ترکیه و درک اهمیت تجارت با شرق-پایانی؛ مثلث مورد توجه آنکارا کدام کشورها هستند؟

اختلاف اروپا و ترکیه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در بخش پیشین این گزارش، به این مساله اشاره شد که ترکیه به دنبال آن است که روابط اقتصادی خود را با جهان شرق، بیش از پیش تقویت کند.

در همین راستا،  توسعه روابط تجاری با روسیه و چین و تلاش برای فتح بازارهای عربی و آفریقایی و همچنین خیز برداشتن برای ورود مقتدرانه به آسیای میانه، به استراتژی تیم اقتصادی دولت ترکیه تبدیل شده است.

تحلیل اطلاعات مربوط به دو بخش صادرات و واردات ترکیه، نشان می دهد که کشورهای خارج از گردونه آمریکا و اروپا، می توانند برای ترکیه، فرصت های اقتصادی نوینی در اختیار فعالان اقتصادی این کشور بگذارند.

در بخش قبلی، مهم ترین مبادی وارداتی ترکیه نشان داده شد و به اهمیت این موضوع اشاره شد که روسیه و  چین، هر کدام 10 درصد از کل حجم  بازار واردات ترکیه را تشکیل می دهند. در این بخش، به اهمیت موضوع صادرات و تلاش ترکیه برای پر کردن شکاف تجاری می پردازیم.

لازم به ذکر است که کلیه اطلاعات و آمارهای این گزارش، از منبع اصلی «سازمان ملی آمار ترکیه» (TUIK) برداشته شده و با آن که اطلاعات سالیان 2019 و 2020 میلادی هم در دسترس بوده اما به خاطر تاثیر پاندمی کرونا بر چند ماه آخر سال 2019 و کل ماه های سال 2020 میلادی، ترجیحاً اطلاعات سال 2018 به عنوان معیار اصلی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

حفظ غرب و تلاش برای شراکت با شرق

نگاهی به تابلوی مبادی وارداتی ترکیه و توجه به تقسیمات جغرافیایی قاره ای، نشان می دهد  که اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی خارج از اتحادیه، برای واردکنندگان ترکیه از اهمیت بالایی برخوردارند.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)