تفاوت و مقایسه دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول

مقایسه بخش اسیایی و اروپایی استانبول

تفاوت دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول در چیست؟ اگر قصد مهاجرت به ترکیه، سرمایه‌گذاری، تحصیل یا سفر به این کشور را دارید، بهتر است قبل از هر چیز بدانید که استانبول ترکیه شامل دو بخش اروپایی و آسیایی می‌شود. بین قسمت اروپایی و آسیایی شهر استانبول تفاوت‌هایی وجود دارد که ممکن است در تصمیم‌گیری شما در امر مهاجرت تأثیر بگذارد؛ بنابراین قبل از هرگونه اقدام برای مهاجرت به ترکیه، این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

1200x 1

در این مطلب قصد داریم نگاهی به تاریخچه شهر استانبول بیندازیم و با زبان مردم استانبول، مذهب و فرهنگ آن‌ها بیشتر آشنا شویم و در ادامه مقایسه‌ای بین دو بخش اروپایی و آسیایی شهر استانبول داشته باشیم تا ببینیم چه چیزی این دو قسمت از شهر استانبول را از یکدیگر متمایز می‌کند. پس تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید تا پاسخ سؤالات خود را در خصوص قسمت‌های مختلف شهر استانبول بگیرید.

شهر استانبول را بیشتر بشناسیم

از آنجایی که شهر استانبول یکی از اولین مقاصد ایرانیان برای خرید ملک در ترکیه و سرمایه‌گذاری در آن است، قصد داریم در این بخش، به طور مختصر به تاریخچه این شهر بپردازیم و با آن بیشتر آشنا شویم. شهر استانبول که به قسطنطنیه نیز شهرت دارد، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است و قدمت آن به 660 سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. نام قدیم شهر استانبول، کنستانتین است و در گذشته اداره آن توسط روم و بیزانس شرقی انجام می‌گرفت و بعدها با حمله اعراب به شهر، نام آن از کنستانتین به قسطنطنیه تغییر کرد و بعد از آن به استانبول تغییر یافت و تا امروز به همین نام شناخته می‌شود.

نام استانبول برگرفته از عبارت یونانی «ایستیم بولین» است که معنای شهر می‌دهد. جالب است بدانید که مسجد ایاصوفیه که از مساجد معروف شهر استانبول است، در گذشته کلیسا بوده است و بعد از حمله اعراب بسیاری از بناها از جمله ایاصوفیه در این شهر تغییر کاربری دادند. شهر استانبول در بین دو قاره مهم دنیا واقع شده است و همین امر آن را به محل توریستی مهمی در جهان تبدیل کرده است. استانبول دارای دو قسمت اروپایی و آسیایی است که توسط تنگه بسفر جدا شده‌اند. این تنگه در واقع رابط بین دریای مرمره و دریای سیاه است.

تفاوت و مقایسه دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول

این تنگه از نظر تجارت دریایی بسیار حائز اهمیت است و منبع درآمد خوبی برای شهر استانبول است و به رشد اقتصاد آن کمک شایانی کرده است. عوامل متعددی باعث شده‌اند که شهر استانبول وضعیت اقتصادی خوبی داشته باشد؛ بنابراین خرید ملک در استانبول می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی باشد و آینده شما را تضمین کند. با خرید ملک در استانبول می‌توانید اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه کنید و همچنین اقامت ترکیه را دریافت کنید.

زبان و مذهب مردم شهر استانبول

مردم ساکن استانبول در هر دو قسمت اروپایی و آسیایی به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند. تا سال 1928 میلادی، مردم ترکیه از حروف عربی برای نگارش استفاده می‌کردند و بعد از جنگ جهانی اول، با مستقل شدن کشور ترکیه، خط لاتین جایگزین رسم‌الخط عربی شد. اکثریت مردم استانبول مسلمان هستند و مسیحیان و یهودیان درصد کمی از مردم شهر استانبول را تشکیل می‌دهند.

تفاوت دو قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

قسمت‌های اروپایی و آسیایی شهر استانبول تفاوت‌هایی باهم دارند که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. هر قسمت امکانات، ویژگی‌ها و اتمسفر خاص خود را دارد که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند.

بخش آسیایی شهر استانبول

بخش آسیایی شهر استانبول نسبت به بخش اروپایی آن، قدمت بیشتری دارد و به مراتب بافت آن از بخش اروپایی قدیمی‌تر است. همچنین این بخش از استانبول مساحت و جمعیت بیشتری نسبت به بخش اروپایی دارد و از آن سرسبزتر است و طبیعت زیباتری دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های بخش آسیایی با اروپایی این است که برای ورود به بخش اروپایی نیازی به پرداخت پول نیست؛ اما برای ورود به بخش آسیایی باید پول پرداخت کنید. بخش آسیایی تقریباً امکانات مشابهی با بخش اروپایی دارد.

