چه کسانی نمی‌توانند در ترکیه خانه بخرند؟

در ترکیه خانه بخرند

خرید ملک در ترکیه در یک دهه اخیر طرفداران بسیاری پیدا کرده است؛ زیرا شرایط آن نسبت به گذشته آسان‌تر شده است و مزایای بسیاری دارد. در چند سال اخیر ایرانیان رتبه اول خرید ملک در کشور ترکیه را کسب کرده‌اند. یکی از دلایل آن به رشد اقتصادی خوب این کشور برمی‌گردد.

در این مطلب قصد داریم شرایط خرید ملک در کشور ترکیه را بررسی کنیم و در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چه کسانی نمی‌توانند در ترکیه خانه بخرند و چه کسانی می‌توانند.

تغییر قوانین خرید و اجاره ملک در ترکیه

در گذشته افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه را داشتند، می‌توانستند با اجاره ملک در این کشور، اقامت یکساله آن را دریافت کنند. اگر چه این قوانین چند سالی است که تغییر پیدا کرده است و دیگر مانند گذشته نمی‌توان با اجاره ملک در ترکیه، اقامت توریستی یکساله دریافت کرد و مجوز کار و تحصیل کسب کرد.

در سال 2018 قوانین اقامتی در کشور ترکیه تغییر یافت. طبق قوانین جدید، افراد با اجاره ملک در ترکیه، تنها مجوز اقامت یکساله را دریافت می‌کنند. بعد از به اتمام رسیدن یکسال، باید از خاک این کشور خارج شوند و حق ورود به آن را با ویزای توریستی تا یکسال نخواهند داشت.

چه کسانی نمی‌توانند در ترکیه خانه بخرند؟

به دلیل تغییر قوانین اقامت موقت در کشور ترکیه، بسیاری از افراد به فکر خرید ملک در ترکیه افتادند. خوشبختانه شرایط خرید ملک در ترکیه آسان است. هم چنین با بودجه پایین نیز می‌توان برای خرید ملک در این کشور اقدام کرد. به عنوان مثال با مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان نیز می‌توان در این کشور خانه خرید؛ اما نمی‌توان اقامت آن را دریافت کرد. در ادامه به این موضوع بیشتر خواهیم پرداخت.

چه افرادی نمی‌توانند در ترکیه خانه بخرند؟

خرید ملک در کشور ترکیه شرایط خاص خود را دارد که باید طبق آن‌ها پیش رفت. افرادی که شرایط زیر را رعایت نکنند، نمی‌توانند در کشور ترکیه خانه بخرند. این شرایط شامل موارد زیر است:

 • تنها شهروندان کشورهای مشخص شده از جانب دولت ترکیه حق خرید ملک در این کشور را دارند. این قانون به این صورت است که اگر کشوری حق خرید ملک به شهروندان ترک را دهد، دولت کشور ترکیه نیز این حق را به شهروندان آن کشور خواهد داد. خوشبختانه ایرانیان شرایط خرید ملک در کشور ترکیه را دارند و می‌توانند با خرید ملک در آن برای دریافت شهروندی و یا اقامت ترکیه اقدام کنند.
 • دولت کشور ترکیه اعلام کرده است که اتباع خارجی تنها می‌توانند تا سقف 30 هکتار زمین در این کشور خریداری کنند. توجه کنید که اگر قصد خرید زمین در کشور ترکیه را دارید، باید تا نهایتا 2 سال پروسه ساخت و ساز را به اتمام برسانید. در غیر این صورت عواقب آن بر عهده شما خواهد بود.
 • در خرید زمین در کشور ترکیه، محدودیتی در کاربری آن زمین وجود ندارد و می‌توانید زمین‌های با کاربری مسکونی، اداری و یا تجاری خریداری کنید.
 • یکی دیگر از قوانین خرید ملک در استانبول و سایر شهرهای ترکیه آن است که در هر شهر تنها 10 درصد زمین‌ها امکان فروش به شهروندان سایر کشورها را دارند. هم چنین مابقی اراضی باید تحت تملک شهروندان کشور ترکیه بماند.
 • در تمامی شهرهای کشور ترکیه قانونی وجود دارد تحت این عنوان که اتباع خارجی حق خرید هیچ گونه ملکی در مناطق نظامی، امنیتی و روستایی ندارند.
 • یکی از قوانین خوب کشور ترکیه آن است که افراد خارجی نیز می‌توانند از وام بانکی و اعتبارات بانکی جهت خرید ملک استفاده کنند. دقت کنید که طبیعتا در این زمینه قوانین سفت و سخت‌تری برای اتباع خارجی وجود دارد. بهتر است قبل از خرید هر ملکی در کشور ترکیه، استعلام ملک را دریافت کنید تا از مشکلات حقوقی و مالی احتمالی پیشگیری کنید.
 • طبق قوانین کشور ترکیه، برای اخذ شهروندی ترکیه و دریافت پاسپورت ترکیه باید ارزش ملک خریداری شده توسط شما بالای 400 هزار دلار آمریکا باشد و باید هزینه آن را نقد بپردازید.
 • جهت دریافت اقامت ترکیه باید ارزش ملک خریداری شده توسط شما بالای 75 هزار دلار آمریکا باشد.
 • خرید ملک در این کشور تنها باید از شهروند ترک صورت گیرد تا اقامت این کشور را بتوانید دریافت کنید.
 • هنگام خرید ملک در این کشور، نباید برای امنیت آن تهدید تلقی شوید.

