نحوه پرداخت کمیسیون املاک در ترکیه

خرید و فروش ملک در ترکیه
نحوه پرداخت کمیسیون املاک در ترکیه

کمیسیون املاک در ترکیه چگونه محاسبه می‌شود؟ ترکیه یکی از کشورهایی به شمار می‌ رود که برای زندگی بسیار امن و آزاد است. امروزه خرید خانه در ترکیه توسط مهاجران ایرانی به بالاترین حد خود رسیده ‌است. به طوری که ایرانیانی که به فکر مهاجرت هستند اول از همه کشور ترکیه را انتخاب می‌کنند.

امکاناتی که کشور ترکیه در اختیار مهاجران قرار می ‌دهد باعث شده که بیشتر از دیگر کشورها مورد توجه افراد قرار بگیرد. برای خرید ملک در این کشور معمولاً قوانین مختلفی وجود دارد که یکی از آن‌ ها کمیسیون املاک در ترکیه می‌ باشد.

در واقع خرید ملک روند و پروسه خاص خودش را داراست. بیشتر امور مربوطه را آژانس ‌های مستغلات و مشاورین املاک انجام خواهند داد، چرا که قانون خرید و فروش ملک در ترکیه بسیار نظام‌‌مند است و قوانین سختی برای مهاجران در این زمینه وجود دارد.  

درواقع جزئیات زیادی وجود دارد که هنگام خرید ملک باید به آن توجه داشته باشید. کوچک ‌ترین اشتباهی ممکن است باعث شود که شما تمامی سرمایه خود را از دست بدهید. در ادامه مطلب اطلاعات مناسبی را در مورد کمیسیون املاک ترکیه در اختیار شما قرار خواهیم داد.

علت پرداخت کمیسیون به مشاور املاک چیست؟

علت پرداخت کمیسیون به مشاور املاک چیست؟

همان ‌طور که در قسمت‌های قبلی اشاره کردیم، قوانین مربوط به املاک و مستغلات کشور ترکیه بسیار دقیق می ‌باشد و بر روی تک ‌تک مراحل آن نظارت زیادی انجام خواهد شد، از طرفی قوانینی هم وجود دارد که از حقوق فروشنده و خریدار دفاع می ‌کنند.

این قوانین باعث می‌ شود که خریداران بتوانند خانه‌ ای امن برای خود خریداری کنند. مشاورین املاک در این ‌میان به‌ عنوان واسطه شناخته می ‌شوند، به ‌همین ‌علت حق‌ و حقوق خود را تحت عنوان کمیسیون دریافت کنند.

هزینه ‌های جانبی خرید ملک در ترکیه

هزینه ‌های جانبی خرید ملک در ترکیه

علاوه ‌بر حق کمیسیون املاک ترکیه، هزینه‌ های جانبی نیز با خرید ملک در این کشور برای شما ایجاد خواهند شد که باید تمامی آن ‌ها را پرداخت نمایید. خریدار در واقع باید قبل ‌از خرید نسبت ‌به هزینه ‌هایی که پیش روی او قرار می‌ گیرد آگاهی داشته باشد.

این هزینه‌ها هم همگی از طرف نظام املاک کشور برای جلوگیری از ضایع شدن حق و حقوقی طرفین ایجاد شده ‌است. به ‌عنوان مثال، در صورت فسخ معامله اگر این کار با رضایت طرفین انجام شود باید مبلغ کمیسیون از طرف فردی که معامله را فسخ کرده‌ است، پرداخت شود.

همچنین خرید مستقیم از شرکت‌ های سازنده هم هزینه ‌هایی را برای شما در پی خواهد داشت.

در کنار هزینه کمیسیون املاک در ترکیه، هزینه انتقال سند یکی از مهم‌ ترین هزینه ‌های جانبی است که باید به وزارت مسکن پرداخت شود. پرداخت این هزینه هم بین دو طرف معامله نصف خواهد شد. مبلغ این انتقال حدود ۴ درصد از ارزش ملک می ‌باشد.

از دیگر هزینه ‌هایی که با آن رو به رو خواهید بود مالیات بر ملک می ‌باشد. البته دقت داشته باشید که مالیات در کشور ترکیه بسیار کمتر از کشورهای دیگر می ‌باشد؛ در واقع طبق اطلاعاتی که وجود دارد نرخ کمیسیون املاک در ترکیه حدود ۳ درصد؛ اما پرداخت مالیات به ۱ درصد می‌‌رسد.

یکی از نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هنگام تعویض املاک در کشور ترکیه باید نرخ کمیسیون املاک را پرداخت نمایید. هزینه معینی برای آن وجود دارد به طوری که تمامی قیمت‌‌ها و درصدهایی که بایستی پرداخت شود، طبق آخرین اصلاحیه‌‌های آیین‌ نامه تجارت املاک و مستغلات کشور ترکیه هستند.

 مشاورین املاک در ترکیه چه خدماتی ارائه می ‌دهند

 مشاورین املاک در ترکیه چه خدماتی ارائه می ‌دهند

در قسمت ‌های قبل در مورد قوانین و مقرراتی که در زمینه خرید و فروش و مستغلات کشور ترکیه وجود دارد اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دادیم. در خصوص هزینه کمیسیون املاک در ترکیه هم مطالبی را بیان کردیم؛ اما در ادامه می‌خواهیم در خصوص خدماتی که مشاورین املاک ارائه می‌دهند، صحبت کنیم.

حال در مورد خدمات یک مشاور املاک خوب می ‌توان گفت که مشاور املاک باید با هوشیاری و ذکاوت خود کاری کند که دو طرف معامله از خرید یا فروش ملک به سود مناسبی برسند. اگر قصد دارید که یک خانه نو و دست اول را خریداری کنید، چیزی به اسم کمیسیون وجود ندارد.

یک مشاور خوب باید این اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد و بتواند بهترین شرکت های ساخت و ساز را به شما معرفی کند.

یک مشاور املاک حرفه‌ای باید بتواند ارزش واقعی ملک را مشخص کند و اگر ملک مورد نظر از ایرادی برخوردار بود آن را بازگو کند؛ همچنین باید بتواند تخفیف خوبی هم برای شما بگیرد.

هنگام خرید ملک دست‌ دوم هزینه کمیسیون املاک در ترکیه به‌ عهده خود خریدار خواهد بود. البته منافع خریدار هم با توجه به تخفیفی که برای وی در نظر می ‌گیرند، حفظ می ‌شود.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)