کیملیک کارت چیست؟بعد از گم شدن کارت کیملیک باید چه کاری انجام دهیم ؟

کیملیک کارت چیست؟

اگر قصد مهاجرت به ترکیه و یا خرید ملک در ترکیه را دارید، باید با کارت کیملیک آشنایی داشته باشید. ممکن است از کسانی که قصد دریافت اقامت ترکیه را دارند، بارها و بارها نام کارت کیملیک را شنیده باشید. در این مطلب می‌خواهیم به طور مختصر کارت کیملیک را معروفی کنیم و به شما راهکارهایی در صورت گم شدن کارت کیملیک ارائه دهیم تا بدانید که به عنوان صاحب کارت، چه اقداماتی باید انجام دهید.

بعد از آشنایی با کارت کیملیک، با انواع آن، نحوه دریافت آن، مدارک لازم جهت دریافت آن، مدت زمان لازم برای صدور آن و همچنین اقدامات لازم بعد از گم شدن کارت کیملیک آشنا خواهید شد. در ادامه نیز خواهید فهمید که آیا باید هزینه‌ای برای دریافت مجدد کارت به عنوان جریمه پرداخت کنید یا خیر. با ادامه این مطلب از آسیاملک همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را در خصوص کارت کیملیک و راهکارهای لازم در صورت گم شدن کارت کیملیک را دریافت کنید.

تاریخچه کارت کیملیک

کیملیک کارت، مشابه کارت ملی در ایران است و از سوی دولت کشور ترکیه صادر می‌شود. شروع صدور کیملیک کارت به دوران امپراتوری عثمانی برمی‌گردد و تا به امروز ادامه داشته است؛ اما طراحی آن با گذر زمان تغییرزیادی کرده است. دولت کشور ترکیه، داشتن این کارت را مساوی داشتن حق شهروندی ترکیه نمی‌داند؛ بنابراین اگر قصد اخذ شهروندی ترکیه را دارید، لازم است این نکته را بدانید. با در دست داشتن کارت کیملیک تنها می‌توانید اقامت کوتاه ‌مدت و یا بلند مدت در کشور ترکیه داشته باشید و در کنار آن، کد ملی ترکی دریافت کنید.

کیملیک کارت چیست؟

کارت کیملیک چیست؟

اگر قصد دریافت پاسپورت ترکیه و یا اخذ شهروندی ترکیه را دارید، قطعا در طول پروسه تحقیق خود، با عبارت کارت کیملیک مواجه شده‌اید و یا آن را از افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه دارند حداقل یکبار شنیده‌اید. چنانچه قصد سفر به کشور ترکیه را دارید، بدانید که باید  ویزای کشور ترکیه را دریافت کنید.

این ویزا 180 روز اعتبار دارد و در این مدت می‌توانید با در دست داشتن ویزا، به صورت نامحدود به کشور ترکیه سفر کنید. از 180 روز اعتبار ویزای ترکیه، تنها 90 روز آن را می‌توانید در ترکیه بمانید. چناچه قصد اقامت بیشتر از 90 روز را در کشور ترکیه داشته باشید، می‌توانید یکی از راهکارهای زیر را انتخاب کنید:

  • دریافت اقامت موقت ترکیه
  • دریافت کارت کیملیک
  • دریافت اقامت دائم ترکیه

کیملیک به زبان ترکی به معنای هویت است. به کارت اقامت کشور ترکیه، کارت کیملیک می‌گویند که جهت شناسایی اتباع خارجی مقیم ترکیه در مدت زمان حضورشان در این کشور استفاده می‌شود. کیملیک کارت دارای 11 رقم است که با عدد 99 شروع می‌شود و شماره T.C فرد صاحب کارت است (T.C مخفف عبارت جمهوری ترکیه است).

کارت کیملیک شامل تمامی اطلاعات شخصی شما اعم از نام و نام خانوادگی، ملیت، محل تولد، محل سکونت، کد ملی و غیره است. برای دریافت کارت کیملیک باید به اداره مهاجرت کشور ترکیه مراجعه کنید. اگر قصد اقامت بیش از 90 روز را در کشور ترکیه داشته باشید، دریافت کارت کیملیک بر شما واجب است؛ در غیر این صورت باید جریمه پرداخت کنید و یا ممکن است به مدت 5 سال از کشور ترکیه اخراج شوید. توجه کنید که مدت اعتبار کارت کیملیک 10 ماه است و در صورت منقضی شدن، امکان تمدید آن وجود دارد.

انواع کیملیک

انواع کارت کیملیک

کارت کیملیک یا مجوز اقامت ترکیه، در دو نوع دائم و موقت صادر می‌شود که در ادامه قصد داریم هر کدام را به طور جامع به شما معرفی کنیم.

