صفر تا صد قوانین سربازی در ترکیه طول مدت سربازی

سربازی در ترکیه

قوانین و شرایط سربازی در ترکیه چگونه است؟ دغدغه بسیاری از جوانان امروزی سردرگمی در خصوص قوانین و شرایط سربازی در ترکیه است. کشور ترکیه ساختار نظامی ویژه‌ای دارد که کمی با ایران متفاوت است. ارتش کشور ترکیه جز ارتش‌های بسیار قوی در سطح جهانی است.

خدمت سربازی در ترکیه

سربازی در کشور ترکیه نیز مانند ایران اجباری است و همین موضوع باعث نگرانی بسیاری از جوانان هنگام مهاجرت به این کشور شده است؛ بنابراین لازم است خانواده‌های ایرانی قبل از خرید ملک در ترکیه و مهاجرت به این کشور، درمورد قوانین و شرایط سربازی کشور ترکیه خوب تحقیق کنند و بعد از آن برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنند. در ادامه مطلب درمورد قانون سربازی، سن سربازی در ترکیه و شرایط معافیت از سربازی در ترکیه بیشتر صحبت خواهیم کرد.

قوانین و شرایط سربازی در ترکیه

در کشور ترکیه ارتش آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و ارتش این کشور جز برترین ارتش‌ها در سطح جهانی است. رفتن به سربازی برای تمامی شهروندان مذکر کشور ترکیه مانند ایران اجباری است و این دوره 12 ماه به طول می‌انجامد درحالی‌که درگذشته حدود 18 ماه بوده است.

جالب است بدانید که چنانچه جوانی تحصیلات دانشگاهی داشته باشد، 6 ماه از دوره سربازی او اجباری و 6 ماه دیگر آن برایش اختیاری خواهد بود. 3 ماه اول سربازی به آموزش اختصاص داده می‌شود و هر سرباز در 6 ماه اول سربازی خود مبلغ 1200 لیر حقوق دریافت می‌کند. اگر فردی تصمیم بگیرد که 6 ماه دوم سربازی خود را نیز ادامه دهد، حقوق او به 2800 لیر افزایش پیدا می‌کند. اگر جوانی در شهرهای زیر دوران سربازی خود را سپری کند، حقوق ماهانه دریافتی او 1000 لیر بیشتر از سایر شهرها خواهد بود. این شهرها عبارت‌اند از:

 • هاتای
 • کلیس
 • غاضی آنتپ
 • ماردین
 • شیناک
 • وان
 • حکاری
 • شانلی
 • اورفا
 • آغری
 • ایغدیر

قوانین مربوط به سربازی برای اتباع خارجی در ترکیه

ایرانیان بسیاری هرساله قصد مهاجرت از طرق مختلف مانند خرید خانه در ترکیه دارند. بیش از نیمی از این افراد دغدغه این را دارند که قوانین و شرایط سربازی برای اتباع خارجی در ترکیه چگونه است. طبق قوانین و شرایط سربازی در ترکیه، مشخص‌شدن شرایط سربازی اتباع و پناهندگان کشور ترکیه بستگی به سن آن‌ها دارد.

اگر فردی ملیتی غیر ترک داشته باشد؛ ولی شهروندی این کشور را اخذ کرده باشد، چنانچه بعد از 22 سالگی شهروندی ترکیه را گرفته باشد، حتماً باید مدارکی ارائه کند که نشان دهد سربازی خود را در کشور مبدأ تمام کرده است وگرنه باید در ترکیه به سربازی برود.

سربازی در ترکیه

خرید خدمت سربازی در ترکیه

 شرایطی تحت عنوان خرید خدمت سربازی در ترکیه وجود دارد که نگرانی بسیاری از مهاجران به این کشور را برطرف کرده است. اگر فردی که سن بالای 22 سال دارد مبلغ 37000 لیر را تحت صلاح دید ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه پرداخت کند، می‌تواند از اعزام به سربازی در کشور ترکیه معاف شود. دولت کشور ترکیه زمان مشخصی را تعیین می‌کند که افراد مقیم این کشور که سن بالای 18 سال دارند می‌توانند اقدام به خرید سربازی در ترکیه کنند. اگر فردی مقیم این کشور نباشد می‌تواند با ارز خارجی سربازی خود را بخرد.

