سیستم تاپوتاکاس چیست و برای چه راه‌اندازی شده است؟

سیستم تاپوتاکاس

با خرید ملک در ترکیه، می‌توانید به راحتی اقامت ترکیه را دریافت کنید؛ اما مشکل بزرگی که بر سر راه افراد به‌ ویژه مهاجران و سرمایه ‌گذاران تازه ‌کار در ترکیه وجود دارد، مسئله انتقال پول است که با تحریم شدن ایران از طرف آمریکا، این روند نسبت به گذشته سخت ‌تر شده است.

یکی از این مشکلات آن است که ممکن است پول به حساب فروشنده ملک واریز شود؛ اما در روند سند زدن مشکلی به ‌وجود ‌آید. برای حل مشکلاتی از این قبیل، سیستمی تحت عنوان تاپوتاکاس در کشور ترکیه ایجاد شده است. در این مطلب قصد داریم شما را بیشتر با سیستم تاپوتاکاس آشنا کنیم و از اطلاعاتی که در این سیست ثبت می‌شوند به شما بگوییم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

سیستم تاپوتاکاس چیست؟

یکی از مهم‌ترین نکات در هنگام خرید ملک در استانبول یا هر شهر دیگر ترکیه آن است که اطلاعات کافی از فرد یا سازمانی که قصد خرید ملک  از آن‌ها را دارید داشته باشید. از آنجایی که نرخ کلاهبرداری در سال‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است، بهتر است قبل از خرید ملک اطلاعات کافی از فروشنده به ‌دست آورید. تا بتوانید به فرد و یا سازمان مورد نظر اعتماد کنید و مطمئن شوید که خرید امنی خواهید داشت.

 

افزایش نرخ کلاهبرداری در ترکیه مشکلات بزرگی را بر سر راه افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و سرمایه‌گذاری در این کشور را دارند قرار داده است. برای رفع مشکلات آن‌ها در روند سرمایه‌گذاری در ترکیه، دفتر اسناد رسمی ترکیه یا همکاری بانک‌های این کشور، اقدام به احداث سیستم تاپوتاکاس (Tapu Takas) کرده است تا مشکلات و استرس‌های مهاجران به این کشور را به حداقل برساند و افراد بتوانند در آرامش کامل اقدام به خرید ملک در ترکیه و سرمایه‌ گذاری در این کشور کنند.

آشنایی با سیستم تاپوتاکاس

آشنایی با سیستم تاپوتاکاس

سیستم تاپوتاکاس در واقع سیستم واسطه‌ای است بین فروشنده و خریدار و نحوه کار آن به این صورت است که اگر شما از ملکی در کشور ترکیه خوشتان آمد، هزینه آن را به حساب خود در سیستم تاپوتاکاس واریز می‌کنید و با به نام زدن سند از طرف فروشنده و تائید شدن آن توسط اداره ثبت اسناد رسمی کشور ترکیه، مبلغ واریزی شما، به حساب فروشنده منتقل خواهد شد. یکی از مزیت‌های سیستم تاپوتاکاس آن است که در صورتی که فروشنده سند ملک را به نام شما نزند، پول از حساب شما به حساب فروشنده منتقل نخواهد شد.

برای تکمیل فرآیند خرید در این سیستم، باید اطلاعات کامل شما و فروشنده ملک و همچنین اطلاعات کامل ملک از جمله آدرس، پلاک، شماره آپارتمان و غیره در آن وارد شود. خوشبختانه با راه‌اندازی این سیستم بسیاری از مشکلات مهاجران و سرمایه‌گذاران در ترکیه بر طرف شده است و جلوی بسیاری از کلاهبرداری نیز گرفته شده است. این سیستم با وجود خدمات بسیار عالی که ارائه می‌دهد، تنها مبلغ 70 لیر از شما به عنوان کمیسیون دریافت می‌کند.

آیا تاپوتاکس همان تاپو است؟

خیر. تاپوتاکس سیستمی جهت خرید و فروش ملک و انتقال پول جهت خرید ملک در کشور ترکیه است. تاپو سندی است که حق مالکیت املاک و مستغلات را در ترکیه تائید می‌کند. تنها با در دست داشتن سند تاپو می‌توانید به عنوان صاحب واقعی و رسمی املاک و مستغلات در کشور ترکیه شناخته شوید.