جهت خرید ملک در ترکیه با ما درتماس باشید

کارت کیملیک دائم

با به پایان رسیدن دوره اقامت موقت خود، می‌توانید برای دریافت پاسپورت و اقامت ترکیه اقدام کنید و آن‌ها را دریافت کنید؛ سپس برای دریافت کارت کیملیک دائم اقدام کنید تا این کارت برای شما صادر شود. در این صورت، کارت اقامت موقت خود را می‌توانید به کارت کیملیک دائم تغییر دهید.

کارت کیملیک موقت

کارت کیملیک موقت در دو رنگ آبی و صورتی صادر می‌شود. کارت کیملیک موقت آبی رنگ، به منظور اقامت کاری افراد در کشور ترکیه و کارت کیملیک موقت صورتی رنگ به منظور اقامت توریستی افراد در کشور ترکیه صادر می‌شود. کارت‌ کیملیک موقت جهت اقامت افراد در ترکیه به دلایل زیر صادر می‌شود:

مزایای کارت کیملیک چیست؟

مزایای داشتن کارت کیملیک چیست؟

نداشتن کارت کیملیک برای شما محدودیت‌های بسیاری ایجاد می‌کند. یکی از اولین و مهم‌ترین مشکلاتی که در صورت نداشتن کارت کیملیک برای شما به ‌وجود می‌آید آن است که نمی‌توانید امور اداری خود را انجام دهید. با در دست داشتن کیملیک کارت، به‌راحتی می‌توانید کارهای اداری خود را پیش ببرید. مزایای داشتن کارت کیملیک به طور خلاصه شامل موارد زیر می‌شود:

  • کاریابی
  • ثبت شرکت
  • خرید خودرو
  • پرداخت قبوض
  • آگاهی از میزان بدهی‌ها
  • اجاره یا خرید ملک در ترکیه
  • شرکت در دوره‌های آموزشی
  • اتصال به بانک و امکان افتتاح حساب بانکی
  • استفاده از مراکز پزشک خانواده به‌صورت رایگان و غیره

نحوه دریافت کارت کیملیک

همان‌طور که در قسمت قبل گفته شد، در دست داشت کارت کیملیک مزایای بسیاری برای مالک آن دارد؛ بنابراین داشتن این کارت برای افرادی که قصد اقامت کوتاه‌مدت و یا بلندمدت در کشور ترکیه دارند حائز اهمیت خواهد بود. برای دریافت کارت کیملیک باید شرایط زیر را داشته باشید و مراحل گفته شده در ادامه این مطلب را طی کنید:

  • باید در خاک ترکیه حضور داشته باشید
  • اقدام به خرید یا اجاره ملک در ترکیه کنید
  • اقدام به دریافت بیمه‌نامه از شرکت‌های بیمه معتبر کشور ترکیه کنید
  • در سایت اداره مهاجرت ترکیه ثبت‌نام کنید تا نوبت مصاحبه یا راندوو ترکیه را بگیرید

مدارک مورد نیاز جهت دریافت کارت کیملیک

برای درخواست مجوز اقامت ترکیه یا برای درخواست کارت کیملیک، یکی از اولین قدم‌ها این است که نهایتا یک ماه بعد از ورودتان به خاک ترکیه،اقدام به دریافت اجازه اقامت کنید. باید نوع اجازه اقامت خود را تعیین کنید و به‌صورت آنلاین و به کمک وب‌سایت وزرات کشور ترکیه، درخواست خود را ثبت کنید. در مرحله بعد باید به دفتر اداره کل مدیریت مهاجرت مراجعه کنید و وقت بگیرید و به نزدیک‌ترین دفتر DGMM در ترکیه مراجعه کنید تا لیست مدارک مورد نیاز، زمان‌ها و تاریخ‌های موجود برای قرار ملاقات و همچنین اطلاعات لازم در خصوص هزینه درخواست را دریافت کنید.

مدارکی که برای دریافت کارت کلیملیک و اجازه اقامت ترکیه باید به دفتر اداره کل مهاجرت ترکیه ارائه دهید، شامل موارد زیر می‌شود:

  • 4 قطعه عکس 6 در 4
  • پاسپورت معتبر به همراه یک کپی از آن
  • دریافت و ارائه کد مالیاتی
  • تکمیل فرم راندوو (فرم درخواست مجوز اقامت در کشور ترکیه)
  • ارائه بیمه نامه
  • ارائه آخرین کپی مهر ورود به خاک کشور ترکیه
  • ارائه رسید پرداخت حق خاک کشور ترکیه
  • ارائه رسید پرداخت هزینه کارت کیملیک
  • ارائه اصل اجازه‌نامه و یک کپی از اجاره‌نامه که دارای مهر دفتر اسناد رسمی باشد

مدت زمان صدور کارت کیملیک

کارت کیملیک بین 60 تا 90 رو صادر می‌شود و این مدت صرف موارد زیر می‌شود:

  • تعیین وقت تحویل مدارک
  • ارسال فرم راندوو
  • بررسی مدارک
  • صدور کارت کیملیک

اقدامات لازم بعد از گم شدن کارت کیملیک

اگر مدتی بعد از دریافت کارت کیملیک، آن را گم کردید، نگران نباشید؛ زیرا راهکارهایی برای دریافت مجدد کارت کیملیک وجود دارد. یکی از اولین اقدامات بعد از گم شدن کارت کیملیک، مراجعه به نزدیک‌ترین اداره پلیس است. با مراجعه به اداره پلیس، فورا مفقود شدن کارت کیملیک خود را گزارش دهید.

