کیملیک کارت چیست؟

61792e390d8e3N

کیملیک کارت چیست و چه کاربردی دارد؟ این سؤالی است مشترک میان اکثر افرادی که اقدام به مهاجرت کرده اند. حال چرا این سوال پیش می آید و مطرح می شود؟ به این دلیل که در روند انجام کارهایشان قطعاً چندین و چند بار این کلمه را شنیده اند اما برایشان سؤال است که معنی آن چیست.

کشور ترکیه قانونی دارد که اجازه می دهد هر فرد خارجی بدون نیاز به داشتن ویزا و انجام امور اداری، به مدت 3 ماه (90 روز) در این کشور اقامت داشته باشد و پس از اتمام آن باید نسبت به تمدید اقامت خود اقداماتی را انجام دهد. یکی از این اقدامات، دریافت کیملیک کارت است.

کیملیک کارت که با نام کارت اقامت ترکیه هم شناخته می شود، شباهت زیادی به کارت های مختلفی اعم از کارت ملی دارد، زیرا مدرکی برای تشخیص هویت افراد است. کیملیک از دوران امپراتوری عثمانی صادر گردیده و تا به امروز ادامه داشته، اما طراحی آن روز به روز بهتر و متفاوت تر می شود. کارت کیملیک امروزه از سوی دولت ترکیه صادر می شود و افرادی که قصد مسافرت یا اقامت در این کشور را دارند می توانند آن را دریافت کنند. این کارت تمامی اطلاعات فرد، حتی آدرس محل سکونتش را داراست و تمام این اطلاعات در سیستم وابسته و مربوط این کارت ها ثبت می شوند. دولت ترکیه گفته است که داشتن این کارت به معنی داشتن حق شهروندی ترکیه نمی باشد، بلکه صرفاً جهت اقامت کوتاه مدت یا بلندمدت است. نکته جالبی که وجود دارد این است که وقتی کیملیک کارت را دریافت کنید درکنار داشتن هویت ترکی، یک کد ملی ترکی نیز دریافت می‌کنید.

انواع کیملیک

کیملیک کارت ها یا همان کارت های اقامت در دو نوع دائم و موقت برای افراد متقاضی صادر می شوند. در ادامه هر دو مدل را برای شما عزیزان توضیح می دهیم.

کیملیک موقت

کارت کیملیک موقت به دو رنگ صورتی به منظور اقامت توریستی ترکیه و رنگ آبی به منظور اقامت کاری افراد متقاضی صادر می شود. این کارت ها برای افراد متقاضی اقامت ترکیه با شرایط و روش هایی نظیر تحصیل، آموزش زبان ترکی، اشتغال، خرید یا اجازه ملک و… صادر شده و در اختیارشان قرار می گیرند.

کیملیک دائم

پس از پایان دوره اقامت موقت و موفق شدن نسبت به اخذ پاسپورت و اقامت ترکیه شما می توانید تقاضا کیملیک دائم کنید تا برایتان صادر شود. در این شرایط کارت اقامت موقت شما به کارت کیملیک دائم تغییر خواهد کرد.

نحوه دریافت کیملیک

حال نوبت به این رسیده است که شما مراحل و شرایط دریافت کیملیک کارت را بدانید. اخذ این کارت بسیار ضروری است به همین دلیل حتماً باید شرایط زیر را داشته باشید.

  • حضور در خاک ترکیه
  • خرید ملک در ترکیه یا اجاره آن
  • دریافت بیمه نامه از شرکت های بیمه معتبر ترکیه
  • ثبت نام در سایت اداره مهاجرت ترکیه به منظور دریافت نوبت مصاحبه یا راندوو ترکیه

در صورت پیمودن این 4 مسیر، شما شرایط اخذ کارت کیملیک ترکیه را دارید.

مزایای کارت کیملیک چیست؟

اولین و مهم ترین محدودیتی که نداشتن کارت کیملیک ایجاد می کند، انجام نشدن امور اداری است. همچنین از سوی دیگر این کارت مزایایی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

اتصال به بانک و امکان افتتاح حساب بانکی، پرداخت قبوض و آگاهی از میزان بدهی ها، خرید خودرو، کاریابی، اجاره یا خرید ملک در ترکیه، ثبت شرکت، شرکت در دوره های آموزشی، استفاده از مراکز پزشک خانواده به صورت رایگان و… از ویژگی ها و مزایای کیملیک است.

مفقود شدن کیملیک کارت

امکان دارد شما در شرایطی کارت کیملیک خود را گم کنید یا از شما دزدیده شود. در این مواقع اولین کاری که باید انجام دهید این است که به نزدیک ترین مرکز پلیس به محل مفقود شدن کارت مراجعه کرده و گزارشی بنویسید. پس از آن با دریافت نامه ای صادر شده از اداره پلیس، عکس پرسنلی، کپی کارت مفقود شده، برگه نفوس و هزینه اعلام شده، به اداره مهاجرت کشور ترکیه رفته و اقدام به دریافت مجدد کیملیک کارت خود می کنید. پس از آن در زمان معین شده، کارت شما درب منزلتان پست می شود.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)