بررسی نرخ تورم در ترکیه در سال های گذشته و پیش رو

نرخ تورم در کشور ترکیه

بررسی نرخ تورم در ترکیه در سال های گذشته و پیش رو چگونه بوده است؟ گفته می‌شود که تورم در ترکیه به‌زودی از مرز 80 درصد نیز خواهد گذشت و قیمت‌ها در این کشور چندین برابر خواهد شد. اگر قصد خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. در این مطلب قصد داریم به بررسی نرخ تورم در ترکیه در سال های گذشته و پیش رو بپردازیم و ببینیم نرخ تورم این کشور چه تغییری در آینده خواهد کرد.

بررسی نرخ تورم ترکیه از گذشته تا آینده

یکی از نکاتی که قبل از مهاجرت به هر کشوری باید بررسی کنید، نرخ تورم آن کشور است. اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید، بهتر است قبل از هر کاری، ابتدا در مورد نرخ تورم این کشور تحقیق کنید و اطلاعات کافی به‌دست آورید. تورم ترکیه در ماه سپتامبر حدود 2 درصد افزایش داشته است و پایین‌ترین نرخ افزایش تورم را در این ماه در کشور ترکیه شاهد بوده‌ایم.

به طور کلی تورم سالیانه در کشور ترکیه در ماه نوامبر، به بالای 80 درصد رسید. انتظار می‌رود که در ماه جاری میلادی نیز شاهد افزایش بیشتر تورم در کشور ترکیه باشیم. در سال‌های 2004 تا 2016 نرخ تورم در کشور ترکیه تک رقمی بوده است. اما با توجه به سیاست‌های جدید دولت ترکیه، وام‌دهی در این کشور ارزان شد. این کار منجر به سقوط روزافزون ارزش لیر در سطح جهانی شد و ثبات قیمت‌ها از دست رفت.

بررسی نرخ تورم در ترکیه در سال های گذشته و پیش رو

با وجود تمام موارد گفته شده، مقامات ترکیه افزایش چشمگیر قیمت‌ها را در این کشور موقت دانسته‌اند. همچنین دلیل اصلی افزایش نرخ تورم را جنگ روسیه به اوکراین می‌دانند. جالب است بدانید که کشور ترکیه پایین‌ترین نرخ منفی بهره را در جهان دارد. همچنین ارزش لیر نسبت به دلار از ابتدای سال جدید میلادی 27 درصد کاهش یافته است که نشان از عملکرد بد این کشور در بین بازارهای درحال‌توسعه است.

تورم در کشور ترکیه

تورم در کشور ترکیه بدون احتساب کالاهای بی‌ثبات مانند انرژی و موادغذایی، در ماه ژانویه سال 2022 به 62 درصد رسید. پیش‌بینی می‌شود نرخ تورم از این عدد نیز بالاتر رود. همچنین تورم خرده‌فروشی در شهر استانبول از کشور ترکیه در ماه گذشته به 100 رسیده است. رئیس جمهور ترکیه، اردوغان، اعلام کرده است که تورم را کنترل خواهد کرد و از ابتدای سال نو میلادی شاهد کاهش نرخ تورم و قیمت‌ها خواهند بود.

پیش‌بینی می‌شود با توجه تمهیداتی که دولت ترکیه برای کنترل نرخ تورم این کشور در نظر گرفته است و مراوداتی که این کشور با کشورهای اروپایی دارد، تورم در این کشور در دراز مدت به روال قدیم باز گردد. شرایط اقتصادی در دنیا در یک دهه اخیر دچار دگرگونی شده است. کشور ترکیه نیز مانند سایر کشورهای اروپایی دچار تغییر و تحول شده است. اما خوشبختانه این کشور به دلیل توریستی بودن و صنعت پارچه و البسه خوبی که دارد، اقتصاد رو به رشدی در آینده خواهد داشت. همچنین به دلیل روابط خوبی که با کشورهای اروپایی دارد، آینده بسیار روشنی برای آن پیش‌بینی می‌شود.

خرید ملک در ترکیه با توجه به نرخ تورم

بسیاری از ایرانیان به قصد خرید ملک در استانبول و سایر شهرهای ترکیه، به این کشور سفر می‌کنند. علت خرید ملک ایرانیان در ترکیه آن است که با خرید ملکی به حداقل ارزش 75 هزار دلار آمریکا می‌توان اقامت کشور ترکیه را به‌راحتی دریافت کرد. همچنین با خرید ملکی به حداقل ارزش 400 هزار دلار آمریکا می‌توان برای دریافت پاسپورت ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه اقدام کرد.

بررسی نرخ تورم ترکیه از گذشته تا آینده

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، خرید ملک در شهرهای مختلف کشور ترکیه مزایای بسیاری دارد و می‌توان در کمترین زمان ممکن آینده خوبی برای خود و فرزندان خود در کشور ترکیه رقم زد. سوالی که برای بسیاری از افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند پیش می‌آید آن است که آیا با وجود نرخ تورمی که در کشور ترکیه مشاهده می‌کنیم، خرید ملک در این کشور همچنان مقرون‌به‌صرفه خواهد بود؟

جواب این سوال مثبت است. با توجه به آن که همچنان وضعیت اقتصادی کشور ترکیه از ایران بهتر است، با سرمایه‌گذاری در این کشور به سود زیادی دست پیدا خواهید کرد. همچنین بازار خرید و فروش ملک در ترکیه بسیار داغ است. پیش‌بینی می‌شود تا سال‌های آینده بتواند به اقتصاد این کشور کمک شایانی کند و شرایط را بیش از پیش برای زندگی در این کشور بهتر کند.

کلام آخر

در این مطلب با بررسی نرخ تورم در ترکیه در سال های گذشته و پیش رو آشنا شدید. همان‌طور که مشاهده کردید، کشور ترکیه نیز مانند بسیاری از کشورهای جهان، نرخ تورم بالایی داشته است. با توجه به موارد گفته شده، انتظار می‌رود نرخ تورم در کشور ترکیه در سال2023 نیز همچنان افزایش داشته باشد. با این حال رئیس جمهور این کشور اعلام کرده است که جلوی افزایش تورم را در این کشور خواهد گرفت. وی افزود شرایط اقتصادی در سال نو میلادی بهتر از سال‌های گذشته خواهد شد.

اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید، می‌توانید با کارشناسان آسیاملک تماس بگیرید. آن ها به شما کمک کنند مناسب‌ترین ملک را مناسب با هدف و جیب خود در منطقه‌ای رو به رشد در کشور ترکیه خریداری کنید. به علاوه اقامت این کشور را برای خود و فرزندان زیر 18 سال خود دریافت کنید. همچنین اگر سوالی در زمینه زمان مناسب برای خرید ملک و شهرهای مناسب برای سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه دارید، می‌توانید با شماره تماس‌های آسیاملک تماس بگیرید و با کارشناسان مجرب آن مشورت کنید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)