مفاد قرارداد خرید ملک در ترکیه + نمونه تاپو

مفاد قرارداد

آیا قصد مهاجرت به ترکیه و یا دریافت اقامت ترکیه را دارید؟ یکی از راه‌های سریع مهاجرت به ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه، خرید ملک در این کشور است؛ بنابراین هر سال تعداد چشمگیری از افراد از سراسر جهان اقدام به سرمایه‌گذاری و یا خرید ملک در ترکیه می‌کنند. در مسیر مهاجرتی خود به کشور ترکیه باید همواره هوشیار باشید؛ چراکه در این مسیر افراد سودجو بسیاری وجود دارند که به دنبال سوءاستفاده هستند.

نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه و اخذ شهروندی ترکیه قوانین و شرایط خاص خود را دارد و افراد سودجو همواره در کمین هستند و با استفاده از روش‌های جعلی از فرصت به دست آمده سوءاستفاده می‌کنند و از افراد کلاهبرداری می‌کنند. در این مطلب قصد داریم شما را با قرارداد خرید ملک در ترکیه و مفاد آن آشنا کنیم و نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه به شما ارائه دهیم؛ بنابراین تا انتهای این مطلب از آسیاملک همراه ما باشید.

آشنایی با قرارداد خرید ملک در ترکیه

قرارداد خرید ملک در ترکیه در واقع تضمین کننده تعهد فروش ملک است. توجه کنید که با در دست داشتن برگه قرارداد خرید ملک نمی‌توانید ادعای مالکیت رسمی ملکتان را کنید؛ زیرا این برگه پیش‌نویسی از سند مالکیت در ترکیه است و برای به رسمیت شناخته‌شدن مالکیت شما کافی نیست. اگر قصد خرید ملک در ترکیه را دارید، باید اطلاعات کافی درمورد تمام مفاد قرارداد و سند ملک داشته باشید؛ بنابراین این مطلب را تا انتها مطالعه کنید تا با بخش‌های مختلف نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه آشنا شوید.

فرآیند کلی خرید ملک در ترکیه چگونه است؟

اگر ساکن ایران هستید و قصد خرید ملک در کشور ترکیه را دارید، اولین قدم تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات در مورد شرایط خرید ملک در این کشور است. سپس باید هزینه‌ها را برآورد کنید و مبلغ مورد نیاز را فراهم کنید. بعد از گردآوری اطلاعات و مبلغ لازم جهت خرید ملک، به کشور ترکیه می‌روید و به املاک معتبری که قبلاً در مورد آن تحقیق کرده‌اید مراجعه می‌کنید.

فرآیند کلی خرید ملک در ترکیه

بعد از دیدن چندین مورد، یک خانه را برای خود برمی‌گزینید و به اکسپرتیز مراجعه می‌کنید تا ملک مورد پسند شما را قیمت‌گذاری کند. در کشور ترکیه قیمت ملک بر حسب مترمربع محاسبه می‌شود و قیمت ملک طبق این سیستم منصفانه محاسبه خواهد شد. به طور کلی قیمت ملک موردنظر شما به این صورت محاسبه می‌شود که اکسپرتیز یا کارشناس ملک در ترکیه، قیمت ملک شما را طبق مقایسه‌ای که بین سه مورد مشابه ملک شما انجام می‌دهد محاسبه می‌کند و به این ترتیب ارزش ملک شما به صورت کاملاً منصفانه مشخص می‌شود. بعد از گرفتن میانگین قیمت سه ملک مشابه ملک شما توسط اکسپرتیز و تعیین قیمت پایه ملک، دو برگه زیر را باید از شهرداری ترکیه تحویل بگیرید:

 • سند حاوی قیمت تعیین شده ملک توسط اکسپرتیز
 • سندی جهت نشان دادن عدم داشتن بدهی مالیاتی ملک

اگر ملک توسط شهرداری تأیید شود، به املاک معتبری که پیش‌تر درمورد آن تحقیق کرده‌اید مراجعه می‌کنید. املاک قرارداد خرید ملک در ترکیه را تنظیم می‌کند. توجه کنید که گاهی از ابتدای کار به مالک سند تاپو یا همان سند مالکیت داده می‌شود و نیازی به قرارداد خرید ملک نخواهد بود.