طبق ماده 11 از قانون شماره 5683 ترکیه، در صورت گم شدن کارت کیملیک، باید به شعبه اتباع خارجی اداره کلانتری مراجعه کنید تا برای شما گزارش اموال گمشده توسط ماموران کلانتری تنظیم شود. مراحل لازم برای پیگیری کارت کیملیک گم شده، شامل موارد زیر می‌شود:

مراجعه به اداره پلیس

باید برای دریافت گزاش اموال گمشده، به اداره پلیس مراجعه کنید و با در دست داشتن کپی کارت کیملیک مفقود شده و پاسپورت خود، گزارش گم شدن کارت کیملیک را دریافت کنید.

پرداخت هزینه در اداره مالیات استانبول

بعد از دریافت گزارش گم شدن کارت کیملیک خود از افسر پلیس، باید هزینه دریافت کارت جدید را در اداره مالیات استانبول پرداخت کنید. همچنین هزینه درخواست و هزینه پیگیری کارت کیملیک را نیز باید در اداره مالیات استانبول در نزدیکی مدیریت مهاجرت پرداخت کنید. هزینه‌های لازم را می‌توانید از کارکنان اداره کل مدیریت مهاجرت بپرسید. دقت کنید که تمامی هزینه‌ها باید به لیر پرداخت شود. چنانچه دارای مجوز اقامت دانشجویی هستید، تنها باید 110 لیر پرداخت کنید.

مراجعه به مدیریت مهاجرت استانبول

با مراجعه به مدیریت مهاجرت استانبول برای درخواست کارت کیملیک جدید خود اقدام کنید. مدیریت مهاجرت استانبول در منطقه فاتیح قرار دارد و باید مدارک خود را در آنجا برای درخواست کارت کیملیک جدید خود ارائه دهید. مدارک مورد نیاز جهت درخواست کیملیک جدید شامل موارد زیر است:

  • عکس بیومتریک 4.5*3.5
  • گزارش پلیس
  • رسید پرداخت هزینه‌ها
  • گواهی ثبت آدرس (همچنین سند ملک نیز پذیرفته می‌شود)
  • اصل پاسپورت
  • فتوکپی پاسپورت (صفحه اول، صفحه ورود و خروج و صفحه ویزا)

تحویل مجوز اقامت جدید

اگر درخواست صدور مجدد اجازه اقامت و کارت کیملیک شما پذیرفته شود، کارت جدیدی برای شما چاپ می‌شود و اداره مهاجرت ترکیه آن را برای شما از طریق پست سفارشی ارسال خواهد کرد.

کلام آخر

در این مطلب به طور مختصر با کارت کیملیک و علت دریافت آن، نحوه دریافت آن، مدارک لازم جهت دریافت کارت کیملیک و مراحل لازم جهت اعلام مفقود شدن کیملیک کارت آشنا شدید. همان‌طور که در این مطلب خواندید، ایرانیان می‌توانند با در دست داشتن ویزای توریستی، 90 روز در ترکیه اقامت داشته باشند؛ اما جهت تمدید اقامت در خاک ترکیه و با به پایان رسیدن اعتبار ویزای آن‌ها، باید به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنند و درخواست صدور کارت کیملیک بدهند.

چنانچه کارت کیملیک شما گم شود، باید به اداره پلیس همان شهری که کارت کیملیک خود را در آن گم کرده‌اید مراجعه کنید و گزارش مفقودی کارت خود را دهید. در مرحله بعد مدارکی که به اداره مهاجرت جهت اعلام مفقودی کارت داده‌اید بررسی می‌شود و باید مبلغی به حساب اداره مهاجرت ترکیه پرداخت کنید. بعد از تحویل مدارک خود و همچنین فیش پرداختی به اداره مهاجرت ترکیه، بین 60 تا 90 روز کارت کیملیک جدید شما صادر خواهد شد. کارشناسان آسیاملک در طول پروسه اخذ کیملیک کارت و درخواست صدور مجدد کارت کیملیک پاسخگوی شما خواهند بود.

جهت خرید ملک در ترکیه با ما درتماس باشید

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)