در مورد عایدات یا همان شارژ ساختمان در ترکیه چه می‌دانید؟

قیمت انتقال سند مالکیت

درمورد شارژ ساختمان در ترکیه چقدر می‌دانید؟ عایدات ساختمان در ترکیه به چه معناست؟ عایدات در لغت به معنای شارژ ماهیانه ساختمان یا ملک است و پرداخت شارژ ساختمان در ترکیه امری اجباری است. قبل از خرید ملک در ترکیه جهت دریافت اقامت بهتر است درمورد عایدات در ترکیه پرس‌وجو کنید و اطاعات کافی به دست آورید.

عایدات یا شارژ ساختمان در ترکیه

از ملزومات زندگی در هر شهر و کشوری، آگاهی از قوانین جمعی آن شهر و کشور است. اکثر افراد امروزه در آپارتمان‌ها و آسمان‌خراش‌ها ساکن هستند؛ بنابراین داشتن اطلاعات درمورد قوانین برج نشینی و ساختمان نشینی از جمله آگاهی از میزان شارژ هر ساختمان یا برج قبل از نقل‌مکان به آن بسیار اهمیت دارد. در این مطلب قصد داریم به طور مفصل در مورد عایدات ساختمان در ترکیه صحبت کنیم چرا که پرداخت شارژ ساختمان در ترکیه با ایران متفاوت است پس با ما همراه باشید.

عایدات ساختمان در ترکیه به چه معنا است؟

عایدات به معنای هزینه‌ای است که در ازا اقامت در برج، ساختمان یا مجتمع باید پرداخت کنید. فرقی نمی‌کند که صاحب‌خانه باشید یا مستأجر؛ پرداخت مبلغی مشخص به‌صورت ماهانه تحت عنوان شارژ ساختمان وظیفه شما خواهد بود و سرپیچی از پرداخت مبلغ عایدات به معنی مخالفت با قوانین آپارتمان‌نشینی است. قوانین شارژ ساختمان در کشور ترکیه کمی با ایران تفاوت دارد و مبلغ عایدات ساختمان ها با هم متفاوت است.

بسیاری از ایرانیان برای اخذ اقامت ترکیه، اقدام به خرید ملک در این کشور می‌کنند. باید قبل از خرید هر ملک درمورد شارژ آن ساختمان پرس‌وجو کرد. به‌طورکلی عایدات ساختمان در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:

  • نگهداری از گیاهان و فضای سبز مجموعه
  • نگهبانی ساختمان
  • هزینه نظافت راهروها، استخر، سالن بدنسازی، زمین تنیس و غیره
  • حراست

عایدات شامل چه هزینه هایی می شود؟

طبیعی است که هرچه امکانات یک ساختمان بیشتر باشد، عایدات آن نیز بیشتر خواهد بود. بیشتر هزینه عایدات صرف حقوق کارکنان ساختمان از جمله نگهبان‌ها، حراست و خدمه می‌شود. مجتمع‌های بزرگ مسلماً تعداد نگهبان و خدمه بیشتری نیاز دارند اما ساختمان‌های کوچک تعداد خدمه کمتر و هزینه کمتری دارند و شاید یک سرایدار بتواند تمامی کارهای ساختمان از جمله حفظ فضای سبز ساختمان، تعویض آب استخرها، بررسی عملکرد آب‌نماها، نمای ساختمان و … را بر عهده گیرد.

اگر ساکنان مجموعه مشکلی در ساختمان داشته باشند یا خرابی ببینند، می‌توانند به سرایدار گزارش دهند و از او درخواست کنند که آن مشکل را رفع کند. دانستن این نکته نیز خالی ‌از لطف نیست که عایدات در کشور ترکیه بر خلاف ایران شامل هزینه‌های آب، برق و گاز نمی‌شود.

میزان شارژ ساختمان در ترکیه

مبلغ و هزینه عایدات ساختمان در ترکیه بستگی به متراژ، تعداد خدمه، امکانات و خدمات رفاهی هر مجموعه دارد و از ساختمانی به ساختمان دیگر متفاوت است. شارژ ساختمان در ترکیه برای ساختمان نرمال حدوداً بین 60 تا 120 لیر به‌صورت ماهانه است. این مبلغ برای ساختمان‌هایی با حداقل امکانات 200 لیر، برای مناطق لوکس و با امکانات بیش از 3000 لیر، برای آپارتمان‌های فوق لوکس با امکانات عالی تا 40.000 لیر نیز می‌رسد.

عایدات در ترکیه

نحوه‌ی محاسبه‌ی شارژ ساختمان در ترکیه

جهت تعیین عایدات ساختمان در ترکیه، اعضای هیئت‌مدیره ساختمان تمامی هزینه‌های ماهانه و سالانه ساختمان را محاسبه می‌کنند و برای پرداختی‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند. به طور معمول شارژ ساختمان ترکیه یا بر اساس متراژ هر واحد تعیین می‌شود و یا بین صاحبان ملک به طور مساوی تقسیم می‌شود.

