مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه

هزینه زندگی در ایران و ترکیه

برای مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه می بایست به درک نسبی از کشور ترکیه برسیم. کشور ترکیه، با کشور هایی همچون ایران، ارمنستان، گرجستان، یونان و بلغارستان هم مرز است. ما سعی داریم یک مقایسه کلی در زمینه هزینه های زندگی در این دو کشور را با هم داشته باشیم.

سرفصل های این مقاله در یک نگاه !!

  • ترکیه ارزان تر از ایران، واقعیت انکار ناپذیر
  • اوضاع اجاره مسکن در ترکیه چگونه است؟
  • شرایط زندگی در ایران و ترکیه
  • تجزیه و تحلیل اقتصاد ترکیه و ایران

همیشه بهترین مکان برای زندگی، شهرهای بزرگ هستند. بزرگترین شهر در کشور ترکیه، استانبول است. اما بزرگ بودن هر شهری به آن معنا نیست که حتما باید پایتخت آن کشور باشد. این موضوع در مورد کشور ترکیه، کاملا صدق می کند و پایتخت این کشور، شهر زیبای آنکارا است. 

واحد پول یک کشور، از مهم ترین موضوعاتی است که مهاجران و یا مسافرانی که به آن کشور سفر می کنند، باید با آن آشنا باشند. برای بررسی هزینه زندگی در ایران و ترکیه نیز باید با واحد پول کشور ترکیه، آشنا شوید. لیر، واحد پول کشور ترکیه می باشد. شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که هزینه زندگی در ترکیه در مقایسه با کشور ایران چگونه است.

مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه

ترکیه ارزان تر از ایران ؛ واقعیت انکار ناپذیر

شاید بعد از خواندن تیتر مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه، تعجب کرده باشید که چرا هزینه زندگی در کشور ترکیه از ایران کمتر باشد. با توجه به این که کشور ترکیه در بین چهار قاره بزرگ قرار گرفته است، محل رفت و آمد بسیار از مسافران می باشد. شاید گمان کنید که هزینه زندگی در کشور ترکیه از کشور ایران بیشتر باشد که این تنها یک فرضیه غلط است.

هزینه زندگی در کشور ترکیه به مراتب بسیار ارزان تر از کشور ایران است. این نظریه کاملا با استناد به آمار و ارقام و همچنین اطلاعات بسیار دقیق می باشد.

یک نکته بسیار جالب که در مورد کشور ترکیه که از نظر اقتصادی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، این است که قدرت خرید مردم ترکیه در مقایسه با مردمان اروپایی بسیار پایین است.

اما با این وجود شاخص قدرت خرید همین مردم ترکیه حدود هشتاد در صد بالاتر از قدرت خرید مردم ایران است که اگر یک بار دیگر این مسئله را بررسی کنیم، به عمق فاجعه پی می بریم!

اوضاع اجاره مسکن در ترکیه چگونه است؟

یکی از مهم ترین مواردی که در مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه باید بدانید، وضعیت اجاره بها مسکن در این کشور است. امسال قیمت مسکن در کشور ترکیه به طور میانگین پنجاه و نه درصد ارزان تر از کشور ایران است. اما در کشور ترکیه نرخ تورم بسیار بالاست. همین موضوع باعث شده که قیمت اجناس و خدمات به مراتب بالا تر رود. همچنین موضوع اجاره بهای مسکن را نیز در نیز در نظر داشته باشد. 

نکته بسیار مهم در مورد هزینه اجاره خانه در ترکیه باید در نظر بگیرید، هزینه های مربوط به آب، برق گاز تلفن است، مبلغ این خدمات را باید خود مستاجر ها پرداخت کنند و عموما به اجاره خانه اضافه می شود.

 هزینه اجاره خانه در ترکیه، در سال 2021 حدود 49درصد پایین تر از ایران بوده است. هزینه اجاره یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر، حدود 1348 لیر و اجاره یک واحد آپارتمان در خارج از شهر، حدود 47 لیر برآورده شده است. با این این شرایط هزینه زندگی در ایران و ترکیه متفاوت شده است و به مراتب ترکیه کشوری ارزان تر از ایران است. این را در نظر بگیرید خرید ملک در ترکیه یک روش گرفتن اقامت و در ادامه پاسپورت ترکیه است.

هزینه حمل و نقل درترکیه به چه صورت است؟

در این بخش از مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه به بحث حمل و نقل می پردازیم.  یکی از مهم ترین مواردی است که باید قبل از مهاجرت آن را در نظر بگیرید. با مدیریت کردن هزینه های حمل نقل می توانید در مخارج صرفه جویی کنید.

