معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه های موجود در کشور ترکیه جزء دانشگاه هایی است که هرساله تعداد زیادی دانشجو می پذیرد. ترکیه دارای موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی می باشد و دانشگاه های آن از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند، دانشجویان زیادی از سراسر جهان ترغیب به ادامه تحصیل در این دانشگاه ها می شوند. در ادامه قصد داریم به معرفی بهترین دانشگاه های ترکیه بپردازیم.

در آغاز هر سال تحصیلی، محصلان زیادی از دانشگاه های ترکیه به عنوان یک مقصد تحصیلی ویژه یاد می کنند. امروزه نزدیک به 48 هزار دانشجو در از سراسر نقاط جهان در دانشگاه های ترکیه مشغول به تحصیل هستند.

از جمله مواردی که باعث شد ایرانیان به فکر تحصیل در دانشگاه های ترکیه بیفتند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • توریستی بودن کشور ترکیه
 • وجود اساتید خبره
 • وجود جاذبه های تاریخی و فرهنگی
 • عدم نیاز به اخذ ویزای تحصیلی
 •  پایین بودن هزینه های کم زندگی و تحصیل
 • اعتبار داشتن مدارک دانشگاهی

بیشتر مردم جهان، ترکیه را فقط با جاذبه های توریستی آن می شناسند و از درجات علمی آن خبر ندارد. در واقع در این کشور حدود 190 دانشگاه با کیفیت وجود داشته که همگی در سطح خود بهترین هستند.

وجود دانشگاه خاورمیانه، حاجت تپه و بیلکنت در شهر آنکارا، توجه اکثر دانشجویان را جذب خود کرده است.

بهترین دانشگاه های ترکیه

در حال حاضر تقریبا 200 دانشگاه در کشور ترکیه دایر است که از بین آن ها 17 دانشگاه به عنوان برترین دانشگاه های جهان انتخاب شده اند. اسامی بهترین دانشگاه های ترکیه به شرح زیر می باشند. شناخت این دانشگاه ها می تواند به خرید ملک در استانبول و انتخاب منطقه مناسب آن، کمک ویژه ای کند.

بهترین دانشگاه های ترکیه

دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ ترکیه فعالیت خود را از سال 1993 آغاز کرد. طولی نکشید که به یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه تبدیل شد. هدف از ساخت این دانشگاه ایجاد یک محیط آرام و امن جهت کسب علم برای دانشجویان می باشد.

در این دانشگاه رشته هایی همچون: اقتصاد، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم پزشکی، مهندسی و فناوری، مدیرت کسب و کار و علوم طبیعی تدریس می شود.

لازم به ذکر است که در اکثر دانشگاه های خصوصی از زبان انگلیسی جهت تدریس استفاده می کنند. این دانشگاه ها از شهریه نسبتا زیادی نسبت به دیگر موسسات آموزشی برخوردار است. اگر بخواهید در یکی از دانشگاه های دولتی ترکیه مشغول به تحصیل شوید، ابتدا می بایست در آزمون YOS شرکت کرده و بعد از کسب نمره قبولی، می توانید سال تحصیلی خود را آغاز کنید. همچنین هزینه هایی که دانشگاه های دولتی ترکیه از دانشجویان اخذ می گردد، بسیار کمتر نسبت به دانشگاه های خصوصی می باشد.

دانشگاه سابانجی

دانشگاه سابانجی در 40 کیلومتری استانبول واقع شده که از سال 1994 فعالیت خود را آغاز کرده است. دانشگاه سابانجی به عنوان یکی از دانشگاه های پژوهشی و نوآورانه در ترکیه شناخته شده است. در دانشگاه سابانجی 5 نوع بورسیه به دانشجویان ممتاز اعطا می گردد. این بورس ها عبارتند از: بورس افتخاری، بورس مشارکت، بورس تقدیر و بورس موفقیت

رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شوند نظیر: علوم کامپیوتری، علوم طبیعی، مهندسی فناوری و علوم اجتماعی می باشند.

