شرایط تحصیل در ترکیه | شهریه دانشگاه های ترکیه

شرایط تحصیل در ترکیه

آگاهی از شهریه دانشگاه های ترکیه یکی از دغدغه های همه افرادی است که می خواهند در ترکیه مشغول به تحصیل شوند.

همه دانشجویانی که قصد دارند در ترکیه مشغول به ادامه تحصیل شوند به خوبی می دانند که این کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی که دارد، از بهترین دانشگاه ها نیز برخوردار می باشد. در این مقاله از سایت آسیا ملک، قصد داریم شما را با چگونگی تحصیل و شهریه دانشگاه های ترکیه 2021 آشنا کنیم پس اگر راغب به ادامه تحصیل در ترکیه هستید، این مقاله را از دست ندهید.

شرایط تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

لازم به ذکر است که سیستم آموزشی ترکیه مطابق سیستم آموزشی آمریکا می باشد. آغاز و پایان هر سال تحصیلی هم تقریبا مشابه به سیستم آموزشی ایران است. دانشگاه های ترکیه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. در بعضی از دانشگاه ها افراد از زبان انگلیسی و در برخی دیگر از زبان ترکی استفاده می کنند.

به یاد داشته باشید که در این دانشگاه ها رشته های دو زبانه هم وجود دارد.

امتیازات علمی دانشگاه های ترکیه

در چند سال اخیر، دانشگاه های ترکیه از رتبه علمی بسیار بالایی برخوردار شده است به طوری که مدارکی که از این دانشگاه ها اخذ می نمایید در تمامی کشورهای دنیا حائز اهمیت بوده و همچنین از ارزش بالایی برخوردار هستند.

دانشجویان می توانند در همه رشته ها توسط موسسات آموزشی آمریکایی و اروپایی بورسیه شوند. یکی از مزیت هایی که تحصیل در ترکیه دارد این است که افراد می توانند از ترم دوم به بعد انتقالی بگیرند و در یکی از دانشگاه های آمریکا با همان رشته خود ادامه تحصیل دهند.

شرایط پذیرش دانشگاه های ترکیه

قطعا در هر کشوری که بخواهید ادامه تحصیل دهید، می بایست مطابق قوانین آن عمل کرده و از شرایط پذیرش آن آگاهی یافت.

همانطور که کمی بالاتر اشاره کردیم، دانشگاه های ترکیه از سطح علمی بسیار خوبی هستند و از همین جهت دارای شرایط خاص خود می باشد. زبان هایی که در این مراکز آموزشی تدریس می شوند عبارت اند از: آلمانی، انگلیسی، ترکی و فرانسوی.

هر یک از این زبان ها با توجه به رشته تحصیل متفاوت می باشند.

شرایط تحصیلی در دانشگاه های ترکیه به این صورت می باشد که تمامی کلاس ها در ترم پاییز، تابستان و بهار برگزار می شوند.

یکی دیگر از شرایط پذیرش در دانشگاه های ترکیه دارا بودن از مدرک سه سال دبیرستان و کسب نمره قابل قبول در آزمون های ورودی به دانشگاه های ترکیه می باشد.

هر دانشگاه آزمون ورودی مختص خود را دارد و به صوت مجزا از دیگر دانشگاه ها برگزار می شود. افرادی که می خواهند در آزمون های ورودی شرکت کنند، از هیچگونه محدودیت سنی برخوردار نیستند و فقط داشتن مدرک دبیرستان لازم است. افرادی که نمی توانند به زبان استانبولی تکلم کنند، دانشگاه های ترکیه برای این گروه از دانشجویان کلاس های آموزش زبان ترکی استانبولی به صورت رایگان در نظر گرفته است.

آگاهی از شهریه دانشگاه های ترکیه

قبل از هر چیز باید ذکر کنیم که شهریه دانشگاه های ترکیه متناسب با امکاناتی که در اختیار دانشجویان می گذارند، متغیر است. هزینه دانشگاه های دولتی نسبت به خصوصی پایین تر است. تمامی دانشجویان می توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل شوند.

یکی دیگر از عواملی که در هزینه و شهریه دانشگاه های ترکیه تاثیر گذار است، مقطع تحصیلی می باشد.

شهریه دانشگاه های ترکیه 2021

در قسمت از این مقاله می خواهیم شما را با شهریه دو مورد از بهترین دانشگاه های ترکیه در دو نوع خصوصی و دولتی آشنا کنیم.

