4 تا از مهم ترین مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

 4تا از مهم ترین مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی

مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتبا

ع خارجی چیست؟ مهم‌ترین محدودیت خرید ملک در ترکیه چیست؟ هنگام خرید ملک در ترکیه مانند سایر کشورها ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد. در هر کشوری شرایط و قوانین معاملات ملکی خاصی وجود دارد که باید قبل از خرید ملک از این شرایط و قوانین آگاه باشیم.

ازآنجایی‌که نرخ مهاجرت و یا سفر به ترکیه نسبت به گذشته به میزان زیادی بالا رفته است، در این مطلب می‌خواهیم در خصوص مشکلات خرید ملک در ترکیه و شرایط خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی صحبت کنیم.

خرید ملک در ترکیه

قوانین دریافت اقامت ترکیه از طریق خرید ملک چیست؟

قبل از پرداختن به مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی، در مورد امتیازاتی که با خرید خانه در ترکیه نصیب اتباع خارجی می‌شود صحبت می کنیم. یکی از آسان‌ترین راه‌های دریافت کارت اقامت ترکیه، خرید خانه، زمین، آپارتمان و حتی مغازه است. با خرید هر نوع ملکی می‌توانید اقامت کشور ترکیه را بدون دردسر کسب کنید. این نوع از اقامت یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه محسوب می‌شود. بنابراین می‌توانید بخشی از بودجه خود را به خرید ملک در ترکیه اختصاص دهید.

برای سرمایه‌گذاری از طریق خرید ملک، قبل از هر چیز باید نوع شهر و نوع ملک خود را مشخص کنید. خوشبختانه در انتخاب شهر و نوع ملک محدودیتی ندارید و به‌راحتی می‌توانید تصمیم بگیرید. در قدم بعد خریدار و مالک باید به دفاتر نوتر برای انتقال مالکیت و ثبت رسمی اسناد مراجعه کنند تا همه چیز به شکل قانونی پیش رود. در آخر باید مدارک و سند ملکی که خریداری شده، به اداره مهاجرت نشان داده شود. بعد از حدود یک ماه کارت اقامت برای شخص خریدار صادر می‌شود. اعتبار آن یک سال است که با حضور مداوم در ترکیه، قابل تمدید خواهد بود.

شرایط خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی چیست؟

اقامت در ترکیه و داشتن حق شهروندی در این کشور مزایا بسیاری دارد. برای بهره‌مندی از این مزایا باید قبل از خرید ملک، با محدودیت‌های خرید ملک در ترکیه آشنا شوید. حداقل مبلغ مورد نیاز برای خرید ملک در کشور ترکیه حدود 400.000 دلار است. اتباع خارجی که خواهان دریافت شهروندی ترکیه هستند باید توانایی پرداخت این مبلغ را برای خرید ملک داشته باشند.

خوشبختانه نیازی نیست که کل این مبلغ را در یک ملک سرمایه‌گذاری کنید. می‌توانید چند ملک خریداری کنید که مجموع مبلغ آن‌ها به 400.000 دلار برسد. همچنین محدودیتی در مکان ملک و نوع آن ندارید و ملک شما می‌تواند هر شهری از کشور ترکیه که بخواهید باشد. تنها محدودیت در این مورد، این است که باید حداقل ارزش هر ملک 75000 دلار باشد و مبلغ ملک به‌هیچ‌ عنوان نباید از مبلغ گفته شده کمتر باشد. اگر این شرایط رعایت شود حق اقامت یک‌ساله برایتان صادر می‌شود و بعد از اتمام یک سال می‌توانید آن را تمدید کنید. به این صورت که بعد از 5 سال می‌توانید درخواست دریافت شهروندی به اداره مهاجرت ترکیه دهید.

یکی دیگر از محدودیت‌ها، خریداری سقف 30 هکتار از اراضی ترکیه است. نباید متراژ ملک خریداری شده بیشتر از 10% آن منطقه باشد. اگر سند ملک خریداری شده در رهن بانک نباشد امکان پرداخت اقساطی برای شهروندان خارجی در هنگام خرید ملک وجود دارد.

