آموزش سایت ای دولت ترکیه و دریافت رمز

ای دولت

در مورد سایت ای دولت ترکیه (e-Devlet) چه می‌دانید؟ یکی از واژگان آشنا برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، ای دولت است. کشور ترکیه همانند سایر کشورهای جهان، در حال حرکت به‌سوی الکترونیکی شدن کارهای دولتی و اداری است. امروزه در کشور ترکیه نیز می‌توانید بسیاری از کارهای خود را بدون مراجعه حضوری و تنها به کمک اینترنت پیش ببرید.

ای دولت (e-Devlet) چیست

در کشور ترکیه، تمامی وزارت خانه‌ها به سیستم مرکزی به‌نام ای دولت (e-Devlet) وصل هستند و می‌توانید بسیاری از کارهای خود از جمله ثبت شماره همراه، مشاهده سوابق بیمه، مشاهده سوابق تحصیلی و غیره را از طریق این سیستم انجام دهید. در این مطلب قصد داریم سیستم ای دولت را به طور کامل به شما معرفی کنیم و شما را با نحوه استفاده از آن آشنا کنیم تا بتوانید تمامی امور اداری و دولتی ترکیه را غیرحضوری انجام دهید.

ای دولت (e-Devlet) چیست؟

ای دولت در واقع پایگاهی است که دولت کشور ترکیه جهت تسهیل انجام امور اداری برای شهروندان ترکیه ایجاد کرده است. افراد دارای اقامت ترکیه می‌توانند به‌صورت غیرحضوری و کاملا الکترونیکی، کارهای اداری و دولتی خود را از طریق سایت ای دولت انجام دهند و به‌ این صورت در زمان خود صرفه‌جویی کنند.

وبسایت ای دولت تنها مخصوص شهروندان ترکیه نیست بلکه تمامی افرادی که کارت اقامت کشور ترکیه را دارند می‌توانند از این سایت استفاده کنند. خوشبختانه، نوع اقامت شما برای استفاده از سایت ای دولت فاقد اهمیت است؛ حتی دارندگان کارت کیملیک نیز می‌توانند از این سایت بهره ببرند و از بخش‌های مختلف آن استفاده کنند.

ای دولت (e-Devlet) چیست

مراحل استفاده از سایت ای دولت

برای استفاده از سایت ای دولت باید مراحل زیر را طی کنید:

ساخت حساب کاربری در سایت ای دولت

اولین گام، ساخت حساب کاربری به کمک در دست داشتن رمز ورود و کیملیک است. برای دریافت رمز ورود، باید به‌صورت حضوری به یکی از شعبه‌های پست ترکیه (PTT) مراجعه کنید و کیملیک خود را در دست داشته باشید و در آنجا، برای دریافت رمز ای دولت (E-devlet şifresi) درخواست دهید.

تعریف رمز جدید

بعد از اینکه اطلاعات شما در سیستم به درستی وارد شد، پیامک حاوی رمز شما، به گوشی همراه شما ارسال خواهد شد. رمزی که برای شما ارسال می‌شود موقت است و بعد از اولین ورود شما به سایت، از شما خواسته می‌شود که رمز جدیدی برای حساب کاربری خود تعریف کنید. رمز جدید باید شامل حروف انگلیسی بزرگ و کوچک و همچین اعداد باشد.

ورود به سایت ای دولت

بعد از اینکه وارد سایت ای دولت شدید، بر روی گزینه ورود (Giriş Yap) کلیک کنید. اگر رمز عبور خود را به هر دلیلی فراموش کرده‌اید، می‌توانید بر روی گزینه فراموشی رمز (Şifremi Unuttum) کلیک کنید؛ در این صورت مجددا به تلفن همراه شما رمز موقت ارسال می‌شود.

برنامه ای دولت

برنامه ای دولت برنامه‌ای است که مخصوص گوشی‌های هوشمند طراحی شده است. این برنامه را می‌توانید در سیستم عامل اندروید و یا iOS اجرا کنید. می‌توانید در اپلیکیشن ای دولت برای خود حساب کاربری همانند روش گفته شده برای سایت ای دولت، ایجاد کنید و از طریق نوار جستجو آن به بخش‌های مختلف سایت دسترسی پیدا کنید. لینک دانلود اپلیکیشن ای دولت برای دو سیستم عامل اندروید و iOS برای شما آمده است.

 • لینک دانلود اپلیکیشن ای دولت بر روی اپل استور (Apple Store)
 • لینک دانلود اپلیکیشن ای دولت بر روی گوگل پلی (Google Play)

این سایت خدمات بسیای را به شما ارائه می‌دهد که در ادامه مهم‌ترین خدمات آن را معرفی خواهیم کرد.

مهم‌ترین خدمات سایت ای دولت

ای دولت بیش از 4000 خدمات مختلف را به شهروندان ترکیه و دارندگان اقامت ترکیه ارائه می‌دهد. مهم‌ترین خدمات سایت ای دولت به طور خلاصه شامل موارد زیر می‎شود:

 • ثبت آدرس محل سکونت بعد از ثبت آن در سازمان ثبت احوال ترکیه (اداره نفوس)
 • امکان دریافت گواهی عدم سوءپیشینه. در دست داشتن این گواهی برای اموری از جمله معاملات ملکی (به عنوان مثال هنگام خرید ملک در ترکیه) و سایر کارهای اداری و دولتی در کشور ترکیه ضروری است.
 • می‌توانید مالیات‌های مختلف خود را از طریق این سایت به کمک عبارت gib vergi borcu sorgu پیگیری کنید. همچنین می‌توانید پرداخت‌های مالیاتی خود را از طریق آن انجام دهید.
 • اعلام بدهی‌های اشخاص، تخلفات و جریمه‌ها و پیگیری بدهی شراکت‌های خود و غیره را می‌توانید از طریق این سایت پیگیری کنید.
 • می‌توانید بر خطوط تلفن همراه ثبت شده به اسمتان نظارت داشته باشید و آن‌ها را با جستجو عبارت mobil hat sorgulama پیگیری کنید.
 • می‌توانید از املاک و مستغلاتی که قبلا به اسمتان ثبت شده است به کمک عبارت tapu bilgileri sorgulama مطلع شوید.
 • اگر قصد دارید که شناخت نسبی نسبت به شرکت‌ها و سازمان‌های که در آن‌ها مشغول به کار هستید پیدا کنید، می‌توانید از این سایت استفاده کنید.
 • جهت پرداخت هزینه انقال سند املاک می‌توانید عبارت tapu harc sorgulama را جستجو کنید.
 • جهت پیگیری ثبت‌نام خود در دانشگاه و پیگیری مدارک دانشجویی و تحصیلات تکمیلی خود می‌توانید از این سامانه استفاده کنید.
 • برای رزرو وقت می‌توانید از ای دولت کمک بگیرید. با جستجو عبارت saglik bakanligi merkezi hekim randevu sistemi می‌توانید به‌راحتی وقت بیمارستان رزرو کنید.
 • در صورت انجام خرید و فروش خودرو در ترکیه، می‌توانید خودروهایی که به نام شما خریده شده است را به کمک سایت ای دولت چک کنید. تنها کافی است عبارت emniyet adima tescilli arac sorgulama را جستجو کنید تا لیست خودروهایی که به اسم شما ثبت شده است را مشاهده کنید.
 • اگر خودرو شما توسط جرثقیل به پارکینگ برده شده باشد، عبارت otopark cekilmis araclar hizmet Ekrani را در سایت ای دولت جستجو کنید تا محل پارکینگ مورد نظر به شما نمایش داده شود.
 • برای بررسی جرائم رانندگی خود و میزان جریمه‌هایتان عبارت emniyet arac plakasina yazilan ceza sorgulama را سرچ کنید تا لیست جرائم شما به نمایش درآید.
 • اگر کارت حمایت موقت داشته باشید، می‌توانید مجوز سفر خود را از این سایت دریافت کنید. در گذشته باید افراد برای این منظور، به اداره مهاجرت کشور ترکیه مراجعه می‌کردند؛ اما با راه‌اندازی این سامانه، دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست.
 • برای دریافت تابعیت ترکیه و همچنین دریافت پاسپورت ترکیه می‌توانید از این سامانه اقدام کنید.
 • جهت پیگیری پرونده‌های پزشکی و همچنین دریافت کد سلامت خود در کشور ترکیه، می‌توانید از این سامانه استفاده کنید.
 • کارگران و کارمندان می‌توانند برای مشخص کردن تعداد روزهای ثبت شده خود در بیمه SGK برای انجام کارهای بازنشستگی، از طریق این سامانه کارهای خود را با جستجو عبارت hizmet dokumu پیگیری کنند.
 • کسانی که اقدام به اخذ شهروندی ترکیه کرده‌اند می‌توانند گواهی معافیت از خدمت خود را از این سامانه دریافت کنند.
 • به کمک سایت ای دولت می‌توان ساعت کار را در ترکیه پیگیری کرد.
 • می‌توانید استعلام نتیجه رای دادگاه، پیگیری پرونده‌های پزشکی، استعلام و پیگیری پرونده‌های قضایی، مشاهده سوابق تحصیلی، ثبت گوشی تلفن همراه و غیره را به کمک این سامانه انجام دهید.

ورود به سایت ای دولت و دریافت رمز

آیا برای استفاده از سایت ای دولت (e-Devlet) محدودیت سنی وجود دارد؟

برای ثبت‌نام در سایت ای دولت، باید سن افراد 15 سال به بالا باشد. تنها در این صورت به آن‌ها رمز داده خواهد شد و می‌توانند حساب کاربری ایجاد کنند و از سایت و خدمات بی‌شمار آن بهره ببرند.

کلام آخر

در این مطلب با سایت ای دولت (e-Devlet) آشنا شدید. همان‌طور که در این مطلب گفته شد، سایت ای دولت در واقع پایگاهی اینترنتی است که دولت ترکیه جهت تسهیل انجام امور اداری و دولتی، در اختیار شهروندان ترک و اتباع خارجی دارای کارت اقامت قرار داده است. استفاده از سایت ای دولت بسیار آسان و همچنین مطمئن است و سرعت انجام امور اداری را در ترکیه بسیار بالا برده است.

وبسایت ای دولت باعث صرفه‌جویی در وقت شهروندان ترک ، اتباع خارجی و دولت ترکیه شده است. این از بزرگ‌ترین دست آوردهای حاصل از راه‌اندازی این سایت است. تنها محدودیت سایت ای دولت، محدودیت سنی آن است که تنها افراد بالای 15 سال می‌توانند در آن حساب کاربری ایجاد کنند و رمز دریافت کنند و در نهایت از خدمات این سایت استفاده کنند.

این سایت خدمات بسیار زیادی را ارائه می‌دهد که در این مطلب تنها مهم‌ترین خدمات آن را برای شما آورده‌ایم. برای اطلاع از سایر خدمات سایت ای دولت، به سایت آن مراجعه کنید. همچنین اگر سوالی در خصوص نحوه کار با این سایت و یا نصب اپلیکیشن آن برای شما پیش آمد، با کارشناسان آسیاملک در میان بگذارید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)