آشنایی با سیستم تاپوتاکاس

اطلاعاتی که در سامانه تاپوتاکاس ثبت می‌شود

یکی از سوالات رایج مهاجران و سرمایه‌گذران در کشور ترکیه آن است که چه اطلاعاتی در سیستم تاپوتاکاس ثبت می‌شود؟ اطلاعاتی که در سامانه تاپوتاکاس ثبت می‌شود شامل موارد زیر است:

 • استان
 • شهر منطقه
 • محل سکونت
 • خیابان
 • محله
 • بلوک
 • طبقه
 • تعداد واحدها
 • شماره آپارتمان
 • نوع ملک
 • مساحت کل ملک
 • محدوده
 • نوع مالکیت
 • ارزش ممیزی و ثبت اراضی
 • کاربری ملک
 • سهم در ملک در قطعه زمینی که دارای چندین صاحب باشد
 • نام و اطلاعات مالک سابق و دلیل انتقال مالکیت ملک
 • اطلاعات کامل صاحب جدید ملک
 • تاریخ انتقال مالکیت و ثبت تاپو
 • شماره ممیزی و ثبت املاک و اراضی
 • امضا رئیس دفتر تاپو و یا فردی مجاز به ثبت به‌جای رئیس دفتر تاپو

دانستن این نکته حائز اهمیت است که تمامی اطلاعات خریدار، فروشنده و ملک مورد معامله در سیستم تاپوتاکاس محرمانه خواهد بود. خریدار می‌تواند بدون نگرانی از هرگونه کلاهبرداری در این روند، هزینه خرید ملک مورد نظر خود را در حساب تاپوتاکاس خود واریز کند و بعد از امضا شدن سند و تکمیل فرآیند به نام زدن سند از طرف فروشنده، هزینه به حساب تاپوتاکاس فروشنده واریز شود. هزینه تمام فرآیندهایی که در سیستم تاپوتاکاس انجام می‌شود تنها 70 لیر می‌شود.‌

اپلیکیشن تاپوتاکاس Tapu Takas ترکیه

خوشبختانه تاپوتاکاس علاوه بر سایت، اپلیکیشن اندروید و iOS نیز دارد که با دانلود آن‌ها می‌توانید از تمام خدماتی که سایت آن ارائه می‌دهد به کمک اپلیکیشن آن به ‌راحتی استفاده کنید. لینک دانلود اپلیکیشن تاپوتاکاس برای دو سیستم عامل اندروید و iOS به ‌صورت زیر است:

سیستم تاپوتاکاس

کلام آخر

در این مطلب با سیستم تاپوتاکاس و خدماتی که به سرمایه‌گذاران و مهاجران در ترکیه ارائه می‌دهد آشنا شدید. همان‌طور که مشاهده کردید، این سیستم با توافق اداره ثبت اسناد رسمی کشور ترکیه و سیستم بانکی این کشور و جهت جلوگیری از کلاهبرداری در امر خرید ملک و سرمایه‌گذاری در ترکیه راه‌اندازی شده است و به ‌صورت یک سیستم واسطه بین خریدار و فروشنده عمل می‌کند.

اگر اطلاعات خریدار، فروشنده و ملک مورد نظر به درستی در این سیستم ثبت شود، جای هیچ‌گونه نگرانی در ارتباط با این سیستم وجود ندارد. زیرا سیستم بسیار امنی است که تحت نظر دولت و اداره ثبت اسناد کشور ترکیه قرار دارد. افرادی که با هدف اخذ شهروندی ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه، قصد خرید ملک در این کشور را دارند، بهتر است با اصطلاحاتی از جمله تاپوتاکاس و تاپو و هچنین قوانین خرید ملک در ترکیه آشنایی کامل داشته باشند تا از هرگونه کلاهبرداری در این راه جلوگیری کنند.

در روند خرید ملک در ترکیه و سرمایه‌گذاری در این کشور، مشاوران آسیاملک در کنار شما هستند تا بتوانید با اطمینان خاطر در کشور ترکیه سرمایه‌گذاری کنید و به ‌راحتی برای خرید و فروش ملک، دریافت پاسپورت و شهروندی ترکیه، دریافت ویزا و غیره اقدام کنید و آرزوی خود را در کوتاه ‌ترین زمان ممکن محقق سازید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)