سوغاتی استانبول چیست؟

سوغاتی استانبول

یکی از سوالاتی که ممکن است در زمان حضور در استانبول ترکیه، با آن روبرو شوید، این است که سوغاتی استانبول چیست. من شخصاً خرید سوغاتی را بیشتر از خود سفر، دوست دارم.

من علاقه دارم که در شهر استانبول، گشت بزنم، مانند محلی های این منطقه، رفتار کنم و یک صنایع دستی کوچک از یک مغازه کوچک و دنج بخرم و به طور تصادفی در قدم زدنم یک کافه را برای نوشیدن چای های ترکی، انتخاب کنم.

استانبول میراثی بسیار غنی و منحصر به فردی دارد. چندین قومیت و ملیت مدت طولانی است که در کنار هم زندگی می کنند. نشانه ها و تأثیرات حضور آنها در سراسر این شهر وجود دارد. به طور طبیعی، محصولات عامیانه جذاب بسیاری به عنوان سوغاتی وجود دارد، اما هنگامی که در سفر هستید، باید چیزهایی را به عنوان سوغاتی را انتخاب کنید که حمل آنها آسان باشد و همین طور ارزش جابجایی آن از ترکیه به ایران را داشته باشد.

درست است، داشتن یک قطعه یادگاری که شما را به گذشته بازگرداند، بسیار ارزشمند است. این یک ماجراجویی برای شماست و در حالی برای شما سرگرم کننده است، از مردمان محلی این شهر نیز حمایت کرده اید. همچنین ممکن است دوست داشته باشید هدیه یا چیزی را دریافت کنید که نشان می دهد توجه زیادی به عزیزانتان داشته اید، که فرصتی برای حضور در آنجا ندارند.

من الان دو سال است که در استانبول زندگی می کنم و صادقانه بگویم، من همیشه خرید زیادی انجام می دهم! بنابراین تصمیم گرفتم که تجربیاتم را در این زمینه، در اختیار شما قرار دهم تا پاسخی باشد برای سوال سوغاتی استانبول چیست. اگر شما نیزعلاقه مند به زندگی در ترکیه هستید، راهنمای مهاجرت به ترکیه را به شما گفته ایم، این مقاله بهترین راه ها را پیش پای شما می گذارد.

در اینجا چند موضوع مهم برای یک تجربه بهتر خرید سوغاتی ارزان استانبول یا سوغاتی های ارزشمند این شهر، آورده شده است که قصد دارم آنها را با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم این اطلاعات برای شما، مفید باشد:

  • ایده ها و مواردی برای خرید
  • بهترین مکان ها برای خرید آنها
  • نام های ترکی و مترادف برای خرید آسان تر

1. چای ترکی (Siyah Ç ay)

چای ترکی

این نوشیدنی گرم عجیب و غریب قسمت عمده ای از فرهنگ ترکی است. شاید این را به عنوان سوغاتی ارزان استانبول، در نظر نگیرید، اما قطعا چای ترکی، سوغاتی ارزشمندی است. آنها مهارت های مهمان نوازی خود را با ارائه و تهیه چای نشان می دهند و در هر کجا که قدم بزنید می توانید افرادی را ببینید که کنار میز کنار یکدیگر نشسته اند و با یک فنجان چای ساده از وقت خود لذت می برند.

بعد از اتمام وعده های غذایی، بسیاری از رستوران ها به صورت رایگان چای برای شما سرو می کنند! خوردن بیش از یک فنجان چای رایگان این رستوران ها، از نظر آن ها هیچ مشکلی نداشته و آن ها خوشحال می شوند که از شما به بهترین شکل، پذیرایی کنند.