معمولاً هیئت‌مدیره مبلغی را ماهانه اضافه بر شارژ ساختمان از هر یکی از مالکین برای تعمیرات ساختمان و مواقع ضروری دریافت می‌کند و در حساب مشترک ساختمان قرار می‌دهد تا در صورت وقوع امری غافل‌گیرکننده، در اسرع وقت به آن رسیدگی کند و خرابی یا مشکل رخ داده را جبران کند. این هزینه اضافی شامل سرویس کردن آسانسور و رسیدگی اضافی به امکاناتی از جمله استخر و زمین بازی می‌شود.

قوانین مربوط به پرداخت عایدات در ترکیه

ممکن است در بدو ورود شما به کشور ترکیه و در نخستین روزهای ساکن شدن در منزلتان در این کشور پرداخت عایدات برایتان دشوار باشد و شاید خواهان پرداخت اقساطی یا تخفیف باشید. متأسفانه پرداخت شارژ ساختمان در ترکیه اجباری است و امکان پرداخت اقساطی و یا گرفتن تخفیف در مورد آن وجود ندارد. حتی اگر از امکانات ساختمان استفاده نکنید، پرداخت عایدات در ترکیه اجباری است و راه گریزی از آن نیست.

پرداخت شارژ ساختمان در ترکیه به‌صورت ماهانه است؛ بنابراین بسته به میزان حقوقتان سعی کنید مجتمعی را برای خرید انتخاب کنید که مبلغ شارژ بالایی نداشته باشد. پس دنبال ساختمانی با امکانات رفاهی کمتر، خدمه کمتر و قیمت پایین‌تر باشید. مبلغ بین 100 تا 200 لیر برای عایدات ساختمان در ترکیه مبلغ بسیار مناسبی است و می‌توانید برای شروع زندگی در کشور ترکیه به دنبال مجتمع‌هایی با عایدات در این رنج قیمتی باشید.

نکات مهم برای پرداخت عایدات در ترکیه

نکاتی در باب شارژ ساختمان در ترکیه وجود دارد که باید در نظر داشته باشید و به‌خاطر بسپارید. دقت کنید که پرداخت عایدات برای تمامی مالکین ضروری است و در صورت عدم پرداخت تمامی عواقب آن بر عهده صاحب ملک خواهد بود. اما چند نکته را قبل از پرداخت شارژ ساختمان به‌خاطر داشته باشید:

  • در هنگام پرداخت شارژ از مدیر ساختمان یا اعضای هیئت‌مدیره درخواست کنید که رسید پرداخت را به شما بدهند.
  • از اعضای هیئت‌مدیره و یا مدیر ساختمان بخواهید هر ماه هنگام پرداخت شارژ نام شما را جلوی خودتان ثبت کند.
  • همچنین می‌توانید از مدیر مجموعه بخواهید که دفتر حساب و کتاب‌های مجموعه را به شما هر ماه‌ نشان دهد تا از ثبت شدن نام خود در هر ماه اطمینان حاصل کنید.
  • سعی کنید خودتان به طور مستقیم اقدام به پرداخت عایدات به مدیر ساختمان کنید.

سعی کنید زمان و تاریخ پرداخت عایدات را سر هر ماه (و برای مالکان خارجی سر هر سال) یادداشت کنید تا فراموش نکنید. همچنین این مورد خود سندی هست که ثابت می‌کند شما هر ماه سر زمان مشخصی مبلغ شارژ را پرداخت می‌کنید.

تحت هر شرایطی سعی کنید به‌موقع شارژ را پرداخت کنید وگرنه مدیر مجموعه می‌تواند از طریق قانونی اقدام کند و مبلغ را از شما بگیرد.

پرداخت شارژ ساختمان در ترکیه

کلام آخر

در این مطلب با شرایط، قوانین و مبلغ عایدات در ترکیه  آشنا شدید. باتوجه‌به مطالب گفته شده، پرداخت شارژ باید به طور کامل و به موقع انجام شود و نمی‌توان از پرداخت آن شانه خالی کرد. تعیین شارژ ساختمان در ترکیه بر عهده اعضا هیئت‌مدیره و مدیر ساختمان است که باتوجه‌به هزینه‌های ماهانه و یا سالانه ساختمان و یا متراژ هر واحد این مبلغ را تعیین می‌کنند و بعد از آن نحوه پرداخت شارژ آپارتمان مشخص می‌شود.

هزینه شارژ به ازا تعداد خدمه، امکانات رفاهی و تفریحات عمومی واحدهای مسکونی تعیین می‌شود و این مبلغ جدا از هزینه اجاره و یا رهن خانه است. پرداخت مبلع شارژ ساختمان بر عهده صاحب‌خانه و مستأجر هر واحد مسکونی خواهد بود و عواقب ناشی از عدم پرداخت آن نیز بر عهده فردی که در آن واحد اقامت دارد خواهد بود.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)