شرایط و راهنمای مهاجرت به ترکیه

راهنمای مهاجرت به ترکیه نقش اساسی در مهاجرت مهاجر دارد، ما به عنوان راهنما در این صفحه قصد داریم شما را از آخرین اطلاعات و اخبار این حوزه، باخبر کنیم. زمانی که به مهاجرت به ترکیه، می اندیشید، ممکن است با چالش های زیادی روبرو شوید. چالش هایی که هر کدام می تواند شما را دچار مشکل کند یا اینکه شما را به سمت و سوی زندگی بهتر، در این کشور، سوق دهد.

ما در این مقاله به عنوان راهنمای مهاجرت به ترکیه، می خواهیم صفر تا صد این موضوع را برای شما بررسی کنیم.

شرایط و راهنمای مهاجرت به ترکیه

سرفصل های زیر برای شما، بررسی خواهد شد:

 • شرایط مهاجرت به ترکیه: آنچه برای ورود به ترکیه نیاز دارید
 • بررسی روش های آسان مهاجرت به ترکیه 
 • بررسی فرآیند مهاجرت به ترکیه
 • بررسی انواع ویزای ترکیه
 • اعتبار گذرنامه
 • هزینه های مهاجرت به ترکیه 
 • هزینه های زندگی در ترکیه

این موارد تماما در این مقاله بررسی خواهد شد. ما سعی می کنیم بهترین و کاربردی ترین تجربیات خود را در قالب صفر تا صد مهاجرت به ترکیه در اختیار شما عزیزان، قرار دهیم.

اجاره آپارتمان در ترکیه

شرایط مهاجرت به ترکیه؛ آنچه برای ورود به ترکیه نیاز دارید

قبل از هر چیز در راهنمای مهاجرت به ترکیه، باید بدانید شرایط مهاجرت به ترکیه چیست. بسته به اینکه چرا به ترکیه می آیید و چه مدت اقامت دارید، ممکن است به ویزا و سایر مجوزها نیاز داشته باشید.

مهم نیست که اهل کجا هستید و یا به چه دلیل به ترکیه می آیید، شما به یک گذرنامه معتبر از کشور مبدا خود نیاز خواهید داشت. همچنین برای گذرنامه شما باید حداقل 90 روز اعتبار باقی مانده باشد. حتی اگر گذرنامه شما 6 ماه تا تاریخ انقضا مانده باشد، قبل از سفر باید آن را تمدید کنید.

نیاز یا عدم نیاز به ویزای ترکیه به کشور مبدا، مدت و دلایل سفر بستگی دارد. بسیاری از کشورها توافق نامه معافیت ویزا را امضا کرده اند که به شهروندان آنها اجازه می دهد تا 3 ماه بدون ویزا از ترکیه بازدید کنند (ایران جز کشورهایی است که دارای معافیت اخذ ویزا برای ترکیه است). برخی از ملیت هایی که از ویزا معاف نیستند، ممکن است در زمان ورود به ترکیه ویزا بگیرند (اگرچه هزینه نقدی از آنها گرفته می شود). برای دیدن لیست این کشورها و مدت اقامت مجاز آنها، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهند.

7 روش آسان مهاجرت به ترکیه

حال رسیده ایم به بخش شیرین ماجرا بررسی راه های مهاجرت به ترکیه، همانطور که کمی بالاتر اشاره کردیم، راه های زیادی برای رفتن به ترکیه وجود دارد. به طور مثال خرید ملک در ترکیه یکی از این روش ها می باشد که این مورد بیشترین استقبال را داشته است. در ادامه در این باره بیشتر توضیح خواهیم داد.

1- مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

خرید ملک در ترکیه یکی از روش های مهاجرت به این کشور می باشد. برای آن که بتوانید از طریق خرید ملک، به ترکیه مهاجرت کنید، می بایست ملکی معادل 400 هزار دلار آمریکا خریداری کنید. بعد از این که موفق به خرید ملک در ترکیه شدید، می توان به راحتی پاسپورت ترکیه را اخذ نمود.

جهت سهولت در پروسه خرید ملک در کشور ترکیه می توانید وام دریافت کنید. چنانچه ملکی را خریداری کنید که از ارزش کمی برخوردار باشد، به شما اقامت سه ساله می دهند که قابل تمدید است.