مسجد فرودگاه استانبول

به عنوان مثال، هر دو بخش دارای فرودگاه بین‌المللی هستند. بخش آسیایی دارای خیابانی به نام بغداد است که به داشتن کافه‌ها و رستوران‌های مدرن شهرت دارد. جالب است بدانید که اولین مسجد شهر استانبول به نام مسجد عرب، در قسمت آسیایی این شهر بنا شد و همچنین اولین شهرک ترکی نیز در بخش آسیایی ساخته شده است. بخش آسیایی دارای مدارس نظامی بیشتر و بخش اروپایی دارای دانشگاه‌های معتبر بیشتری است. همچنین بخش آسیایی تعداد خطوط متر بیشتری دارد و طولانی‌ترین خط متروی استانبول، در بخش آسیایی آن قرار دارد درحالی‌که تعداد خط‌های اتوبوس در بخش اروپایی بیشتر است.

بخش اروپایی شهر استانبول

اگر به مکان‌های پرهیاهو و شلوغ علاقه دارید قسمت اروپایی ترکیه بهترین گزینه برای شما خواهد بود. با وجود آنکه بخش آسیایی شهر استانبول قدمت بیشتری دارد، جاذبه‌های تاریخی بخش اروپایی از قسمت آسیایی بیشتر است و در نتیجه این قسمت هتل‌ها و محل‌های اقامت بیشتری به جهت توریستی بودن دارد و هر ساله توریست‌های بی‌شماری از سراسر جهان برای دیدن آثار و بناهای تاریخی به قسمت اروپایی شهر استانبول سفر می‌کنند.

از آنجایی که قسمت اروپایی نسبت به قسمت آسیایی توریستی‌تر است، کافه‌ها و رستوران‌های این قسمت از استانبول به طور معمول تا سحرگاه باز هستند. در نتیجه سروصدای این بخش بیشتر از بخش آسیایی خواهد بود. بنابراین اگر قصد اخذ شهروندی ترکیه را دارید و به دنبال زندگی آرام به دور از سروصدا هستید، بخش آسیایی برای شما انتخاب مناسب‌تری خواهد بود. به احتمال زیاد نام میدان تکسیم و خیابان استقلال ترکیه به گوشتان خورده است. جالب است بدانید که هر دوی آن‌ها در قسمت اروپایی ترکیه واقع شده‌اند. این بخش از ترکیه در شب جلوه ویژه‌ای دارد و یکی از زنده‌ترین بخش‌های کشور ترکیه است. همچنین  فرودگاه بین‌المللی آتاتورک (که از معروف‌ترین فرودگاه‌ها کشور ترکیه است) نیز در قسمت اروپایی‌نشین استانبول قرار دارد.

کاخ توپکاپی

به طور کلی می‌توان گفت که بخش اروپایی استانبول جاذبه‌های دیدنی و گردشگری بیشتر، توریست بیشتر، مراکز تفریحی و مراکز خرید بیشتری نسبت به بخش آسیایی دارد و به همان نسبت آمار جرم جنایت در آن بالاتر و امنیت پایین‌تر خواهد بود؛ اما با این حال هر ساله تعداد قابل ملاحظه‌ای از افراد به این بخش از استانبول سفر می‌کنند و از جاذبه‌های آن دیدن می‌کنند. بخش اروپایی همچنین شامل باشگاه‌های ورزشی معروفی مانند قاسم پاشا وبشیکتاش و گالاتاسرای است.

جاذبه‌های دیدنی استانبول در بخش اروپایی

از جمله جاذبه‌های دیدنی استانبول که در بخش اروپایی آن قرار دارند می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • کاخ گالاتا
  • کاخ توپکاپی
  • مسجد ایاصوفیه
  • کاخ دولما باغچه
  • مسجد آبی

کلام آخر

قبل از اقدام به مهاجرت، سرمایه‌گذاری، تحصیل یا سفر به کشور ترکیه، لازم است بدانید که این کشور به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم می‌شود. در این مطلب با تاریخچه استانبول آشنا شدید و اطلاعات مفیدی را در خصوص زبان و مذهب مردم استانبول به دست آوردید. همان‌طور که در این مطلب خواندید، بخش آسیایی نسبت به اروپایی، طبیعت بکر‌تر و سرسبزتر، قدمت بیشتر و همچنین فضای آرام‌تری دارد. در مقابل قسمت اروپایی پرجنجال‌تر و شلوغ‌تر است و جاذبه‌های توریستی بیشتری دارد.

با توجه به اطلاعاتی که از خواندن این مطلب به دست آوردید می‌توانید قسمت مناسب خلق‌وخو و سلیقه خود را از شهر استانبول انتخاب کنید. امیدواریم پاسخ سؤالات خود را در این مطلب گرفته باشید. در صورتی که سؤالی برایتان در خصوص قسمت‌های اروپایی و آسیایی شهر استانبول ترکیه پیش آمد، با کارشناسان ما در آسیاملک در ارتباط باشید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)