شرایط تحصیل در ترکیه | شهریه دانشگاه های ترکیه

613ddbc3d719aN

آگاهی از شهریه دانشگاه های ترکیه یکی از دغدغه های همه افرادی است که می خواهند در ترکیه مشغول به تحصیل شوند.

همه دانشجویانی که قصد دارند در ترکیه مشغول به ادامه تحصیل شوند به خوبی می دانند که این کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی که دارد، از بهترین دانشگاه ها نیز برخوردار می باشد. در این مقاله از سایت آسیا ملک، قصد داریم شما را با چگونگی تحصیل و شهریه دانشگاه های ترکیه 2021 آشنا کنیم پس اگر راغب به ادامه تحصیل در ترکیه هستید، این مقاله را از دست ندهید.

تحصیل در ترکیه

لازم به ذکر است که سیستم آموزشی ترکیه مطابق سیستم آموزشی آمریکا می باشد. آغاز و پایان هر سال تحصیلی هم تقریبا مشابه به سیستم آموزشی ایران است. دانشگاه های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. در بعضی از دانشگاه ها افراد از زبان انگلیسی و در برخی دیگر از زبان ترکی استفاده می کنند.

به یاد داشته باشید که در این دانشگاه ها رشته های دو زبانه هم وجود دارد.

امتیازات علمی دانشگاه های ترکیه

در چند سال اخیر، دانشگاه های ترکیه از رتبه علمی بسیار بالایی برخوردار شده است به طوری که مدارکی که از این دانشگاه ها اخذ می نمایید در تمامی کشورهای دنیا حائز اهمیت بوده و همچنین از ارزش بالایی برخوردار هستند.

دانشجویان می توانند در همه رشته ها توسط موسسات آموزشی آمریکایی و اروپایی بورسیه شوند. یکی از مزیت هایی که تحصیل در ترکیه دارد این است که افراد می توانند از ترم دوم به بعد انتقالی بگیرند و در یکی از دانشگاه های آمریکا با همان رشته خود ادامه تحصیل دهند.

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه

قطعا در هر کشوری که بخواهید ادامه تحصیل دهید، می بایست مطابق قوانین آن عمل کرده و از شرایط پذیرش آن آگاهی یافت.

همانطور که کمی بالاتر اشاره کردیم، دانشگاه های ترکیه از سطح علمی بسیار خوبی هستند و از همین جهت دارای شرایط خاص خود می باشد. زبان هایی که در این مراکز آموزشی تدریس می شوند عبارت اند از: آلمانی، انگلیسی، ترکی و فرانسوی

هر یک از این زبان ها با توجه به رشته تحصیل متفاوت می باشند.

شرایط تحصیلی در دانشگاه های ترکیه به این صورت می باشد که تمامی کلاس ها در ترم پاییز، تابستان و بهار برگزار می شوند.

یکی دیگر از شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه دارا بودن از مدرک سه سال دبیرستان و کسب نمره قابل قبول در آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه می باشد.

هر دانشگاه آزمون ورودی مختص خود را دارد و به صوت مجزا از دیگر دانشگاه ها برگزار می شود. افرادی که می خواهند در آزمون های ورودی شرکت کنند، از هیچگونه محدودیت سنی برخوردار نیستند و فقط داشتن مدرک دبیرستان لازم است. افرادی که نمی توانند به زبان استانبولی تکلم کنند، دانشگاه های ترکیه برای این گروه از دانشجویان کلاس های آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت رایگان در نظر گرفته است.

آگاهی از شهریه دانشگاه های ترکیه

قبل از هر چیز باید ذکر کنیم که شهریه دانشگاه های ترکیه متناسب با امکاناتی که در اختیار دانشجویان می گذارند، متغیر است. هزینه دانشگاه های دولتی نسبت به خصوصی پایین تر است. تمامی دانشجویان می توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل شوند.

یکی دیگر از عواملی که در هزینه و شهریه دانشگاه های ترکیه تاثیر گذار است، مقطع تحصیلی می باشد.

شهریه دانشگاه های ترکیه 2021

در قسمت از این مقاله می خواهیم شما را با شهریه دو مورد از بهترین دانشگاه های ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی آشنا کنیم.

دانشگاه جاجت تپه

نوع دانشگاه رشته تحصیلیشهریه
دولتیپزشکی46000 لیر
دولتیمهندسی9000لیر
دولتیعلوم انسانی45000 لیر
دولتیپیراپزشکی6000 لیر

دانشگاه کوچ

نوع دانشگاهرشته تحصیلیشهریه
خصوصیپزشکی133000 لیر
خصوصیمهندسی96000 لیر
خصوصیعلوم انسانی96000 لیر
خصوصیپیراپزشکی96000 لیر

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید، تفاوت هایی در میزان شهریه دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد. علت این تفاوت ها وجود اساتید، امکانات و تجهیزات مختلف جهت رفاه دانشجویان می باشد.

شهریه دانشگاه های ترکیه 2021 در مقاطع مختلف به طور تقریبی 

مقطع کارشناسی4000 الی 8500 دلار
مقطع کارشناسی ارشد2850 الی 10 هزار دلار
دکتری4000 الی 20 هزار دلار

تمامی شهریه هایی که در جدول بالا ذکر کرده ایم مختص دانشگاه های خصوصی می باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

حال که با شهریه دانشگاه های ترکیه آشنا شده اید، بهتر است به طور کلی از هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه مطلع شوید.

هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در ترکیه مبلغی معادل 250 الی 420 یورو برای هر ماه می باشد.

این هزینه شامل هزینه های غذا، لباس، حمل و نقل، هزینه کتاب و تلفن می باشد. البته لازم به ذکر است که سبک زندگی هر فرد با دیگر متفاوت است شاید این مبلغ برای یک دانشجو زیاد و برای دیگر کم باشد.

در این مقاله سعی کردیم توضیحات کلی جهت آشنایی با شهریه دانشگاه های ترکیه 2021 ارائه دهیم. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار داده باشیم. از این که تا پایان همراه آسیا ملک بوده اید از شما سپاسگزاریم.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)