دانشگاه بیلکنت

یکی دیگر از بهترین دانشگاه های ترکیه بیلکنت نام دارد. این دانشگاه در آنکارای ترکیه قرار دارد. دانشگاه بیلکنت بعضی از رشته های خود را به زبان انگلیسی ارائه می دهد. یکی از مراکز مهم تحقیقاتی در ترکیه، دانشگاه بیلکنت است و به طور تقریبی میزبان 12500 دانشجو از سراسر جهان می باشد. شاید اینطور فکر کنید که به علت ارائه بعضی دروس به زبان انگلیسی، حتما باید از مدرک تافل برخوردار بود. اما اینطور نیست چرا که در این دانشگاه دوره های آموزش زبان انگلیسی برگزار می شود و دانشجویان می تواند با خیال راحت زبان انگلیسی را هم فرا گیرند.

دانشگاه آتیلیم

از بهترین و قدیمی ترین دانشگاه های ترکیه دانشگاه آتیلیم نام دارد. دانشگاه آتیلیم در گروه دانشگاه های خصوصی ترکیه بوده که فعالیتی خود را از سال 1996 آغاز کرده است. این دانشگاه توانست رتبه 500 را از موسسه رنکینگ دریافت کرده و بیشتر دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه دهد.

دانشگاه آتیلیم

دانشگاه بغازیچی

نخستین دانشگاه آمریکایی که خارج از ایالات متحده آمریکا قرار دارد، دانشگاه بغازیچی نام دارد. این دانشگاه در سال 1971 در کشور ترکیه تاسیس شده است. دانشگاه بغازیچی از دو دانشکده و چهار دپارتمان تشکیل شده است. برجسته ترین ویژگی های این دانشگاه عبارتند از:

 • سیستم آموزشی بسیار قوی
 • تنوع زیاد در رشته های تحصیلی
 • اعتبار داشتن مدارک
 • برخورداری از هزینه های مناسب جهت تحصیل

برای تحصیل در این دانشگاه می بایست در آزمون ورودی شرکت کرده و بعد از کسب نمره قبولی می توانید در آن شروع به کسب علم کنید. لازم به ذکر است که هرساله میان 1.8 میلیون دانشجو آزمون برگزار می شود که از این تعداد تنها 800 الی 1000 نفر انتخاب می شوند. اگر می خواهید در ترکیه ادامه تحصیل دهید و به دنبال یک دانشگاه منحصر به فرد هستید، پیشنهاد ما دانشگاه بغازیچی است.

دانشگاه فنی استانبول

دانشگاه فنی استانبول از سال 1773 فعالیت خود را آغاز کرد که به عنوان یک مرکز عالی در زمینه مهندسی و معماری محسوب می شود. موفقیت در آزمون ورودی این دانشگاه چنان آسان نبوده و کمتر کسی موفق به کسب نمره قبولی در آن می شود. دانشگاه فنی استانبول دارای 99 رشته کارشناسی و 192 رشته کارشناسی ارشد می باشد.

دانشگاه حاجت تپه

دانشگاه حاجت تپه در 8 جولای سال 1967 تاسیس شده است. این مکان در آنکارا واقع شده که به عنوان یکی از برترین دانشگاه ها در زمینه پزشکی شهرت دارد. در دانشگاه حاجت تپه 150 رشته کارشناسی و 200 رشته کارشناسی ارشد ارائه می گردد. اصلی ترین رشته های این دانشگاه عبارتند از:

علوم طبیعی، علوم انسانی، علوم فیزیک، تجارت، اقتصاد، پزشکی و حقوق

حاجت تپه دارای دو پردیس مستقل از یکدیگر است که هر دو آن در آنکارا واقع شده اند. این دانشگاه در آخرین رنکینگ دانشگاه های ترکیه، رتبه اول را از آن خود کرده است.

دانشگاه فنی خاورمیانه

دانشگاه فنی خاورمیانه در سال 1956 شروع به فعالیت کرده که در زمینه علوم اجتماعی و طبیعی از شهرت بسیار زیادی برخوردار می باشد. این دانشگاه در شهر زیبای آنکارا قرار گرفته است. هزینه های تحصیلی در این دانشگاه بسیار پایین بوده و دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی می باشد.

دانشگاه فنی خاورمیانه

رنکینگ دانشگاه های ترکیه

بر اساس اطلاعات به دست آمده از وب سایت خبری USNEWS رنکینگ دانشگاه های ترکیه به شرح زیر می باشد:

 • دانشگاه حاجت تپه
 • دانشگاه استانبول
 • موسسه آموزشی آنکارا
 • دانشگاه عالی اژه
 • دانشگاه مرمره
 • دانشگاه دوکوز ایلول ازمیر
 • دانشگاه کوچ
 • موسسه آموزشی غازی
 • دانشگاه آکدنیز

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)