راهنمای ثبت شرکت در ترکیه

61481cb7d6654N

آیا شما هم مانند دیگر سرمایه گذاران دوست دارید بدانید ثبت شرکت در ترکیه چگونه امکان پذیراست؟ آیا بدون اقامت هم می توان نام شرکت خود را در ترکیه ثبت کرد؟ اصلا ثبت شرکت در ترکیه و سرمایه گذاری در آن چه ویژگی هایی دارد؟

همه ما به خوبی می دانیم سرمایه گذاری آن هم در یک کشور بیگانه از ریسک بالایی برخوردار است اما اگر برای این کار برنامه ریزی کنید و عاقلانه پیش بروید، مطمئنا هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد بلکه ارزش سرمایه های شما هم نیز بیشتر خواهد شد. جهت ثبت شرکت و سرمایه گذاری در ترکیه ابتدا می بایست تمامی شرایط وابسته به اقتصاد آن را مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

در این مقاله قصد داریم به شرح همه چیز درباره ثبت شرکت در ترکیه بپردازیم. بنابراین اگر می خواهید در این کشور سرمایه گذاری کنید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

چگونگی اقتصاد ترکیه

همانطور که کمی بالاتر به آن اشاره کردیم، قبل از این که تصمیم به سرمایه گذاری در یک کشور بیگانه بگیرید، چه بهتر است تمامی عوامل تاثیر گذار در شرایط اقتصادی آن کشور را مورد بررسی قرار دهید. بر اساس اطلاعات بدست آمده، دولت آمریکا کشور ترکیه را در گروه کشورهای توسعه یافته و رو به پیشرفت تلقی می کند. همچنین کشور ترکیه جزء 20 کشور برتر صنعتی می باشد. با این اوصاف تا حدودی به ارزش سرمایه گذاری در ترکیه پی برده اید.

از مهم ترین فعالیت های اقتصادی کشور ترکیه می توان به فعالیت هایی در زمینه ساخت و ساز، کشاورزی، گردشگری، ارتباطات و خدمات مالی و بانکی نیز اشاره کرد. ناگفته نماند که طی سال های اخیر، لیر ترکیه نسبت به دلار آمریکا افت بسیاری داشته است اما با این حال دولت ترکیه در پی راه حلی برای حل این مشکل می باشد.

ثبت شرکت در ترکیه

قبل از هر چیز باید از خود بپرسید اصلا چرا باید شرکت خود را در ترکیه ثبت کنید؟ قطعا پاسخ این سوال جواب های گوناگونی به دنبال خواهد داشت. کشور ترکیه جزء کشورهایی می باشد که طی سالیان اخیر پیشرفت چشمگیری در تمامی زمینه ها از جمله فعالیت های اقتصادی داشته است. بنابراین می توان با خیال راحت در این کشور سرمایه گذاری کرد و به کسب درآمد رسید. لازم به ذکر است قوانین ثبت شرکت در ترکیه تقریبا مانند ایران می باشد که یک سری تفاوت های خیلی جزئی در آن دیده می شود. برای آن که شرکت خود را در ترکیه ثبت کنید لازم نیست که اقامت ترکیه داشته باشید.

نکته: هریک از سرمایه گذاران با ثبت شرکت در کشور ترکیه، مشمول اقامت یک ساله می شوند که پس از پنج سال تمدید آن، به سرمایه گذاران اقامت دائم داده می شود.

چگونگی مراحل ثبت شرکت در ترکیه

اگر تصمیم خود را در رابطه با ثبت شرکت در کشور ترکیه را گرفته اید، بهتر است تمام مراحل زیر را با دقت مطالعه کنید چرا که برای ثبت شرکت باید تمامی مراحل زیر را انجام دهید.

