با انواع پاسپورت ترکیه آشنا شوید

6098fd12c898fN

انواع پاسپورت ترکیه به چهار دسته تقسیم می شود که هر کدام به قضر خاصی از مردم مربوط می شود؛ جالب است بدانید عزیمت یا مهاجرت به ترکیه به منظور کسب اقامت دائم جزء آرزوهای ( البته دست یافتنی! ) افراد و ساکنان کشورهای گوناگون است که برای رسیدن به یک زندگی مرفه، درآمد مناسب، زندگی راحت، بدون دغدغه و آرامشی با ثبات صورت می گیرد. یکی از راه های که بیشتر افراد مهاجر از آن استفاده می کنند خرید ملک در ترکیه است. 

این کشور دارای مردمانی مهمان نواز و خون گرم است که دین و آئین بیشتر آن ها اسلام است. چراکه دین اسلام به عنوان دین اصلی در کشور ترکیه رواج دارد. همچنین این کشور دارای طبیعتی زیبا و بکر است. نکته حائز اهمیت آن، این است که ترکیه کشوری کاملا دموکراتیک با استانداردهای مدرن اروپاست و قطعا می دانید که از لحاظ قدرت در صنعت گردشگری و توریستی جزء کشورهای قدرتمند محسوب می شود.

خب بیشتر از این منتظرتان نمی گذاریم تا هر چه سریع تر به بحث اصلی مان در این مقاله بپردازیم. یعنی آشنایی با انواع پاسپورت و گذرنامه ترکیه.

1- پاسپورت قرمز یا پاسپورت عمومی ترکیه

این پاسپورت برای مردم عادی ترکیه در نظر گرفته شده است و آن را Umuma Mahsus Pasaport می نامند. این نوع از انواع پاسپورت ترکیه دارای ۶۰ صفحه است و برای ۱۰ سال اعتبار دارد. علاوه بر این پاسپورت قرمز ترکیه برای افراد عام جامعه که شغل دولتی ندارند، دیپلمات نیستند و درجه نظامی ندارند، صادر می شود. همچنین پاسپورت عمومی ترکیه به کسانی که خارجی هستند ولی ملکی به ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار خریداری کرده اند اعطا می گردد. برای ارهنمای بیشتر می توانید راهنمای دریافت پاسپورت ترکیه را مطالعه کنید.

2- پاسپورت سبز ترکیه یا پاسپورت ویژه ترکیه

به این نوع پاسپورت در ترکیه، نام Turkish Hususi   اتلاق می گردد و به صورت عام از آن به عنوان پاسپورت سبز یاد می شود. باید بدانید این پاسپورت دارای ۵۲ صفحه است و این نوع از انواع پاسپورت ترکیه به اعضای بازنشسته پارلمان ترکیه، وزرا، کارمندان ایالتی که هنوز مشغول کار هستند یا بازنشسته اند، بازنشستگان سازمان بازرسی و مقررات بانکی ( به علاوه همسران تمامی مشاغل مذکور ) اعطا می گردد.

3- پاسپورت مشکی ترکیه یا پاسپورت دیپلماتیک ترکیه

در کشور ترکیه به این نوع پاسپورت (گذرنامه) عناوین Diplomatik Pasaport یا همان پاسپورت مشکی را می دهند. این نوع از انواع پاسپورت ترکیه به دیپلمات ها ، قضات ، اعضای پارلمان ترکیه، اعضای دادگستری مانند رئیس دادگاه و دادستان ها، ژنرال های ارتش ترکیه، فرمانداران، شهرداران (به علاوه همسران و فرزندان تمامی مشاغل مذکور) اعطا می گردد.

4- پاسپورت خاکستری ترکیه یا پاسپورت سرویس ترکیه:

در کشور ترکیه به این نوع پاسپورت عناوین Hizmet Pasaport یا پاسپورت خاکستری اتلاق می گردد.

این نوع گذرنامه از انواع پاسپورت ترکیه شامل ۲۸ صفحه است، این نوع پاسپورت به کسانی که از کارمندان دولت (در داخل و خارج) کشور هستند و گذرنامه سبز یا گذرنامه مشکی ندارند، تعلق می گیرد و همچنین به کارمندان سازمان های بین المللی که کشور ترکیه عضو آن ها است مانند هلال احمر (به علاوه همسران تمامی مشاغل مذکور و فرزندانشان چه پسر و چه دختر به شرط اینکه زیر ۲۵ سال باشند) داده می شود.

این بود ۴ نوع گذرنامه کشور ترکیه که با هم به بررسی آن ها و ویژگی هایشان پرداختیم. بد نیست بدانید راحت ترین و ساده ترین راه برای شمایی که قصد مهاجرت به کشور ترکیه و اخذ اقامت دائم در آن کشور را دارید، خرید ملک و مستغلات یا سرمایه گذاری به ارزش۲۵۰ هزار دلار در این کشور است.

در پایان خارج از لطف نیست اگر مزایای بسیار ارزشمند گرفتن تابعیت و اخذ پاسپورت ترکیه را برای شما نام ببریم تا با این موضوع بیشتر آشنا شوید.

مزایای گذرنامه ترکیه

  • طبق آیین نامه جدید شما می توانید در تنها ۳۰ روز کاری پاسپورت و تابعیت ترکیه را دریافت کنید.
  • با این کار شما قادر خواهید بود تا به راحتی به بیش از ۱۰۰ کشور جهان بدون ویزا سفر کرده و حق ورود آسان به ۲۶ کشور منطقه شینگن را داشته باشید.
  • گذرنامه یا همان پاسپورت ترکیه در رده بندی ۳۰ پاسپورت برتر در سراسر جهان قرار دارد.
  • این گذرنامه برنامه های تحصیل و بازپرداخت دانشگاه را به شما ارائه می دهد.
  • هنگامی که پاسپورت دارید ، می توانید مانند یک شهروند عادی ترکیه از برنامه های بازنشستگی بهره مند شوید.
  • شما حق رأی دادن به انواع انتخابات را دارید.
  • شما از کلیه حقوق پزشکی بهره مند می شوید.
  • در صورت داشتن گذرنامه ترکیه می توانید تابعیت مضاعف دریافت کنید. اعتبار گذرنامه ترکی 10 سال است. به طور کلی تابعیت مضاعف به معنای داشتن همزمان تابعیت و حق شهروندی در بیش از یک کشور است. در کشور ترکیه تابعیت مضاعف غیر قانونی نیست و مشکلی با آن ندارند.

سپاس از اینکه برای خواندن این مقاله وقت ارزشمند خود را صرف کردید. مطمئن باشید ما هم تمام تلاشمان را کردیم تا بهترین و مفید ترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهیم. همچنین اگر پرسش یا انتقادی داشتید حتما آن را در بخش دیدگاه ها با  ما به اشتراک بگذارید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)