برای خرید ملک در ترکیه راه های زیادی وجود دارد. شرکت آسیاملک از بهترین وب سایت هایی می باشد که فعالیت خود را در زمینه فروش ملک در ترکیه با قدرت فراوان آغاز کرده است.

2- مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

 قوانین ازدواج در ترکیه تا حدودی مانند ایران می باشد. اقامت در ترکیه از طریق ازدواج 3 الی 5 سال می باشد که با تداوم داشتن ازدواج، این اقامت دائمی می گردد. قابل ذکر است برای این که بتوان اقامت ترکیه را اخذ نمود، باید زوجین ثابت کنند که ازدواج آن ها حقیقی است و تنها برای مهاجرت، این امر صورت نگرفته است. چنانچه دولت ترکیه متوجه شود که ازدواج سوری بوده و فقط برای دریافت اقامت ترکیه انجام شده است، زوجین را مجرم دانسته و برای آن ها جریمه های سنگین و یا حتی زندان اعمال می شود.

3- مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

پناهنده به چه فردی می گویند؟ در واقع پناهنده کسی که است به دلایل سیاسی، مذهبی و یا حتی عقیدتی، در کشوری زندگی می کند که از امنیت برخوردار نیست. به همین علت از یکی از کشورهایی که عضو کنوانسیون ژئو می باشد، در خواست حمایت می کند. ترکیه جزو گروه کشورهای کنوانسیون 1951 ژئو می باشد.

اگر می خواهید از روش پناهندگی به ترکیه مهاجرت کنید، باید بدانید که ترکیه تا یک زمان مشخصی می تواند از شما حمایت کند و بعد از آن شما را به کشوری دیگر حمایت خواهد کرد. استفاده از این روش کمتر توصیه می شود چرا که خطر های زیادی رای افراد به همراه دارد و حتی ممکن است پناهندگان جان خود را از دست بدهند.

4- مهاجرت به ترکیه برای افراد هنر دوست و موفق

راه مهاجرت به کشور ترکیه از این طریق کمی متفاوت تر از دیگر روش ها می باشد. ترکیه در گروه کشورهایی است که از هنرمندان، ورزشکاران، دانش آموزان و دانشجویان حمایت ویژه ای می کند. افرادی که از رزومه های بسیار قوی در زمینه هنر برخوردار هستند، به راحتی می توانند در ترکیه اقامت کنند.

5- مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

تحصیل در مدارس ترکیه به زبان استانبولی می باشد. سن تحصیل در مدارس ترکیه از 7 سالگی آغاز می شود و در 18 سالگی خاتمه می یابد. لازم به ذکر است که تحصیل در دانشگاه های ترکیه هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ترکی امکان پذیر می باشد. افرادی که می خواهند در کشور ترکیه ادامه تحصیل دهند، باید به زبان انگلیسی تسلط یابند اما برای تحصیل در دانشگاه های خصوصی، تنها زبان انگلیسی کافی است.

6- مهاجرت به ترکیه از طریق کار

یکی از راه‌های پرطرفدار مهاجرت به کشور ترکیه، مهاجرت کاری است. جهت مهاجرت کاری به کشور ترکیه، اکثر افراد باید زبان این کشور یعنی ترکی استانبولی را یاد بگیرند؛ بنابراین چالش این مسیر مهاجرتی به کشور ترکیه، بحث یادگیری زبان خواهد بود.

توجه داشته باشید که اخذ ویزای کاری جهت کسب اجازه کار در کشور ترکیه الزامی است و بدون در دست داشتن ویزای کاری اجازه کار به شما داده نخواهد شد. البته منظور از کار، کاری است که همراه با بیمه (SGK) و پرداخت مالیات باشد.

از جمله کارهای دیگری که در کشور ترکیه می‌توان انجام داد، کارهای سیاه است که به هیچ عنوان به شما انجام این کارها را پیشنهاد نمی‌کنیم؛ زیرا با انجام این کارها بیمه نمی‌شوید و مالیات پرداخت نمی‌کنید و در نتیجه کار شما غیرقانونی خواهد بود و احتمال دیپورت شدنتان را بسیار بالا می‌برد.

7- مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از روش‌های مهاجرتی نسبتاً پرطرفدار در بین ایرانیان، مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری می‌تواند به شکل‌های گوناگونی صورت گیرد؛ اما یکی از رایج‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت در ترکیه است. جهت سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه، ابتدا باید حساب بانکی در این کشور باز کنید و بعد از آن می‌توانید اقدام به سرمایه‌گذاری کنید.

