اصطلاحاتی که هنگام خرید خانه در ترکیه باید بدانید

اصطلاحاتی که هنگام خرید خانه در ترکیه باید بدانید

آیا با اصطلاحات ملکی در ترکیه آشنایی دارید؟ قبل از خرید ملک در ترکیه باید با اصطلاحات ملکی در آن آشنا باشید. در مسیر خرید ملک و یا دریافت اقامت کشور  ترکیه افراد سودجو و کلاهبردار زیادی وجود دارند؛ بنابراین باید قبل از انجام اقدامات بزرگی مانند خرید ملک در ترکیه،  اصطلاحاتی که هنگام خرید خانه در ترکیه استفاده می‌شوند را بدانید.

همچنین سعی کنید قبل از هرگونه خرید با قوانین و محدودیت‌های این کشور به‌ خوبی آشنا شوید تا افراد سودجو نتوانند از شما کلاهبرداری کنند. در این مطلب به شما آگاهی کافی در خصوص اصطلاحات رایج در امر خرید ملک در کشور ترکیه می‌دهیم. اگر جز آن دسته از افراد هستید که به دنبال خرید خانه در ترکیه هستید، این مقاله به درد شما خواهد خورد.

اصطلاحات خرید خانه در ترکیه

اصطلاحات مهم و پرکاربرد خرید ملک در کشور ترکیه

اصطلاحاتی که هنگام خرید خانه در ترکیه باید بدانید چه هستند؟ یکسری اصطلاحات رایج در بازار خرید و فروش ملک در ترکیه وجود دارد که قبل از اقدام به خرید ملک باید بدانید وگرنه در امر خرید دچار سرگردانی می‌شوید. اصطلاحات ملکی در ترکیه شامل چند بخش می‌شوند که در ادامه خواهیم گفت.

 اصطلاحات اداری و قانونی کشور ترکیه

در این بخش به شما اصطلاحات ملکی در ترکیه که به‌گونه‌ای به فرایندهای اداری، سند مهم و یا برگه‌ای حیاتی مربوط می‌شوند را معرفی می‌کنیم.

سند تاپو (TAPU) چیست؟

یکی از اصطلاحات ملکی در ترکیه که بسیار معروف است، سند تاپو است. به سند رسمی ملک در کشور ترکیه تاپو می‌گویند. این سند در واقع حق قانونی شما را در مالکیت داشتن بر خانه شما در کشور ترکیه اثبات می‌کند. در طی پروسه خرید خانه در کشور ترکیه یکی از مهم‌ترین بخش‌ها، امضا این سند است. سند تاپو دو نوع دارد:

  • سند تاپو قرمز: سندی است که مربوط به ملک‌های مسکونی مانند مجتمع، خانه، آپارتمان و ویلا می‌شود.
  • سند تاپو آبی: سندی است که مربوط به هرگونه زمین غیرمسکونی می‌شود.

سند تاپو چیست

اداره تاپو چیست و چه کاری انجام می دهد؟

اداره تاپو در واقع به ادارهٔ ثبت املاک در کشور ترکیه گفته می‌شود و کار این اداره صدور سند تاپو است. چنانچه قصد اخذ اقامت ترکیه را دارید، دانستن این اصطلاح بسیار به شما کمک خواهد کرد.

ثبت اموال تاپو و کاداستر چه کاری انجام می دهد؟

اگر قصد دارید بعد از عقد قرارداد فروش یا خرید ملک در کشور ترکیه، پروسه اداری ثبت اسناد را شروع کنید، باید به اداره تاپو و کاداستر مراجعه کنید. تاپو و کاداستر در واقع اداره دفتر رسمی بایگانی سندها و ثبت اسناد ملکی و دارایی‌های غیر نقول است.

 دقت کنید که تنها مرجع قانونی و رسمی برای ثبت اسناد املاک و مستغلات اداره تاپو و کاداستر  است که زیرمجموعه ادارهٔ شهرداری هر شهر در ترکیه است که تحت‌نظر دولت ترکیه به طور مستقیم است.

دفاتر نوتر به چه جایی گفته می شود؟

یکی دیگر از اصطلاحات ملکی در ترکیه که بسیار پرکاربرد است، نوتر می‌باشد. اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را داشته باشید حداقل یکبار کلمه نوتر به گوشتان خورده است. به دفاتر ثبت ‌اسناد رسمی در کشور ترکیه یا دفترخانه‌های اسناد رسمی، نوتر  (Noter) گفته می‌شود.

جهت رسمیت بخشیدن به تمامی وکالتنامه ها، اسناد، برگه ها، تائید ترجمه های رسمی و … باید به این دفاتر مراجعه کنید. خوشبخانه دفاتر نوتر در سراسر کشور ترکیه وجود دارند و قابل دسترس هستند و می‌توانید به‌راحتی به آن‌ها مراجعه کنید.

