سوالات متداول

1- آیا خرید ملک در ترکیه سودآوری دارد؟

این سوال را با ذکر مثال برایتان شرح می دهم. سال قبل یک ملک در ترکیه به قیمت 1 میلیون لیر خریداری کردم. لیر سال قبل به پول ایران حدود 1900 تومان بود. در نتیجه قیمت آن ملک 1.900.000.000 تومان بوده است. اکنون قیمت این ملک در حدود 1.300.000 لیر شده است که با لیر 3600 تومانی حدود 4.680.000.000 تومان یعنی حدود 2.800.000.000 تومان سود، البته اجاره ماهیانه 3.000 لیر را هم باید به این سود، اضافه کنید.

2- آیا برای خرید خانه در ترکیه حداقل چقدر باید هزینه کنیم؟

دولت ترکیه برای خرید خانه و اخذ اقامت، حداقل مبلغ تعیین نکرده است. این یعنی شما هر ملک با هر قیمتی را می توانید خریداری کنید. اما برای دریافت پاسپورت ترکیه باید 250.000 دلار سرمایه گذاری ملکی کنید.

3- برای فروش خانه باید مالیاتی پرداخت کنیم؟

اگر بعد از 5 سال خانه خود را بفروشید، نه. هیچ عددی بابت مالیات پرداخت نخواهید کرد. اما اگر قبل از سال پنجم خانه خود را بفروشید، از بین سودی که بین قیمت خرید و قیمت فروش حاصل کرده اید، می بایست 15 درصد به عنوان مالیات پرداخت کنید. البته بعضی افراد برای فرار از مالیات، قیمت فروش را برابر قیمت خرید نشان می دهند که به هیچ عنوان راهکار درستی نیست و منجر به جریمه های بیشتر برای شما خواهد شد.

4- آیا برای خرید ملک نیاز به اخذ اقامت داریم؟

نه. با پاسپورت هم می توانید اقدام به خرید ملک نمایید و بعد از خرید و ثبت سند، فرآیند اخذ اقامت را شروع کنید.

5- آیا تصاحب کردن ملک توسط بومیان ترکیه، بعد خرید ملک صحت دارد؟

خرید ملک و اخذ سند رسمی یعنی هیچ شخصی نمی تواند ملک شما را صاحب شود. مگر اینکه ملک خریداری شده، به دولت یا بانک بدهکار باشد و فروشنده این موضوع را از شما پنهان کند. در این صورت بانک یا دولت ملک خریداری شده را از شما خواهد گرفت. البته که این خود یک روش کلاه برداری مرسوم در سراسر دنیاست. شرکت آسیاملک قبل از خرید ملک، تمامی این موارد را بررسی کرده و از ادارات مربوطه، استعلام می گیرد و در صورت وجود چنین مواردی، به شما اطلاع می دهد.

6- آیا اعضای خانواده من هم می توانند همراه با من، اقامت ترکیه را دریافت کنند؟

بله، همسر و تمام فرزندان زیر 18 سال و فرزندانی که نیاز به نگهداری دارند، می توانند شهروندی و اقامت ترکیه را به همراه شما دریافت کنند.

7- با کدام نوع اقامت، می توان شهروندی و پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟

رایج ترین و سریع ترین راه، خرید ملک به ارزش حداقل 250.000 دلار است که بعد از 3 ماه پاسپورت دریافت می کنید.

8- آیا گواهینامه رانندگی ایران یا گواهینامه بین المللی در ترکیه معتبر است؟

بله. این گواهینامه فقط 6 ماه اعتبار دارد و سپس باید آن را ترجمه کنید. برای این کار بایستی گواهینامه خود را در کنسول گری ایران در استانبول، ترجمه و در اختیار آن ها قرار دهید و با همراه داشتن برخی مدارک به راحتی، می توانید گواهینامه با اعتبار 10 ساله ترک را دریافت کنید

9- آیا با خرید ملک و سرمایه گذاری کمتر از 250.000 دلار امکان اخذ پاسپورت ترکیه وجود دارد؟

بله. باید 4 سال و 6 ماه از مدت زمان 5 سال را بعد از خرید خانه زیر 250.000 دلار، در ترکیه سکونت داشته باشید. در این صورت دولت ترکیه این مورد را بررسی کرده و در صورتی که این مدت زمان، در ترکیه سکونت داشتید، پاسپورت را برای شما و خانواده شما، صادر می کند.

10- قیمت املاک در استانبول، از چه قیمتی شروع می شود؟

قیمت واحدهای آپارتمان از 400 هزار لیر شروع می شود