کارت شهروندی چیست؟ تفاوت‌های کارت شهروندی با کیملیک کارت

مراحل تمدید اقامت توریستی ترکیه در سال 2023

اگر در مورد مهاجرت به ترکیه تحقیق کرده باشید؛ یا حداقل اطلاعاتی را در این مورد داشته باشید؛ می‌دانید که در هنگام عزیمت به این کشور می‌توانید به صورت های مختلف در این کشور اقامت کنید. برای هرکدام کارتی مخصوص دریافت می‌کنید. گرفتن این کارت‌ها بستگی به شرایط هر فرد دارد. اقامت دائم یکی از انواع این روش‌ها است که در صورت دریافت به شما کارت شهروندی اعطا می‌شود که مزیت‌ها و قابلیت‌های فراوانی برای هرکسی به ارمغان می‌آورد. در این مقاله قصد داریم؛ در مورد خود کارت شهروندی، مزیت‌هایش، مراحل دریافت آن و تفاوت‌هایش یا کیملیک کارت به صورت کامل و دقیق صحبت کنیم.

کارت شهروندی ترکیه

کارت شهروندی ترکیه چیست؟

هنگامی که شما به ترکیه سفر می‌کنید؛ در فرودگاه برایتان ویزای موقت صادر می‌شود که مدت 90 روز اعتبار دارد. اگر قصد داشته باشید تا بیش از این مقدار در ترکیه بمانید؛ نیاز است تا کارت اقامت موقت دریافت کنید که قابل تمدید است. اما اگر قصد اقامت دائم در این کشور و بهره‌مندی از تمام حقوق شهروندی افراد ترک‌زبان را داشته باشید؛ نیاز است تا کارت شهروندی ترکیه را دریافت کنید.

دقت کنید که با دریافت این کارت، هویت ایرانی شما صلب نمی‌شود و در واقع دو ملیت پیدا خواهید کرد. این موضوع به شما امکان می‌دهد تا بتوانید بدون مشکل از خدمات شهروندی دو کشور استفاده کنید و در این زمینه مشکلی نداشته باشد. در قسمت‌های بعد مزیت‌های این کارت را بیان می‌کنیم و به صورت کامل شرح می‌دهیم.

مراحل اخذ کارت شهروندی

در قسمت قبلی در مورد خود کارت شهروندی ترکیه تعریف کامل و دقیقی را ارائه دادیمِ. در ادامه قصد داریم در مورد مراحل دریافت آن با شما بیشتر صحبت کنیم تا بدانید که برای گرفتن آن باید چه کارهایی را به انجام برسانید.

برای اخذ کارت شهروندی ترکیه نیاز است تا اقامت دائم یا شهروندی آن را دریافت کنید؛ برای انجام این کار راه‌های بسیاری وجود دارد که خرید ملک یکی از آسان‌ترین موارد آن‌ها به شمار می‌آید؛ زیرا شما می‌توانید تنها با خرید نقدی یک خانه نو به قیمت 400 هزار دلار، آن را دریافت کنید؛ البته این اقامت پس از تأیید اداره ثبت اسناد و املاک و اداره مهاجرت صورت می‌گیرد. جهت خرید ملک و مشاوره در این زمینه نیز می‌توانید به آسیاملک مراجعه کنید.

شرایط اخذ کارت شهروندی

شما اگر یکی از شرایط زیر را داشته باشید، می‌توانید برای دریافت کارت شهروندی ترکیه اقدام کنید:

  • پدر یا مادرتان یا هردو شهروند این کشور باشند
  • در سن زیر 18 سالگی توسط یک خانوده ترک به فرزندخواندگی قبول شده باشید
  • با یک شهروند ترکیه ازدواج کرده باشید
  • خرید ملک در این کشور انجام دهید
  • کسب و کار یا شرکتی در این کشور با سابقه ۵ ساله تأسیس کنید
  • توسط کارفرما ترک استخدام شوید

تفاوت‌های کیملیک کارت و کارت شهروندی را به طور کامل بشناسید

یکی از سوال‌های معمولی که در میان افراد وجود دارد؛ این است که تفاوت کارت شهروندی با کیملیک کارت در چیست؟

ما در این قسمت برای رفع این ابهام و کمک بیشتر به شما در این جهت قصد داریم؛ به آن پاسخ دهیم و دو مورد مهم‌ترین موارد آن را بررسی کنیم.

