بررسی همه جانبه محله های شهر استانبول

محله های استانبول

بهترین محله های شهر استانبول کدام‌اند؟ وقتی برای اولین بار به ترکیه سفر می کنید، علی رغم اینکه می دانید، استانبول بزرگترین شهر این کشور و بهترین مقصد گردشگری است، اما هیچ چیز قدیمی و کهن بودن این شهر را به شما نشان نمی دهد، مگر اینکه با محله های استانبول از قبل آشنا بوده و از آن ها نیز دیدن کنید.

مناطق مختلف استانبول و همچنین مرکز اصلی حاکمیت برای امپراتوری‌های بیزانس و عثمانی، هر یک داستان خاص خود را دارند. در واقع گشت و گذار در حومه شهر استانبول، امروزه به عنوان حوزه محبوب تورهای مسافرتی به ترکیه شناخته شده است و استانبول نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ زیرا بیشتر نمایندگان تورهای محلی در حال حاضر تورهای پیاده روی به محله های مختلف استانبول برده و از این جهت با بازار بسیار خوبی رو به رو شده‌اند. 

البته نکاتی که در مورد محله های شهر استانبول در این مقاله می آموزید، نه تنها برای گردشگران، بلکه برای شما که قصد خرید ملک در استانبول و گرفتن اقامت این کشور را دارید، نیز کاربردی است. ما می‌خواهیم شما را با محله های بالا شهر استانبول، پایین‌شهر و همینطور مناطق متوسط برای زندگی آشنا کنیم.

محله های استانبول

همین ابتدا لازم است برای گردشگران این نکته را بازگو کنیم که با یک بار سفر به ترکیه و استانبول، نمی توانید از تمام مناطق و محله های خاص و زیبای آن، دیدن کنید. ما قصد داریم تا مهم‌ترین محله‌های این شهر را به شما معرفی کنیم تا حداقل بتوانید از آنها بازدید نمایید. 

بنابراین، برای نوشتن این مقاله در مورد محله های استانبول، از فردی به نام Bayram که در زمینه املاک و مستغلات استانبول فعالیت دارد و به محله های متوسط استانبول برای زندگی و همینطور مناطق و محله های منحصر به فرد این شهر، شناخت دارد، کمک گرفته ایم.

وی با تفکیک این شهر به دو طرف اروپایی و آسیایی، شروع به توضیح دادن کرد که هر منطقه تقریباً شبیه هر جای دیگر در جهان است؛ زیرا هر یک از آنها ژانر یا کلیشه خاصی دارند. به عنوان مثال، اگرچه ممکن است یکی از مناطق تجاری و اداری باشد، اما در کنار آن مقصدی برای بازارگردی است و منطقه ای دیگر در کنار آن، پاتوقی برای هنرمندان یا مرکز تفریحات شبانه است.

محله های استانبول

محله قدیمی شهر استانبول؛ محل زندگی سلطان احمد

طبیعتاً، از نظر بازدیدکنندگان، منطقه تاریخی سلطان احمد باید در لیست اول بهترین محله های شهر استانبول باشد؛ زیرا این مکان میراث جهانی یونسکو را در خود جای داده است که مملو از بناهای تاریخی از امپراتوری های بیزانس و عثمانی است. هتل ها از هاستل تا پنج ستاره که توسط گردشگران در این منطقه انتخاب می شود، بسیار جالب توجه است.

در این محله از شهر استانبول مانند سایر مقاصد گردشگری، رستوران ها با انواع غذاهای داخلی و بین المللی پذیرای گردشگران زیادی در طول سال هستند. اگر دلیل اصلی شما برای بازدید از استانبول، دیدن موارد برجسته مانند مسجد آبی، ایاصوفیه و کاخ توپکاپی است، پس باید محله سلطان احمد استانبول را برای اقامت در نظر بگیرید. 

البته این مورد را نیز در نظر داشته باشید که اگر قصد اقامت چندین ساله در ترکیه را دارید، این منطقه به دلیل داشتن گردشگران زیاد، ممکن است پس از مدتی برای شما آزاردهنده باشد. این گفته برخی از شهروندان ترکیه ای است که حوصله پذیرایی از گردشگر و مهمان را ندارند.

حال جالب است بدانید که این منطقه جز محله های بالاشهر استانبول، به حساب می آید. در نتیجه بهتر است که در محله های متوسط استانبول برای زندگی سکونت کنید.

محله های استانبول

تکسیم و بی اوغلو؛ منطقه ای مدرن و بروز

زمانی که نام این منطقه به گوش شهروندان و باسابقه ها در سفر به ترکیه، می خورد ابتدا به یاد خیابان استیکلال یا همان خیابان استقلال (Istiklal Caddesi) می افتند. استقلال خیابان مرکزی و جزو شلوغ ترین خیابان های ترکیه و البته جز محله های بالا شهر استانبول، محسوب می شود.

