کردهای ترکیه را چقدر می شناسید؟

کردهای ترکیه

در بخش های شرقی کشور ترکیه، کردستان یا همان شهرهای کردنشین آن قرار گرفته است که اغلب ساکنین این بخش کرد ها می باشند. بخش کردهای ترکیه حدود 230 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که 14 میلیون نفر را در دل خود جای داده است. این بدان معناست که بیش از 29 درصد از جمعیت کل ترکیه در این منطقه قرار گرفته اند. ما در این مقاله سعی داریم شما را با منطقه کردنشین ترکیه، بیشتر آشنا کنیم.

  • کردستان در قلب ترکیه
  • فرهنگ غنی مردم کرد زبان
  • سیاست کرد زبان ها
  • اوضاع کردها ترکیه
  • اقتصاد کرد زبان ها چگونه است؟

کردستان در قلب ترکیه

دو سوم کردهای ترکیه در شرق و جنوب شرقی این کشور قرار گرفته اند که به این مناطق اغلب کردستان ترکیه می گویند. اما با استناد به گزارش سایت ترک استات، جمعیت کردهای ترکیه بیش از 14 میلیون نفر می باشد و بیش از 30 درصد از جمعیت ترکیه از آن خود کرده اند. با استناد به گزارش سازمان سیا در سالیان اخیر و پس از بررسی همه جانبه کشور ترکیه در زمینه بافت قومیتی، به این نتیجه رسید که در این کشور 75 الی 80 درصد کشور ترکیه را ترک ها تشکیل داده اند و 18 درصد آن را کردها. سپس سایر قومیت ها هستند که از 7 الی 12 درصد کشور ترکیه را تشکیل شامل می شوند.

در سالیان اخیر مناطقی که کردها در آن زندگی می کردند دچار درگیری و آشوب شده است و این درگیری و همچنین آشوب ها تنها به دلیل نارضایتی مردم کرد زبان بوده است. در این منطقه گروهک ها یا بهتر است بگوییم احزابی هستند که عامل اختشاشات و منشا درگیری ها می باشند. یکی از این گروهک ها به نام پ ک ک هستند که خواهان خودمختاری اند و می خواهند خود مختار و زمام دار منطقه کردنشین باشند.

اکثر کردهای ترکیه به استانبول مهاجرت کردند که این موضوع باعث شده که این شهر به بزرگترین شهر کردنشین در ترکیه تبدیل گردد. 

اگر علاقه مند به زندگی در قسمت ، کرد نشین ترکیه هستید، می توانید راهنمای مهاجرت به ترکیه را بخوانید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای مهاجرت بگیرید.

کردستان در قلب ترکیه

با مهاجرت های اخیر که قالبا اجباری بوده است، سیلی از جمعیت کردهای ترکیه از جنوب شرقی این کشور به دیگر شهر ها مهاجرت کرده اند، شهرهایی همچون آنکارا، ازمیر و همچنین استانبول. جالب است بدانید که حدود 3 الی 4 میلیون کرد زبان در شهر استانبول حضور دارند که این یک اتفاق قابل تامل در قلب ترکیه است.

فرهنگ غنی مردمان کرد زبان

بسیاری از کرد زبان ها به گویش های شمالی زبان کرد، سخن می گویند. اما با این وجود زازاها به زبان زازاکی سخن می گویند، اما از نظر تاریخی و فرهنگی شباهت غیر انکاری به کرمانجی ها دارند.

در حالت عادی و کلی کردهای کشور ترکیه، اشتراکات جدا ناپذیری را باهم دارند. این موضوع مربوط به جهان امروز نمی باشد، بلکه مربوط به زمانی است که هنوز مرز بندی معاصر انجام نگرفته بود و این منطقه با اکثریت کردها پیوند داشته اند.

یکی از ویژگی های کرد زبان ها مذهب آنهاست. کرد زبان ها اکثریت سنی مذهب هستند.

سیاست کرد زبان ها

سیاست در هر قشر و یا کشور بسیار لازم و ضروری می باشد، به همین منظور قصد داریم در این قسمت از مقاله به سیاست جمعیت کردهای ترکیه بپردازیم.

در انتخاب مجلس ملی ترکیه حزب عدالت و توسعه، توانستند آرای نزدیک به نیمی از کل آرا را، به خود اختصاص دهد و همچنین جبهه رنج، دموکراسی و آزادی نیز که احزاب کردی همچون KADEP، HAK، PAR و BDP از آن حمایت کرده بودند. در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه حزب دموکراتیک خلق، صلاح الدین دمیرتاش را به عنوان نامزد انتخاب ریاست جمهوری معرفی کرد که به رقابت با دو نامزد دیگر از جمله رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه و نامزد حزب عدالت و توسعه، پرداخت.

سیاست کرد زبان ها

اوضاع کردها در ترکیه

با استناد به بنیاد حقوق بشر دیاربکر در سالیان پیش، بیش از 5000 نفر کرد زبان در ترکیه توسط ژآندرمری و همچنین و واحد اطلاعات کشته شدند و به طوری که هنوز که هنوز است اجساد این قربانیان پیدا نشده است و با استناد به گفته کمیته حمایت از روزنامه نگاران، 70 درصد از روزنامه نگارانی که در سال 2012 در ترکیه زندانی شده اند، کرد زبان هستند و این موجب شده که ترکیه به بزرگترین زندان های روزنامه نگاری تبدیل شود.

اقتصاد کرد زبان ها چگونه است؟

در آخر این مقاله قصد داریم به کرد زبان ها بپدازیم که متاسفانه مناطق کرد زبان ها همیشه جز فقیر ترین مناطق بوده است و نرخ بیکاری در این مناطق بیشتر از سایر از نقاط ترکیه است و این موضوع به یکی از مشکلات اصلی کرد زبان ها تبدیل شده است.

به همین دلیل بعضی از افراد کرد ترکیه، برای زندگی بهتر ارزاترین شهر ترکیه را برای مهاجرت انتخاب می کنند.

سخن آخر

ما در این مقاله به بررسی همه جانبه کرد زبان ها در کشور ترکیه پرداختیم و به مواردی همچون مناطق کرد نشین، فرهنگ کرد ها و حتی به سیاست و اقتصاد کردهای ترکیه پرداختیم و امیدواریم نکات ذکر شده برای شما مفید بوده باشد.

جهت مشاوره خرید ملک در ترکیه با ما در تماس باشید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)