چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست؟

استانبول پایتخت ترکیه
 

چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست؟ استانبول پرجمعیت‌ترین شهر کشور ترکیه است و جمعیتی بالغ بر 15 میلیون نفر دارد. استانبول در حال حاضر به عنوان پایتخت گردشگری این کشور شناخته می‌شود؛ اما در گذشته پایتخت سیاسی کشور ترکیه نیز بوده است.

آیا استانبول پایتخت ترکیه است؟

هنگامی که صحبت از پایتخت کشور ترکیه می‌شود، معمولاً اکثر افراد شهر استانبول را به عنوان پایتخت این کشور می‌شناسند، اما درواقع شهر آنکارا پایتخت ترکیه است.

در پاسخ به سؤال آیا استانبول پایتخت ترکیه است، بایستی بگوییم که شهر استانبول در گذشته چیزی حدود 6 قرن پایتخت ترکیه بوده است و دلیل وجود تعداد زیاد کاخ‌ها و بناهای تاریخی در این شهر همین مسئله می‌باشد. در عوض شهر آنکارا شهری کوچکتر از شهر استانبول است و جمعیت آن نیز بسیار کمتر می‌باشد.

بافت شهری آنکارا کاملاً مدرن بوده و ساختمان‌ها، ادارات دولتی و مراکز مهم سیاسی این کشور همگی در این شهر قرار دارند. این مسئله دقیقاً دلیل اصلی این سؤال است که چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست. زیرا پایتخت سیاسی کشورها بایستی مرکز اصلی ساختمان‌های اداری و مهم کشور باشد.

کمی قبل تر به سؤال پایتخت ترکیه چه شهری است پاسخ دادیم؛ اما حالا نوبت به این رسیده است که بگوییم چرا آنکارا پایتخت ترکیه است؟

در زمان جنگ جهانی اول، ترکیه تحت سلطه امپراتوری عثمانی قرار داشت و شهر استانبول از جمله شهرهایی بود که بعد از جنگ به دست بیگانگان افتاد. در نتیجه، موقعیت استراتژیک خود به عنوان پایتخت را از دست داد و کمال آتاتورک که بعد از جنگ جهانی اول قدرت را به دست گرفته بود، شهر آنکارا را به عنوان پایتخت انتخاب کرد.

چرا آنکارا پایتخت ترکیه شد؟

آنکارا پایتخت ترکیه

شهر استانبول در قسمت اروپایی کشور ترکیه قرارگرفته است؛ در نتیجه از موقعیت بسیار حساسی برخوردار می‌باشد. در آن زمان بعد از پایان جنگ، انتخاب شهری که موقعیت جغرافیایی حساسی نداشته باشد و بتوانند از طریق آن ترکیه را بهتر کنترل کنند، بسیار ضروری بود.

موقعیت جغرافیایی شهر آنکارا به گونه‌ای بود که دشمنان به راحتی نمی‌توانستند به آن دسترسی داشته باشند و این امتیاز بسیار مهمی محسوب میشد.

پس از اینکه شهر آنکارا به عنوان پایتخت رسمی کشور ترکیه اعلام شد، به تدریج رشد جمعیتی در این شهر اتفاق افتاد؛ به گونه‌ای که در حال حاضر شهر آنکارا دومین شهر پرجمعیت این کشور، بعد از استانبول است.

شهر آنکارا پیش از اینکه به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شود جمعیتی 35 هزار نفری داشت. با گذشت زمان و توسعه شهری نه تنها جمعیت این شهر افزایش یافت، بلکه مهم‌ترین مراکز تجاری، صنعتی و فرهنگی نظیر دانشگاه، کارخانه‌جات و … نیز در این شهر ایجاد شدند.

تولیدات شهر آنکارا بیشتر در زمینه فولاد، محصولات غذایی، آهن، ماشین آلات صنعتی و کشاورزی و همینطور منسوجات و سیمان است. این محصولات با کیفیت بالایی تولید شده و در موارد زیادی به دیگر کشورها صادر می‌شوند.

در این مقاله سعی کردیم تا دلایل اینکه چرا استانبول پایتخت ترکیه نیست را برای شما عنوان کنیم. از این پس پاسخ به سؤال پایتخت ترکیه چه شهری است را به خوبی می‌دانید.

شهر استانبول پایتخت گردشگری ترکیه و شهر آنکارا پایتخت سیاسی این کشور می‌باشد. در ادامه عکس پایتخت ترکیه را مشاهده می‌کنید.

چرا استانبول پایتخت گردشگری ترکیه نامیده می‌شود؟

استانبول پایتخت گردشگری ترکیه

شهر استانبول یک شهر ساحلی است و موقعیت جغرافیایی و آب و هوای فوق‌العاده‌ای دارد. طبیعت زیبای آن باعث شده تا این شهر هرساله میزبان میلیون‌ها توریست از سراسر جهان باشد.

یکی دیگر از دلایل توریستی بودن شهر استانبول بناهای تاریخی بی‌شمار به جا مانده از سالها و قرن‌های گذشته است. همانطور که گفتیم، شهر استانبول چیزی حدود 6 قرن پایتخت ترکیه بوده است و از آن دوران بناها، کاخ‌ها و آثار تاریخی زیادی به یادگار مانده است. برخی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر استانبول عبارت‌اند از:

  • مسجد ایاصوفیه
  • مسجد سلطان احمد
  • آب انبار باسیلیکا
  • قصر توپ کاپی
  • و…

اکثر گردشگران خارجی که به ترکیه سفر می‌کنند در کنار بازدید از بناهای تاریخی، از طبیعت زیبا و جذاب این شهر دیدن کنند. در دنیا کمتر شهری پیدا می‌شود که هر دوی این موارد را در کنار هم داشته باشد.

طبق آمارهای منتشر شده شهر استانبول سالانه میزبان 30 میلیون گردشگر خارجی است. به همین دلیل به عنوان پایتخت گردشگری ترکیه شناخته می‌شود. فرودگاه این شهر یک فرودگاه بین المللی است و مسافران از اقصی نقاط جهان به راحتی مستقیما به استانبول سفر می‌کنند و ابتدا نیازی نیست که حتما به شهر آنکارا بروند.

جهت خرید ملک در ترکیه با ما در تماس باشید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)