سن سربازی در ترکیه

سن قانونی اعزام به خدمت سربازی در کشور ترکیه، طبق قانونی که در 22 فوریه 2014 وضع شد، 21 تا 41 سال است. ستاد نیروهای مسلح کشور ترکیه اعلام کرده است که این بازه را تا 5 سال می‌توان افزایش داد. قانون سربازی ترکیه حتی بعد از 41 سال نیز شامل افراد می‌شود و اگر سرباز فراری به کشور ترکیه بازگردد، باید سربازی خود را حتی بعد از 41 سال نیز بگذراند. اگر جوانی بعد از گذراندن دوران دانش‌آموزی قصد ادامه تحصیل نداشته باشد، باید در سن 20 سالگی به خدمت سربازی برود.

اگر جوانی قصد ادامه تحصیل داشته باشد، سربازی او تا زمان اتمام تحصیلش عقب می‌افتد؛ اما بعد از اتمام تحصیل، تا دو سال می‌تواند سربازی را به تعویق بیندازد. دانستن این نکته حائز اهمیت است که بعد از اتمام تحصیل باید برای تمدید معافیت به مراکز مربوطه مراجعه شود در غیر این صورت فرد سرباز فراری به‌حساب می‌آید.  اگر جوانی قصد دریافت پاسپورت ترکیه، ازدواج و اقامت در هتل‌های کشور ترکیه را داشته باشد، بدون نیاز به داشتن مدرک پایان خدمت سربازی می‌تواند این فعالیت‌ها را انجام دهد.

افراد معاف از سربازی در ترکیه

یکی از سؤالات رایج این است که چه افرادی از سربازی در کشور ترکیه معاف می‌شوند؟ افرادی که شهروندی ترکیه را اخذ کرده باشند و اصالتاً اهل کشورهای ترک زبانی مانند، ترکمنستان، ازبکستان، آذربایجان و قزاقستان باشند، با ارائه مدرکی که ثابت کند دوره سربازی را در کشور خود سپری کرده‌اند می‌توانند از اعزام به سربازی در ترکیه معاف شوند.

همچنین اگر فردی دارای بیماری  خاص و مزمن باشد تا زمان بهبود، از سربازی معاف خواهد بود. اگر فردی محکوم به حکم قضایی باشد تا زمان اتمام حکم از سربازی معاف خواهد بود.

همچنین قوانین مربوط به معافیت محصلان در کشور ترکیه به‌صورت زیر است:

مقطع سن
کاردانی تا 25 سالگی
کارشناسی تا 28 سالگی
تحصیلات تکمیلی تا 35 سالگی
تحصیلات در زمینه ورزشی به‌صورت حرفه‌ای تا 35 سالگی

قوانین اعزام به خدمت در ترکیه

سخن آخر

در این مطلب با خصوص قوانین و شرایط سربازی در ترکیه آشنا شدید و همان‌طور که مشاهده کردید قوانین سربازی در کشور ترکیه نسبت به ایران انعطاف بیشتری دارد و خرید آن نسبت به ایران راحت‌تر است. طول دوره سربازی 12 ماه است که باتوجه‌به شرایطی که در این مطلب گفته شد می‌توان زمان آن را کاهش داد. همچنین شرایط معادل‌سازی دوران سربازی برای اتباع خارجی و پناهندگان مقیم کشور ترکیه وجود دارد که باعث آسودگی خاطر بسیاری از مهاجران شده است.

چنانچه سؤالی در خصوص قوانین و شرایط سربازی در ترکیه برایتان پیش‌ آمد که در این مطلب پاسخ داده نشده است، با کارشناسان ما در میان بگذارید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)