صفر تا صد معادل سازی مدارک در ترکیه

معادل سازی مدارک در ترکیه

در این قسمت از سایت آسیاملک قصد داریم هر آنچه مربوط به معادل سازی مدارک در ترکیه است را برایتان شرح دهیم. هدف بیشتر افرادی که می خواهند به ترکیه مهاجرت کنند، تحصیل و یا ایجاد اشتغال است. حال ممکن است با این سوال مواجه شوند که آیا مدارک تحصیلی و یا رزومه ایرانی برای دولت ترکیه اعتبار دارد یا خیر؟ در جواب این سوال باید بگوییم خیر!

دولت ترکیه هیچ گونه مدرک تحصیلی که از خارج از کشور اخذ شده باشد را سندی محکم جهت استخدام یا ادامه تحصیل تلقی نمی کند. حال چه باید کرد؟ برای یافتن پاسخ این سوال تا پایان مقاله همراه ما باشید.

دنکلیک و یا معادل سازی مدرک در ترکیه

برای آن که بتوانید از مدارک تحصیلی اخذ شده از کشور خود استفاده کنید، می بایست آن را دنکلیک و یا معادل سازی کنید. از آنجایی که نظام آموزشی ترکیه 12 ساله است، جهت معادل سازی مدارک تحصیلی 12 ساله خود باید به این نکته توجه کنید که اگر دوره پیش دانشگاهی را هم گذرانده اید باید هم مدارک دبیرستان و هم پیش دانشگاهی را ارائه دهید. چنانچه در گروه تحصیلی نظام جدید بوده اید تنها نمرات پایه 12 کافی می باشد. معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه تحت نظر سازمان آموزش عالی صورت می گیرد.

دنکلیک و یا معادسازی مدرک در ترکیه

معادل سازی مدارک در ترکیه چقدر طول می کشد؟

جهت معاد سازی مدارک نمی توان مدت زمان مشخصی ارائه داد چرا که مقدار زمان آن متغیر می باشد. به طور مثال تبدیل مدارک پزشکی تقریبا یک سال و دیگر رشته ها حدود سه الی شش ماه ممکن است طول بکشد.

چه مدارکی جهت معادل سازی مدارک در ترکیه لازم است؟

اگر می خواهید مدارک تحصیلی خود را در ترکیه دنکلیک کنید باید مدارک زیر را به سازمان آموزش عالی ترکیه ارائه دهید.

  • اصل مدارک تحصیلی و یا کپی برابر اصل
  • مدرک تحصیلی خود به صورت ترجمه شده به زبان ترکی استانبولی
  • کپی از مدارک پیش دانشگاهی و همچنین مدرک ترجمه شده آن
  • اگر از کشور های عضو اتحادیه اروپا مدرک تحصیلی دریافت کرده اید، آن ها را به همراه ترجمه باید ضمیمه پرونده خود کنید.
  • ارائه کارت اقامت ترکیه
  • اصل و کپی از پاسپورت خود
  • تهیه عکس پاسپورتی
  • تکمیل فرم جهت معادل سازی مدارک
  • ارائه فیش واریزی هزینه تطابق مدرک تحصیلی

هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی چقدر است؟

یکی از موضوعاتی که در معادل سازی مدارک تحصیلی دانشجویان به آن توجه می کنند، هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی است. برای ذکر هزینه معادل سازی نمی توان یک مبلغ قطعی ارائه داد چرا که در هر کشور متفاوت است اما اگر بخواهیم این مبلغ را تخمین بزنیم باید بگوییم هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی حدود 200 یورو می باشد.

چگونگی معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

جهت انجام امور مربوط به معادل سازی مدارک تحصیلی، می بایست از قبل وقت رزرو کنید. همچنین باید در امتحانات نمره قبولی را کسب کنید.

توجه داشته باشید دانشجویانی که در رشته پزشکی نمره قبولی را کسب کرده اند، می بایست در آزمون STS جهت دریافت معادل سازی مدرک خود شرکت کنند. این آزمون از 100 نمره است که دانشجو باید حداقل نمره 40 را کسب کند. انجام این مراحل شامل دانشجویان دندان پزشکی هم می شود.

افرادی که در رشته داروسازی تحصیل کرده اند، نیازی نیست که در آزمون STS شرکت کنند. آن ها باید در آزمون شفاهی که در دانشگاه آنادولو برگزار می شود نمره قبولی را اخذ نمایند.

دانشجویانی که در رشته های مهندسی و یا معماری قبول شده اند، می بایست در آزمون STS-2 شرکت کرده و نمره قبولی را کسب کنند.

چنانچه مدارک تحصیلی شما در رشته مهندسی معادل سازی نشده باشند، امضای شما در پروژه ها اعتباری نخواهد داشت.

همچنین پزشکانی که مدارک خود را دنکلیک نکند اجازه تاسیس مطب را ندارند.

نکته: تمام راحل معادل سازی باید در خاک ترکیه انجام شود.

چگونگی معادل سازی مدارک تحصیلی در ترکیه

2 نکته مهم در مورد معادل سازی مدارک تحصیلی

فردی که در یک کشور دیگر فارغ التحصیل شده باشد، می بایست یک نسخه از گذرنامه از صفحه ورود و خروج خود تهیه کرده و حتما این نسخه توسط اسناد رسمی ترجمه شده باشد.

اگر دانشجو در دوره های آموزشی و تخصصی خارج از محیط دانشگاه شرکت کرده باشد، موظف است اصل مدرک آن موسسه به همراه ترجمه اش را به دفاتر اسناد رسمی ارائه دهد.

چه افرادی واجد شرایط معادل سازی مدارک تحصیلی هستند؟

معادل سازی و یا دنکلیک مدارک تحصیلی به افرادی تعلق می گیرد که در یک رشته 4 سال و یا بیشتر به صورت تخصصی آموزش دیده باشند. به این نکته توجه کنید که شورای آموزش عالی شهر آنکارا ترکیه، مدارک موسساتی که دوره آموزش آن ها 2 سال یا کمتر می باشد را فاقد اعتبار می دانند.

کلام آخر

تحصیل در دانشگاه های ترکیه یک رویای دست نیافتنی برای دانشجویان ایرانی و دیگر کشور ها تلقی می شود. اگر تصمیم گرفته اید که در ترکیه ادامه تحصیل دهید حتما باید برای معادل سازی مدارک تحصیلی خود اقدام کنید. ما در این مقاله به شرح تمامی نکات معادل سازی مدارک و همچنین هزینه معادل سازی مدرک تحصیلی در ترکیه پرداخته ایم. امیدواریم از این مقاله لذت کافی را برده باشید. از این که تا پایان مقاله همراه ما بوده اید از شما سپاسگزاریم.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)