برای شرایط و راهنمای مهاجرت به ترکیه با ما در واتساپ در ارتباط باشید.

به طور کلی فرایندی که برای مهاجرت به ترکیه قبل از آن، باید طی کنید، به شرح زیر است:

1- ویزا: برای ویزا می بایست در سفارت یا کنسولگری ترکیه در ایران درخواست دهید. قبل از عزیمت به ترکیه حتماً این کار را به خوبی انجام دهید. رسیدگی به درخواست شما ممکن است چندین ماه طول بکشد. اگر در مورد ویزای مورد نیاز خود سوالی دارید، از مسئولان سفارت بپرسید. دچار مشکل شدن بعد از اخذ ویزا، کار را برای شما دشوارتر می کند.

برای کشور ایران اجازه تردد در ترکیه را با پاسپورت ایران، به مدت 3 ماه، صادر کرده است اما برای مدت بیشتر از این باید اقامت بگیرید.

2- اجازه کار و اقامت: اگر برای زندگی می خواهید به ترکیه بروید و یا اینکه برای انجام کار خاصی، به آنجا می روید، بهتر است که تمام این موارد را با آن ها، در میان بگذارید.

3- اطلاعات اضافی: مدارک اضافی دیگری نیز ممکن است از شما بخواهند که سندیتی برای حضور موثر شما در ترکیه باشد. مثلا برای دانشگاهیان، یک مدرک خاص در نظر دارند. برای کسانی که قصد خرید ملک را دارند، نیز به همین صورت.

ویزای ترکیه: انواع ویزا و شرایط درخواست

برای رسیدبه اقامت ترکیه، باید شرایط ویزا را از قبل بدانید. در این بخش انواع ویزا و شرایط درخواست را به شما خواهیم گفت و صفر تا 100 مهاجرت، انواع ویزا می توانید بررسی کنید.

1- ویزای توریستی یا تجاری

ویزای سفر به ترکیه، تحت شرایط مختلف صادر می شود. کسانی که قصد بازدید از ترکیه دارند و به عنوان توریست می خواهند به ترکیه بیایند می توانند تقاضای ویزای توریستی کنند. همچنین کسانی که قصد تجارت، داد و ستد، شرکت در کنفرانس های کاری به ترکیه سفر کنند؛ می توانند از طریق ویزای تجاری مجوز ورود به این کشور را دریافت کنند. این نوع ویزا برای یک دوره 90 روزه صادر می شود و برای یکبار ورود به ترکیه معتبر است، در غیر این صورت ماموران ترکیه می توانند ممانعت لازم را برای ورود به کشور انجام دهند.

2- ویزای رسمی

این نوع ویزا برای سفیران و ماموران کشورهای دیگر صادر می شود. ویزای رسمی در صورتی صادر می شود که اعزام برای وظیفه باشد و یا پیک یا قاصد بخواهد به کشور ترکیه بیاید.

3- ویزای دانشجویی – آموزشی

ویزای تحصیلی برای افرادی صادر می شود که قصد تحصیل در این کشور را دارند. افرادی که می خواهند، برای گذراندن دوره های آموزشی فنی حرفه ای، دوره های آموزش زبان، دوره های مختلف علمی و آموزشی در ترکیه شرکت کنند؛ می توانند از طریق ویزای آموزشی مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیلی را فرا بگیرند.

در ادامه به یکسری موارد جهت صدور ویزا را می گوییم:

 • ویزای کارآموزی
 • ویزای سازمان بین المللی و کارآموزی آیسک
 • با هدف گذرندن دوره
 • کارآموزی آراسموس
 • ویزای تحصیلی دانشگاهای ترکیه
 • آموزش در جمهوری ترکیه شمالی قبرس

4- ویزای کاری

این ویزا برای افرادی صادر می شود و برای کسانی که علاقه مند به کار در ترکیه می باشند صادر می شود. برای دریافت این نوع ویزا می توانید به کنسولگری نزدیک خود مراجع کنید، در آنجا در خواست ویزا کار را بکنید. همزمان با درخواست شما، کارفرما نیز باید یکسری مدارک  مربوط به کارگزینی را برای آن ها ارسال نماید. زمان بررسی ویزای ترکیه 90 روز است. قبل از اقدام به درخواست ویزا، مدارک لازم را در سایت ترکیه بررسی کنید زیرا مدارک به طور مرتب بروز می شود.

