با 2 میلیارد و 600 میلیون تومان صاحب خانه در ترکیه شوید و اقامت ترکیه دریافت کنید

با ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان صاحب خانه در ترکیه شوید

آیا با خرید خانه در ترکیه با 2 میلیارد و 600 میلیون تومان می‌توان اقامت کشور ترکیه را گرفت؟ یکی از بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه برای ایرانیان در چند دهه اخیر، خرید ملک در ترکیه بوده است. اگر قصد دریافت اقامت ترکیه را دارید، می‌توانید با خرید تنها یک واحد آپارتمان، اقامت این کشور را دریافت کنید و از مزایا شهروندی ترکیه استفاده کنید.

یکی از سؤالات رایج در بین ایرانیان این است که آیا با 2 میلیارد و 600 میلیون تومان می‌توان در کشور ترکیه ملک خرید؟ جالب است بدانید که حتی با سرمایه کمتر از 2 میلیارد و 600 میلیون تومان نیز می‌توانید در کشور ترکیه صاحب‌ خانه شوید. برای افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه را دارند فرصت‌های خوبی وجود دارد که قصد داریم در این مطلب به آن‌ها بپردازیم.

با ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان صاحب خانه در ترکیه شوید

چرا در ترکیه ملک بخریم؟

باتوجه ‌به شرایط اقتصادی ایران، بسیاری از ایرانیان تمایل به سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه پیدا کرده‌اند وخواهان دریافت اقامت این کشورهستند تا بتوانند از مزایای شهروندی این کشور بهره ببرند. تفاوت قیمت ملک در ایران با ترکیه چند سالی است که بسیار کم شده است.

به‌عنوان مثال حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک 100 متری در شهر تهران، 6 میلیارد تومان است که می‌توان با این مبلغ در شهر استانبول خانه 60 یا 70 متری با امکانات بیشتر خریداری کرد؛ بنابراین برخلاف گذشته خرید ملک در ترکیه به‌صرفه است و با خرید یک واحد آپارتمان می‌توان در این کشور در کنار سرمایه‌گذاری، اقدام به اخذ اقامت ترکیه کرد.

قیمت ملک در هر شهر و منطقه ترکیه بسته به سال ساخت ملک، امکانات ملک، منطقه و شهر ملک و غیره متفاوت است؛ اما خوشبختانه تقریباً در تمام شهرهای ترکیه می‌توان ملک با قیمت حدود 2 میلیارد و 600 میلیون تومان پیدا و خریداری کرد.

آیا خرید خانه در ترکیه با ۱ میلیارد تومان امکان‌پذیر است؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، با 2 میلیارد و 600 میلیون تومان و یا سرمایه زیر 2 میلیارد تومان می‌توان در شهر استانبول که به‌عنوان گران‌ترین شهر ترکیه شناخته می‌شود نیز خانه خرید. خرید خانه در ترکیه با 2 میلیارد تومان در مناطق زیر در کشور ترکیه به‌راحتی امکان‌پذیر است:

 • بیلیک‌دوزو
 • اسنیورت
 • آرناووت‌کوی

مناطق نام‌برده‌شده در بالا آینده بسیار خوبی دارند و به‌سرعت درحال رشد هستند؛ بنابراین با سرمایه‌گذاری در این مناطق می‌توانید آینده خود و فرزندانتان را در کشوری با استاندارهای زندگی بالا تضمین کنید. هم اکنون نیز مناطق اسنیورت و بیلیک‌دوزو دارای تعداد زیادی ایرانی هستند و تخمین زده شده است که تعداد ایرانیان ساکن این مناطق در آینده نزدیک به بیش از دوبرابر برسد.