دانشگاه جاجت تپه

نوع دانشگاه  رشته تحصیلی شهریه
دولتی پزشکی 46000 لیر
دولتی مهندسی 9000لیر
دولتی علوم انسانی 45000 لیر
دولتی پیراپزشکی 6000 لیر
شرایط تحصیل در ترکیه

دانشگاه کوچ

نوع دانشگاه رشته تحصیلی شهریه
خصوصی پزشکی 133000 لیر
خصوصی مهندسی 96000 لیر
خصوصی علوم انسانی 96000 لیر
خصوصی پیراپزشکی 96000 لیر

همانطور که در جدول بالا مشاهده کردید، تفاوت هایی در میزان شهریه دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارد. علت این تفاوت ها وجود اساتید، امکانات و تجهیزات مختلف جهت رفاه دانشجویان می باشد.

شهریه دانشگاه های ترکیه 2021 در مقاطع مختلف به طور تقریبی 

مقطع کارشناسی 4000 الی 8500 دلار
مقطع کارشناسی ارشد 2850 الی 10 هزار دلار
دکتری 4000 الی 20 هزار دلار

تمامی شهریه هایی که در جدول بالا ذکر کرده ایم مختص دانشگاه های خصوصی می باشد.

هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه

حال که با شهریه دانشگاه های ترکیه آشنا شده اید، بهتر است به طور کلی از هزینه های زندگی دانشجویی در ترکیه مطلع شوید. هزینه تقریبی زندگی دانشجویی در ترکیه مبلغی معادل 250 الی 420 یورو برای هر ماه می باشد.

این هزینه شامل هزینه های غذا، لباس، حمل و نقل، هزینه کتاب و تلفن می باشد. البته لازم به ذکر است که سبک زندگی هر فرد با دیگر متفاوت است شاید این مبلغ برای یک دانشجو زیاد و برای دیگر کم باشد.

در این مقاله سعی کردیم توضیحات کلی جهت آشنایی با شهریه دانشگاه های ترکیه 2021 ارائه دهیم. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار داده باشیم. از این که تا پایان همراه آسیا ملک بوده اید از شما سپاسگزاریم.

هزینه تحصیل در ترکیه به چه صورت است؟

باید در هنگام انتخاب رشته توجه داشته باشید که بازار کار رشته مورد نظر و هزینه های آن رشته به چه صورت است. در جدول زیر برخی از رشته ها با میزان هزینه سالانه برای شما آورده ایم.

 • مهندسی نرم افزار با هزینه سالانه 220000
 • خلبانی با هزینه سالانه 120000
 • پزشک متخصص با هزینه سالانه 112000
 • وکالت با هزینه سالانه 118000
 • کنترل ترافیک هوایی با هزینه سالانه 100000
 • مدیر آی تی با هزینه سالانه 113000
 • مهندسی معدن با هزینه سالانه 100000
 • متخصص بیمه با هزینه سالانه 100000
 • مشاور مالی با هزینه سالانه 80000
 • مشاور مدیریت با هزینه سالانه 122000

تحصیل دانشجویان بین المللی در ترکیه

دولت ترکیه برای دانشجویان بین المللی رشته های خوب و کاربردی معرفی کرده است برخی از این رشته ها به صورت زیر است.

 • منسوجات و طراحی
 • مدیریت کسب  و کار
 • علوم و مهندسی کامپیوتر
 • مدیریت
 • روابط بین المللی

در سال های اخیر رشته های پزشکی در بین ایرانیان محبوب شده است که در این رشته ها می توانید تحصیل کنید.

 • پزشکی
 • داروسازی
 • دندان پزشکی

دانشگاه های ترکیه بسیار معتبر بوده و از استاندارد های دانشگاهای اروپایی استفاده می کنند.

هزینه تحصیل در ترکیه برای دانشجوی بین المللی

تحصیل در ترکیه در هر مقطع تحصیلی برای دانشجوی بین المللی شامل هزینه هایی است که در ادامه به آن می پردازیم. دانشجوی بین المللی در طی یک ماه باید حدود 400 دلار هزینه کنند. این هزینه شامل اقامت، پوشاک، سرگرمی، حمل و نقل و هزینه تلفن می باشد و150 دلار هزینه های اداری است.

شما می توانید برای تامین هزینه تحصیل در ترکیه طبق شرایط کار مشغول به کار شوید. کار در حین تحصیل پاره وقت بوده و شما اجازه 30 ساعت کار در هفته را دارید. اگر توانستید کار خوب و پردرآمدی بدست آورید می توانید در پایان تحصیل سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت را امتحان کنید تا بتوانید بعد از پایان تحصیل نیز در این کشور مشغول به کار شوید.

مراحل تحصیل در ترکیه

آموزش های قبل از دبستان یا به عبارتی پیش دبستانی وجود دارد و این مرحله اختیاری است. مهد کودک ها در این کشور از سنین پایین است تا سن 6 سالگی.

آموزش ابتدایی: این آموزش اجباری و رایگان است و به مدت 8 سال طول می کشد و باید بدانید که این 8 سال به 5 سال ابتدایی و3 سال متوسطه تقسیم می شود.

