شرایط زندگی در استانبول در سال جدید چگونه است؟

شرایط زندگی در استانبول

اگر قصد مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور را داشته باشید، قطعا یکی از سوالات اصلی شما این خواهد بود که شرایط زندگی در استانبول چگونه است؟ هزینه‌های زندگی در این شهر چگونه است؟ مزایا و معایب زندگی در استانبول چیست؟ در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط زندگی در استانبول، هزینه‌های اصلی زندگی در این شهر و همچنین ویژگی‌های زندگی در آن آشنا کنیم تا شما را از سردرگمی درآوریم.

هزینه‌ زندگی در استانبول ترکیه چگونه است؟

یکی از دلایل افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و خرید ملک در استانبول را دارند این است که هزینه‌های زندگی در آن نسبت به حقوقی که دارند پایین است. همان‌طور که می‌دانید شهر استانبول یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کشور ترکیه است و در نتیجه هزینه‌های زندگی در آن نسبت به سایر شهرهای ترکیه کمی بیشتر است؛ اما با این وجود هزینه زندگی در استانبول نسبت به تهران پایین‌تر است. در ادامه شما را بیشتر با هزینه‌های زندگی در استانبول آشنا می‌کنیم.

 

شرایط زندگی در استانبول در سال جدید چگونه است؟

هزینه خرید ملک در استانبول یا اجاره خانه

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های زندگی در شهر استانبول، هزینه خرید ملک و یا اجاره خانه است. هزینه‌های اجاره خانه در استانبول به شرح زیر است:

 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: 1348 لیر
 • هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر: 850 لیر
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: 2300 لیر
 • هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در خارج از مرکز شهر: 1450 لیر

جالب است بدانید که طبق آخرین آمار امسال، هزینه اجاره خانه در ترکیه نسبت به ایران 50% کمتر است.

هزینه خرید ملک در استانبول نیز به شرح زیر است:

 • اگر قصد شما از خرید ملک در استانبول، دریافت اقامت ترکیه باشد، باید حداقل ملکی به ارزش 75 هزار دلار خریداری کنید.
 • اگر قصد شما از خرید ملک در استانبول و سرمایه‌گذاری در این شهر، اخذ شهروندی ترکیه و یا دریافت پاسپورت ترکیه باشد، باید حداقل ملکی به ارزش 400 هزار دلار خریداری کنید.

هزینه‌های درمانی در شهر استانبول

اگر قصد اقامت بیش از 90 روز را در کشور ترکیه داشته باشید، باید اقدام به اخذ ویزای اقامت ترکیه کنید که هزینه آن 7000 لیر برای یک زوج خواهد بود. برای استفاده از خدمات درمانی در کشور ترکیه، با پرداخت منظم مبلغی به‌صورت ماهانه، می‌توانید اقدام کنید. با پرداخت تنها 20% از مخارج درمانی خود می‌توانید به‌راحتی تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی ترکیه قرار گیرید.

هزینه حمل و نقل در شهر استانبول

اگر قصد خرید ماشین در شهر استانبول را دارید، بهتر است بدانید که هزینه سالانه ماشین در ترکیه سالانه حدود 4000 لیر خواهد بود. این هزینه ها شامل هزینه بنزین، بیمه، تعمیر ماشین و غیره می‌شود. اگر از وسایل نقلیه عمومی از جمله اتوبوس، مترو و یا تاکسی استفاده کنید، هزینه ماهانه آن حدودا 200 لیر در ماه می‌شود. به طور کلی هزینه حمل و نقل در استانبول به شرح زیر است:

نوع هزینه هزینه
بلیط یک‌طرفه برای حمل و نقل محلی 8 لیر
کارت ماهانه 600 لیر
تعرفه عادی تاکسی شروع از 10 لیر
تعرفه عادی تاکسی 1 کیلومتر 8 لیر
تعرفه معمولی تاکسی برای یک ساعت انتظار 50 لیر
یک لیر بنزین 23 لیر

هزینه حمل و نقل در شهر استانبول

هزینه آب، برق و گاز در استانبول

هزینه آب، برق و گاز در استانبول باید به‌صورت ماهانه پرداخت شود. خوشبختانه هزینه خدمات شهری در کشور ترکیه و به‌ویژه شهر استانبول پایین است. در اکثر خانه‌ها کپسول‌های گاز مخصوصی وجود دارد که می‌توان از فروشگاه‌های محلی برای خرید مجدد آن‌ها اقدام کرد. هزینه سالانه تهیه کپسول گاز سالانه حدود 100 لیر است. همچنین هزینه ماهانه برق شهری در شهر استانبول حدود 150 لیر و برای آب 40 لیر خواهد بود.