منطقه بیوگلو چهره جایگزین شهر استانبول است. این محله به عنوان یک پاتوق دوست داشتنی در تاریخ، برای بزرگان و ثروتمندان خارجی بوده و اکنون یک مرکز خرید و لایف استایل شبانه برای گردشگران و بومیان ترکیه ای هست (یک منطقه مشهور در شهر استانبول).

بهتر است بدانید که برخی از معتبرترین هتل های شهر نیز در این منطقه واقع شده اند. گرچه جدیدتر و مدرن تر از این منطقه نیز در ترکیه وجود دارد که در ادامه این مقاله با هم بررسی می کنیم.

برخی از گوهرهای شگفت انگیز و منعکس کننده هنر و فرهنگ ترکیه مانند کلیسای سنت آنتونی پادوا، مغازه های عتیقه فروشی منطقه Cukurcuma و موزه معصومیت Orhan Pamuk (مشهورترین نویسنده ترک ترکیه) در این محله است.

در موزه پرا، نقاشی مربی لاک پشت، یکی از گرانترین نقاشی های فروخته شده در ترکیه دیده می شود. البته محله کوچکتری به نام گالاتا در حومه شهر استانبول نیز وجود دارد که در کنار این محله، می تواند جذابیت یکسانی داشته باشد. قطعا متوجه شدید که این مناطق را نمی توان جز محله های متوسط استانبول برای زندگی دانست و باید هزینه زیادی برای زندگی در این مناطق در نظر بگیرید.

تکسیم و بی اوغلو

مناطق فنر و بالات (Fener and Balat)

دو منطقه فنر و بالات، به دلیل نشان دادن میراث یهودی و یونانی که یک واقعیت تاریخی کمتر شناخته شده در استانبول است، برای تورهای پیاده روی با راهنما، محبوبیت بیشتری دارند. یعنی زمانی که شما قصد پیاده روی در استانبول را داشته باشید، این منطقه را بیشتر به شما گردشگران، پیشنهاد می دهند.

این منطقه در گذشته خانه بسیاری از یونانیان ثروتمند بوده است. ​​كلیسای سنت ژرژ به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه محسوب می شود. بالات، یک منطقه برای اسکان تاریخی یهودیان بوده و همچنین قدیمی ترین معبد یعنی اهریدا نیز در این محله است.

تا سال 2003 مقدار قابل توجهی پول برای مرمت خانه های قدیمی عثمانی هزینه شد، اما بعد از آن هر دو منطقه پس از سالها بی توجهی با ویرانی روبرو شدند. به همین جهت در حال حاضر جز محله های پایین شهر استانبول به حساب می آیند. تورهای پیاده روی، زندگی محلی اصیل را که در خانه ها، مشاغل و مردم محلی دیده می شود، به نمایش می گذارند. 

مناطق فنر و بالات

گالاتا؛ محله ای پر از هنر و جنب و جوش

یکی دیگر از محله های شهر استانبول گالاتا می باشد. نام این محله را از برج معروف گالاتا گرفته اند. گالاتا در منطقه بیوگلو واقع شده است و یکی از جالب ترین و زیباترین محله های این منطقه است.

این خیابان برای افرادی که عاشق تفریحات شبانه و موسیقی خیابانی هستند؛ بسیار هیجان انگیز خواهد بود. رستوران های زیادی در این شهر وجود دارند که کیفیت آن ها نیز بسیار خوب می باشد. در این خیابان بوتیک ها با تنوع و قیمت های متفاوتی وجود دارد. هرچه به سمت برج گالاتا می روید، مغازه ها به سمت مدرنیته و قیمت ها نیز به مراتب افزایش پیدا می کنند. شما می توانید از تراموا نیز استفاده کنید و از این طریق به محله کاراکوی بروید.

گالاتا

کاراکوی

محله ای کارکوی در کنار آب قرار دارد. این محله در گذشته یکی از مهم ترین بندرهای استانبول بوده است. این مطقه در سال 2012  مورد توجه دولت ترکیه قرار گرفت. بسیاری از اماکن تاریخی این محله در حال بازسازی هستند تا به کافه، رستوران  و یا مغازه های خرید پوشاک تبدیل شوند.

اگر به محله کاراکوی ترکیه رفتید، حتما  به کافه کاراتاباک سر بزنید. این کافه در واقع یک رستوران بزرگ است و شما می‌توانید لحظات بسیار خوش و تجربه‌ای شیرین و به یاد ماندنی در کنار خانواده داشته باشید. 

این منطقه باتوجه به اینکه یکی از قدیمی‌ترین محله‌های شهر می باشد جزو محله های پایین شهر استانبول به حساب می‌آید. تفاوت قیمت خرید خانه در این منطقه در مقایسه با محله‌ی گالاتا پایین‌تر است؛ اما به دلیل اینکه شهرداری توجه ویژه‌ای به این منطقه داشته است، رشد بسیار خوبی در آینده خواهد داشت. 

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)