اقامت از طریق تحصیل در ترکیه در سال 2022

اقامت تحصیلی ترکیه در سال 2022

آیا اقامت از طریق تحصیل در ترکیه به گوشتان خورده است؟ آیا اخذ شهروندی ترکیه با تحصیل امکان پذیر است؟ یکی از مقاصد ایرانیان برای مهاجرت، کشور ترکیه است. افراد به دلایل مختلفی از جمله سرمایه‌گذاری، تحصیل و کار به کشور ترکیه مهاجرت می‌کنند؛ چراکه این کشور سکوی پرتابی به سمت کشورهای پیشرفته‌تر است.

از مناسب‌ترین راه‌ها برای مهاجرت به ترکیه، تحصیل است؛ زیرا تحصیل در کشور ترکیه هزینه نسبتاً پایینی در مقایسه با کشوهای اروپایی دارد و دانشگاه‌های بسیار خوبی در این کشور قرار دارند که شرایط ویژه‌ای برای دانشجویان فراهم کرده‌اند. در ادامه این مطلب قصد داریم درمورد نحوه دریافت اقامت ترکیه برای آن دسته از افراد که مهاجرت تحصیلی کرده‌اند صحبت کنیم.

شهروندی ترکیه با تحصیل

آنچه باید درمورد تحصیل در ترکیه بدانید

تحصیل در کشور ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، هزینه پایینی دارد و دانشجویان خارجی بعد از دریافت ویزا تحصیلی ترکیه می‌توانند پس از حدود 1 ماه، اقامت از طریق تحصیل در ترکیه را دریافت کنند. در این کشور تحصیل به صرفه است و دانشجویان می‌توانند به‌راحتی برای تحصیل در دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی در کشور ترکیه اقدام کنند.

ترکیه مجموعاً دارای 166 دانشگاه دولتی و خصوصی است که هم اکنون نزدیک به 67 هزار دانشجو از سراسر دنیا در آن‌ها مشغول به تحصیل هستند. مانند سایر کشورها تحصیل در این کشور شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

شرایط اقامت از طریق تحصیل در ترکیه

قبل از دریافت ویزای تحصیلی کشور ترکیه، اولین کاری که باید انجام گیرد، دریافت پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه عالی در کشور ترکیه است. دانشگاه‌ها و مدارس ترکیه، تمامی دروس را به زبان ترکی تدریس می‌کنند؛ بنابراین باید به این زبان تسلط داشته باشید.

چنانچه ترجیح می‌دهید به زبان انگلیسی در کشور ترکیه تحصیل کنید، می‌توانید از دانشگاه‌ها و مدارس بین‌المللی این کشور پذیرش بگیرید. تفاوت این مدارس و دانشگاه‌ها با انواع ترک زبان ها در هزینه و اعتبار آن‌ها است. مسلماً مؤسسات بین‌المللی اعتبار بیشتری دارند و هزینه بیشتری نسبت به انواع ترک ‌زبان ها می‌گیرند. هزینه مدارس بین‌المللی سالانه حدود 28 هزار دلار است؛ اما مدارس دولتی برای شهروندان ترکیه و کسانی که کارت اقامت بلندمدت کشور ترکیه را دارا هستند رایگان است.

شروع سال تحصیلی در کشور ترکیه مانند اکثر کشورهای اروپایی، اول سپتامبر یا اول اکتبر است و تا ماه می میلادی به طول می‌انجامد. در مقطع پیش دبستانی تا 6 سالگی اقامت از طریق تحصیل کاملاً اختیاری است، اما آموزش‌های ابتدایی اجباری است و تمامی دانش آموزان باید 5 سال در مقطع ابتدایی، 3 سال در مقطع متوسطه و 4 سال در مقطع دبیرستان تحصیل کنند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند.

تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی

مدارس در ترکیه

بطور کلی مدارس در ترکیه 4 دسته هستند که عبارت‌اند از:

همان‌طور که در بخش قبل گفته شد، مدارس دولتی برای شهروندان ترکیه و دارندگان اقامت بلندمدت ترکیه رایگان است. همچنین شهریه سالانه مدارس بین‌المللی 28 هزار دلار است. شهریه سالانه مدارس خصوصی در ترکیه از 4 هزار دلار شروع می‌شود و این مبلغ برای مدارس ایرانی بین 500 تا 1000 دلار است. به این نکته توجه کنید که مدارس ایرانی که در ترکیه وجود دارند بسیار محدود هستند و فقط برای افرادی‌اند که قصد بازگشت به ایران را دارند؛ زیرا این مدارس مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند.

تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه چگونه است؟

درس خواندن در مقطع کارشناسی در کشور ترکیه، هر سال متقاضیان زیادی دارد. از آنجایی که تعداد زیادی از افراد در کنکور سراسری ایران در رشته دلخواه خود قبول نمی‌شوند، ترجیح می‌دهند به کشور ترکیه به ‌صورت تحصیلی مهاجرت کنند.

بیشتر افرادی که به کشور ترکیه مهاجرت تحصیلی می‌کنند قصد خواندن رشته پزشکی را در این کشور دارند؛ زیرا ورود به دانشکده پزشکی در این کشور نسبت به ایران بسیار آسان‌تر است، هزینه نسبتاً پایینی دارد و دانشگاه‌های آن نسبت به ایران از اعتبار بیشتری در سطح جهانی برخوردارند.