 • تنظیم کردن اساسنامه شرکت
 • محل شرکت خود را مشخص کنید
 • تنظیم کردن فرم اداره دارایی ترکیه
 • اخذ کارت بازرگانی
 • افتتاح حساب بانکی مختص شرکت
 • اخذ تاییدیه وکالت نامه و گرفتن امضا از دفترخانه رسمی ترکیه
 • معرفی مشاور مالی رسمی
 • اخذ شماره مالیاتی شرکت پس از تایید نهایی

تمامی مراحلی را در بالا ذکر کردیم را می توانید در پروسه زمانی پنج روزه به اتمام برسانید.

همه چیز درباره ثبت شرکت در ترکیه

لازم به ذکر است که ثبت شرکت در کشور ترکیه از انواع مختلفی برخوردار بوده که در ادامه به شرح آن ها پرداخته ایم.

شرکت مختلط

در این نوع شرکت ها، تنها یک نفر و یا چندین نفر می بایست بدهی و قرض های شرکت را متحمل شوند و دیگر سهامداران فقط به مقدار اولیه سهم خود مسئول می باشند.

شرکت سهامی

شرکت های سهامی در ترکیه به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول تعداد نفرات سرمایه گذار در آن کمتر از 250 نفر بوده که با نام سهامی خاص شناخته می شود و دسته دوم تعداد سرمایه گذاران آن بیش از 250 نفر است که این نوع سهام را سهامی عام می نامند. در شرکت های سهامی کل سهام به طور یکسان می باشد. البته قابل ذکر است که فرد سهامدار می تواند به اندازه ای که در توانش است سهمی را خریداری کند.

شرکت تضامنی

در شرکت های تضامنی نکته ای که لازم است بدانید این می باشد که اگر شرکت بدهی داشته باشد، پرداخت آن وظیفه تمامی شرکا می باشد حتی اگر میزان قرض و بدهی از سرمایه شرکت بیشتر باشد.

شرکت در منطقه های آزاد ترکیه

شرکت هایی که در منطقه آزاد ترکیه هستند، معمولا کالایی را تولید می کنند. تمامی فعالیت های این نوع شرکت صنعتی محسوب می شود که سرمایه گذاران می توانند در مناطقی که به آن ها پیشنهاد شده است، زمین خریداری کنند. لازم به ذکر است دولت ترکیه برای کارمندانی که در این زمینه فعالیت می کنند، امتیازاتی از جمله معافیت مالیاتی و بیمه در نظر گرفته است.

موسسات مالی

این نوع فعالیت اقتصادی، یک نوع شرکت سهامی به شمار می رود با این تفاوت که می بایست از مراکز مربوطه مجوزهایی را اخذ کنند. به یاد داشته باشید ثبت چنین شرکت هایی از پستی و بلندی های بسیاری برخوردار است که پیشنهاد می کنیم حتما از یک وکیل خبره مشاوره بگیرید تا دچار زیان نشوید.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

 • عدم نیاز به هزینه های هنگفت در ابتدای کار
 • اخذ اقامت یک ساله کشور ترکیه
 • فعالیت در زمینه های تجاری و همچنین بازرگانی بدون هیچگونه محدودیت برای اشخاص حقیقی و حقوقی
 • نزدیکی کشور ترکیه به کشور ایران
 • وجود تسهیلات ویژه برای سرمایه گذاران خارجی
 • پرداخت هزینه های کمتر برای زندگی در ترکیه نسبت به دیگر کشورها

نکات مهم

بعضی از افراد سرمایه گذاری در ترکیه را پلی جهت گرفتن اقامت در این کشور می دانند اما باید ذکر کنیم که این روش یکی از گران ترین روش ها می باشد چرا که با انتخاب روش های دیگر برای اقامت ترکیه، می توانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید. امیدواریم با ارائه این مقاله توانسته باشیم صفر تا صد هر آنچه مربوط به ثبت شرکت در کشور ترکیه است را برایتان شرح دهیم. از این که تا پایان مقاله همراه ما بوده اید از شما سپاسگزاریم.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)