اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه

خرید ملک در محله کاراکوی استانبول

اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه کیست؟ یکی از اصطلاحاتی که ممکن است در هنگام خرید ملک در ترکیه به گوشتان خورده باشد، اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه است. قبل از خرید ملک و عقد قرارداد در ترکیه، بهتر است با اصطلاحات رایج آن آشنا شوید تا در این مسیر بتوانید حرفه‌‌ای عمل کنید و کلاه سرتان نرود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با اصطلاح اکسپرتیز و دلیل کارشناسی ملک در ترکیه آشنا کنیم و در انتها ببینیم که چگونه می‌شود گزارش اکسپرتیز گرفت. اگر قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت را دارید، این مطلب بسیار به دردتان خواهد خورد. پس تا انتهای این مطلب از آسیاملک همراه ما باشید.

کارشناسی ملک در ترکیه

اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، برای خرید ملک در ترکیه، شرایط و قوانین خاصی وجود دارد که باید با آن‌ها آشنایی نسبی داشته باشید. یکی از اصطلاحات نسبتاً رایج هنگام خرید ملک در استانبول ترکیه، اکسپرتیز است. به این معنا که قبل از خرید خانه یا هرگونه ملکی در کشور ترکیه، باید گزارش کلی ملک  که شامل ارزش‌گذاری ملک، اسکان و وضعیت ملک است تهیه شود. به طور خلاصه، به گزارش کلی که از ملک قبل از خرید آن تهیه می‌شود، اکسپرتیز یا به عبارت دیگر ارزش‌گذاری ملک می‌گویند.

 اکسپرتیز توسط چه کسی تهیه و نوشته می‌شود؟

گزارش کلی ملک را مأمور گزارش‌نویسی دولت ترکیه به کمک اطلاعاتی که جمع‌آوری می‌کند تهیه می‌کند. توجه کنید که اکسپرتیز یا گزارش ارزش‌گذاری ملک در دو نسخه تهیه می‌شود. یک نسخه آن به مالک تحویل داده می‌شود و نسخه دیگر به دولت داده می‌شود. اگر از آن دسته از افرادی هستید که قصد اخذ شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک را دارید، اکسپرتیز برای شما امر مهمی خواهد بود.

به این نکته دقت کنید که برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک می‌توانید به‌جای خرید یک ملک به ارزش 250 هزار دلار، چند ملک که در مجموع حداقل ارزش 250 هزار دلار داشته باشند خریداری کنید. تنها نکته‌ای که در این امر وجود دارد این است که باید برای هر ملک اکسپرتیز تهیه شود. به این صورت که دولت کارشناس ملکی را به انتخاب خود به هر یک از ملک‌های شما جهت بازدید و تهیه گزارش کلی ملک می‌فرستد و در نهایت کارشناس ملک با در نظر گرفتن تمامی امکانات ملک، آن را قیمت‌گذاری می‌کند.

ارزش گذاری ملک در ترکیه

گزارش ارزش‌گذاری ملک شامل چیست؟

گزارش کلی ارزش‌گذاری ملک در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:

  • عکس‌های با کیفیت، واقعی و جدید از ملک خریداری شده
  • اطلاعات کامل سند ملک خریداری شده
  • موقعیت دقیق مکانی ملک از نظر نزدیکی به دسترسی‌های محلی در ترکیه
  • قیمت ملک‌های مشابه ملک خریداری شده توسط شما
  • بررسی بدهی‌های مالی ملک خریداری شده و چک شدن آن‌ها توسط شهرداری یا بانک
  • بر اساس خواسته‌های کاربری ملک خریداری شده، گزارش ارزیابی ملک به‌صورت کاملاً جداگانه بررسی می‌شود.

دلیل کارشناسی ملک در ترکیه چیست؟

گاهی مالکان در کشور ترکیه برای فرار مالیاتی، در هنگام فروش ملک، ارزش ملک خود را کمتر در نظر می‌گیرند. یکی دیگر از کارهای نادرستی که بعضی از مالکان انجام می‌دهند این است که قیمت ملک خود را بالاتر از قیمت واقعی آن اعلام می‌کنند و با دریافت مبلغی قابل توجه از خریدار، به او در دریافت شهروندی ترکیه از طریق خرید ملک کمک می‌کنند. بعد از پیش آمدن مواردی از این قبیل، دولت ترکیه تصمیم بر اجباری کردن تهیه گزارش ارزش‌گذاری ملک کرد تا به این اوضاع سامان دهد؛ بنابراین امروزه هر ملک قبل از خرید و فروش توسط کارشناس دولت، ارزش‌گذاری می‌شود و گزارش اکسپرتیز از هر ملک تهیه می‌شود و در اختیار دولت و مالک قرار می‌گیرد.