تغییر قوانین خرید و اجاره ملک در ترکیه

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در ترکیه

اگر مدارک زیر را هنگام خرید ملک در کشور ترکیه در دست نداشته باشید، نمی‌توانید در این کشور اقدام به خرید ملک کنید. مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در کشور ترکیه شامل موارد زیر است:

 • باید به اداره اسناد کشور ترکیه درخواست خرید ملک دهید و برای سند رسمی مالکیت خانه (سند تاپو) اقدام کنید.
 • باید پاسپورت شهروندی معتبر و چند نسخه کپی از آن را در دست داشته باشید (در موارد خاص ممکن است ترجمه ترکی پاسپورت نیز لازم شود.)
 • ملک مورد نظر باید ارزش‌گذاری شود و گواهی آن توسط کارشناس شهرداری شهر مربوطه صادر شود و هزینه اکسپرتیز پرداخت شود.
 • هزینه بیمه‌های اجباری نظیر بیمه آتش‌سوزی، بیمه زلزله و بیمه خسارات ناشی از سیل در مناطق ساحلی کشور ترکیه باید پرداخت شود.
 • فرم‌های شرایط خرید ملک در کشور ترکیه باید به‌صورت رسمی تنظیم، تکمیل و امضا شود.
 • یک قطعه عکس 4*3 و چهار قطعه عکس 4*3 از خریدار در هنگام عقد قرارداد لازم است.

سخن پایانی

در کشور ترکیه نیز برای خرید ملک قوانین، شرایط و محدودیت‌های خاصی وجود دارد که باید در آن چارچوب برای خرید ملک اقدام کرد. در این مطلب به این موضوع پرداخته شد که چه کسانی نمی‌توانند در ترکیه خانه بخرند. اگر طبق قوانین و قواعد این کشور پیش بروید، به‌ راحتی می‌توانید در ترکیه صاحب ملک شوید. هم چنین با این کار از مزایای شهروندی و تابعیت این کشور بهره‌مند شوید. کشور ترکیه رشد اقتصادی خوبی دارد. ازآنجایی که نرخ رشد قیمت ملک در این کشور بالا است، سرمایه‌گذاری در آن می‌تواند بسیار سودمند باشد.

برای آنکه سرمایه‌گذاری شما چارچوب تعیین شده توسط دولت کشور ترکیه باشد، پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع سرمایه‌گذاری در این کشور، از مشاور مجرب و یا وکیل قابل اعتماد کمک بگیرید. در این مسیر به فرد یا افرادی نیاز دارید که به قوانین کشور ترکیه تسلط کامل داشته باشند و تجربه کافی در زمین خرید ملک و یا سرمایه‌گذاری در این کشور داشته باشند. آسیاملک با چندین سال تجربه در زمینه سرمایه‌گذاری و خرید و فروش ملک در ترکیه، در طول پرسه در کنار شما خواهد بود تا رویای شما به حقیقت بپیوندد.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)