مناطق ممنوعه استانبول و شهرهای ترکیه برای اخذ اقامت

مناطق ممنوعه استانبول و شهرهای ترکیه برای اخذ اقامت

مناطق ممنوعه دریافت اقامت ترکیه کجا هستند؟ به چه مناطقی در استانبول ممنوعه گفته می‌شود؟ با افزایش روزافزون تعداد مهاجران به کشور ترکیه، دولت این کشور تصمیم گرفته است که تعداد افراد خارجی وارد شده به این کشور را بیش‌ از پیش کنترل کند؛ بنابراین اداره مهاجرت استانبول و تعدادی دیگر از شهرهای ترکیه به این دلیل که ظریفت محدودی دارند خرید خانه در بعضی محله‌ها و مناطق را برای افراد خارجی محدود کرده اند.

اگر در منطقه‌ای تراکم جمعیت بالای 25 درصد باشد، به افراد اقامت دائم یا توریستی داده نمی‌شود و اقامت تنها به افراد خارجی ساکن مناطقی داده می‌شود که تعداد خارجی‌های آن کمتر از 20 درصد باشد. مناطق ممنوعه در محله‌های شهرهای مختلف ترکیه قرار دارند؛ به‌عنوان‌مثال در استانبول مناطق ممنوعه شامل فاتیح، اسنیورت و چندین محله در مرکز شهر می‌شود. در ادامه این مطلب بیشتر با مناطق ممنوعه شهر استانبول و سایر شهرهای ترکیه آشنا خواهید شد.

مناطق ممنوعه استانبول و شهرهای ترکیه برای اخذ اقامت

طبق گفته وزارت کشور ترکیه، ثبت هر نوع درخواست اقامتی در 781 محله در تعدادی از شهرهای ترکیه مانند استانبول، آنتالیا و آنکارا ممنوع شده است. پیش‌بینی می‌شود که تعداد محله‌های ممنوعه در گذر زمان بیشتر شود.  در لیست زیر چند مورد از محله‌هایی را که اخذ اقامت در آن‌ها ممنوع است، مشاهده می‌کنید:

مناطق ممنوعه برای اخذ اقامت در استانبول

 • منطقه avcilar آوجیلار (محله denizköşkler دنیزکوشکلِر)
 • منطقه kucukçekmece کوچوک چکمجه (محله beşyol بِش یول)
 • منطقه başakşehit باشاک‌ شهیر (محله ikitelli ایکی تِلّی و محله ziya gökalp زیا گوکالپ)
 • منطقه اسنیورت (محله alevler آل اِولر، محله gökevler گوک اِولر، محله koza کوزا، محله piri reis پیری رئیس، محله yeşilkent یشیل کنت و محله zafer ظفِر)
 • منطقه beyoğlu بی اوغلو (محله bülbül بولبول، محله çukur چوکور، محله kamer hatun کامر حاتون، محله kocatepe کجا تپه و محلهşehit muhtar شهیت موحتار)
 • منطقه şişli شیشلی (محله mecidiyeköy مجیدیه کوی، محله inönü اینونو و محله ergenekon ارگنه کن)
 • منطقه beşiktaş بشیکتاش (محله yıldız ییلدیز)
 • منطقه ümraniye عمرانیه (محله dudullu دودوللو)
 • منطقه zeytinburnu زیتین بورنو (محله maltepe مالتپه)

آیا مناطق ممنوعه شامل اخذ شهروندی می شوند؟

جالب است بدانید که اگر قصد خرید ملک باارزش بالای 400 هزار دلار در کشور ترکیه را داشته باشید، می‌توانید برای دریافت شهروندی ترکیه و اخذ پاسپورت این کشور بدون هیچ محدودیتی در انتخاب شهر اقدام کنید؛ چون شامل پروژه شهروندی می‌شود. این قانون برای کسانی است که برای اولین‌بار در کشور ترکیه برای دریافت اقامت اقدام می‌کنند. همچنین اگر ساکن محله دیگری باشید و بخواهید آدرس خود را به این مناطق تغییر دهید، این قانون شامل حال شما نیز می‌شود.