حقیقت این است که قیمت ملک در شهر استانبول از بقیه شهرهای کشور ترکیه بیشتر است؛ اما سرمایه‌گذاری در این شهر نسبت به شهرهای دیگر منطقی‌تر به نظر می‌رسد. شهر استانبول موقعیت ویژه‌ای از نظر اقتصادی و توریستی دارد، دانشگاه‌ها و مدارس بسیار عالی در سطح جهانی دارد و در چند دهه اخیر پیشرفت زیادی در حوزه ملک و مستغلات داشته است. همچنین شهر استانبول موقعیت‌های شغلی فوق‌العاده‌ای برای افراد جویای کار دارد که شرایط مناسبی را برای مهاجرت خانوادگی و اخذ اقامت این شهر فراهم کرده است.

با ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان صاحب خانه در ترکیه شوید

آیا با 2 میلیارد و 600 میلیون تومان می‌توان اقامت ترکیه را گرفت؟

برای اخذ اقامت کشور ترکیه و دریافت حق شهروندی حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک 400هزار دلار است (حدود12 میلیارد). باتوجه ‌به قوانین کشور ترکیه، با خرید خانه در ترکیه با 2 میلیارد و 600 میلیون تومان نمی‌توان برای دریافت پاسپورت و حق شهروندی ترکیه اقدام کرد. اما خبر خوب این است که با سرمایه 1 میلیارد تومان می‌توان اقامت موقت این کشور را دریافت کرد و آن را تمدید کرد. با گذشت 5 تا 8 سال نیز می‌توانید برای اقامت دائم ترکیه اقدام کنید.

همچنین با مبلغ 2 میلیارد تومان می‌توان خانه دست‌دوم خرید. اگر سرمایه شما حدود 2 میلیارد و 600 تومان (160 هزار دلار) است، می‌توانید به صورت اقساطی خانه بخرید.

به این نکته دقت کنید که با داشتن اقامت موقت کشور ترکیه، اجازه کار در این کشور را نخواهید داشت و باید برای کارکردن مجوز کار دریافت کنید که به آن چالیشما ایزین می‌گویند.

مراحل خرید خانه در ترکیه با 2 میلیارد و 600 میلیون تومان به‌ صورت موقت و دائمی

12 مرحله مهم قبل از خرید ملک در ترکیه وجود دارد که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. این مراحل عبارت‌اند از:

1. تعیین هدف از خرید ملک

اولین و مهم‌ترین مرحله قبل از خرید خانه در ترکیه، تعیین هدف از سرمایه‌گذاری است. باید بدانید هدفتان از خرید ملک در ترکیه چیست و کدام شهر برای هدف شما مناسب‌تر است. آیا به دنبال سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت هستید یا بلندمدت؟ آیا تمایل به زندگی در محیط مدرن دارید یا می‌خواهید کار خوبی در ترکیه دست‌ و پا کنید؟ تمامی مطالب و سؤال‌های گفته شده باید قبل از خرید ملک در ترکیه بررسی شوند.

2. تحقیق کردن

باتوجه باتوجه ‌به اهدافی که در مرحله اول تعیین کردید، لیستی از موقعیت‌های موجود تهیه کنید، اولویت‌بندی کنید و شروع به تحقیق کنید. تحقیقات پیرامون سؤال‌های زیر باشد:

 • خانه نوساز مدنظر شماست یا خانه قدیمی؟
 • آیا تمایل به زندگی داخل شهر دارید یا زندگی در خارج شهر برای شما جذابیت بیشتری دارد؟
 • آیا خانواده پرجمعیتی هستید که خانه متراژ بالا مدنظرتان است یا در خانه‌ای نسبتاً کوچک نیز می‌توانید زندگی کنید؟
 • آیا تمایل به زندگی در بالای شهر دارید یا مرکز شهر؟

3. یافتن و انتخاب مشاور املاک مورداعتماد

ازآنجایی ‌که ایرانیان به قوانین و زبان کشور ترکیه تسلط ندارند، بهترین کار این است که برای خرید ملک در کشور ترکیه به دنبال مشاور املاک مورداعتماد و آگاه باشند. مشاور املاک معتمد می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

 • قوانین خرید ملک
 • بهترین مناطق برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک
 • پروسه خرید ملک
 • دریافت اقامت و شهروندی

4. بازدید از موقعیت‌های پیشنهادی توسط مشاور املاک

لیستی که در طول تحقیق برای خود تهیه کرده‌اید و اولویت‌هایتان را در اختیار مشاور املاک بگذارید تا بتواند به شما در انتخاب بهترین گزینه کمک کند و به شما به‌خوبی مشاوره دهد.

