اقامت در ترکیه| اقامت در استانبول| قوانین جدید اقامت در ترکیه و استانبول

60e67f6e5aabdN

در چند ساله اخیر تعداد زیادی خواهان مهاجرت به کشور ترکیه شده اند. دلیل آن می تواند ثبات اقتصادی، هماسایه بودن با ایران، نزدیک بودن فرهنگ مردم ترکیه و… باشد. کشور ترکیه هرساله قوانین را برای دریافت اقامت ارائه می دهد در این محتوا به بررسی قوانین جدید اقامت در ترکیه می پردازیم.

در چند سال گذشته صحبت های در مورد تغییر قوانین اقامتی در کشور ترکیه شده است.

طبق قوانین جدید در سال 2020 اقامت توریستی از طریق اجاره نامه به مدت یک سال صادر و سال دوم می توانند از راه های دیگر اقدام به اخذ ویزا کنند. مانند خرید ملک در ترکیه که رایج ترین راه برای دریافت اقامت ترکیه بدون دردسر است.

با شروع کرونا، قوانین جدیدی برای اقامت در ترکیه در دستور کار قرار گرفت که به شرح زیر می باشد.

قوانین و شرایط اقامت در کشور ترکیه:

پرداخت آنلاین هزینه حق کارت و هزینه کارت

متقاضیان دریافت تمدید و یا اقامت، بعد از ثبت درخواست اقامت خود در سایت گوچ، بایستی هزینه های حق خاک، دریافت کارت را به صورت آنلاین پرداخت کنند.

شماره مالیاتی آنلاین

اداره مالیات، برای جلوگیری از حضور مهاجران برای گرفتن شماره مالیاتی، سیستمی را برای دریافت به صورت آنلاین اعلام کرده است.

عدم حضور متقاضیان و ارسال مدارک از طریق پست

یکی از قوانین جدید اقامت در کشور ترکیه آنلاین شده بیشتر مراحل است. قبل از کرونا متقاضیان دریافت اقامت بایستی، طی تاریخ مشخصی در اداره مهاجرت حضور پیدا می کردند. بعد از همه گیری کرونا این اداره مراجعه حضور حذف و ارسال مدارک از طریق پست را جایگزین کرد.

نکته! در تاریخ 10/02/2021  از سوی دولت ترکیه اعلام شد که باید متقاضیان طبق روال قبل به صورت حضوری برای ارائه مدارک به شعبه ها مراجعه کنند.

روش های اقامت در ترکیه

اقامت توریستی

اقامت توریستی، یکی از آسان ترین روش های برای دریافت اقامت برای مدت زمان کم می باشد. روند دریافت این نوع اقامت بسیار آسان است، همچنین دارای تسهیلات زیادی می باشد. بیشتر افراد اقامت توریستی را به مدت یک سال دریافت می کنند.

اقامت کاری در ترکیه

این اقامت برای افرادی مناسب است که در حرفه ای تخصص دارند. اقامت کاری در صورتی صادر می گردد که فرد در یک شرکت و یا اداره در ترکیه مشغول به کار شود. طبق قوانین ترکیه افراد برای کار نیاز به مجوز دارند.کار کردن بدون مجوز غیر قانونی می باشد.

اقامت از طریق پزشکی

بسیار که قصد خرید ملک در ترکیه را ندارند و تخصص پزشکی دارند می تواند، با مراجعه و استفاده از خدمات در ترکیه از این طریق مجوزهای لازم برای دریافت اقامت را بگیرند.

نکته بسیار مهم این است که اگر فردی با ویزای توریستی در این کشور مشغول به کار باشد با گرفتن نامه از طرف بیمارستان می تواند، مجوز کار در ترکیه را کسب کند.

اقامت برای افراد در معرض خطر

افرادی که به هر دلیلی در ترکیه به صورت غیر قانونی زندگی می کنند، می تواند با ثبت درخواست اقامت انسانی به مدت شیش ماه در ترکیه کار کنند. بعد از سپری شدن این مدت با دریافت اقامت دیگر، می توانند به مدت یک سال در این خاک بمانند.