مالیات در شهر استانبول

یکی دیگر از هزینه‌های مهم زندگی در شهر بزرگ استانبول، مالیات می‌باشد که در ترکیه قوانین سفت و سختی برای آن وجود دارد. مالیات‌های مهم ترکیه شامل موارد زیر است:

 • مالیات بر دارایی: 0.1 درصد الی 0.6 درصد
 • مالیات بر اجاره: 23 درصد
 • مالیات بر خرید ملک: 18 درصد

هزینه پوشاک و خورد و خوراک در استانبول

از آنجایی که کشور ترکیه یکی از تولیدکنندگان اصلی پوشاک در سطح جهان است، هزینه پوشاک در آن بسیار پایین و کیفیت آن‌ها بسیار بالا است و می‌توانید پوشاک بهترین برندها را با پرداخت هزینه کمی خریداری کنید. همچنین هزینه خورد و خوراک نیز در کشور ترکیه نسبت به ایران مقرون‌به‌صرفه خواهد بود و کاملا بستگی به سبک زندگی شما دارد. به طور خلاصه هزینه‌های مواد خوراکی را در ترکیه برای شما آورده‌ایم:

نوع ماده غذایی هزینه
شیر یک لیتری 14 لیر
یک تکه نان سفید 500 گرمی 3.31 لیر
برنج سفید 1 کیلویی 21 لیر
تخم مرغ 12 عددی 26 لیر
پنیر محلی 1 کیلویی 87 لیر
فیله مرغ 1 کیلویی 74 لیر
گوشت گاو 1 کیلویی 152لیر
سیب 1 کیلو 12 لیر
موز1 کیلو 15.52 لیر
پرتقال 1 کیلو 25 لیر
گوجه فرنگی 1 کیلو 13 لیر
سیب زمینی 1 کیلو 24 لیر
پیاز 1 کیلو 7.5 لیر
آب 1.5 لیتری 2.41 لیر
روغن آفتابگردان 13 لیر

میزان درآمد ماهانه در استانبول

حداقل درآمد ماهانه در شهر استانبول ترکیه معادل 442 دلار است؛ اما با توجه به میزان تخصص، حرفه و تجربه شما این مبلغ برای هر فرد بین 400 الی 750 دلار پس از کسر مالیات خواهد بود.

کیفیت زندگی در استانبول

شهر استانبول یکی از بزرگ‌ترین شهرهای کشور ترکیه است و طبق تحقیقات انجام شده، در رتبه 134 از نظر کیفیت زندگی قرار گرفته است. این شهر دارای مراکز آموزش عالی، مدارس و دانشگاه‌های معتبری در سطح جهانی است. همچنین مراکز خرید و مراکز تفریحی و گردشگری بسیاری دارد که منبع درآمد اصلی این شهر هستند و بیشتر اقتصاد این شهر به آن‌ها وابسته است.

شرایط زندگی در استانبول در سال جدید مزایا زندگی در شهر استانبول

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، بهتر است با مزایا زندگی در شهر استانبول آشنا شوید و سپس شهر مناسب برای مهاجرت را انتخاب کنید. مزایا زندگی در شهر استانبول شامل موارد زیر است:

 • شهر امن و مهاجر پذیر
 • نزدیکی جغرافیایی به ایران
 • اختلاف ساعت کم با ایران
 • تشابه فرهنگی و مذهبی با ایران
 • شهری تاریخی و غنی از نظر فرهنگی
 • طبیعت بکر و آب و هوای مطلوب
 • دارای مردمی خونگرم و مهربان است
 • مدارس و دانشگاه‌های عالی در سطح جهانی

معایب زندگی در شهر استانبول

با وجود مزایایی که برای زندگی در شهر استانبول ذکر شد، زندگی در این شهر معایبی نیز دارد. معایب زندگی در شهر استانبول شامل موارد زیر است:

 • مردم این شهر تسلط کافی به زبان انگلیسی ندارند؛ بنابراین برای زندگی در این شهر باید زبان ترکی را یاد داشته باشید.
 • قیمت کالاهای الکترونیکی در این شهر بالا است
 • کاریابی در این شهر نیاز به صرف وقت و انرژی دارد
 • شهریه مدارس این شهر بالا است
 • گاهی ترافیک‌های سنگی در شهر مشاهده می‌شود

آب و هوای استانبول ترکیه

کشور ترکیه نیز مانند ایران دارای آب و هوای 4 فصل است و به همین علت این کشور مقصد بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت است. معمولا شهر استانبول دارای تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد و بادخیز با بارندگی زیاد است. توجه کنید که میانگین دمای هوا در استانبول به طور کلی از شهر تهران پایین‌تر است و در طول سال معمولا بین 38 درجه فارنهایت تا نهایتا 85 درجه فارنهایت می‌رسد.

کلام آخر

در این مطلب با انواع هزینه‌‌های زندگی در استانبول، مالیات در شهر استانبول، کیفیت زندگی در استانبول، مزایا و معایب زندگی در این شهر و آب و هوای این شهر آشنا شدید. همان‌طور که ملاحظه کردید، شهر استانبول با توجه به مکان‌های دیدنی بی‌شماری که دارد و همچنین آب و هوای مطلوب و قیمت مناسب ملک در آن، به یکی از مقاصد اصلی مهاجرت ایرانیان تبدیل شده است و در نتیجه اقتصاد رو به رشدی به واسطه داشتن مهاجران و توریست‌های زیاد دارد.

شرایط زندگی در استانبول مطلوب است و آینده خوبی دارد. اگر قصد خرید ملک در استانبول و یا اجاره ملک و یا سرمایه‌گذاری در این شهر را دارید، می‌توانید با کارشناسان مجرب آسیاملک تماس بگیرید و در این زمینه با آن‌ها مشورت کنید تا بهترین تصمیم را برای آینده خود بگیرید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)