قابلیت‌های آن‌ها

اولین تفاوت فاحش میان کارت شهروندی و کیملیک کارت در قابلیت‌های آن‌ها است؛ قابلیت‌های کارت شهروندی نسبت به کیملیک کارت بسیار بیشتر است؛ زیرا کارت شهروندی به افرادی داده می‌شود که اقامت دائم دارند؛ اما کیملیک کارت به افرادی بااقامت موقت تعلق می‌گیرد.

روش دریافت آن‌ها

روش دریافت کیملیک کارت نسبت به کارت شهروندی کمی کوتاه‌تر است و شما می‌توانید با انواع مختلف شرایط آن را دریافت کنید؛ اما برای دریافت کارت شهروندی نیاز است تا حتما یکسری شرایط خاص را داشته باشید.

مزایا داشتن کارت کیملیک

مزایای داشتن کارت کیملیک

در این قسمت بررسی مزیت‌های کیملیک کارت را برای شما انجام خواهیم داد تا با آن‌ها بیشتر آشنا شوید.

امکان افتتاح حساب بانکی

شما هنگامی که کیملیک کارت دریافت می‌کنید؛ می‌توانید در تمامی بانک‌های ترکیه برای خودتان حساب باز کنید و در این جهت هیچگونه محدودیتی نخواهید داشت.

بهره‌مندی از امکانات آموزشی – رفاهی شهرداری‌ها

شهرداری شهرهای مختلف ترکیه، امکانات آموزشی – رفاهی بسیاری برای افراد شهر خودشان فراهم می‌کنند که با داشتن کیملیک کارت فرزندان شما نیز می‌توانند از این امکانات به نحو احسن استفاده کنند و در این جهت هیچگونه مشکلی نداشته باشند.

معایب داشتن کارت کیملیک

پس از بررسی مزیت‌های کیملیک کارت، نوبت به بررسی معایبش می‌رسد که در ادامه آن را انجام خواهیم داد.

عدم امکان سفر بدون ویزا به کشورهای اروپایی و آمریکایی

بااستفاده از کیملیک کارت شما نمی‌توانید بدون ویزا به کشورهای اروپایی و آمریکایی سفر کنید و تنها این قابلیت در صورتی برای شما فراهم می‌شود که بتوانید کارت شهروندی آن‌جا را دریافت کنید.

عدم امکان کار در این کشور

برای کسانی که کیملیک کارت دارند در ترکیه مجوز کار صادر نمی‌شود و آن‌ها نمی‌توانند درآمدی از این ناحیه در ترکیه داشته باشند.

مزایا داشتن کارت شهروندی

در قسمت‌های قبل در مورد تعریف کارت شهروندی و تفاوتش با کیملیک کارت صحبت کردیم؛ اما در این قسمت قصد داریم؛ برخی از مهم‌ترین مزیت‌هایش را برای شما بیان کنیم تا نسبت به آن‌ها آگاهی پیدا کنید.

معایب کارت کیملیک

دریافت کارت اعتباری

کارت اعتباری دارای یک میزان مقدار اعتبار در درون خودش است که به شهروندان ترکیه امکان می‌دهد تا بتوانند در طول ماه‌ بااستفاده از آن خریدهای خودشان را به انجام برسانند و در اول ماه بعد، هزینه آن را پرداخت کنند؛ به این صورت می‌توانند وسایل را با قیمت‌های مناسب و در زمان تخفیف‌ها بخرند و در این جهت سود مناسبی کنند.

بهره‌مندی از تمامی امکانات تحصیلی

هنگامی که شما کارت شهروندی داشته باشید، امکان تحصیل در تمامی مقاطع ترکیه را خواهید داشت و از این جهت با محدودیت روبه‌رو نیستید.

امکان صدور کارت شهروندی برای تمامی اعضای خانواده فرد

اگر فردی از خانواده‌ای کارت شهروندی داشته باشد؛ می‌تواند به راحتی برای برادران یا خواهران یا پدر و مادر خودش نیز آن را دریافت کند تا این افراد نیز اجازه استفاده از این قابلیت‌ها را داشته باشند که بسیار مفید و قابل‌توجه به شمار می‌آید.

کارت شهروندی را به طور کامل بشناسید

کارت شهروندی ترکیه مزیت‌های ویژه‌ای دارد و به شما امکان می‌دهد تا بتوانید از امکانات یک شهروند ترک عادی نیز بهره‌مند باشید و محدودیتی در این جهت نداشته باشید؛ پس حتما توصیه می‌کنیم که نسبت به دریافت آن اقدام کنید؛ اگر می‌خواهید در این کشور زندگی کنید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)