واحد پول ترکیه چیست؟

واحد پول ترکیه

یکی از سوالاتی که ممکن است در سفر به ترکیه با آن مواجه شوید، این است که پول ترکیه چیست. افرادی که از ترکیه بازدید می کنند، معمولاً دوست دارند ابتدا در مورد پول این کشور اطلاعاتی بدست آورند. به هر حال، ممکن است زمانی شما مجبور به استفاده از پول این کشور شوید. بنابراین بیایید با بحث در مورد حقایق مربوط به استفاده از پول در ترکیه این محتوا را شروع کنیم.

واحد پول ترکیه چیست؟

اولین سوالی که بایستی در این مقاله به آن پاسخ دهیم “واحد پول ترکیه چیست؟” است. واحد پول ترکیه لیر است و با نماد TL شناخته می شود. اگرچه ممکن است هنوز بعضی از مکان ها را با علامت اختصاری قدیمی TL ببینید، اما بانک ها و شرکت های کارت اعتباری ممکن است از TRY استفاده کنند. این لیره با عنوان لیر جدید ترکیه جایگزین ارز قدیمی شد. توجه داشته باشید که برخی از افراد بومیان ترکیه، هنوز هم به دلیل عادت قدیمی خود لیره را به عنوان لیر به زبان می آورند.

اسکناس های لیر ترکیه در شش اسکناس 200 ، 100 ، 50 ، 20 ، 10 و 5 تایی ارائه می شوند. سکه هایی که با نام kurus شناخته می شوند، در قالب های 5 ، 10 ، 24 و 50 به مردم عرضه می شوند. مدت ها بعد به 1 لیر که یک سکه است توسعه پیدا کرد.

واحد پول خرد ترکیه چیست؟ 

اگر در حال حاضر این سوال برای شما ایجاد شده که پول خرد ترکیه چیست، اصلا نگران نباشید. ما در این قسمت پاسخ به این سوال را برای شما آماده کرده‌ایم. در کشور ترکیه نیز مانند ایران برای پول خرد از سکه استفاده می‌کنند. این سکه‌ها 1-5-10-25 و 50 قروش هستند. حتی سکه یک لیره‌ای نیز وجود دارد. کشور ترکیه در حجم وسیعی این سکه‌ها ضرب کرده است و دغدغه‌ای بابت پیدا کردن پول خرد در این کشور وجود ندارد. 

بهترین مکان برای تبادل پول در ترکیه

حال که به خوبی متوجه شدید که واحد پول ترکیه چیست، بیایید با نکاتی درباره تبادل پول، در این کشور، بحث کنیم. نرخ ارز هر روز نوسان پیدا می کند اما در حال حاضر خارجی ها معاملات خوبی در این زمینه می کنند. از تعویض پول در فرودگاه کشور خود اجتناب کنید، زیرا نرخ کارمزد سنگینی ممکن است داشته باشد و این اثر قابل توجه بر بودجه و هزینه های شما در طی سفر یا اقامت در ترکیه خواهد داشت.

بهترین مکان برای تبادل پول در ترکیه

حالا که پاسخ سوال پول ترکیه چیست را میدانید، سه گزینه پیش رو دارید: 

  • بانک ها
  • مغازه های صرافی
  • بعضی از جواهرات فروشی ها
  • آژانس های مسافرتی

این اماکن هر کدام به نحوی سعی دارند در زمینه ارائه لیر به گردشگران، خدمات بدهند. برای دو مورد اول باید شناسنامه را نشان دهید که معمولاً گذرنامه شماست، اما این مکان ها به طور کلی نرخ بهتری ارائه می دهند. این بستگی به این دارد که چه مقدار پول مبادله می کنید این که آیا ارزش وقت خود را دارد که از آنها به جای جواهرات فروشی محلی یا آژانس مسافرتی استفاده کنید که به صورت روزانه باز هستند و خدمات سریع تری ارائه می دهند. 
یکی از موقعیت‌هایی که بایستی حتما لیره به همراه داشته باشید، هنگام خرید ملک است. برای خرید ملک در ترکیه باید حتما پول خود را به لیره تبدیل نمایید. البته بهتر است از قبل این مورد را انجام داده باشید و هنگامی که عازم ترکیه شدید و پای میز معامله نشستید، دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشید.

پیش از این در مورد پول خرد ترکیه چیست و به طور کلی واحد پول ترکیه چیست، صحبت کردیم؛ اما در ادامه می‌خواهیم در مورد استفاده از سایر پول‌ها و اسکناس‌ها در این کشور برای شما توضیحاتی را ارائه نماییم.  