5. تحقیق کامل درمورد ملک موردنظر

بعد از خرید ملک، مشاور املاک بررسی‌های پیرامون ملک خریداری شده انجام می‌دهد که مطمئن شود ملک سند دارد یا خیر؟ آیا ملک خریداری شده قابلیت دریافت اقامت را برای شخص خریدار دارد یا خیر؟

با ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان صاحب خانه در ترکیه شوید

6. دریافت کد مالیاتی برای خریدار

چنانچه اخیرا خانه‌ای در ترکیه خریداری کرده‌اید، جهت دریافت کد مالیاتی به نزدیک‌ترین شعبه اداره مالیات ترکیه در محل سکونت خود مراجعه کنید. چند مدرک برای دریافت کد مالیاتی باید در دست داشته باشید که مهم‌ترین آن‌ها، پاسپورت و چند قطعه عکس هستند.

7. افتتاح حساب بانکی

برای افتتاح حساب بانکی در کشور ترکیه باید پاسپورت و مالیاتی همراهتان باشد. دقت کنید که برای خرید ملک در کشور ترکیه باید امور مربوط به واریز وجه به‌حساب فروشنده توسط بانک‌های ترکیه انجام شود.

8. قرارداد نوشتن و واریز بیعانه

پس از آنکه خانه موردنظر خود را انتخاب کردید، باید قراردادی با صاحب ملک تنظیم کنید و مبلغی تحت عنوان بیعانه به صاحب‌خانه پرداخت کنید. مشاور املاک شما می‌توانید در این مرحله نیز به شما کمک کند و فرایند خرید را سرعت بخشد.

9. دریافت گواهی مطابقت

زمانی که ملکی در ترکیه می‌خرید، باید توسط کارشناس شهرداری ارزش‌گذاری شود و بعد از اتمام پروسه ارزش‌گذاری به خریدار گواهی مطابقت ارائه می‌شود.

10. ثبت قرارداد فروش و واریز مابقی وجه

باید در این مرحله جهت عهد قرارداد ملک خریداری شده، به نوتر (دفترخانه‌ اسناد رسمی کشور ترکیه) مراجعه کنید؛ یعنی در دفاتر رسمی ترکیه ثبت کنید و مابقی وجه را به‌حساب مالک خانه واریز کنید.

11. گرفتن سند ملک تاپو

پس از طی‌کردن تمامی مراحل گفته شده در بالا، به شخص خریدار ملک، سند ملک خریداری شده است؛ یعنی تاپو تعلق می‌گیرد.

12. دریافت اقامت موقت

می‌توانید به کمک مشاور املاکتان و دردست‌داشتن سند ملک و بقیه مدارک لازم، درخواست اقامت موقت کنید. بعد از اینکه بررسی‌های لازم انجام شود، به شما مجوز اخذ اقامت کوتاه‌مدت ترکیه تعلق می‌گیرد. تا زمانی که ملک خریداری شده به نام شما باشد، می‌توانید اقامت موقت خود را تمدید کنید.

سخن آخر

در این مطلب با مراحل خرید خانه در ترکیه با 2 میلیارد تومان آشنا شدید. همان‌طور که مشاهده کردید حتی با مبالغ پایین‌تر از 2 میلیارد و 600 میلیون تومان نیز می‌توان اقدام به خرید خانه در ترکیه کرد؛ اما تنها به شما اقامت موقت تعلق خواهد گرفت. برای دریافت اقامت دائم باید حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری 400 هزار دلار باشد؛ بنابراین باید هدف خود را از سرمایه‌گذاری تعیین کنید و سپس اقدام به خرید ملک در کشور ترکیه کنید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)