توصیه های بهداشتی در ترکیه که باید بدانید

توصیه های بهداشتی در ترکیه

در چند سال اخیر سیستم بهداشتی در ترکیه رو به پیشرفت بوده است. دولت ترکیه در سال های اخیر در تلاش بوده، بهترین امکانات بهداشتی را در اختیار شهروندان قرار دهد. بخش خصوصی سلامت ترکیه بسیار گسترده است. شامل اورژانس، جراحی، دندان پزشکی، و دیگر متخصصان می شود.

برای زندگی در این کشور باید توصیه های بهداشتی ترکیه را از قبل بدانید؛ تا در صورت بروز مشکلات این چنینی سر دردگم نشوید. بعد از خرید ملک در ترکیه  این نکته را در نظر بگیرید که استانداردهای بهداشتی در ترکیه مانند اروپا است و اگر بیمه نداشته باشید مجبور به پرداخت هزینه های بالایی خواهد بود. در ترکیه هزینه پزشک بر عهده بیمار است.

توصیه های پزشکی در ترکیه

 

در ادامه به یک سری توصیه های بهداشتی در ترکیه پرداخته ایم :

غذا و آشامیدنی

آب در ترکیه به وسیله کلر تصفیه می شود. بسیاری از افراد از مزه آب در ترکیه شکایت دارند. برای راحت بود خیال خود می توانید از آب معدنی استفاده کنید. در هر گوشه ای از شهر، آب برای استفاده وجود دارد؛ اما نکته مهم در این رابطه این است همه آن آب ها آشامیدنی نیستند. شما باید قبل از مصرف مطمئن شوید آب آشامیدنی است یا خیر، معمولا بر روی جایگاها نوشته شده است. در ترکیه مانند ایران مصرف شیر به صورت پاستوریزه است و در بسته بندی های مختلف به بازار عرضه می شود. معمولا شیر های کارخونه ای تمیز و بهداشتی هستند و سعی شده است، تمام  توصیه های بهداشتی در ترکیه در آن صورت بگیرد. در هنگام خوردن غذا دقت کنید از گوشت قرمز و ماهی پخته شده استفاده کنید.

در تابستان هوای ترکیه تا 40 درجه سانتیگراد خواهد رسید. بطری آب و کلاه  به همراه داشته باشید تا دچار کم آب و ضعف نشوید. همچنین استفاده از کلاه و ضد آفتاب برای جلوگیری آسیب پوست واجب است. بهداشت در ترکیه جایگاه بسیار خوبی دارد پس نگرانی در این رابطه نداشته باشید. در هتل های خوب ترکیه پزشک با زبان انگلیسی و جود دارد. درصورتی که دچار مشکلی شدید، به سرعت با پزشک هتل ارتباط برقرار کنید.

دولت ترکیه برای  ترک سیگار تدابیر مهمی را در دستور کار خود قرار داده است. و تمام افرادی که سیگاری هستند را تشویق به ترک کردن کرده اند. هشدار های با طرح های گرافیکی بر روی، بسته های سیگار قرار داده شد است. همچنین حمایت اقتصادی زیادی برای مبارزه با دخانیات انجام گرفته است.

توصیه های  بهداشتی در ترکیه قبل از سفر

پیشنهاد می شود قبل از سفر به ترکیه حتما واکسن های سل و هپاتیت را بزنند. اگر قصد سفر به روستا های ترکیه را دارید؛ حتما واکسن هاری را نیز بزنید، تا در مقابله حیواناتی مانند سگ و گربه ایمن باشید. خطر ابتلا شدن به بیماری مالاریا کم است. اگر در شهر های نزدیک سوریه می خواهید بروید توصیه های بهداشتی در ترکیه را در نظر بگیرند.

بهداشت اماکن عمومی و تفریحی و زیارتی و معابر عمومی

از پراکندگی زباله در محیط اطراف و تخلیه آن در معابر، کانال و حاشیه خیابان ها و زمین های متروکه جدا خودداری نمایید. زیرا باعث بیماری های مختلف می شود. پلیس ترکیه در این موارد بسیار سختگیر است.

زباله های خود را در طول سفر، در کیسه های نایلون نگهداری کنید و در اولین سطل زباله شهر ترکیه بریزید.

سیگار کشیدن در مراکز زیارتی، اماکن عمومی و وسایل نقلیه همگانی، تجاوز به حقوق عمومی جامعه محسوب می شود و از نظر قانونی در برابر چنین رفتار های عکس العمل نشان داده می شود. از این عمل غیر اخلاقی جدا خودداری کنید.

توصیه های پزشکی در ترکیه

بهداشت فردی

همواره در مسافرت، صابون به همراه داشته باشید و پس از توالت رفتن، دستهای خود را با آب و صابون بشویید. اگر در هتل اقامت دارید که نیاز به مواد شوینده نیست؛ اما اگر خانه ای اجاره کرده اید، حتما مواردی که گفته شد را همراه داشته باشید.

قبل از تشرف به اماکن زیارتی، پاها را شسته و از جوراب نخی تمیز استفاده کنید.

جهت پیشگیری از بیماریهای پوستی، هنگام اقامت در هتل، حتی الامکان از ملحفه و وسایل شخصی استفاده نمایید. هرچند به دلیل توریستی بودن کشور ترکیه ملحفه ها به طور مرتب تعویض می گردد.

بهداشت مواد غذایی :

اگر در حین گشت و گذار در ترکیه خواستید از فروشگاها برای خود غذا تهیه کنید بد نیست این موارد را رعایت کنید.

مواد غذایی مورد نیاز خود را از فروشگاههای معتبر تهیه و قبل از خرید مواد غذایی بسته بندی شده، از درج شماره پروانه ساخت و سپری نشدن تاریخ انقضای مصرف آن اطمینان حاصل کنید.

از خرید هرگونه ماده غذایی ، از فروشندگان دوره گرد جدا بپرهیزید.

از مصرف باقیمانده مواد غذایی پاستوریزه که پس از باز شدن درب ظرف، در خارج از یخچال نگهداری شده خودداری نمایید.

در صورت نیاز به گوشت تازه، حتما آن را از فروشگاه های معتبر و گوشت دارای مهر نظارت دامپزشکی تهیه نمایید.

مرغ و ماهی را فقط از فروشگاههای مواد پروتئینی تهیه نمایید. حتما توجه داشته باشید، اگر از غذاهای خیابانی استانبول خرید می کنید از تازه بودن گوشت مطمئن شوید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)