ریختن چای در لیوان های بسیار کوچکی به نام (Cam) با یک بشقاب کوچک در زیر و یک حبه قند و یک قاشق چای خوری بسیار سنتی، سنتی ترین روش آن ها برای سرو است. این ها معمولاً به صورت مجموعه ای و ست، (ست لیوان، بشقاب، قاشق و … ) تهیه می شوند و با الگوهای خاص سنتی، رنگ آمیزی یا طراحی می شوند. همین ست های چای خوری سنتی، یکی از متداول ترین سوغاتی هایی است که بسیاری از گردشگران، آن را تهیه می کنند.

فقط به یاد داشته باشید که هرگز چای بیش از نخورید! این چای ها، بسیار انرژی زا هستند و ممکن است معده شما را دچار مشکل کند.

تهیه آن بسیار آسان است و فقط نیم ساعت طول می کشد تا یک چای کاملاً غلیظ دم بکشد. همچنین، دستورالعمل های درست کردن این چای ها، بسیار آسان است.

چای ترکی در بسته بندی ها، اندازه ها و مارک های مختلف موجود است.

بنابراین آن هایی که می دانند سوغاتی استانبول چیست، چای ترکی و ست های چای خوری آن را یک سوغاتی ارزشمند می دانند.

بهترین مکان برای خرید چای ترکی

  • فروشگاه های مواد غذایی
  • بازار بزرگ استانبول – Beyazıt
  • فروشگاه های سوغاتی

قیمت چای ترکی: حدود 3 تا 9 دلار بسته بندی شده

2. شیرینی لقمه ای های ترکی

شیرینی لقمه ای های ترکی

این لقمه های شیرین و ظریف بیشتر از شکر ساخته می شوند و معمولاً انواع مختلفی از مغزهای خشک مانند بادام، پسته، فندق و بعضی اوقات تکه های میوه را به آن اضافه می کنند. آنها اغلب با گلاب، ماستیک یا لیمو طعم دار می شوند، بافت آنها چسبناک و جویدنی است. آنها حتی در خارج از ترکیه مانند اروپا و یونان نیز محبوب هستند و در هر اندازه، شکل و بسته ای وجود دارند. در مجموع هزینه خورد و خوراک در استانبول نسبت به شهر های دیگر بالاتر است و سوغاتی هوردنی می تواند هزینه نسبتا زیادی برای شما به وجود آورد.

طعم های مختلفی از این شیرینی لقمه ای ها، وجود دارد. انتخاب طمع های آن، کاملا سلیقه ای است. البته که بیشتر مغازه داران، به شما فرصت تست را می دهند.

پیشنهاد می کنیم، مقاله بهترین شیرینی های ترکیه را هم مطالعه فرمایید. شیرینی هایی که نمی توان رقیبی در خوشمزگی و لذیذی برای آنها پیدا کرد.

بهترین مکان ها برای خرید

  • فروشگاه و کافه رستوران Efezade در منطقه کانکورتاران استانبول
  • بازار بزرگ استانبول
  • بازار آراستا سلطان احمد

قیمت شیرینی لقمه ای ترکی: حدود 5 تا 14 دلار

3. چشم آبی های ترکی (گردنبندهای چشم نظر)

چشم آبی های ترکی

چشم آبی بسیار محبوب و زیبا در اصل نمادی از محافظت و دور نگه داشتن بدی ها و زشتی ها از شماست. من می دانم که خرافی به نظر می رسد اما امروزه با فروش بی نظیری در این شهر، روبرو شده است. برخی از افراد مشهور در هالیوود حتی از آنها به عنوان جواهرات استفاده می کنند. چشم شیطانی آبی بخشی از فرهنگ خاورمیانه است و برخی نیز از آن، در مد و طراحی لباس استفاده می کنند.

شما حتی آنها را در سردر ساختمان ها می بینید که برای خوش شانسی و به دور بودن از، عواقب بد، در آنجا قرار گرفته اند. این چشم نظرها به صورت های مختلفی مانند چسبیده به آهن ربا برای یخچال، زنجیرهای کلیدی، گردنبندها و جواهرات نیز وجود دارد.

