق لیست ذیل می باشد.

  • ابتدایی (ایلک اکول)
  • متوسطه (اورتا اکول)
  • دبیرستان (لیسه)

مدارس بین المللی ترکیه

مدارس بین المللی ترکیه

مدارس بین المللی ترکیه جزو مجموعه مدرسه های بین المللی دنیا هستند. هزینه مدرسه ها در ترکیه رایگان است، اما اگر قصد تحصیل فرزندتان در مدارس بین المللی ترکیه را دارید، می بایست هزینه زیادی پرداخت کنید.

سیستم آموزشی این مدارس، الگو گرفته از سیستم آموزشی اروپا و آمریکاست و دروس به زبان های انگلیس، آلمانی و یا فرانسه تدریس می شوند. با وجود اینکه این مدارس در ترکیه قرار دارند، اما زبان ترکی به عنوان درس فوق العاده و فوق برنامه در این مدارس ارائه می شود.

همانطور که بالاتر گفتیم، هزینه مدارس در ترکیه رایگان است، اما هزینه ی سالیانه مدارس بین المللی بسیار بالا است. هزینه این مدارس معمولا بین 25.000 هزار دلار تا 50.000 هزار دلار می باشد. این هزینه برای یک سال است که باید یا به صورت کامل، یا در دو قسط پرداخت شود.

در ادامه به معرفی برخی از مدارس بین المللی ترکیه می پردازیم، پس همراه ما باشید.

مدرسه بین المللی Ihsan

مدرسه بین المللی Ihsan به عنوان یکی از مدارس ترکیه، دارای محیطی چند فرهنگی می باشد که علاوه بر دارا بودن سیستم آموزشی دیجیتال و پویا، شرایط مالی دانش آموزان و والدین وی را در نظر می گیرد و متناسب با توانایی آنها، هزینه سال تحصیلی را قسط بندی می کند.

تدریس دروس در این مدرسه بر پایه زبان انگلیسی است و نظام آموزشی آن، برگرفته از سیستم نظام آموزشی آمریکاست. همچنین در این مدرسه، دانش آموزان 3 تا 18 سال می توانند مشغول به تحصیل شوند.

مدرسه بین المللی ENKA

مدرسه بین المللی ENKA

مدرسه بین المللی ENKA از دیگر مدارس بین المللی ترکیه می باشد که به صورت روزانه بوده و در 12 مقطع تحصیلی دانش آموز می پذیرد. در این مدرسه اکثر دانش آموزان شهروند ترکیه هستند و دانش آموزان 3 تا 18 سال را پذیراست. سیستم نظام آموزشی این مدرسه بر پایه سیستم آموزش ترکیه است و تدریس دروس به دو زبان انگلیسی و ترکی صورت می گیرد.

این مدرسه در قلب مرکز تجاری جدیدی که در استانبول افتتاح شده است قرار دارد و فاصله ای برابر با 16 هزار متر با ورزشگاه مطرح ENKA دارد.

هزینه ثبت نام در این مدرسه برای 1 سال تحصیلی، بین 83 هزار الی 90 هزار لیر ترکیه می باشد.

مدرسه بین المللی LWIS

اگر قرار باشد به ویژگی های این مدرسه اشاره کنیم، در وهله اول می توان به فوق برنامه های مراقبت شخصی، برنامه های بین المللی، کد نویسی رباتیک و هوش مصنوعی برای دانش آموزان، یکپارچه سازی فناوری و… اشاره نمود که باعث شده است مدرسه LWIS جزو برترین مدارس ترکیه محسوب شود.

شهریه مدرسه بین المللی LWIS مبلغی برابر با 42 الی 68 هزار لیر در یک سال می باشد. سیستم نظام آموزشی این مدرسه بر پایه سیستم آموزشی آمریکاست و دروس به زبان انگلیسی ارائه و تدریس می شوند. همچنین این مدرسه دانش آموزان 3 تا 16 سال را پذیراست.

مدرسه جامع بین المللی استانبول IICS

مدرسه جامع بین المللی استانبول IICS یکی از مدرسه هایی است که در استانبول با مدرک بین المللی فعالیت می کند. این مدرسه که در سال 1911 تأسیس شد، یک قرن برتری علمی خود را بین مدارس ترکیه حفظ کرد.

این مدرسه یک مدرسه روزانه و مستقل است که با یک برنامه کامل IB، دانش آموزان را از 3 سالگی تا 18 سالگی می پذیرد.

زبانی که در این مدرسه با آن درس ها را تدریس می کنند، انگلیسی بوده و سیستم نظام آموزشی آن، IB می باشد. درنهایت نوبت به شهریه این مدرسه رسیده است، که شهریه سالیانه آن بین 131 الی 270 هزار لیر ترکیه می باشد.

امیدواریم تا اینجای کار با انواع مدارس در ترکیه، مدارس دولتی ترکیه، مدارس بین المللی ترکیه و هزینه های آنها آشنا شده باشید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)