5- ویزای سرمایه گذاری و ثبت شرکت

شرکت‌ها در ترکیه به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تعاونی
 • شرکت جمعی
 • شرکت سهامی
 • شرکت کوماندیت

شرکت سهامی چندنفره هستند و همه‌ی افراد در آن سهام دارند. این شرکت‌ها باید هیئت مدیره داشته باشند و نمی‌توانند به صورت تک‌نفره اداره شوند. حداقل سرمایه لازم برای راه‌اندازی این شرکت‌ها، باید حداقل 50000 لیر ترکیه سرمایه داشته باشید.

شرکت با مسئولیت محدود شبیه سهامی است و تنها تفاوت آن در تعداد افراد سهام‌دار است که نباید بیش از 50 نفر شود. این مجموعه‌ها هم باید دارای مدیر مستقل و هیئت مدیره باشند. بقیه موارد نیز به دو مورد توضیح داده‌شده شباهت دارند و تنها در دامنه رشد و توسعه و وظایف افراد تفاوت‌هایی کمی وجود دارد که می‌تواند آن‌ها را به راحتی پیدا کرد.

6- انواع دیگر ویزا

به جزء ویزاهای که در بالا به آن اشاره کردیم، دولت ترکیه دیگری را برای خارجی ها در نظر گرفته اس که به شرح زیر است.

 • با هدف کاوش باستان‌شانسی و اکتشاف
 • با هدف مستند‌ سازی
 • با هدف وحدت خانواده
 • ویزای حمل و نقل
 • ویزای دریانوردی
 • ویزای صادر شده برای تور‌های مسافرتی
 • ویزای برای اهداف درمانی

اعتبار گذرنامه برای دریافت ویزا در ترکیه

افراد که مایل هستند به ترکیه سفر کنند باید گذرنامه با اعتباز حداقل 60 روز داشته باشند. تا بتوانند با خیال راحت در ترکیه به تفریح بپردازند. اگر گذرنامه شما چنین اعتبار ندارد قبل از سفر به ترکیه آن را تمدید کنید.

در این بخش از راهنمای مهاجرت به ترکیه به سراغ کشور های می رویم که با شناسنامه ملی خود می توانند وارد ترکیه شوند.

 • آلمان
 • بلژیک
 • فرانسه
 • گرجستان
 • هلند
 • اسپانیا
 • سوئیس
 • ایتالیا
 • جمهوری ترکی قبرس شمالی
 • لیختن اشتاین
 • لوکزامبورگ
 • مالت
 • پرتغال
 • یونان

از طرفی شهروندان برخی از کشورها اگر اعتبار گذرنامه آن ها تمام شده بود می توانند در مدت زمان مشخصی در کشور حضور داشته باشند به شرح زیر می باشد.

 • آلمان
 • بلژیک
 • فرانسه
 • اسپانیا
 • سوئیس
 • لوکزامبورگ
 • پرتغال
 • بلغارستان

شرایط مهاجرت به ترکیه

مهاجرت به کشور ترکیه مانند هر کشور دیگری، شرایط خاص خود را دارد. این شرایط شامل موارد زیر می‌شود:

 • داشتن پاسپورت معتبر با حداقل 1.5 سال اعتبار
 • تعیین هدف خود از مهاجرت
 • انتخاب راه مهاجرتی مناسب با توجه به هدف
 • آماده‌سازی مدارک موردنیاز
 • فراهم ‌کردن سرمایه لازم جهت وارد کردن به کشور ترکیه

هزینه های مهاجرت به ترکیه طبق روش های نام برده

راه های مهاجرت به ترکیه هزینه
خرید ملک حد اقل میزان سرمایه 223 هزار یورو
ازدواج تمکن مالی جهت ازدواج
پناهندگی هزینه پناهندگی شامل هزینه های روحی، جانی و مالی می باشد.
تحصیل  تحصیل به زبان انگلیسی: 600 الی 1.500 دلار  تحصیل به زبان ترکی: 240 ال 750 دلار