مقطع کارشناسی در کشور ترکیه 4 سال به طول می‌انجامد و متقاضیان بعد از قبولی در آزمون ورودی و اخذ نمره قبولی، می‌توانند در دانشگاه ثبت ‌نام کنند. آزمون‌های ورودی غالباً مخصوص دانشگاه‌های دولتی ترکیه هستند و دانشگاه‌های خصوصی عموماً دانشجویان را بر اساس رزومه تحصیلی پذیرش می‌کنند.

تحصیل در مقطع ارشد در ترکیه چگونه است؟

جهت اخذ اقامت ترکیه می‌توانید از طریق تحصیل مقطع ارشد به‌راحتی اقدام کنید. طول مدت تحصیل ارشد در ترکیه 2 الی 3 سال است. مدارک لازم برای دریافت اقامت ترکیه از طریق تحصیل عبارت‌اند از:

تکمیل و ارائه فرم پذیرش ارائه مدارک هویتی
ارائه نمرات آزمون های GRE و GMAT ارائه مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات
ارائه مدرک زبان انگلیسی در سطح آیلتس با نمره 6 الی 6.5 ارائه توصیه نامه
ارائه رزومه تحصیلی ارائه انگیزه نامه

تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه چگونه است؟

درس خواندن در مقطع دکتری در ترکیه بین 4 تا 5 سال به طول می‌انجامد و این مدت زمان بستگی به دانشگاه و رشته شما دارد. برای دریافت اقامت تحصیلی در مقطع دکتری در کشور ترکیه باید آیلتس 6 تا 7.5 داشته باشید تا بتوانید پذیرش بگیرید. عموماً برای پذیرش در مقطع دکتری باید در آزمون مهارت شرکت کنید. سپس پروپوزال شما مورد بررسی قرار می‌گیرد و پذیرش شما قطعی می‌شود. توجه کنید که در مقطع دکتری در ترکیه دانشجو هر 6 ماه توسط کمیته پیگیری می‌شود و مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزا تحصیلی ترکیه

اگر قصد اخذ ویزا و اقامت ترکیه از طریق تحصیل را دارید، مدارکی باید جمع آوری کنید و به سفارت ترکیه تحویل دهید. بعد از حدود 15 روز کاری، ویزای تحصیلی شما آماده می‌شود. این مدارک در لیست زیر آمده‌اند:

تکمیل و ارائه فرم درخواست ویزا                 پرداخت هزینه اخذ ویزا
ارائه عکس ارائه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات و ترجمه
ارائه بیمه در طی اقامت در ترکیه اثبات تمکن مالی
ارائه بلیط های رفت  برگشت ارائه اصل و کپی پاسپورت معتبر
ارائه مدرک سکونت در ترکیه ارائه پذیرش از دانشگاه ترکیه

مدت زمان اقام تحصیلی در ترکیه

مدت زمان اقامت تحصیلی در ترکیه یک سال است و هر سال می‌توانید آن را تمدید کنید. دقت کنید که اگر برای مقطع کارشناسی به کشور ترکیه مهاجرت کرده‌اید، از آنجایی که مدت زمان تحصیل کارشناسی در این کشور 4 سال است، تا 5 سال می‌توانید اقامت تحصیلی خود را تمدید کنید؛ اما از آن به بعد این امکان وجود نخواهد داشت.

تحصیل در ترکیه و اخذ شهروندی یا تابعیت

بسیاری از افراد جهت اخذ شهروندی ترکیه، به این کشور مهاجرت تحصیلی می‌کنند. توجه کنید که با تحصیل در ترکیه به شما اقامت دائم تعلق نخواهد گرفت؛ بنابراین نمی‌توانید تابعیت و یا شهروندی ترکیه را نیز دریافت کنید. در دوران دانشجویی فقط به شما اقامت در ترکیه تعلق خواهد گرفت و بعد از اتمام تحصیل خود باید به کشورتان بازگردید.

اما اگر خواهان دریافت شهروندی این کشور هستید، می‌توانید بعد از اتمام تحصیل خود، از طریق کاری و یا سرمایه‌گذاری اقدام کنید که در این صورت به شما اقامت دائم تعلق خواهد گرفت. از جمله راه‌های دیگر دریافت شهروندی، خرید ملک در ترکیه و حتی ازدواج با شهروند ترکیه است.

تحصیل در ترکیه و اخذ شهروندی یا تابعیت

سخن آخر

در این مطلب درمورد اقامت از طریق تحصیل در ترکیه صحبت شد و همان‌طور که مشاهده کردید، تحصیل در این کشور نسبتاً آسان و مقرون به صرفه است. دانشگاه‌ها و مدارس کشور ترکیه اعتبار بالایی دارند و امکانات بسیار خوبی در اختیار دانشجویان و دانش آموزان قرار می‌دهند. در ترکیه تحصیل همچون سکوی پرتابی است به سمت کشورهای برتر جهانی. از طریق تحصیل در کشور ترکیه نمی‌توان شهروندی این کشور را دریافت کرد؛ اما با راه‌هایی نظیر ازدواج، سرمایه‌گذاری و کار در این کشور می‌توان شهروندی آن را دریافت کرد.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)