نحوه دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

یکی از سوالات رایج در بین کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه دارند این است که نحوه دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال چگونه است؟ آیا قوانین دریافت اقامت برای افراد زیر 18 سال تغییر کرده است؟ در این مقاله قصد داریم در مورد نحوه دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال، شرایط عمومی و انواع روش‌های دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال، مدارک لازم و قوانین مهاجرتی برای افراد زیر 18 سال صحبت کنیم. بنابراین اگر فرزند زیر 18 سال دارید و قصد دریافت اقامت کشور ترکیه برای خود و فرزندان خود را دارید، این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

نحوه اخذ اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه

همان‌طور که می‌دانید، در هر کشوری برای دریافت اقامت بزرگسالان و کودکان خارجی، قوانین خاصی وجود دارد. در کشور ترکیه نیز قوانین و شرایط خاصی جهت دریافت اقامت کشور ترکیه وجود دارد که برای دریافت اقامت برای فرزندان زیر 18 سال خود، باید آن‌ها را بدانید. و با آن‌ها آشنا شوید. برای دریافت اقامت ترکیه افراد زیر 18 سال، به طور کلی دو راه وجود دارد. راه‌های اخذ اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:

 • اقامت فرد زیر سن قانونی از طریق تحصیل در ترکیه
 • مهاجرت خانوادگی و اخذ اقامت افراد زیر سن قانونی

اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

اقامت فرد زیر سن قانونی از طریق تحصیل در ترکیه

یکی از رایج‌ترین روش‌ها جهت اخذ اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال، تحصیل کردن در کشور ترکیه است. در این روش، افراد می‌توانند به تنهایی و بدون همراهی خانواده خود، اقامت کشور ترکیه را دریافت کنند. دقت کنید که در این روش باید فرد زیر 18 سال، رضایت‌نامه ترجمه شده والدین خود را در دست داشته باشد و آن را به دولت ترکیه ارائه دهد. جهت اخذ اقامت فرد زیر 18 سال، در ابتدا باید والدین فرد او را در مدرسه‌ای در ترکیه ثبت‌نام کنند. سپس فردی را در کشور ترکیه به‌عنوان کفیل فرزند خود معرفی کنند تا فرزند آن‌ها بتواند در کشور ترکیه اقامت کند.

مزایا تحصیل در کشور ترکیه

مدارس کشور ترکیه دارای رتبه بالایی در سطح جهانی هستند و با ورود به مدارس این کشور، راه فرزند شما برای ادامه تحصیل باز می‌شود. از دیگر مزایای تحصیل در کشور ترکیه این است که بعد از اتمام تحصیل، فرد می‌تواند به‌راحتی در کشورهای اروپایی و یا حتی آمریکا و کانادا مشغول به کار شود.

مدارک لازم برای دریافت ویزای دانش‌اموزی ترکیه

برای دریافت ویزای دانش‌اموزی ترکیه، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • ریزنمرات سال‌های تحصیلی قبلی فرد زیر 18 سال به همراه ترجمه رسمی آن‌ها
 • انگیزه‌نامه تحصیلی
 • توصیه‌نامه دریافت شده از معلم‌های قبلی دانش‌آموز
 • پاسپورتی که حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد
 • گواهی‌نامه تائید سلامت دانش‌آموز
 • چند قطعه عکس رنگی و باکیفیت
 • مدرک زبان (بسته به نوع مدرسه، می‌تواند مدرک زبان انگلیسی و یا ترکی باشد)
 • جوایز و افتخارات تحصیلی دانش‌اموز (در صورت وجود)

اقامت فرد زیر سن قانونی از طریق تحصیل در ترکیه

مهاجرت خانوادگی و اخذ اقامت افراد زیر سن قانونی

راه دوم برای اخذ اقامت برای فرد زیر 18 سال، مهاجرت خانوادگی است. اگر والدین فرد، اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند، اخذ اقامت ترکیه شامل حال فرزندان زیر 18 سال آن‌ها نیز می‌شود. بعد از دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک در استانبول یا سایر شهرهای ترکیه، می‌توان برای اخذ شهروندی ترکیه و همچنین دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کرد.

شرایط خاص در هنگام مهاجرت فرد زیر 18 سال در ترکیه

گاهی شرایط خاصی برای خانواده فرد زیر 18 سال پیش می‌آید که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:

طلاق والدین

با جدا شدن والدین فرد زیر 18 سال، باید نامه رسمی حضانت فرزند توسط پدر یا مادری که حضانت فرزند خود را بر عهده گرفته است، از ایران به ترکیه ارائه شود.

مهاجرت پدر یا مادر

اگر تنها یکی از والدین قصد مهاجرت به کشور ترکیه را داشته باشد، فرزند زیر 18 سال باید اجازه والدی که قصد مهاجرت به ترکیه را ندارد، دریافت کند.