با اندکی جستجو برای رسیدن به پاسخ سوال سوغاتی استانبول چیست، به این نتیجه می رسید که سوغاتی ارزان استانبول همین گردنبندهای چشم آبی است.

4. ادویه های ترکی

ادویه های ترکیه نیز در لیست سوغاتی های استانبول و این کشور قرار دارند. قطعاً هر غذایی، خوش طعمی و لذیذی خود را مدیون ادویه هایی است که به آن اضافه می شود. اگر قصد دارید یک تغییر اساسی در طعم و مزه غذاهای خود داشته باشید، پیشنهاد می کنیم از ادویه های ترکیه استفاده کنید و تأثیر آن را در رفتار مهمانتان در حین میل کردن غذا ببینید.

بسیاری از مردم علاقه به ادویه جات دارند، پس می توان از این محصول به عنوان یک سوغاتی عالی استفاده کرد. اگر قصد دارید به عنوان سوغاتی از آنها استفاده نمایید، به صرفه ترین راه این است که شما ادویه های مدنظرتان را به صورت فله خریداری نمایید، سپس آنها به بسته های کوچک تقسیم کنید.

اگر هم حوصله و وقت این کار را ندارید، می توانید از بسته های از پیش آماده ای که مغازه دار در اختیار شما قرار می دهد خریداری کنید. قیمت ادویه ها معمولاً بین 3 تا 25 لیر می باشد و بازار برگ و بازار ادویه، از اصلی ترین بازارهایی هستند که می توانید مرغوب ترین ادویه ها را خریداری نمایید.

5. قهوه ترک

در لیست سوغاتی استانبول چیست، نام قهوه ترک به چشم می خورد. با توجه به اینکه استانبول، بهشت دوست داران قهوه است.؛ قهوه‌های بسیار مرغوبی را میتوانید خریداری کنید. اصلی ترین و مهم ترین سوغاتی هایی که می توان برای عزیزانتان خریداری نمایید، قهوه ترک است. با توجه به ویژگی هایی که این قهوه دارد، اگر یکبار از این قهوه مصرف کنید، قطعاً به مشتری و طرفدار دائمی آن تبدیل خواهید شد.

پیشنهادی که ما برای شما داریم، این است که قهوه را هم برای مصرف شخصی خودتان و هم به عنوان سوغاتی برای عزیزانتان خریداری نمایید. قیمت هر 250 گرم از این قهوه بین 20 تا 30 دلار است و می توانید از بازار بزرگ و بازار ادویه آن را تهیه نمایید.

6. جِذوه

جِذوه

شما که دوست دار قهوه هستید و قهوه ترک را خریداری کرده اید، چرا ظرف مخصوص دم کردن آن را نمی خرید؟ جِذوه ظرفی مسی و خاص، مخصوص دم کردن قهوه است و یکی از محبوب ترین ظروفی می باشد که در هر خانه در ترکیه وجود دارد.

قطعاً طعم قهوه ای که در ظروف مسی تهیه شده باشد بسیار متفاوت و خاص خواهد بود. به جرات می توانیم بگوییم که اگر یکبار از جِذوه استفاده نمایید، دیگر سراغ هیچ قهوه جوش یا قهوه ساز دیگری نمی روید؛ زیرا شما طعم قهوه اصل ترکیه را در ظرف مسی مخصوص آن امتحان کرده اید و دیگر هر نوع قهوه ای نظر شما را جلب نمی کند.

برای خرید این محصول خاص که جزو سوغاتی های استانبول است، می توانید از بازار های سوغاتی فروشی در استانبول مراجعه. همچنین می توانید از فروشندگان محلی هم جِذوه را خریداری کنید و در جهت رونق کسب و کار آنها قدمی برداشته باشید.

این محصول قیمت زیادی ندارد و با پرداخت حدود 35 الی 50 لیر، می توانید جِذوه خود را خریداری کنید.

این مقاله ادامه دارد…

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)