سیر تا پیاز شرایط طلاق گرفتن در ترکیه

طلاق گرفتن در ترکیه

در این مقاله می خواهیم در مورد شرایط طلاق گرفتن در ترکیه بحث کنیم. با توجه به موقعیت جغرافیایی که کشور ترکیه دارد، سالانه گردشگران و سرمایه گذاران زیادی را از سراسر جهان به خود جذب می کند که تمامی افراد باید از قوانین زندگی در ترکیه مطلع باشند.

چگونگی طلاق در ترکیه بر اساس قوانین کشور ترکیه

طلاق گرفتن در ترکیه از چند حالت برخوردار است. ثبت طلاق در ترکیه نسبت به ایران تفاوت هایی بسیار زیادی دارد. در ادامه به شرح کامل مراحل طلاق در ترکیه پرداخته ایم.

علت طلاق در کشور ترکیه

ایرانیانی که ترکیه را برای زندگی خود انتخاب کرده اند، می بایست هم از قوانین ترکیه و هم ایران تابعیت کنند. برای این که بر اساس قوانین ترکیه زندگی کنند، باید از دلایل قانع کننده ای جهت طلاق برخوردار باشند. لازم به ذکر است افرادی که در ترکیه طلاق می گیرند، ابتدا باید یک الی سه سال به صورت جدا از یکدیگر زندگی کنند، بعد از آن طلاق گرفته می شود.

عدم سلامت روانی همسر

هرگاه یکی از زوجین( فرق ندارد مرد باشد یا زن ) دچار اختلالات روانی شود و جنون پیدا کند، طرف مقابل می تواند از طریق دادگاه دادخواست طلاق خود را ثبت کند. بر اساس ماده 165 قانون مدنی ترکیه: اگر یکی از افراد دچار اختلالات روانی شود و کمیته پزشکی تایید کند که این بیماری دیگر قابل درمان نیست، همسر آن می تواند دادخواست طلاق دهد و از همسر خود جدا شود.

عدم سلامت روانی همسر

زنا

اگر زن یا مرد بدون این که با فردی ازدواج کند، رابطه جنسی داشته باشد، مرتکب به زنا شده است. چنانچه یکی از زوجین مرتکب به زنا شود، همسر آن می تواند از وی طلاق بگیرد. با توجه به ماده 161 قانون مدنی ترکیه: اگر یکی از زوجین زنا کند، همسر آن حق ادامه دعوی جهت انحلال ازدواج را دارد.

ترک منزل

اگر زن و یا شوهر به مدت 6 ماه یا بیشتر منزل خود را ترک کند، می تواند درخواست طلاق دهد. البته به این نکته توجه کنید که دلیل ترک منزل نباید قانع کننده باشد. طبق قانون 164 مدنی ترکیه: اگر هریک از زوجین جهت عدم تعهدات زناشویی در پرونده اش عدم تمکین ثبت شود و تا شش ماه خبری از آن نباشد، همسر آن می تواند در دادگاه در خواست طلاق خود را ثبت کند.

بد رفتاری با همسر

قطعا هیچ یک از انسان ها تحمل بد رفتاری و پرخاشگری را ندارند. اگر یکی از زوجین رفتار نامناسبی با همسر خود داشته باشد، فرد مقابل می تواند اقدام به طلاق کند. به یاد داشته باشید که این مورد زمانی می تواند از دلایل و شرایط طلاق گرفتن در ترکیه محسوب شود که از سمت دادگاه به اثبات برسد در غیر این صورت تمامی تلاش ها بی فایده است.

طبق قانون 162 مدنی ترکیه: اگر فردی به قصد کشت همسر خود را کتک بزند و یا با آن رفتار نامناسبی داشته باشد، همسر آن می تواند طلاق خود را از آن شخص بگیرد.

بد رفتاری با همسر

انواع طلاق در ترکیه

در کشور ترکیه همانند دیگر کشورها طلاق به دو دسته: طلاق توافقی و طلاق غیر توافقی تقسیم می شود.

همانطور که اسم آن معلوم است، طلاق توافقی به طلاقی گفته می شود که زن و شوهر با هم توافق می کنند که از هم جدا شوند. در طلاق غیر توافقی اگر یکی از زوجین صلاحیت اداره زندگی را نداشته باشد، همسر آن می تواند از آن جدا شود.

این دو دسته از مراحل مختلفی برخوردار بوده که در ادامه به طور کامل شرح خواهیم داد.

طلاق توافقی

اگر زوجین تصمیم به طلاق توافقی بگیرند، می بایست حداقل یک سال باهم زندگی کرده باشند و هر دو نفر راضی به این اقدام باشند. چگونگی طلاق توافقی در ترکیه به این صورت است که زوجین درخواست طلاق خود را در مراجع قضایی ثبت کرده و هر دو در جلسات دادگاه حضور می یابند. مدت زمان طلاق توافقی زیاد نمی باشد و چنانچه زوجین شرایط طلاق توافقی را داشته باشند، حکم طلاق بعد از چند روز صادر می شود.

شرایط طلاق گرفتن در ترکیه بر اساس قوانین ایران

اگر فرد ایرانی که در ترکیه زندگی می کند بخواهد از همسر خود جدا شود، باید طلاق خود را در دفاتر ایران ثبت کند. برای ثبت طلاق می توانند به صورت حضوری به ایران بروند و یا از طریق سامانه ثنا به وکیل خود وکالت دهند تا تمامی امور مربوطه را انجام دهد. یکی دیگر از راه های ثبت طلاق در ایران توسط سامانه میخک می باشد.

سامانه ثنا

اگر از کارت ملی هوشمند برخوردار هستید می توانید در سامانه ثنا ثبت نام کنید. قابل ذکر است برای این که بتوان در سامانه ثنا ثبت نام کرد، می بایست یک سیم کارت فعال در ایران داشته باشید. بعد از این که وکیل شما هم ثبت نام خود را انجام داد، می توانید با امضا قرارداد الکترونیکی، طلاق خود را ثبت کنید.

سامانه میخک

جهت وکالت دادن از طریق سامانه میخک باید ابتدا در آن عضو شوید سپس تمامی اطلاعات شخصی خود را وارد کنید. در پایان سفارت مورد نظر و نوع وکالت خود را مشخص کرده و یک کد رهگیری دریافت می کنید. بنابراین پس از احراز هویت، وکیل مورد نظر وکالت نامه را از وزارت امور خارجه اخذ نموده و کارهای طلاق را انجام می دهد.

جهت خرید ملک در ترکیه با ما درتماس باشید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)