فوت یکی از والدین

اگر فرد زیر 18 سال پدر یا مادر خود را از دست داده باشد، باید به کمک والدی که در قید حیات است مدارک رسمی اقامت و گواهی که نشان دهنده فوت والد دیگر او است را به کشور ترکیه ارائه دهد.

برای دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال، باید مدارک زیر ارائه شود:

 • مهم‌ترین و اولین مدرکی که باید ارائه شود، نامه پذیرش از مدرسه مورد نظر است
 • مدرک دوم، مدرک زبان است جهت اثبات تسلط فرزند به زبان ترکی یا انگلیسی
 • مدرک سوم در دست داشتن معدل مناسب جهت تحصیل در ترکیه است
 • مدرک چهارم داشتن کفیل قانونی برای سرپرستی فرد زیر 18 سال در کشور ترکیه است
 • مدرک پنجم گواهی جهت نشان دادن تمکن مالی فرزند است
 • مدرک ششم تکمیل و همچنین ارسال فرم راندوو (فرم دعوت به مصاحبه در ترکیه) است
 • مدرک هفتم اصل و کپی گذرنامه فرد است
 • مدرک هشتم شناسنامه و ترجمه رسمی آن است
 • مدرک نهم چند قطعه عکس 4* 3 از فرزند است
 • مدرک دهم تائیدیه سلامتی جسمی و روانی فرد زیر 18 سال است
 • مدرک یازدهم بیمه‌نامه سلامت است
 • مدرک دوزادهم تایدیه عدم سوءپیشینه کیفری است
 • در آخر باید 458 لیر برای هزینه اقامت و همچنین 110 لیر برای دریافت کارت شناسایی در ترکیه (کیملیک) باید پرداخت کنید.

مدارک لازم برای دریافت اقامت ترکیه افراد زیر 18 سال

نکات مهم جهت دریافت اقامت ترکیه برای افراد زیر 18 سال

یکی از نکات مهم در هنگام دریافت اقامت ترکیه برای فرزند زیر 18 سال این است که باید ثابت شود که پدر و مادر قانونی کودک چه کسانی هستند. همچنین باید دو والد رضایت خود را در خصوص اقامت فرزند خود در کشور ترکیه ارائه دهند. به علاوه داشتن نامه تمکن مالی بسیار حائز اهمیت است تا به دولت ترکیه نشان دهید که فرزند شما قصد پناهندگی در کشور ترکیه را ندارد و از پس هزینه‌های تحصیلی و زندگی خود در این کشور بر می‌آید.

مهاجرت افراد زیر 18 سال و مسئله‌ی سربازی

یکی دیگر از نگرانی‌های خانواده‌های ایرانی دارای فرزند پسر این است که هنگام مهاجرت آن‌ها، آیا فرزند پسر آن‌ها نیز می‌تواند مهاجرت کند یا خیر؟ اگر فرزند پسر زیر 18 سال باشد، با روش‌های گفته شده در بالا می‌تواند همراه خانوده خود و یا به ‌صورت انفرادی از طریق تحصیلی مهاجرت کند. اگر فرزند پسر بالای 18 سال باشد باید کارت پایان خدمت داشته باشد، گواهی معافیت خود را ارائه دهد و یا وثیقه بگذارد.

رسیدن سن فرد به سن قانونی

با رسیدن سن فرد به سن قانونی، فرد باید با توجه به شرایط خود، اقدام به اخذ اقامت خود در کشور ترکیه کند. یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت اقامت ترکیه، بعد از رسیدن به سن قانونی این است که فرد در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های ترکیه شرکت کند و تحصیلات خود را به این طریق ادامه دهد. بعد از اتمام تحصیل، شرایط کار در کشور ترکیه وجود دارد و فرد می‌تواند با کارفرمای ترک قرارداد کاری ببندد. یا اینکه شغلی برای خود دست و پا کند و ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تغییر دهد. سپس اقدام به دریافت اقامت دائم کشور ترکیه کند.

مهاجرت افراد زیر 18 سال و مسئله‌ی سربازی

کلام آخر

در این مطلب با نحوه اخذ اقامت افراد زیر 18 سال در ترکیه، روش‌ها، شرایط، قوانین و مزایای هر روش و مدارک لازم جهت دریافت اقامت فرد زیر 18 سال آشنا شدید. همان‌طور که در این مطلب نیز اشاره شد، با در دست داشتن مدارک و فرم‌های درخواست شده توسط اداره مهاجرت ترکیه، می‌توانید برای فرزند زیر 18 سال خود، اقامت کشور ترکیه را دریافت کنید. با رسیدن سن فرد به سن قانونی، او می‌تواند به‌صورت مستقل اقدام به دریافت اقامت کشور ترکیه  از طریق ادامه تحصیل، ازدواج، کار و یا خرید ملک در ترکیه کند. اگر قصد دریافت اقامت ترکیه برای فرزند زیر 18 سال خود را دارید، مشاورین آسیاملک در تمام مراحل اخذ ویزا در کنار شما خواهند و بود و به سوالات شما در طول فرآیند پاسخ خواهند داد.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)