چگونگی تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترکی

گواهینامه ترکی

یکی از مواردی که بیشتر مهاجران بعد از مهاجرت به ترکیه با آن مواجه می شوند، تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترکی می باشد. دیگر نیازی نیست نگران چنین موضوعی باشید چرا که در این مقاله از آسیا ملک می خواهیم با شرح چند نکته، به شما کمک کنیم تا گواهینامه ایرانی خود را به راحتی به گواهینامه ترکی تبدیل کنید. بنابراین توصیه می کنیم تا پایان همراه ما باشید.

رانندگی در ترکیه با گواهینامه

رانندگی در ترکیه با گواهینامه

قبل از هر چیز می بایست بدانید که شرایط تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکی با اخذ گواهینامه برای اولین بار در ترکیه کاملا متفاوت است. چنانچه قصد داشته باشید که گواهینامه خود را از کشور ترکیه دریافت کنید، باید کلاس های رانندگی را در این کشور بیاموزید و نمره قبولی را کسب کنید. اما برای تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکی باید چندین مراحل را طی کنید که در ادامه به آن پرداخته ایم.

روش های استفاده از گواهینامه ایرانی در کشور ترکیه

اگر قصد دارید با گواهینامه خود در کشور ترکیه رانندگی کنید باید 3 مرحله را رعایت کنید:

 • در کشور ایران گواهینامه بین المللی اخذ نمایید.
 • از دارا الترجمه های کشور ترکیه بخواهید تا گواهینامه شما را ترجمه کند.
 • گواهینامه ایرانی خود را به گواهینامه ترکی تبدیل کنید.

مراحل تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکی

برای تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترکی فقط کافیست چندین مرحله را به طور کامل به پایان برسانید.

در مرحله اول باید مدارک شناسایی خود را به سفارت ایران واقع در ترکیه ببرید تا آن را ترجمه کنند. این مدارک به شرح زیر می باشند:

شناسنامه، پاسپورت و گواهینامه رانندگی

به این نکته توجه کنید که برای این کار باید تمام مدارک گواهینامه شما به زبان ترکی ترجمه شوند. بعد از آن باید تمامی اطلاعات شخصی را در پشت عکس خود درج کنید و به کارشناس این بخش تحویل دهید. هزینه ترجمه مدارک حدود 10 یورو می باشد. در نتیجه 2 الی 3 روز زمان نیاز است که گواهینامه شما ترجمه شود.

اگر تمایل دارید که کارهایتان سریع تر پیش رود، می توانید هزینه بیشتری به دفترهای رسمی و نوتر بدهید تا کار شما را در اولویت قرار دهند.

مراحل دریافت گواهینامه ترکی بعد از ترجمه مدارک رانندگی

مراحل دریافت گواهینامه ترکی بعد از ترجمه مدارک رانندگی

بعد از این که مراحل ترجمه مدارک انجام شد، به فرمانداری و یا بخش آپوستل مراجعه کنید تا مدارک شما تایید شود.

بعد از تایید مدارک وقت آن رسیده که یک گواهی سلامت جهت دریافت گواهینامه برای خود تهیه کنید. این گواهی را می توان از تمام مراکز درمانی و یا بیمارستان های ترکیه دریافت کنید.

آزمایش خون و دیگر معاینات پزشکی از جمله اقداماتی می باشد که حتما می بایست برای تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترکی انجام شود.

بعد از این که تمامی مدارک پزشکی خود را دریافت کردید باید به اداره مالیات بروید و حدود 300 لیر به حساب دولت ترکیه واریز کنید.

بعد از انجام تمامی مراحل بالا، باید تمامی مدارک از جمله: رسید واریز مالیات، تمامی مدارک پزشکی که از قبل تهیه کرده اید، اصل مدارک رانندگی خود به علاوه ترجمه آن، پاسپورت، کارت اقامت و کپی آن را به پلیس منطقه خود ارائه دهید. لازم به ذکر است که در اداره پلیس حتما باید انگشت نگاری انجام شود.

در مرحله پایانی نوبت به پرداخت هزینه ها می باشد. بعد از پرداخت هزینه ها می بایست 12 روز صبر کنید تا گواهینامه برای شما صادر شود.

مدارک لازم برای تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترکی

 • اصل و کپی پاسپورت و شناسنامه به همراه ترجمه آن
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه آن
 • گواهینامه عدم سوء پیشینه
 • رسید هزینه های دولتی
 • برگه ترجمه شده توسط سفارت ایران
 • 6 قطعه عکس پرسنلی
 • ارائه گواهی پزشکی

مزایا برخورداری از گواهینامه ترکی

داشتن گواهینامه ترکی برای افرادی که به ترکیه مهاجرت می کنند از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که در ادامه به شرح 5 مورد از اصلی ترین آن ها پرداخته ایم:

 1. بازدید از دیگر شهرهای ترکیه
 2. دریافت مدارک بین المللی رانندگی
 3. تجربه رانندگی بدون استرس
 4. استفاده از گواهینامه به عنوان مدارک شناسایی قابل اعتبار
 5. آسان شدن روند کاریابی در کشور ترکیه

اعتبار گواهینامه ترکی

اعتبار گواهینامه ترکی

یکی از مواردی که در هنگام تبدیل گواهینامه ایرانی به ترکی باید به آن توجه شود، اعتبار گواهینامه ترکی است. اعتبار این گواهینامه برای ایرانیان 10 سال می باشد. خبر خوب این که با به همراه داشتن این گواهینامه می توانید در 140 کشور دنیا، به راحتی و بدون دغدغه رانندگی کنید.

کلام آخر

چنانچه قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، توصیه می کنیم حتما برای اخذ گواهینامه اقدام کنید و یا اگر دارای گواهینامه ایرانی هستید، ارزش و اعتبار تبدیل آن را به گواهینامه ی کشور ترکیه دست کم نگیرید.

در این مقاله سعی کردیم تمامی موارد مربوط به تبدیل گواهینامه ایرانی به گواهینامه ترکی را برایتان شرح دهیم از این که همراه ما بوده اید از شما بی نهایت سپاسگزاریم.

 

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)