هزینه بنزین در ترکیه بالااست. اما اگر بخواهیم با کشور های اروپایی و آمریکا مقایسه کنیم، همچنان قیمت بنزین در روسیه و آمریکا دوبرابر ترکیه است. به همین دلیل بسیاری از شهروندان ترکیه برای صرفه جویی در مصرف بنزین از ماشین های گازوئیلی استفاده می کنند. در کشور ترکیه وسایل حمل و نقل عمومی بسیاری مانند: اتوبوس، مترو، تاکسی ها، تاکسی متر ها به صورت روزانه به شهروندان خدمات می دهند. استفاده از کارت مترو و اتوبوس برای عبور و مرور بیشتر رواج دارد. میانگین هزینه ماهیانه حمل و نقل حدود 200 لیر می شود. که به نسبت قیمت بالایی محسوب می شود.

هزینه های زندگی در کشور ترکیه

شرایط زندگی در ایران و ترکیه

یکی از مواردی که می بایست درباره کشور ترکیه بدانید این است که این کشور شامل دو بخش است. شهروندان کرد و ترک.

کردها، با نوزده میلیون نفر جمعیت از سمت ایران شروع می شود و تا شهر سیواس ترکیه ادامه دارد. مردمان این بخش از ترکیه دو ویژگی مشترک دارند که اخلاق تند اشخاصی که در آن بخش زندگی می کنند. همچنین لهجه ترکی از ویژگی های بارز آن بخش می باشد.

اما بخش دیگر ترکیه که ترک ها هستند، جمعیت پنجاه و شش میلیونی دارند. این بخش از شهر سیواس ترکیه شروع می شود و تا مرز های یونان ادامه دار خواهد بود. در هر دو بخش کشور ترکیه وضعیت بسیار بهتری نسبت به کشور ایران دارند و در این کشور درآمد مردم به صورت میانگین از متوسط رو به بالاست.

نکاتی که نباید درباره هزینه زندگی در ایران و ترکیه نایده بگیریم این است که کشور ترکیه اعتبار بیشتری در جهان دارد و این مسئله نه تنها در جامعه بلکه در سایر محیط هایی همچون کار و ورزش نیز به وضوح، دیده می شود. اگر می خواهید در ترکیه زندگی کنید حتما راهنمای سرمایه گذاری در ترکیه را بخوانید.

تجزیه و تحلیل اقتصاد ترکیه و ایران

تجزیه و تحلیل و مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه کاری بسیار آسوده و راحت است. اقتصاد کشور ترکیه به خودی خود قوی و از قدرت بالایی برخوردار است. اما در جهان امروز با مهاجرت انسان هایی از اقصی نقاط دنیا این قدرت دو چندان شده است.

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را به منظور کار دارید، باید بدانید که، حقوق ماهیانه یک کارمند از هفتصد الی هشتصد لیر می باشد. اگر با احتساب اضافه کاری به این موضوع نگاه کنیم، این رقم به هزار لیر نیز افزایش پیدا می کند. اما این موضوع با توجه به تخصص آن فرد، متغییر است. مثلا اگر فرد ایرانی قصد مهاجرت به کشور ترکیه را داشته باشد، اما  هیچ تخصصی نداشته باشد، نباید توقع حقوقی را داشته باشد که به کارمند ترک می دهند.

برای افراد متخصص یکی از مزایای در نظر گرفته شده اجاره خانه است که این اجاره بسته به نوع منزل متغییر است. مثلا برای اجاره خانه کوچک برای این افراد دویست و پنجاه تا چهارصد لیر متغییر است. همچنین اجاره منزل متوسط و خوب ششصد لیر می باشد. اما اگر دوس دارید منزلی لوکس را با تمامی امکانات اجاره کنید، باید هفتصد لیر را بابت این موضوع کنار بگذارید. برای زندگی راحت تر در ترکیه، ما از ارانترین شهر ترکیه برای زندگی گفته ایم.

جمع بندی

اکنون تا حدودی با این مواردی که در قالب مقایسه هزینه زندگی در ایران و ترکیه، گفته شد، به نتیجه گیری درستی رسیده باشید. ما در این مقاله به مقایسه بین کشور ایران و کشور ترکیه در زمینه هزینه زندگی پرداخیتم. امیدواریم نکات ذکر شده برای شما کاربردی باشد. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، با کارشناسان ما در میان، بگذارید.

جهت خرید ملک در ترکیه با ما درتماس باشید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)