اختلافات و توقعات متقابل ترکیه و اروپا از یکدیگر؛ آنکارا به دنبال اصلاحات؟

اختلاف اروپا و ترکیه

اردوغان در حضور سفرای اروپایی، به تندی از سیاست‌های ناتو و اتحادیه اروپا انتقاد کرده اما با این حال، در گفتگو با رئیس کمیسیون اتحادیه، اعلام کرده که جای ترکیه در اروپا است و باید روند عضویت تکمیل شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، داستان موانع بر سر راه عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا و اختلافات این کشور با اروپا همچنان ادامه دارد. دیروز اردوغان، سفرا و دیپلمات های اروپایی مقیم ترکیه را به باد انتقاد گرفت و نشان داد که از روند روابط فعلی، دلِ خوشی ندارد.

اگر چه اردوغان در حضور سفرای اروپایی، به تندی از سیاست های ناتو و اتحادیه اروپا انتقاد کرده اما با این حال، جدیداً در گفتگو با اورسلا وندرلاین رئیس کمیسیون اتحادیه و همچنین در گفتگو با شارلز میشل رئیس شورای این اتحادیه، اعلام کرده که جای ترکیه در اروپا است و باید روند عضویت تکمیل شود.

این گفته های اردوغان، نشان دهنده تناقضی است که در روابط ترکیه و اروپا، پدید آمده است. از سویی اردوغان به طور مداوم، اعلام می کند که جای ترکیه در اتحادیه اروپا است و از دیگر سو، گزارش های سالانه اتحادیه اروپا و مواضع سران اتحادیه، متضمن نکات و انتقاداتی است که نشان می دهد مشی سیاسی دولت ترکیه، انطباقی با انتظارات و استانداردهای اروپا ندارد.

قبرس، اسلام هراسی، بی اعتنایی ناتو به ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در کاخ چانکایا و در نشست با سفرای کشورهای اروپایی در آنکارا هم از اتحادیه اروپا و هم از پیمان نظامی ناتو انتقاد کرد.

شاه بیت سخنان اردوغان، رویکرد اروپا در قبال قبرس ترک بود. او در این مورد گفت:«حالا همه می دانند هیچ معادله‌ ای که ترکیه و جمهوری تُرک قبرس شمالی در آن نادیده گرفته شود، به صلح در مدیترانه نخواهد انجامید. در ماه های گذشته اتحادیه اروپا هیچ ارتباطی با جمهوری ترک قبرس شمالی نداشته است. بنابراین با این مساله اتحادیه اروپا چگونه می ‌تواند نقش تسهیل کننده‌ در حل مسئله قبرس داشته باشد. باید به جای طرح‌ های شکست‌ خورده درباره قبرس بر روی ایده های جدید و واقع‌ گرایانه‌ تمرکز کنیم. شرق مدیترانه را باید از حال و هوای یک منطقه رقابتی خارج کرده و به یک حوزه همکاری در بلند مدت تبدیل کنیم. ما به طرح‌های زیاده ‌خواهانه که به دنبال محصور کردن ترکیه در سواحل خود هستند، اعتراض داریم.»

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)