ایپوتک چیست

ایپوتک چیست؟

یکی از اصطلاحات ملکی در ترکیه که احتمالاً آن را شنیده‌اید ایپوتک است. به در رهن بودن ملک یا دارایی غیر نقول، ایپوتک می‌گویند. در واقع ایپوتک سندی است که به دلیل بدهی به بانک یا حتی بدهی به شخص خاصی در رهن است. جالب است بدانید که تا زمانی که بدهی خود را صاف نکنید این سند به نام شما به‌هیچ‌عنوان ثبت نخواهد شد. پس دو راه دارید یا منتظر بمانید تا سند از رهن خارج شود، یا از خرید خانه صرف‌نظر کنید.

ورگی (VERGI) چیست؟

هر ملکی که برای فروش گذاشته شده باشد باید حتماً تسویه مالیاتی‌اش موجود باشد. همچنین به پروسه خرید و فروش ملک در کشور ترکیه مالیات تعلق می‌گیرد که به آن ورگی می‌گویند.

تاپو مصرف لری (TAPU MASRAFLARI)

حتماً این اصطلاح را نیز در معاملات ملکی و مستغلات در ترکیه شنیده‌اید. به مجموعه هزینه‌های رسمی که در هنگام خرید ملک و اخذ سند در مراحل مختلف در کشور ترکیه صرف می‌شود، تاپو مصرف لری می‌گویند.

گزارش اکسپرتیز چیست؟

آخرین مورد از اصطلاحات ملکی در ترکیه که در دسته‌بندی اصطلاحات اداری و قانونی کشور ترکیه قرار می‌گیرد، گزارش اکسپرتیز است. به گزارشی که برای ارزش‌گذاری ملک طبق سن، شهر، متراژ، منطقه، امکانات ملک و … تهیه می‌شود اکسپرتیز گفته می‌شود. این گزارش توسط کارشناسان رسمی شهرداری تهیه و صادر می‌شود و گزارش اکسپرتیز برای تمامی اتباع خارجی که تمایل به خرید یا فروش ملک در ترکیه دارند اجباری است و شامل تمامی این افراد می‌شود.

اصطلاحاتی که نمایان‌گر مشخصات ملک در ترکیه هستند

اصطلاحات زیر  برای ویژگی‌های ملکی هستند که قصد خرید یا فروش آن را دارید.

متراژ بروت چیست؟

به سهم مالک از مشاعات ساختمان مانند راهروها، فضای سبز، امکانات مشترک نظیر سالن ورزشی، استخر، آسانسور و … را متراژ بروت می‌گویند. اگر در کشور ترکیه با همین متراژ خریداری کنید، با همین متراژ نیز می‌توانید بفروشید.

اصطلاحات رایج املاک ترکیه

متراژ نت چیست؟

به مساحت واقعی ملک خریداری شده که توسط مالک قابل استفاده خواهد بود متراژ نت می‌گویند. در متراژ نت، راه‌پله‌ها، راهروها، انباری، آسانسور و … در نظر گرفته نمی‌شوند. قبل از خرید ملک به متراژ نت و متراژ بروت دقت کنید تا هنگام فروش آن با مشکل مواجه نشوید.

پارسل چیست؟

به سهم زمین (عرصه) در کشور ترکیه پارسل می‌گویند.

پای (PAY) چیست؟

به سهم هر فرد یا دانگ او از مساحت ملک در کشور ترکیه پای (PAY) گویند. در واقع پای سهم مشاعی فرد از واحد آپاراتمان است. به‌عنوان‌مثال اگر 2 دانگ از ملکی مال یک فرد است، دو دانگ دیگر آن ممکن است متعلق به فرد دیگری باشد.

ساتیش بدلی (SATIS BEDELI) چیست؟

یکی دیگر از معروف ترین اصطلاحات ملکی در ترکیه، ساتیش بدلی است که به ارزش هر ملک یا در واقع قیمت واقعی آن که باید در سند تاپو قید شود می‌گویند. به‌عنوان مثال اگر ملکی به مبلغ 400.000 لیر خریداری کرده‌اید، این مبلغ را باید در قسمت ساتیش بدلی قید کنید.

کلام آخر

با اصطلاحاتی که هنگام خرید خانه در ترکیه به دردتان می خورد آشنا شدید. همان‌طور که خواندید، آگاهی از اصطلاحات ملکی در ترکیه برای هر فروشنده و یا خرید ملک در ترکیه واجب است بخصوص اگر قصد دارید تنهایی و بدون کمک مؤسسات بین‌المللی به خرید ملک اقدام کنید.

چنانچه قصد دارید از طریق مؤسسات و مشاوران بین‌المللی در ترکیه ملک بخرید مطمئن شوید که روند صحیح کار را به شما می‌گویند و می‌توانید خرید امنی از طریق آن‌ها تجربه کنید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)