تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2023

تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2023

بسیاری از افراد به منظور مهاجرت به ترکیه، به این کشور سفر می‌کنند و اقامت توریستی را برای مهاجرت خود انتخاب می‌کنند. مدت زمان اقامت توریستی ترکیه 90 روز است و بعد از اتمام آن باید به وطن خود برگردید؛ اما راه‌هایی برای تمدید اقامت توریستی ترکیه وجود دارد که می‌توانید به کمک آن‌ها به مدت بیشتری در کشور ترکیه بمانید.

در این مقاله قصد داریم شما را با راه‌های تمدید اقامت توریستی ترکیه آشنا کنیم و به پرسش‌های شما در این زمینه پاسخ دهیم؛ بنابراین تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

اقامت توریستی ترکیه

تمدید اقامت توریستی ترکیه

یکی از انواع اقامت در کشور ترکیه، اقامت توریستی است. با خرید ملک در استانبول و یا اجاره ملک، می‌توانید به‌راحتی اقامت توریستی کشور ترکیه را دریافت کنید؛ اما برای تمدید اقامت توریستی، موانعی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

یکی از موانع سر راه افرادی که قصد تمدید اقامت توریستی خود را در کشور ترکیه دارند این است که در شهرهایی مانند آنتالیا، آنکارا و ازمیر، دریافت و اجازه تمدید اقامت سخت است. از سال 2022 به بعد، شرایط تمدید اقامت توریستی بسیار سخت‌ تر از گذشته شده است؛ به طوری که دولت ترکیه اعلام کرده است که از هر 10 درخواست تمدید اقامت توریستی، 7 مورد آن به دلیل نداشتن اطلاعات کافی افراد از پروسه تمدید اقامت و نداشتن مدارک و دلایل کافی برای اداره مهاجرت ترکیه، رد می‌شود.

اگر قصد خرید ملک جهت اخذ شهروندی ترکیه در شهرهای نام ‌برده شده را دارید، پیشنهاد می‌کنیم ملکی به ارزش 400 هزار دلار خریداری کنید. (اگر ارزش ملک خریداری شده توسط شما زیر 400 هزار دلار، تنها می‌توانید برای دریافت اقامت یک‌ساله و یا دوساله اقدام کنید).

اگر می‌خواهید برای دریافت پاسپورت ترکیه اقدام کنید، دقت کنید که تا چند سال دریافت آن برای شما امکان‌پذیر نمی‌باشد. پیشنهاد ما این است که برای تمدید اقامت توریستی خود در کشور ترکیه، اقدام به خرید ملک کنید؛ زیرا این روش ریسک کمی دارد و نسبت به روش‌های دیگر امن‌تر است. اگر تصمیم شما برای تمدید اقامت توریستی در ترکیه قطعی است، حتما از مشاور مجرب و یا وکیل معتمد کمک بگیرید؛ زیرا افراد زیادی وجود دارند که طبق چارچوب تعیین شده توسط دولت ترکیه برای تمدید اقامت خود اقدام کرده‌اند اما به این وجود درخواست آنها رد شده است.

مدارک لازم برای تمدید اقامت توریستی ترکیه

مدارک لازم جهت اقامت توریستی

اگر قصد تمدید اقامت توریستی ترکیه ازطریق خرید ملک در ترکیه و یا اجاره ملک را دارید، باید مدارک زیر را جمع‌ آوری کنید و به ادره مهاجرت کشور ترکیه در زمان مشخص ارائه دهید و منتظر جواب اداره مهاجرت برای تمدید اقامت خود باشید. مدارک لازم برای تمدید اقامت توریستی ترکیه شامل موار زیر است:

 • فرم مصاحبه (فرم راندوو)
 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار به همراه کپی صفحه اول آن که مهر آخرین ورود شما به ترکیه را داشته باشد
 • کپی از پشت و رو آخرین کارت کیملیک
 • بیمه‌نامه
 • برگه نفوس
 • رسید پرداخت حق خاک ترکیه

بهتر است مدارک ذکر شده در بالا را دو ماه قبل از به پایان رسیدن تاریخ انقضای کارت کیملیک خود به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهید. هر چند که تحویل مدارک مذکور حتی یک ماه قبل از اتمام تاریخ کارت کیملیک نیز شدنی است. نکته ای که باید در خصوص تمدید اقامت از طریق اجاره خانه باید دقت کنید این است که گاهی برگه نفوس یا اجاره خانه در آدرس اسنیورت یا فاتیح نیست.

دلایل عدم تمدید اجازه اقامت توریستی

تمدید اقامت توریستی

گاهی اجازه تمدید اقامت توریستی به فرد داده نمی‌شود که علت آن می‌تواند موارد زیر باشد:

 • کار کردن فرد بدون اجازه دولت ترکیه
 • چنانچه فرزند شما در کشور ترکیه مشغول به تحصیل باشد به شما اجازه درخواست تمدید اقامت داده نمی‌شود
 • نامزد بودن
 • تلاش برای کاریابی
 • ورود به تجارت آزاد
 • داشتن شرکتی که از همان ابتدای کار، مجوز کار نداشته
 • ثبت‌نام در دوره‌ها و مدارس زبان
 • سفر توریستی و یا تاریخی
 • تاسیس شرکت خصوصی

دلایل قابل قبول جهت تمدید اجازه اقامت در ترکیه

دلایل قابل قبول برای اداره مهاجرت ترکیه جهت تمدید اجازه اقامت در ترکیه شامل موارد زیر است:

 • ازدواج با شهروند ترک
 • داشتن ملکی غیرمنقول در ترکیه به نام خود
 • داشتن فامیل و یا اقدام ترک در ترکیه
 • داشتن فرزند از شهروند ترک
 • داشتن فرزند زیر 18 سال که دارد در ترکیه تحصیل می‌کند
 • داشتن حداقل 100 هزار دلار در بانک‌های ترکیه که نشان از خروج این مبلغ از خاک کشور شما بوده باشد
 • داشتن فامیل درجه یک که شهروند ترک شده‌اند
 • افرادی که هنوز دوره درخواست دریافت تابعیت ترکیه آن‌ها تکمیل نشده است
 • افرادی که در کشور ترکیه تحت درمان باشند
 • افرادی که اصالتا ترک هستند
 • افرادی که اجازه کار در کشور ترکیه را دارند

شرایط تمدید اقامت ترکیه

از سال 2022 تا کنون حق تمدید اقامت یکساله ترکیه از ایرانیان گرفته شده است؛ اما راهکارهای قانونی جایگزینی وجود دارد که احتمال دریافت اقامت را بسیار بالا می‌برد. طبق بندهای 31 الی 33 از قانون شماره 6458 حفاظت بین‌الملل، اتباع خارجی می‌توانند با استفاده از یکی از موارد زیر، اقدام به تمدید اقامت خود در کشور ترکیه کنند:

تمدید اقامت ترکیه از طریق کارهای تحقیقاتی و پژوهشی

برای تمدید اقامت از طریق کارهای تحقیقاتی و پژوهشی فرد باید مجوزی از وزرات فرهنگ و گردشگری، مراکز آموزش عالی و یا وزارت نیرو و نهادهایی از این قبیل دریافت کند. برای این منظور، باید به نمایندگی‌های کشور ترکیه مانند سفارت ترکیه در ایران مراجعه کنید.

تمدید اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

با خرید ملک در ترکیه می‌توانید به‌راحتی اقدام به تمدید اقامت خود در کشور ترکیه کنید. با خرید ملک در این کشور، همزمان برای فرد و اعضای خانواده او از جمله همسر و فرزندان زیر 18 سال او اجازه اقامت صادر خواهد شد.

تمدید اقامت ترکیه از طریق تجارت

اتباع خارجی می‌توانند مشغول کارهای تجاری و بازرگانی در ترکیه شوند و نامه دعوت به کار و مدارک مربوطه را به اداره مهاجرت ترکیه تحویل دهند تا بتوانند اقامت تجاری دریافت کنند.

تمدید اقامت ترکیه از طریق کارآموزی

اگر قصد شرکت در دوره‌های آموزشی را داشته باشید، می‌توانید با ارائه مدارک و داده‌هایی مرتبط با دوره‌ آموزشی و نهاد یا موسسه برگزارکننده آن، اجازه اقامت دریافت کنید.

تمدید اقامت ترکیه از طریق دانشجویی

افراد می‌توانند بعد از دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه‌های کشور ترکیه، اقامت خود را در این کشور تمدید کنند. در این نوع اقامت، اگر فرد از دانشگاه اخراج شود، اقامت او نیز باطل خواهد شد و باید به وطن خود برگردد.

تمدید اقامت ترکیه از طریق درمانی

چنانچه فردی برای درمان به کشور ترکیه برود، اگر دارای بیماری خطرناک و واگیر نباشد، به او اجازه تمدید اقامت داده می‌شود. برای این منظور، باید مدرک پذیرش بیمار از طرف بیمارستان خصوصی و یا دولتی صادر شود. مدت زمان اقامت از طریق درمانی، بستگی به طول مدت درمان بیمار دارد.

تمدید اقامت ترکیه بعد از فارغ‌ التحصیلی

به اتباع خارجی بعد از فارغ‌التحصیلی، 6 ماه زمان برای کاریابی داده خواهد شد که برای تمدید اقامت باید نهایتا 6 ماه قبل از پایان تحصیل خود برای آن اقدام کنند. این نوع تمدید تنها یکبار ممکن است و نهایتا به مدت یکسال اجازه اقامت به فرد داده خواهد شد.

تمدید اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌ گذاری

افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه، به‌راحتی اقامت خود را در این کشور تمدید کنند. این نوع اقامت به فرد، همسر او و فرزندان زیر 18 سال نیز تعلق خواهد گرفت.

کلام آخر

در این مطلب با اقامت توریستی ترکیه و شرایط دریافت آن، روش‌های تمدید آن، مدارک لازم برای تمدید آن، دلایل رد درخواست تمدید اقامت و همچنین دلایل قابل قبول برای اداره مهاجرت ترکیه آشنا شدید. همان‌طور که مشاهده کردید، تمدید اقامت توریستی ترکیه در مقایسه با گذشته سخت‌تر شده است؛ اما روش‌های قانونی بسیاری برای دریافت مجدد اقامت وجود دارد.

پیشنهاد می‌کنیم اگر خواستار تمدید اقامت خود در کشور ترکیه هستید، با کارشناسان مجرب آسیاملک ارتباط بگیرید؛ زیرا هر فرد شرایط خاصی دارد که با فرد دیگر متفاوت است و از طرفی قوانین کشور ترکیه مدام در حال تغییر و دگرگونی است؛ بنابراین ریسک رد درخواست شما بالا می‌رود و نمی‌توان با پرس و جو از اطرافیان به اطلاعات صحیح و به‌روز دست یافت. به کمک مشورت با کارشناسان خبره آسیاملک می‌توانید راه مناسب شرایط خود را انتخاب کنید و با حداقل ریسک ممکن، اقامت خود را در کشور ترکیه تمدید کنید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)