هزینه‌های زندگی در ترکیه

هزینه زندگی در کشور ترکیه از شهری به شهر دیگر متفاوت است و مسلما در شهرهایی مانند استانبول، آنکارا و آنتالیا نسبت به شهرهایی مانند بورسا گران‌تر خواهد بود. قیمت اجاره خانه در شهر استانبول ترکیه 20 درصد نسبت به شهرهای دیگر گران‌تر است. سایر هزینه‌های زندگی در ترکیه به شرح زیر خواهد بود (واحد تمامی هزینه‌های ذکر شده در این بخش به TL است):

هزینه اجاره ماهانه خانه در ترکیه                    

 • آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر: 5000
 • آپارتمان ۱ خوابه خارج از مرکز شهر: 3200
 • آپارتمان ۳ اتاق خوابه در مرکز شهر: 10.000
 • آپارتمان ۳ اتاق خوابه خارج از مرکز شهر: 6000

هزینه قبوض در ترکیه  

 • هزینه‌های عمومی خانه شامل آب، برق، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و زباله‌ها برای آپارتمان ۸۵ مترمربعی: 1.160
 • تعرفه یک تلفن همراه هر دقیقه: 1.33
 • اینترنت ۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر به همراه دانلود نامحدود و کابل / ADSL): 144

قیمت رستوران در ترکیه

 • وعده غذایی در یک رستوران نسبتاً ارزان‌قیمت: 60
 • وعده غذایی برای ۲ نفر انسان بالغ در رستوران سطح متوسط برای پیش‌غذا، غذای اصلی و دسر: 300
 • کاپوچینو: 23
 • کوکاکولا یا پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتر): 10

قیمت مواد سوپری در ترکیه

 • پرتقال (۱ کیلوگرم): 10
 • گوجه‌فرنگی (۱ کیلوگرم): 24
 • سیب‌زمینی (۱ کیلوگرم):9
 • شیر (۱ لیتر): 12
 • کاهو (۱ سر): 15
 • آب (بطری ۱٫۵ لیتر): 4
 • نان سفید تازه (۵۰۰ گرم): 6
 • برنج سفید (۱ کیلوگرم): 20
 • تخم‌مرغ (۱۲ عدد): 24
 • پنیر محلی (۱ کیلوگرم): 84
 • سینه مرغ (۱ کیلوگرم): 61
 • گوشت گاو (۱ کیلوگرم): 130
 • سیب (۱ کیلوگرم): 11
 • موز (۱ کیلوگرم): 20
 • پیاز (۱ کیلوگرم): 6

هزینه حمل‌ونقل در ترکیه                    

 • بلیط یک‌طرفه مترو: 7
 • بلیط ماهانه برای استفاده معمول: 600
 • شروع قیمت تاکسی: 10
 • تاکسی برای هر ۱ کیلومتر: 5
 • تاکسی برای هر ۱ ساعت: 50
 • بنزین لیتری: 21

هزینه ورزش و اوقات فراغت در ترکیه             

 • هزینه ماهانه باشگاه بدنسازی برای یک فرد بزرگسال: 300
 • اجاره زمین تنیس (۱ ساعت برای آخر هفته): 200
 • سینما: 50

هزینه خرید کفش و پوشاک در ترکیه                

 • ۱ جفت جین: 500
 • ۱ لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای مانند Zara، H & M، …: 430
 • ۱ جفت کفش نایک: 900
 • ۱ جفت کفش مردانه چرم: 700

هزینه مراقبت از کودک در ترکیه           

 • مهدکودک هر ماه برای یک کودک: 3000

سخن آخر

در این مطلب با انواع مسیرهای مهاجرتی به کشور ترکیه، شرایط مهاجرت و هزینه‌های زندگی در این کشور آشنا شدید. در این مطلب سعی کردیم اطلاعاتی را به اشتراک بگذاریم که قبل از مهاجرت به کشور ترکیه به کارتان خواهد آمد. بهتر است قبل از مهاجرت به هر کشوری با شرایط، هزینه‌ها، فرهنگ و زبان آن کشور و انواع مسیرهای مهاجرتی آشنا شوید تا بتوانید درست‌ترین تصمیم را بگیرید. اگر سؤالی در زمینه مهاجرت به کشور ترکیه برای شما در مدت خواندن این مطلب پیش آمد، با کارشناسان ما در آسیاملک در ارتباط باشید.

برای شرایط و راهنمای مهاجرت به ترکیه با ما در واتساپ در ارتباط باشید.