آموزش متوسطه: بعد از پایان 8 سال ابتدایی دانش آموزان وارد مقطع دبیرستان می شوند و 4 سال نیز در متوسطه درس می خوانند. بعضی مدارس یک سال اضافه برای آموزش زبان نیز دارند. تحصیل در این مقطع نیز رایگان می باشد.

مراحل تحصیل در ترکیه

تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه

بعد از پایان متوسطه دانش آموز آماده رفتن به دانشگاه می شوند. شرایط رفتن به دانشگاه در ترکیه با ایران بسیار متفاوت است. شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع کارشناسی بدین صورت است که فرد مورد نظر براساس معدل دانش آموزان در دوران متوسطه و امتحان ورودی دانشگاه ها صورت می گیرند. رفتن به دانشگاه های ترکیه مسئله است که فکر بسیاری از مردم را به خود مشغول کرده است. شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع دانشگاه در هر دانشگاه متفاوت است. به طور معمول نمره آیلتس برای ورود به دانشگاه های این کشور بین 6 تا 6.5 می باشد.

رشته های محبوب در کشور ترکیه به صورت زیر می باشد:

 • تجارت و مدیریت
 • بانکداری
 • مهندسی
 • فناوری اطلاعات
 • روابط بین المللی
 • تجارت بین المللی
 • گردشگری و توریسم

 دانشجویانی که خواهان تحصیل در ترکیه هستند، باید دوران متوسطه خود را به پایان رسانده باشند. سپس برای تحصیل در ترکیه از طریق شرکت های مربوطه اقدام به پذیرش کنند.

شرایط تحصیل در ترکیه مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در مقطع ارشد در این کشور دو سال به طول می انجامد. البته  بستگی به رشته و دانشگاه نیز دارد. اما به طور متوسط در بیشتر دانشگاه ها دو سال است. متقاضیان تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی باید شرایط تحصیل در رشته مورد نظر را در سایت دانشگاه چک کنند. باید این را در نظر داشته باشید نمره آیلتس برای تحصیل در مقطع ارشد عموما بین 6 تا 6.5 است. بسیاری از دانشگاه علاوه بر شرایط خواسته شده با دانشجوی متقاضی مصاحبه انجام می دهند.

رشته های پر طرفدار برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

 • مدیریت کسب و کار
 • حقوق
 • روابط بین المللی
 • اقتصاد سیاسی بین المللی
 • مطالعات فرهنگی
 • مدیریت مهندسی
 • مهندسی صنایع
 • فناوری اطلاعات
 • حسابداری
 • زیست شناسی وژنتیک مولکولی

شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا

برای تحصیل در مقطع دکترا می توانید دانشگاه و یا موسسات عالی را انتخاب کنید. در مقطع دکترا بسیاری از دانشگاه ها و موسسات عالی در این مقطع پذیرش می دهند. در هنگام تحصیل در مقطع  دکترا ضمن این که دروس اجباری را می گذرانید، می توانید تحقیقات در رشته خود تحت حمایت مالی دانشگاه انجام دهید. تحصیل در مقطع دکترا در ترکیه حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد.  البته باید رشته و سطح را نیز در نظر بگیرید. بعضی رشته ها امکان دارد بیشتر از چهار سال و یا کمتر زمان ببرد. شرایط و پذیرش در مقطع دکترا در هر رشته متفاوت است. به طور کلی نمره زبان در مقطع  دکترا بین 6 تا 7.5 می باشد. متقاضیان باید این نمره زبان را داشته باشند. تحصیل دکترا بسیار هدفمند و تحت نظارت زیادی است که ما در ادامه توضیحات مختصری را بیان می کنیم.

شرایط تحصیل در ترکیه در مقطع دکترا

1- نظارت

در کشور ترکیه نظارت بر روی پایان نامه بسیار شدید است. پایان نامه تحت نظارت کمیته مربوطه انجام می شود. سرپرست اصلی نظارت یکی از اعضای این کمیته خواد بود.

2- امتحان و مهارت دانشجو

در طول دوره و ابتدا از دانشجویان امتحان گرفته و دانشجویان ارزیابی می شوند. پروپوزال و یا پایان نامه طی دو ارزیابی کتبی و شفایی بررسی می شود. در این مرحله کمیته ای به اسم داوران تشکیل می گردد و امتحانات مختلف ارزیابی می شود.

3- امتحان در طی مسیر

در مقطع دکترا هر شش ماه دانشجو مورد ارزیابی قرار می گیرد. این سخت گیری به خاطر این است که مسیر تحصیل دکترا به درستی انجام شود.

4- دفاع پایان نامه

پس از پایان تحقیقات و پژوهش دانشجویان، پایان نامه آن ها توسط داوران ارزیابی می شود و در این مرحله دفاع از پایان نامه صورت می گیرد.

مقایسه املاک

مقایسه کنید (0)