نحوه ی گرفتن گزارش اکسپرتیز

چنانچه قیمت ارائه شده به صورت قابل توجهی کمتر از حد اکسپرتیز باشد، مالیات ملک باید به میزان اکسپرتیز محاسبه شود. اگر قصد دریافت شهروندی ترکیه را دارید، توجه کنید که با وضع قوانین جدید کشور ترکیه، جهت دریافت پاسپورت ترکیه یا شهروندی آن باید حتماً ملکی با قیمت کارشناسی شده خریداری کنید.

نحوه گرفتن گزارش اکسپرتیز چگونه است؟

اگر قصد فروش ملک در ترکیه را داشته باشید، باید ملک شما کارشناسی یا اکسپرتیز شود. گزارشی که توسط مأمور دولت از ملک شما تهیه می‌شود، به خریدار ملک شما تحویل داده می‌شود. اما به این نکته دقت کنید که اعتبار قانونی گزارش تهیه شده یک هفته است. بنابراین بعد از گذشت یک هفته باید مجدداً این گزارش از ملک شما تهیه شود.

هزینه تهیه اکسپرتیز هر ملک بین 1000 تا 1600 لیر ترکیه است و باید آن را خریدار به کارشناس ملک به صورت مستقیم پرداخت کند. تهیه گزارش اکسپرتیز 2 تا 3 روز به طول می‌انجامد. به طور معمول هر گزارش بین 20 تا 35 صفحه دارد. جالب است بدانید که گزارش ارزش‌گذاری ملک به کمک دو ارگان در ترکیه تهیه می‌شود. این دو ارگان شامل موارد زیر می‌شوند:

  • ارگانی که اطلاعات ثبت شده در شهرداری، دفتر تاپو و نقشه‌ها را بررسی می‌کند
  • ارگانی که از جمله مؤسسه‌های تأیید شده توسط دولت و معتبر ارزیابی است

قصد دولت ترکیه از فعالیت این دو ارگان این است که قیمت واقعی هر ملک را به‌جای قیمت اعلام شده توسط فروشنده در نظر بگیرد و بر قیمت واقعی هر ملک تکیه کند. همان‌طور که در قسمت قبل گفتیم، اعتبار هر اکسپرتیز یک هفته است. بنابراین فروشنده و خریدار یک هفته برای معامله فرصت دارند. در صورتی که معامله انجام نشود، باید مجدداً هزینه تهیه اکسپرتیز به مأمور دولت پرداخت شود. چنانچه قصد فروش ملک در کشور ترکیه را دارید، باید گزارش ارزش‌گذاری ملک شما در اداره کل ثبت زمین و دفتر تاپو کشور ترکیه موجود باشد. در غیر این صورت، انتقال سند انجام نمی‌شود.

ارزش گذاری ملک در ترکیه

کلام آخر

در این مطلب با اصطلاح اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه آشنا شدید. همان‌طور که مشاهده کردید، دانستن این اصطلاح به ویژه هنگام فروش ملک در ترکیه حائز اهمیت خواهد بود. در ادامه این مطلب نیز فهمیدید که گزارش ارزش‌گذاری ملک شامل چه مواردی می‌شود و همچنین با دلیل کارشناسی ملک در ترکیه و نحوه گرفتن گزارش اکسپرتیز آشنا شدید. اگر قصد فروش ملک در کشور ترکیه را دارید باید به اعتبار قانونی اکسپرتیز دقت کنید.

به این معنا که اگر نمی‌خواهید که مجدد به کارشناس ارزش‌گذاری ملک هزینه‌ای پرداخت شود، بهتر است در یک هفته با خریدار معامله را انجام دهید. در این مطلب سعی بر آن بود که به تمامی سؤالات شما در زمینه اکسپرتیز یا کارشناسی ملک در ترکیه از جمله هزینه آن، اعتبار آن، دلیل آن و کارشناس ارزش‌گذاری ملک صحبت شود. چنانچه بعد از خواندن این مطلب سؤالی برای شما پیش آمد، می‌توانید با کارشناسان ما در آسیاملک در تماس باشید و پاسخ خود را در سریع‌ترین زمان ممکن بگیرید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)