بهترین فرودگاه های ترکیه به همراه اسامی آنها

بهترین فرودگاه های ترکیه
بهترین فرودگاه های ترکیه

بهترین فرودگاه های ترکیه به‌قدری امکانات متنوعی داشته و زیبا هستند که نمی توان تنها به عنوان یک فرودگاه ساده از آنها یاد کرد. امروزه با توجه به اینکه ترکیه به قطب بزرگی در گردشگری تبدیل شده است، مسلماً باید شرایطی مطلوب برای مسافران و مهاجران خود فراهم آورد. به همین دلیل این کشور فرودگاه های بسیار زیبایی دارد، که معماری و فضای برخی از آنها در دنیا منحصر به فرد می‌باشد.

لیست فرودگاه های ترکیه

در ادامه به معرفی بهترین و معروف ترین فرودگاه ها در ترکیه می‌پردازیم. همچنین قصد داریم تا لیستی از فرودگاه های ترکیه را به شما عزیزان ارائه دهیم. در نتیجه، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

فرودگاه استانبول

فرودگاه استانبول

اصلی ترین و مهم ترین فرودگاه کشور ترکیه فرودگاه استانبول می باشد. این فرودگاه محل اصلی فعالیت کمپانی ترکیش ایرلاینز می باشد. فرودگاه استانبول در منطقه آرناوت کوی و قسمت اروپایی ترکیه قرار دارد. اکثر هواپیماهای رسمی ترکیش ایرلاینز در آن پرواز می کنند.

این فرودگاه در سال 2018 به مناسبت 95 امین سالگرد جمهوری ترکیه، توسط اردوغان، رئیس جمهور کنونی ترکیه افتتاح شد. اردوغان این سازه را نماد پیشرفت کشور ترکیه خوانده و ارزش زیادی برای این فرودگاه قائل است.

حالا نوبت به آن رسیده است که از دیگر ویژگی های فرودگاه استانبول صحبت کنیم.

در این فرودگاه امکاناتی همچون وای فای رایگان با سرعت بالا، فری شاپ، کافی شاپ، رستوران، صرافی، فروشگاه های متعدد و… وجود دارند. شما می‌توانید لحظات قبل از پرواز را در این مکان‌ها سپری کنید.

فرودگاه استانبول بسیار بزرگ است و فاصله زیادی تا شهر دارد. مناسب ترین راه برای رسیدن به این فرودگاه استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند: اتوبوس های شهری استانبول، هاواسیت و استانبول سیاحت می‌باشد. خطوط مترو به این فرودگاه در دست احداث است. در آینده ای نه چندان دور، توریست‌ها به راحتی با استفاده از مترو می‌توانند به فرودگاه رفت و آمد داشته باشند.

فرودگاه بین المللی آتاتورک

فرودگاه بین المللی آتاتورک که پیش از فرودگاه استانبول، بزرگترین و مهم ترین فرودگاه استانبول و ترکیه بود. همچنین در لیست فرودگاه های بین المللی ترکیه قرار داشت. در سال 2018 و پس از ساخته شدن فرودگاه بزرگ استانبول، تمامی پروازهای فرودگاه آتاتورک به فرودگاه استانبول منتقل شد. در حال حاضر دیگر پرواز مسافربری در آن انجام نمی‌شود.

فرودگاه آتاتورک برای یادبود از مصطفی کمال آتاتورک، بنیان گذار جمهوری ترکیه نام گذاری شده است. این فرودگاه که دیگر پروازی ندارد، اما یکی از پایگاه های نیرو هوایی ترکیه است.

زمانی که فعالیت فرودگاه آتاتورک به پایان رسید، بسیاری از مردم با توجه به علاقه خاصی که به آتاتورک داشتند، خواستار این بودند که فرودگاه جدید به نام آتاتورک نامگذاری شود. اما رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که فرودگاه آتاتورک تنها پروازهایش را انجام نمی دهد، ولی به عنوان موزه و پارک، به فعالیت خود همچنان ادامه می دهد.

فرودگاه ازمیر

فرودگاه ازمیر

فرودگاه ازمیر که در سال 1987 ساخته شد، به عنوان یکی از مهم ترین فرودگاه های ترکیه شناخته می شود. علت آن هم این است که ازمیر سومین شهر مهم ترکیه می‌باشد. از همین بابت این فرودگاه به محلی برای جا به جایی عده زیادی از مردم تبدیل شده است.

این فرودگاه در بین بومیان بیشتر به نام فرودگاه عدنان مندرس شناخته می شود. در 18 کیلومتری مرکز شهر ازمیر قرار دارد و و نام آن، در واقع نام نخست وزیر سابق ترکیه است. در فرودگاه عدنان مندرس خطوط هوایی ماهان، قشم، ترکیش ایرلاینز، پگاسوس، معراج و تابان روزانه از ایران پرواز مستقیم دارند.

از بین تمامی این موارد تنها از ترکیش ایرلاینز، از فرودگاه تبریز مستقیما به این فرودگاه پرواز انجام می‌شود. مابقی خطوط هوایی از فرودگاه امام خمینی تهران به سمت ترکیه و بلعکس پرواز دارند.

فرودگاه آدانا

فرودگاه آدانا با مرکز شهر آدانا 3.5 کیلومتر فاصله دارد. محلیان آن را تحت عنوان فرودگاه شاکر پاشا می شناسند. این فرودگاه یکی دیگر از فرودگاه های مهم ترکیه است.

این فرودگاه فعالیت رسمی خود را در زمینه نظامی از سال 1937 آغاز کرد و در سال 1956 میلادی خدمات غیرنظامی خود را هم راه اندازی نمود. ایرلاین های پگاسوس، ترکیش ایرلاینز، آنادولو جت و… در این فرودگاه پرواز دارند. به همین علت این مجموعه در لیست فرودگاه های ترکیه قرار گرفته است.

فرودگاه بین المللی ارزروم

در شهر ارزروم فرودگاه بین المللی ارزروم قرار دارد. این مکان همگانی نظامی با کد یاتا ERZ می باشد و در لیست مهم ترین فرودگاه های ترکیه قرار دارد. شهر ارزروم دارای بزرگترین رصدخانه ترکیه و اروپا است. مرتفع ترین آبشار ترکیه در آن قرار دارد. این شهر هرساله پذیرای مسافران و گردشگران زیادی می باشد که اکثر آنها از طریق همین فرودگاه به این شهر سفر می‌کنند. 

فرودگاه قونیه

فرودگاه قونیه

فرودگاه قونیه تحت عنوان فرودگاه کنیا نیز شناخته می شود. در شهر قونیه، محل مزار مولانا جلال‌الدین قرار دارد. این محل که از سال 2000 میلادی مشغول به خدمت رسانی به مردم بوده، به منظور افزایش سطح رفاه مسافران، همزمان برنامه پرواز مسافران را در برنامه پرواز نظامی قرار داد و سرعت راه اندازی کار مردم بیشتر شد.

در این فرودگاه امکانات رفاهی بسیاری قرار گرفت و از سال 2001، پروازهای خارجی خود را آغاز نمود.

سخن آخر

لیست و اسم فرودگاه های ترکیه را که در این مقاله به آنها اشاره کردیم جزو مهم ترین ها بوده و در ادامه به معرفی فرودگاه های بیشتری می پردازیم. امیدواریم پس از خواندن این مقاله، با تعدادی از فرودگاه های ترکیه آشنا شده باشید و برای سفر خود، نزدیک ترین فرودگاه به مقصدتان را انتخاب نمایید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)