طبق این قانون از طریق اجاره یا خرید ملک اجازه اقامت توریستی و اقامت دائم داده نمی‌شود. اما اگر ملک خریداری شده ارزش بالای 400 هزار دلار داشته باشد شامل شهروندی می‌شود و اقامت به شما تعلق خواهد گرفت.

مناطق ممنوعه استانبول برای اقامت

مهم‌ترین قوانین اجاره خانه برای اقامت توریستی در استانبول

6 قانون مهم در خصوص اجاره خانه برای دریافت اقامت توریستی استانبول وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

 • دقت کنید که خانه‌ای انتخاب می‌کنید در مناطق ممنوعه استانبول قرار نداشته باشد.
 • اگر قصد اجاره ملک در ترکیه را دارید، بدانید که اجاره سالانه بهترین نوع اجاره ملک در کشور ترکیه است و مستأجر معادل 2 ماه اجاره را به‌عنوان رهن باید پرداخت کند.
 • مستأجر باید به ‌صورت ماهانه هزینه‌های مربوط به شارژ ماهانه آپارتمان مانند آب، برق، گاز، تعمیر آسانسور، نگهداری از فضای عمومی ساختمان و … پرداخت کند.
 • اگر مستأجر قصد تحویل خانه را قبل از تاریخ پایان قرارداد داشته باشد، مالک مبلغ 2 ماه اجاره‌ای که قبلاً به‌عنوان رهن به او داده شده است، پس نمی‌دهد.
 • چنانچه مستأجر به ملکی که اجاره کرده آسیب رسانده باشد، باید هزینه تعمیر و بازسازی هرآنچه خراب کرده است را به مالک پرداخت کند.
 • در کشور ترکیه ملک اجاره‌ای به دلیل تقاضای بسیار بالا، کمیاب شده است، به همین علت اکثر مالکین در کنار مبلغ رهن، اجاره 6 ماه تا یکسال را به ‌صورت یکجا دریافت می‌کنند.

اقامت توریستی بهتر است یا شهروندی؟

در ابتدای کار باید به سؤالات زیر پاسخ دهید:

 • هدفتان از مهاجرت به کشور ترکیه چیست؟
 • سرمایه مدنظر شما چقدر است؟
 • چه مدت قصد ماندن در کشور ترکیه را دارید؟

باید بدانید که مدت ‌زمان اقامت توریستی در کشور ترکیه فقط 6 ماه است و امکان تمدید آن وجود ندارد. همچنین محدودیت‌هایی در استفاده از امکانات و خدمات رفاهی این کشور برای شما به‌عنوان توریست وجود خواهد داشت. اما اگر شهروندی کشور ترکیه را دریافت کنید، می‌توانید از تمامی این امکانات استفاده کنید.

با خرید ملک در ترکیه می‌توانید برای اقدام به اخذ اقامت ترکیه کنید. بعد از اخذ پاسپورت ترکیه، شهروند این کشور محسوب می‌شوید و می‌توانید مانند یک شهروند ترک از تمامی امکانات تفریحی، مالی، شغلی، رفاهی و درمانی استفاده کنید. همچنین می‌توانید در انتخابات مختلف و همه‌پرسی‌های ملی شرکت کنید. به‌علاوه می‌توانید به 70 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنید و در هر شهر و منطقه‌ای که دوست داشته باشید می‌توانید خانه بخرید.

منطقه های ممنوعه استانبول و ترکیه جهت اقامت

سخن آخر

در این مطلب درمورد مناطق ممنوعه استانبول خواندید و مشاهده کردید که تعداد مناطق ممنوعه ترکیه باتوجه ‌به افزایش نرخ مهاجران به این کشور روزبه‌روز درحال افزایش است. تمامی محدودیت‌های گفته شده در این مقاله شامل مهاجرانی می‌شود که قصد دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه را دارند.

اگر قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم به نکات گفته شده در این مطلب توجه کنید و به آن‌ها عمل کنید. چنانچه سؤالی در زمینه مناطق ممنوعه استانبول و سایر شهرهای کشور ترکیه دارید که در این مقاله پاسخ داده نشده است، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)