اقامت دائم از طریق خرید ملک در ترکیه

با توجه به قانون دولت ترکیه، افراد خارجی می توانند با خرید ملک در ترکیه، برای دریافت اقامت، اقدام کنند. لازم به ذکر است که تنها راه مهاجرت به ترکیه، خرید ملک نیست. هریک از افراد می توانند با خرید ملک در کشور ترکیه برای خود و اعضای خانواده به جز افراد بالای 18سال اقامت ترکیه را اخذ نمایند.

چگونه با خرید ملک اقامت ترکیه بگیریم؟

برای این که بتوانید با خرید ملک در ترکیه اقامت آن را نیز دریافت کنید، می بایست چند نکته را به خوبی رعایت کنید.

  • ملک به صورت نقدی خریداری شود.
  • ملکی که جهت اخذ اقامت ترکیه خریداری شده است، تا سه سال نمی توان آن را به فروش گذاشت.

صرفا برای اقامت ترکیه لازم نیست 250 هزار دلار را صرف خرید یک منزل کنید، می توان آن را تقسیم کرد و دو منزل نیز خریداری نمود.

بهترین شهر برای خرید ملک در ترکیه کدام است؟

باید بگوییم بهترین شهر از لحاظ امکانات و شرایط آب و هوایی شهر استانبول می باشد. از آنجایی که خرید ملک در استانبول متقاضی زیادی دارد، به راحتی می توان املاک خود را به فروش گذاشت. به غیر از استانبول شهرهای دیگر نظیر، آنتالیا، ازمیر و… وجود دارند که برای زندگی بسیار مناسب هستند.

مدارک لازم جهت دریافت اقامت

  • فرم راندوو پرینت شده
  • اجاره نامه نوتر شده
  • بیمه سلامتی
  • دریافت کد مالیاتی
  • چهارقطعه عکس
  • رسید پرداخت حق خاک
  • هزینه کارت کیملیک
  • موارد بالا در سال 2021 اعلام شد، و مدارک دیگر مانند سوء پیشینه و… لازم نیست.

مراحل دریافت اقامت

پر کردن فرم رندوو

برای پر کردن این فرم به سایت اداره مهاجرت ترکیه رفته، و در آنجا فرم های مورد نیاز را با دقت پر کنید.

نکته! به یاد داشته باشید اگر گزینه کار کردن را بزنید درخواست شما رد می شود، زیرا طبق قوانین افرادی که در این کشور مشغول به کار هستند، حق دریاقت اقامت توریستی را ندارند.

نوتر کردن اجاره نامه

نوتر کردن به معنی مرکز اسناد رسمی است. اگر خرید ملک در ترکیه را انجام نداده اید؛ می توانید اجاره نامه خود را به یکی از دفاتر برده و نوتر کنید.

هزینه های نوتر برای هر نسخه، حدود 80 تا 100 لیر می باشد.

برای هر خانواده یک نوتر لازم است. به یاد داشته باشید برای همه اعضای خانواده نوتر را انجام دهید.

دریافت کد مالیاتی

قبل  از وقت مصاحبه لازم است، کد مالیاتی خود را دریافت کنید.

بعد از دریافت کد مالیاتی تمام پرداخت های شما تحت این کد انجام می شود.

پرداخت پول خاک ترکیه

هزینه خاک ترکیه برای افراد زیر 18 سال 40 دلار و برای افراد بالای 18 سال 80 دلار می باشد. قیمت دلار بر اساس نرخ روز محاسبه می شود.

سخن آخر:

در این محتوا یکسری قوانین جدید اقامت در ترکیه را برای شما شرح دادیم، بسیاری از این شرایط ثابت بوده است و در سال های مختلف دچار تغییر و تحولاتی می شود. اما بعد از همه گیری کرونا قوانین در بیشتر کشور ها دچار تغییر و تحوب شد کشور ترکیه نیز قوانینش را مطابق با شرایط به روز کرد. پیشنهاد ما به شما چک کرد به روز قوانین در هنگام اقدام دریافت اقامت است.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)