برای دریافت لیر ترکیه با ما در واتساپ در ارتباط باشید.

 

واحد پول ترکیه چیست؟

آیا می توان در ترکیه بجای لیر، از دلار یا یورو استفاده کرد؟

این یکی از متداول ترین سوالات کاربران است که در ادامه با هم بررسی می کنیم. فروشگاه های توریستی، رستوران ها و آژانس های مسافرتی اکثر ارزها را می پذیرند. منطقه آنتالیا که نزد اروپایی ها محبوبیت بسیار زیادی دارد، زمانی که در دریای اژه باشید، یورو را بیشتر به جای لیر قبول می کنند (تبدیل ریال به لیر در ترکیه).

معمولا در این منطقه، قیمت ها را گاهی اوقات به پوند نشان می دهند و دلیل اصلی این جریان، ایجاد محبوبیت بهتر و قوی تر بین گردشگران است. به نظر می رسد اماکن توریستی در استانبول به راحتی دلار، پوند و حتی در برخی موارد، پول ایران را نیز قبول می کنند. فقط بخاطر داشته باشید که اگر اسکناس لیر همراه خود دارید، ممکن است برای شما ارزان تر از محاسبه با دلار و یورو، باشد(تبدیل ریال به دلار در ترکیه).

آیا می توان در ترکیه بجای لیر، از دلار یا یورو استفاده کرد؟

دستگاه های خودپرداز وجه نقد در ترکیه

دستگاه هایی در کشور ترکیه وجود دارد با نام bankamatik. این دستگاه ها برای برداشت یورو، دلار آمریکا، لیره ترکیه و پوند انگلیس بسیار راحت تر، آسان تر و امن تر هستند. شما پاسخ سوال اسم پول ترکیه چیست و نماد آن را به خوبی می‌دانید؛ در نتیجه هنگام استفاده از این دستگاه‌ها گیج نخواهید شد. 

زمانی که قصد دارید از این دستگاه یا سیستم ها استفاده کنید، قبل از عزیمت از کشور خود، به بانک خود اطلاع دهید که به ترکیه سفر می کنید، در غیر این صورت ممکن است حساب شما را به دلیل فعالیت مشکوک مسدود کنند.

به همین ترتیب، در مورد هزینه های استفاده از کارت نقدی خود در خارج از کشور نیز حتما از بانک مربوطه سوال کنید. معمولا اطلاعیه های بانک مرکزی می تواند برای شما کاربردی تر از دیگر اطلاعیه ها باشد. برخی از بانک ها هزینه معاملات خارجی را دریافت نمی کنند، در حالی که دیگران این کار را انجام می دهند.

محدودیت روزانه ای که می توانید برداشت کنید همان شرطی است که در کشور خود دارید. برخی از دستگاه های خودپرداز گزینه انگلیسی زبان را روی صفحه کلید دارند، در حالی که دیگران این کار را نمی کنند و به همین ترتیب، بعضی از دستگاه های پول نقد، ارز خارجی نمی دهند. این نکته را هیچگاه، فراموش نکنید.

از همه مهمتر این است که در برخی مناطق تعداد زیادی از کلاهبرداران آویزان به ماشین های گردشگری وجود دارد. بهتر است در این مورد، راهنمایی هیچ کس را قبول نکنید یا اینکه اجازه ندهید شماره پین ​​شما را ببیند. همچنین، مطمئن شوید که صفحه کلید قابل جابجایی نیست. کلاهبرداران باهوش قادر به تکرار یک صفحه کلید هستند که در نسخه اصلی قرار داده شده است و این باعث می شود که تمام جزئیات شما از جمله شماره کارت و پین شما را ضبط می کند.

راه های انتقال پول از ایران به ترکیه

یکی از راه های رو به رشد انتقال پول به ترکیه و خارج از آن، یک شرکت انتقال تخصصی FOREX (ارز) است. این شرکت ها قادر به انتقال وجوه شما بین حساب های بانکی هستند و در مقابل با هزینه ای بسیار کمتر از استفاده از بانک شما، که گزینه نسبتاً گرانی است، دریافت می کنند. البته با توجه تحریم هایی که برای ایران وجود دارد، شما فقط می توانید از روش غیر مستقیم، پول خود را جابجا کنید. شما الان پاسخ سوال اسم پول ترکیه چیست را به خوبی می‌دانید.

برای دریافت لیر ترکیه با ما در واتساپ در ارتباط باشید.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)