نحوه و هزینه رجیستر گوشی در ترکیه

نحوه ریسجتر کردن گوشی
ریجستری گوشی در ترکیه

آيا رجیستر گوشی در ترکیه ضروری است؟ در کشور ایران قوانین مختلفی برای جلوگیری از قاچاق کالا وجود دارد، یکی از این قوانین رجیستر کردن تلفن همراه است. این قانون بیشتر برای این منظور می‌باشد تا از قاچاق و واردات غیرقانونی آن جلوگیری شود.

لازم است پیش از سفر به هر کشوری، از قوانین مربوط به استفاده از وسایل الکترونیکی در آن مطلع باشید تا با مشکل مواجه نشوید. اگر قصد دارید به صورت دائمی در ترکیه زندگی کنید، ثبت کردن گوشی تان در سیستم، مهم ترین کاری است که بایستی انجام دهید. زیرا قانون مربوط به رجیستر گوشی در ترکیه نیز وجود دارد به طوری که بدون رجیستر کردن گوشی خود نمی‌توانید از آن استفاده کنید.  

البته نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که رجیستر کردن گوشی در ترکیه تنها زمانی لازم است که تلفن از کشور دیگری وارد ترکیه شده باشد. بنابراین اگر گوشی خود را از ایران به ترکیه برده اید، برای اینکه بتوانید از آن استفاده کنید باید آن را رجیستر کنید.

قوانین مربوط به رجیستر گوشی در ترکیه

قوانین مربوط به رجیستر گوشی در ترکیه

یکی از تفاوت هایی که میان رجیستر کردن گوشی در ترکیه و ایران وجود دارد، این است که در ایران برای ثبت کردن گوشی در سیستم، هزینه بسیار کمی را پرداخت می کنیم . این هزینه را در مقایسه با هزینه خرید گوشی می توانیم هیچ در نظر بگیریم، در حالی که این کار در ترکیه نیازمند هزینه بالایی است.

در حال حاضر برای رجیستر گوشی در ترکیه 2022، باید 2732 لیره پرداخت کنید. همانطور که کمی قبل تر اشاره کردیم زمانی که یک تلفن را در خاک ترکیه خریداری کنید دیگر نیازی به رجیستر کردن نیست. به همین دلیل بسیاری از افراد به جای پرداخت هزینه بالای رجیستر، یک تلفن همراه جدید می‌خرند.

چه زمانی باید موبایل را رجیستر کنیم؟

چه زمانی باید موبایل را رجیستر کنیم؟

رجیستر کردن گوشی تنها برای افرادی که می خواهند مدت زمان طولانی را در ترکیه سپری کنند، لازم و ضروری است. مطابق با قانون ترکیه، برای اقامت‌های کمتر از 4 ماه نیازی به رجیستر کردن نیست. اما اگر اقامت شما بیش از 120 روز باشد باید این کار را انجام دهید.

بنابراین اگر می خواهید برای سفر کوتاه مدت یا تفریحی به این کشور سفر کنید، نیازی به پرداخت هزینه رجیستر گوشی در ترکیه نخواهید داشت و می توانید با خیال راحت و بدون پرداخت هیچ هزینه اضافی‌ از تلفن همراه خود استفاده کنید.

نکته بسیار مهمی که درباره رجیستر کردن باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر بعد از 120 روز برای ثبت کردن گوشی خود در سیستم ترکیه اقدام نکنید، موبایل تان غیرفعال می شود و دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید. علاوه بر آن، گوشی غیرفعال شده دیگر امکان رجیستر شدن را نخواهد داشت.

رجیستر گوشی در ترکیه چطور انجام می شود؟

در ایران اکثرا همان زمانی که گوشی را خریداری می کنیم، فروشنده با استفاده از سیم کارت شخصی ما آن را رجیستر می‌کند. رجیستر گوشی در ترکیه تا حد زیادی با ایران تفاوت دارد و بسته به اینکه شخص، کارت اقامت ترکیه را داشته باشد یا خیر، مراحل متفاوتی دارد.

1- رجیستر گوشی با کارت اقامت

رجیستر گوشی با کارت اقامت

اگر کارت اقامت ترکیه را دارید کارتان برای رجیستر کردن تلفن همراه آسان‌تر خواهد بود. اولین مرحله این است که با در دست داشتن کارت اقامت و اصل پاسپورت‌تان به یکی از دفاتر پست مراجعه کنید. بعد از آن باید رمز دولت الکترونیک یا همان eDevlet را دریافت کنید.

اگر قبلا برای کارهای دیگری مانند گرفتن کارت واکسن کرونا این رمز را دریافت کرده اید، می توانید باقی کارهای مربوط به رجیستر کردن گوشی در ترکیه را با آن انجام دهید. بعد از دریافت رمز، نوبت به پرداخت هزینه رجیستری یا همان مالیات می رسد.

و در نهایت بعد از اینکه هزینه رجیستر کردن گوشی در ترکیه را پرداخت کردید، وارد سایت ای دولت شوید و تمامی اطلاعات لازم را وارد کرده و در نهایت کد رهگیری را دریافت کنید.

2- رجیستر کردن گوشی بدون کارت اقامت

رجیستر کردن گوشی بدون کارت اقامت

اگر کارت اقامت ترکیه را ندارید، برای رجیستر کردن گوشی در ترکیه 2022 باید مراحل نسبتا سخت‌تری را طی کنید. در صورتی که با خرید گوشی از ترکیه این مشکلات را نخواهید داشت. برای شروع کار باید کد IMEI تلفن‌تان را داشته باشید. هم چنین با در دست داشتن این کد و اصل پاسپورت به یکی از اداره‌های مالیات محلی مراجعه کنید.

بعد از آن که فرم‌های مورد نیاز را تکمیل کردید، اداره مالیات به شما یک کارت مخصوص می‌دهد تا ادامه کارهایتان را با آن پیش ببرید. علاوه بر آن یک فیش بانکی نیز دریافت می کنید تا به وسیله آن هزینه رجیستری را پرداخت کنید.

بعد از پرداخت هزینه، با در دست داشتن کپی صفحه اول پاسپورت، فیش بانکی پرداخت شده و آخرین مهر ورود به ترکیه، به یکی از نمایندگی‌های موبایل بروید. بعد از طی کردن این مراحل تلفن‌ همراه شما رجیستر می شود و به راحتی می‌توانید از آن در خاک ترکیه استفاده نمایید. 

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)