مفاد نمونه قرارداد ملک در ترکیه

مفاد نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه

در این بخش با تمامی مفاد نمونه قرارداد جهت خرید ملک در ترکیه آشنا خواهید شد. قرارداد خرید ملک در ترکیه در واقع به عنوان قولنامه خرید و فروش ملک در ترکیه شناخته می‌شود. مفاد نمونه قرارداد شامل موارد زیر می‌شود:

1- طرفین معامله

در اولین بخش قرارداد خرید ملک در ترکیه، اطلاعات مربوط به فروشنده و خریدار وارد می‌شود. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره شناسنامه
 • شماره هویت
 • آدرس کامل طرفین
 • و…

2- موضوع قرارداد

در این قسمت از قرارداد، اطلاعات مربوط به ملک درج می‌شود. این اطلاعات شامل موارد زیر است:

 • متراژ ملک و زمین آن
 • محلی که ملک در آن قرار دارد (از جمله شهر، محله و منطقه‌ ملک)
 • تعداد طبقات ملک و غیره

3- بخش فروش ملک

در این قسمت اطلاعات مربوط به قیمت ملک و نحوه فروش آن آورده می‌شود. به عنوان مثال چنانچه ملک به‌صورت قسطی فروخته می‌شود، اطلاعات و شرایط مربوط به آن باید به طور کامل در این بخش ذکر شود.

بخش فروش ملک در ترکیه

4- انتقال عمل

در این قسمت، از مالک اطلاعاتی در خصوص عدم داشتن بدهی مالیاتی و وام ملک گرفته می‌شود. همچنین عکسی واقعی و باکیفیتی از ملک درج می‌شود.

5- انتقال قرارداد

در این بخش اطلاعاتی در خصوص رعایت مفاد قرارداد، با توجه به نوع قرارداد خرید ملک درج می‌شود. در این قسمت باید اطلاعاتی در خصوص عدم انتقال قرارداد به شخص ثالث نیز آورده شود.

6- فسخ قرارداد

چنانچه خریدار به مفاد قرارداد متعهد نباشد، این بخش آورده می‌شود تا فروشنده بتواند قرارداد را فسخ کند.

7- پرداخت هزینه‌‌های ثبت سند

این بخش یکی از بخش‌های مهم است. چراکه در آن هزینه‌های عوارض و مالیات‌هایی که باید پرداخت شوند ذکر شده است. یکی از طرفین باید پرداخت و پیگیری آن‌ها را برعهده بگیرد.

8- حاشیه‌نویسی قرار خرید ملک

چنانچه نیازی به درج اطلاعات اضافی در مورد خانه، زمین، ملک و یا آپارتمان موردنظر باشد، این بخش اضافه می‌شود.

9- اعلام آدرس دو طرف معامله

این بخش باید به درستی تکمیل شود؛ زیرا اطلاعات دو طرف معامله و آدرس کامل در آن‌ها ثبت می‌شود تا مدارک و اسناد به آن‌ها ارسال شود.

10- حل اختلاف

چنانچه بین فروشنده و خریدار مشکلی به‌وجود آید، می‌توانند به دادگاه‌هایی که در این بخش ذکر شده‌اند مراجعه کنند و مشکل را حل کنند.

11- امضا

این بخش، بخش آخر قرارداد است که در آن امضای طرفین قرارداد ثبت می‌شود و قرارداد بسته می‌شود.

سند مالکیت ملک در ترکیه

جهت رسمی شدن ملک باید به اداره تاپو در ترکیه (Tapu Ofisi) مراجعه کنید و سند مالکیت یا سند تاپو را دریافت کنید. اداره تاپو به ثبت اسناد و مستغلات ترکیه می‌پردازد و وظیفه عقد قرارداد رسمی املاک و مستغلات را برعهده دارد. دقت کنید که تنها مرجع رسمی تحت نظر دولت ترکیه جهت ثبت اسناد به‌صورت قانونی و رسمی، اداره تاپو است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص سند تاپو خرید ملک در ترکیه، به این مقاله مراجعه کنید.

انتقال سند ملک در ترکیه

انتقال سند ملک

بعد از طی کردن تمامی مراحل ذکر شده، نوبت به انتقال سند ملک می‌رسد. بعد از تکمیل تمام مدارک، ملک توسط شهرداری تأیید می‌شود و هزینه‌ها باید به طور کامل پرداخت شوند. بعد از سپری شدن مراحل گفته شده، سند تاپو بعد از حدود 1 الی 2 هفته صادر می‌شود.