محدودیت های خرید ملک برای اتباع خارجی ترکیه

4 محدودیت‌ قانونی خرید ملک در ترکیه

همان‌طور که می‌دانید یکسری محدودیت خرید ملک در ترکیه وجود دارد که در ارتباط با قوانین امنیتی و خریدوفروش این کشور است. در ادامه در مورد آن‌ها صحبت می‌کنیم. پس با ما همراه باشید تا در مورد مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی بیشتر بدانید.

مشکلات خرید زمین بدون سازه

اتباع خارجی می‌توانند زمین خالی در ترکیه بخرند و آن را بسازند؛ اما شرایط و قوانینی پیش روی آن‌ها است. کشور ترکیه به افرادی که زمینه بدون سازه می‌خرند دو سال زمان برای ساخت بنا در آن زمین می‌دهد. این مدت شامل شهروندی ترکیه و دریافت حق اقامت نیز می‌شود. اما باید حواستان به زمان محدودی که در اختیارتان قرار می‌گیرد باشد تا مشکلی برای اقامتتان در این کشور پیش نیاید.

مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع ایرانی

یکی از قوانین سفت و سختی که در ترکیه وجود دارد این است که این کشور اجازه خرید ملک را فقط به افرادی می‌دهد که کشور آن‌ها نیز این اجازه را به شهروندان ترکیه بدهد. خوشبختانه این قانون مشکلی برای شهروندان ایرانی ایجاد نمی‌کند و ایرانی‌ها می‌توانند بدون نگرانی اقدام به خرید ملک در کشور ترکیه کنند.

مسئله‌ای که برای شهروندان ایرانی وجود دارد این است که هیچ ایرانی حق خرید زمین، خانه، آپارتمان و … را در استان‌های مرزی از جمله وان، ایغدیر، حکاری و آغری که هم مرز ایران هستند ندارد.

مشکلات خرید ملک در ترکیه در برخی اراضی

یکی از مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی، قرار گرفتن ملک در موقعیت امنیتی یا نظامی است. اگر منطقه‌ای دارای موقعیت نظامی یا امنیتی باشد، اجازه خرید ملک به اتباع خارجی در آن منطقه داده نمی‌شود. پس قبل از انتخاب ملک موردنظر، موقعیت جغرافیای آن را حتماً چک کنید و در مورد آن تحقیق کنید.

محدودیت فروش ملک خریداری شده توسط اتباع خارجی

یکی دیگر از مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی به‌ویژه ایرانیان، این است که نمی‌توانند تا 3 سال ملک خریداری شده خود را بفروشند. این قانون را دولت کشور ترکیه وضع کرده است، زیرا اتباع خارجی می‌توانند تنها با پرداخت 400.000 دلار جهت خرید ملک در ترکیه، با یک تیر دو نشان بزنند. به این معنا که می‌توانند صاحب ملک در ترکیه شوند و هم‌زمان برای دریافت شهروندی ترکیه اقدام کنند.

اگر فردی بعد از خرید ملک در کشور ترکیه بخواهد بعد از 5 سال آن را بفروشد، باید مبلغی تحت عنوان مالیات بر سرمایه پرداخت کند. مالیات بر سرمایه 15% سود فروش شما است؛ بنابراین این موارد را قبل از خرید و یا حتی فروش ملک در ترکیه مدنظر داشته باشید.

مشکلات اتباع خارجی ترکیه برای خرید ملک

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم مشکلات خرید ملک در ترکیه برای اتباع خارجی را به طور کامل شرح دهیم. به‌طورکلی محدودیت خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان محدود به خرید ملک در منطق مرزی، امنیتی و نظامی می‌شود.

قبل از اقدام به خرید ملک، باید به سقف و کف  سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در کشور ترکیه و همچنین به متراژ ملک توجه کنید. اگر موارد ذکر شده را رعایت کنید می‌توانید از مزایا و امتیازات خرید ملک در ترکیه از جمله حق تحصیل، کار و دریافت شهروندی بهره‌مند شوید.

به نظر شما چه مشکلات دیگری سر راه اتباع خارجی به‌ویژه ایرانیان خواهان خرید ملک در کشور ترکیه وجود دارد؟

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)