چگونه اقامت توریستی ترکیه بگیریم

617017776ee08N

اقامت توریستی ترکیه یکی از بهترین روش های دریافت اقامت است. با توجه به اینکه ترکیه یکی از کشورهایی است که در همسایگی ایران قرار دارد، سالیانه افراد زیادی به واسطه تحصیل، خرید ملک، سرمایه گذاری و یا گردش وارد این کشور می شوند.

یکی از روش هایی که افراد زیادی به واسطه آن توانسته اند اقامت ترکیه را دریافت کنند، اقامت توریستی ترکیه بوده که طبق شرایط و ضوابط خاصی صورت می گیرد. از این رو ایرانیان زیادی توانسته اند با پرداخت هزینه های مختلف، رعایت قوانین و مقررات، فراهم ساختن شرایط و ارائه مدارک موردنیاز، اقامت خود را در این کشور دریافت کنند و در صورتی که قصد ادامه حضور در این کشور را داشته باشند، می توانند با رعایت برخی مراحل و شرایط، اقامت خود را تمدید کنند.

مدت زمان ویزای توریستی در ترکیه

به طور کلی، مدت زمان اعتبار حضور در ترکیه 3 ماه یا 90 روز می باشد که برای اقامت طی این مدت، نیازی به دریافت ویزا نخواهید داشت. اما افرادی که قصد دارند اقامت در کشور ترکیه را ادامه دهند، می توانند به ازای هر 6 ماه، 90 روز را بدون نیاز به ویزا در ترکیه حضور داشته باشند. لازم به ذکر است که در این روش، شخص متقاضی اجازه هیچ‌گونه فعالیت تحصیلی یا تجاری را نخواهد داشت، که این مورد در ابعاد خود، یک مشکل محسوب می شود. اما همانطور که می دانید برای مهاجرت به ترکیه راه و روش های مختلفی وجود دارد، به عنوان مثال یک روش بهتر و ارزان تر مانند خرید ملک در ترکیه یا داشتن اجاره نامه. مدت زمان اعتبار این روش یک ساله است و نیازمند دریافت اقامت توریستی می باشد

شرایط کار از طریق اقامت توریستی ترکیه

در صورتی که 6 ماه از اقامت فرد در ترکیه بگذرد و اقامت دریافت شده از طریق خرید یا اجاره ملک بوده باشه، فرد متقاضی می تواند با دریافت مجوزهای لازم، در ترکیه مشغول به کار شود. به طور کلی دریافت مجوز و شروع کار در این کشور نیازمند داشتند کیملیک یا کارت اقامت است.

دریافت مجوز کار از سوی دولت ترکیه شرایطی دارد. شرایط کار از طریق اقامت توریستی ترکیه بدین صورت است که مجوز فعالیت در صورتی به شخص داده می شود که او توسط یک کارفرمای ترک پذیرفته شده و در طول مدت قرارداد، بیمه فرد واریز شود. در این صورت شما مجاز به دریافت مجوز کار هستید.

راه های دریافت اقامت 1 ساله ترکیه

به طور معمول افرادی که قصد داشتن اقامت بیشتر از 90 روز را در ترکیه دارند باید اقداماتی را صورت دهند تا بتوانند اقامت خود را به اقامت 1 ساله تبدیل کنند. روش هایی که به شما برای اقامت 1 ساله کمک می کند به شرح ذیل می باشد.

  • اخذ اقامت توریستی ترکیه از طرق خرید خانه
  • اخذ اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره خانه
  • اخذ اقامت به واسطه ازدواج
  • شروع یک فعالیت یا شغل تجاری بر اساس قانون و مقررات دولت ترکیه
  • تحقیقات علمی و تحصیلی در خاک ترکیه
  • شرکت در دوره های آموزشی
  • حضور در ترکیه به منظور فراگیری زبان ترکیه

پس از اتمام مدت اقامت 1 ساله، افراد باید با ارائه مدارکی از عملکرد خود در سال گذشته، امکان تمدید مجدد 1 ساله اقامتشان در ترکیه را فراهم کنند.

تمدید اقامت توریستی ترکیه

قانون 6458 ماده 31 قانون اساسی ترکیه مستقیماً به دریافت و تمدید اقامت توریستی ترکیه توسط مهاجران اشاره دارد. این قانون که در اواخر سال 2019 تصویب شد، از ابتدای سال 2020 اجرایی و در آذر 1398 توسط خبرگزاری رسمی ترکیه اعلام و تائید شد.

این قانون از اقامت 1 ساله افراد تبعه خارجی از طریق اقامت توریستی ترکیه خبر داد و افزود که افراد باید به منظور اقامت بیشتر از طریق روش های دیگری اقدام کنند. ناگفته نماند که شما می توانید از روش های ارزان تری مانند شرکت در دوره های آموزشی یا آموزش زبان ترکی به منظور تمدید اقامت خود اقدام کنید، اما لازمه تمامی این فرآیندها ویزا ترکیه می باشد. اگر ویزا نداشته باشید امکان تمدید اقامت خود را ندارید. حداقل 2 ماه مانده به تاریخ پایان ویزا، شما مهلت اخذ رانووری تمدید را دارید.

قوانین اقامت توریستی ترکیه

قوانین اقامت توریستی ترکیه در گذشته بدین صورت بود که متقاضیان برای بار اول می توانستند با استفاده از اجاره نامه در سال بعد نیز اقامت خود را تمدید کنند. اما طبق قوانین مصوب جدید دولت ترکیه، متقاضیانی که برای بار اول اقدام به دریافت اقامت توریستی ترکیه می کنند باید جهت تمدید اقامت ترکیه خود، علاوه بر داشتن اجازه نامه، اجازه تحصیل، مجوز کار در ترکیه، شرایط سرمایه گذاری در این کشور راهم داشته باشند.

در غیر این صورت فرد مجبور به ترک خاک ترکیه شده و پس از اینکه 1 سال را خارج از ترکیه گذراند، می تواند با اجاره نامه مجدد اقدام به اقامت کند. این نکته را هم در نظر داشته باشید که تمدید اقامت بسیار مهم است و فراهم ساختن مدارک اقامت توریستی ترکیه و مجوزهای آن فرآیندی زمان بر است که باید به صورت کامل و صحیح انجام شود. پیشنهاد ما به شما این است که اگر قصد تمدید اقامت خود در ترکیه را دارید بهتر است از 2 ماه قبل از موعد پایان اقامت، اقدامات مربوط به امور تمدید را فرابگیرید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)