مدارک لازم انتقال سند مالکیت در ترکیه

مدارک لازم انتقال سند مالکیت در ترکیه شامل موارد زیر می‌شود:

 • دو قطعه عکس باکیفیت از خریدار
 • یک قطعه عکس باکیفیت از فروشنده
 • اصل پاسپورت خریدار و همچنین نسخه ترجمه شده آن به زبان ترکی
 • سند ثبت ملک در اداره بیمه زلزله ملک
 • حضور مترجم رسمی مورد تأیید اداره تاپو
 • برگه مربوط به تسویه ‌حساب مالیات – عوارض از شهرداری
 • چنانچه به وکیل وکالت داده‌اید در دست داشتن تأییدیه وکالت‌نامه از مراجع قضائی ضروری است

قیمت انتقال سند مالکیت در ترکیه

قیمت انتقال سند مالکیت در ترکیه شامل موارد زیر است:

 • هزینه‌های پرداخت شارژ ساختمان
 • هزینه‌های عوارض شهرداری
 • هزینه‌های اخذ انشعابات
 • هزینه پایان کار ساختمان

قیمت انتقال سند مالکیت

هزینه انتقال سند 4 درصد ارزش کل ساختمان است و بین دو طرف معامله این هزینه تقسیم خواهد شد. به این معنا که 2 درصد آن را باید فروشنده و 2 درصد دیگر را خریدار پرداخت کند. سایر هزینه‌های مربوطه را باید خریدار برعهده گیرد. سایر هزینه‌ها جهت آگاهی شما در جدول زیر آمده‌اند:

نوع هزینه هزینه به لیر
هزینه‌های ساختمان به اداره تاپو از جانب مالک 383 الی 1583
هزینه پیش پرداخت ملک به اداره تاپو از جناب خریدار 19 هزار
هزینه پایان‌کار ساختمان (درصورت نوساز بودن ملک) شروع از 3 هزار
هزینه اخذ انشعابات از جانب خریدار 400  الی 600

قوانین خرید ملک در ترکیه

قبل از اقدام به خرید ملک در ترکیه، لازم است بررسی کنید که آیا اجازه خرید ملک در کشور ترکیه را دارید یا خیر. زیرا کشور ترکیه فقط به آن دست از اتباع خارجی اجازه خرید ملک می‌دهد که کشور آن‌ها نیز این اجازه را به مردم کشور ترکیه دهد. برای آگاهی از این موضوع، به سفارت کشور ترکیه در کشورتان مراجعه کنید. توجه کنید که اتباع خارجی حق خرید ملک در مناطق نظامی ترکیه را ندارد. همچنین اتباع خارجی تنها می‌توانند 30 هکتار زمین در کشور ترکیه خریداری کنند. برای ساخت و ساز به آن‌ها دو سال زمان داده می‌شود و نه بیشتر.

در صورت خرید خانه در کشور ترکیه، به شما یک سال اجازه اقامت موقت داده می‌شود. اما اگر قصد دریافت اقامت دائم این کشور را دارید، باید مجوز اقامتتان را به روش‌های قانونی موجود تغییر دهید. به عنوان مثال می‌توانید ملکی به حداقل ارزش 250 هزار دلار آمریکا خرید کنید و یا از راه‌های دیگر کمک بگیرید.

فرم دانلود نمونه تاپو

نمونه فرم تاپو

کلام آخر

در این مطلب با فرایند کلی خرید ملک در ترکیه از جمله مفاد نمونه قرارداد خرید ملک در ترکیه، سند مالکیت ملک در ترکیه، انتقال سند ملک، مدارک لازم انتقال سند مالکیت و قیمت انتقال سند مالکیت و قوانین خرید ملک در ترکیه آشنا شدید. اگر با اطلاعات کافی و از طریق قانونی برای خرید ملک در ترکیه اقدام کنید، این فرایند برای شما راحت و بدون دردسر خواهد بود. در این مسیر همراه شما خواهیم بود و چنانچه سؤالی در طول مسیر برایتان پیش آمد پاسخگوی شما هستیم.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)